REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Władza rodzicielska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przebiega postępowanie przed sądem?

Postępowanie przed sądem składa się z trzech zasadniczych etapów- wstępnej kontroli oskarżenia, przygotowania do rozprawy i rozprawy głównej.

Prawa i obowiązki oskarżonego

Oskarżony w toku postępowania przed sądem ma w zasadzie takie same prawa i obowiązki jak podejrzany w postępowaniu przygotowawczym.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Decyzja o ustaleniu ojcostwa z pewnością nie jest prosta. Budzi wiele wąrpliwości. Nastręcza ona potencjalnym ojcom wielu problemów. Zastanawiasz od czego zacząć ustalenie ojcostwa? Przeczytaj...

Jak dochodzić przed sądem zwrotu rzeczy

W pozwie możemy domagać się również zwrócenia posiadania określonego przedmiotu – np. będącego przedmiotem najmu, czy dzierżawy- a także bezumownego posiadania rzeczy. 

REKLAMA

Sąd

Na mocy Konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Sąd

Na mocy Konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Gdzie złożyć pozew

Aby wygrać sprawę przed sądem trzeba najpierw złożyć pozew. Pojawia się jednak problem do jakiego sądu należy go przesłać. Odpowiedzi na to pytanie udziela kodeks postępowania cywilnego.

Co musi znaleźć się w pozwie

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

REKLAMA

Jak napisać pozew na formularzu

Pozew w postępowaniu uproszczonym (niezależnie od tego, czego dotyczy konkretna sprawa w nim rozpatrywana) musi być złożony na formularzu. Ponieżej przedstawiamy wskazówki jak wypełnić formularz. 

Jak dochodzić zachowku

Uprawniony do zachowku ma roszczenie o wypłacenie przez spadkobiercę (spadkobierców) kwoty odpowiadającej wartości zachowku. Jeśli sami nie spełnią roszczenia, sprawę można skierować na drogę sądową. To samo dotyczy uzupełnienia zachowku.

Wzory pism

Prezentujemy wzory pism w sprawach związanych z alimentami i ustaleniem ojcostwem.

Czy ojciec ma władzę rodzicielską?

Przed sądem toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Czy gdyby zostało ustalone, biologicznemu ojcu dziecka będzie przysługiwała władza rodzicielska.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd orzekając o rozwodzie bada przede wszystkim, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niekiedy pomimo ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, sąd nie orzeknie rozwodu.

Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Do orzeczenia rozwodu może dojść tylko, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd bada, czy istnieje między nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy z małżonków.

Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo. To jednak nie jedyny skutek rozwodu.

Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa?

W polskim prawie małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej jest ważne dopóki, nie zostanie przez sąd wydane postanowienie o unieważnieniu małżeństwa.

Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie

Jestem po rozwodzie chce wyjechać z dzieckiem za granicę. Czy mogę to zrobić bez zgody męża.

Orzeczenie o władzy rodzicielskiej

Od dłuższego czasu mój mąż zaniedbywał rodzinę i popadł w alkoholizm. Wniosłam sprawę o odebranie mu władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi, potem złożyłam pozew o separację. Sąd zawiesił postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Czy ta sprawa będzie w jakiś sposób załatwiona?

Czy sąd może znieść separację?

Od dwóch lat pozostajemy z mężem w separacji. Ostatnio pogodziliśmy się. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniesienie separacji?

Jak przebiega sprawa o separację?

W sprawach o separację małżonków zawsze orzeka sąd. Może to uczynić w trakcie procesu sądowego. Jednak w przypadku gdy małżonkowie złożyli zgodny wniosek o separację, sąd wydaje postanowienie w postępowaniu nieprocesowym.

O czym orzeka sąd w wyroku o separacji?

Orzeczenie separacji między małżonkami powoduje takie same skutki jak rozwiązanie małżeństw przez rozwód. Warto bliżej poznać, o czym orzeka sąd w wyroku o separację, przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu.

Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka. Stosuje się go, gdy nie nastąpiło ustalenie ojcostwa w drodze domniemania ojcostwa męża matki dziecka bądź uznanie dziecka przez ojca. Sądowe ustalenie ojcostwa może nastąpić wyłącznie na mocy orzeczenia sądu.

Jak znieść współwłasność nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa. Zwłaszcza jeśli mała powierzchnia znajduje się w posiadaniu wielu osób (np. w wyniku postępowania spadkowego). Korzystanie z niej może więc być niemożliwe. Zgoda pomiędzy współwłaścicielami może także być chwilowa. W takiej sytuacji należy znieść współwłasność.

REKLAMA