REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie

Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii?

Twardy brexit to niższe emerytury Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii

Twardy brexit spowoduje obniżenie wysokości emerytur Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Bezumowne wyjście z UE oznacza niewliczanie okresu pracy w Wielkiej Brytanii do stażu emerytalnego.

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

Czy urzędnik sądowy może odmówić wykonania polecenia?

Na co dzień urzędnicy wykonują różne polecenia wydane przez przełożonych lub przez sędziów, referendarzy czy asesorów. Niekiedy w trakcie wykonywania polecenia pojawia się wątpliwość, czy w każdym przypadku urzędnik jest zobowiązany do jego wykonania. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest uzależniona od tego, w jakich okolicznościach urzędnik odmawia wykonania polecenia.

Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki? - uchwała SN

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę dotyczącą odpowiedzialności członków zarządu spółki za jej długi, o której mowa w art. 299 k.s.h. Otóż SN rozstrzygnął, że odpowiedzialność ta spoczywa na osobach faktycznie sprawujących funkcje członków zarządu zgodnie z podjętymi uchwałami spółki, niezależnie od danych widniejących we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Cyfrowy nomadyzm, czyli elastyczna praca na krańcu świata

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest praca zdalna, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jej kreatywnym rozwinięciem jest cyfrowy nomadyzm (ang. digital nomadism). Okazuje się, że naszą przyszłością jest nie praca z domu, ale… skądkolwiek.

REKLAMA

Umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią

Dnia 13 lutego 2019 r. została podpisana umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią. Zgodnie z umową okresy ubezpieczenia na Białorusi będą uwzględniane w Polsce w celu ustalenia prawa i wysokości emerytur i rent. Ponadto możliwy będzie transfer świadczeń osobom mieszkającym w drugim państwie.

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Dni wolne od pracy 2019 – Holandia

W Holandii w 2019 r. jest 9 dni wolnych od pracy. Wyróżnia się takie święta jak Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Króla, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki i Boże Narodzenie. Niektóre z nich obchodzi się przez 2 dni. Sprawdź daty dni wolnych od pracy w Holandii. Czy Wielki Piątek jest oficjalnie dniem wolnym?

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Dni wolne od pracy 2019 – Wielka Brytania

Dni ustawowo wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. bank holidays. Najwięcej dni wolnych w 2019 r. jest w Irlandii Północnej, a najmniej w Anglii i Walii. Sprawdź, kiedy w 2019 r. wypadają święta w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Co w przypadku, gdy bank holiday wypada w sobotę lub niedzielę?

Zasada „Co nie jest zabronione, jest dozwolone” w Prawie Przedsiębiorców

Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że w ustawie Prawo przedsiębiorców odnowiono zasadę „co nie jest zabronione, jest dozwolone” (art. 8). Jak stosowana jest ta zasada?

Przestępstwo skarbowe przy organizacji gier hazardowych

Sąd orzekł, że podmiot urządzający grę na automatach w różnych miejscach bez ważnej koncesji na kasyno gry popełnia przestępstwo w świetle przepisów Kodeksu karnego skarbowego w każdym z tych miejsc. W takim przypadku nie można zastosować do takich działań konstrukcji czynu ciągłego, skoro nie spełniają one warunku tożsamości czynów.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą

Procedura ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych uzależniona jest od tego, gdzie bezrobotny aktualnie przebywa. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

Podwyżka wynagrodzenia pracowników sądowych 2019

W 2019 r. pracownicy sądowi otrzymają 200 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia. Przed Świętami mogą liczyć na nagrodę kwartalną. Ponadto przeznaczy się 30 mln zł na nagrodę uznaniową.

Korzystny wyrok dla frankowiczów

Utrzymuje się korzystny dla frankowiczów trend orzeczniczy. Pozwany kredytobiorca nie będzie musiał zapłacić bankowi ogromnej sumy. Wyrok jest prawomocny.

Kredyty frankowe: kolejny korzystny wyrok sądu

Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zapadł kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów. Wprawdzie orzeczenie nie jest przełomowe, jednak eksperci zwracają uwagę na tworzący się nowy trend w tej kwestii.

Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym

Wiele terminów obecnych w postępowaniu karnym to tzw. terminy zawite. Czynność podjęta po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Jednakże w sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony, może ona starać się o przywrócenie terminu zawitego do dokonania danej czynności. O czym należy pamiętać przywracając termin w postępowaniu karnym?

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Czym jest umorzenie absorpcyjne w postępowaniu karnym?

Umorzenie absorpcyjne jest to jeden ze sposobów umorzenia postępowania. Możliwość zastosowania umorzenia absorpcyjnego pojawia się po spełnieniu warunków określonych w art. 11 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.). Jakie są przesłanki zastosowania umorzenia absorpcyjnego?

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE - relacja z VI Konferencji SAO

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE dotyczą zmian Pakietu Mobilności, Dyrektywy 96/71/WE, Europejskiego Urzędu Pracy, a także zmian w rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy są to niebezpieczne zmiany, czy stanowią nowa perspektywę? Zapraszamy do przeczytania relacji z VI Konferencji SAO, której patronem medialnym był Infor.pl.

Dni wolne od pracy 2019 – Niemcy

Czy dni wolne od pracy w 2019 r. Polsce i w Niemczech pokrywają się ze sobą? Ile dni wolnych mają Niemcy? Kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta w poszczególnych landach, np. Bawarii czy Brandenburgii?

Nieopłacona apelacja - skutki

Terminowe opłacenie apelacji we właściwej kwocie jest jednym z podstawowych obowiązków skarżącego. Jakie skutki spowoduje nieopłacenie apelacji?

Dłuższy okres ważności karty EKUZ

Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą.

Cofnięcie zażalenia przez ZUS niedopuszczalne - SN

Sąd Najwyższy 16 października 2018 r. wydał postanowienie w sprawie III UZ 10/18, zgodnie z którym cofnięcie zażalenia przez ZUS jest niedopuszczalne. Przy rozpoznaniu zażalenia powstało zagadnienie prawne i SN skierował 5 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

VI Ogólnopolska Konferencja: Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa? - 10.10.2018

Dnia 10 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja: "Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa?". Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Czy sądy mogą zawieszać sprawy frankowiczów?

Spory frankowiczów z bankami trwają już ponad 4 lata – jednak wciąż niewiele jest prawomocnych orzeczeń, choć liczba wyroków sądów I instancji na korzyść frankowiczów stale rośnie. W natłoku nowych spraw i braku wykrystalizowanej linii orzeczniczej sądy chętnie uciekają od wydawania wyroków zawieszając postępowania sądowe z uwagi na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowanie dotyczące pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowej. Zdaniem sądów rozstrzygnięcie TSUE może mieć charakter prejudycjalny wobec zawieszonego postępowania. Z tą praktyką nie zgadza się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR

W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, sąd na wniosek może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej znajduje się wzór wniosku o zmianę takiego postanowienia.

Nakaz zapłaty - krótki poradnik dla dłużnika

Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym i dopiero w dalszej kolejności zostaje on, wraz z pozwem, doręczony pozwanemu. Otrzymana zatem pocztą przesyłka z sądu, w której znajduje się nakaz zapłaty jest często zaskoczeniem dla pozwanych. Ze zdziwieniem przyjmują oni fakt, że nakaz został wydany bez ich wiedzy i udziału, czyli przed tym, gdy w ogóle uzyskali wiedzę, że zostali pozwani.

Reforma Kodeksu postępowania karnego - proces ma być szybszy

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę Kodeksu postępowania karnego. Proces ma być szybszy., a uzasadnienia wyroków bardziej zrozumiałe.

Stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego - od 18 września 2018 r.

Minister sprawiedliwości określił nowe stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego. Nowe, znacznie wyższe niż dotychczas stawki wynagrodzenia zaczną obowiązywać od 18 września 2018 r.

Pytanie prejudycjalne do TSUE - czym jest i jakie ma znaczenie?

W jakich przypadkach sąd może wystąpić do TSUE z pytaniem prejudycjalnym? Jakie znaczenie dla sądu krajowego ma orzeczenie prejudycjalne?

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest to dwustronna umowa międzynarodowa, zawierana pomiędzy poszczególnymi państwami. Celem jej zawarcia jest ochrona podatników, którzy osiągają dochód w dwóch państwach, przed obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego dwukrotnie. Konstrukcja tych umów opiera się obecnie przede wszystkim na powszechnie akceptowanym wzorze przygotowanym przez OECD (Organizacja do spraw Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), czyli na Konwencji Modelowej OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości

Ustawa prawo restrukturyzacyjne przewiduje możliwość złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości na wypadek niepowodzenia postępowania restrukturyzacyjnego, tzn. w sytuacji umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu. Instytucja ta jest swoistą nowością, a docelowo ma służyć zabezpieczeniu interesów wierzycieli poprzez możliwość szybkiego złożenia wniosku o upadłość zachowując przy tym alternatywnie ustanowione zabezpieczenia majątku dłużnika od momentu umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub odmowy zatwierdzenia układu do prawomocnego rozpoznania wniosku upadłościowego.

Orzeczenie sądu o separacji

Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia. O czym rozstrzyga sąd w orzeczeniu o separacji?

Uzyskanie formularza U1 w Irlandii

Do czego służy dokument U1? Jak go uzyskać w Irlandii?

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Formularz U1 – do czego służy i jak go uzyskać w Irlandii?

Formularz U1 jest wymagany w sytuacji, gdy po powrocie do Polski, zarejestrujemy się w urzędzie pracy i pracownik urzędu będzie badał, czy przysługuje nam zasiłek dla osób bezrobotnych. Jak uzyskać ten dokument w Irlandii?

Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy w takim wypadku zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy? SA w Białymstoku odpowiada: jeżeli między zawałem, a wykonywaną pracą zachodzi związek przyczynowo-skutkowy to zawał można kwalifikować jako wypadek przy pracy.

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Zaświadczenie A1 dla obywateli państw trzecich - zmiany od 2 maja

Od 2 maja 2018 r. nastąpiła zmiana zasad dotycząca ustalenia miejsca zamieszkania w przypadku obywateli państw trzecich, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1.

Wykształcenie zdobyte za granicą uznawane w Polsce

Katalog świadectw potwierdzających uzyskane wykształcenie za granicą, które nie muszą być dodatkowo potwierdzane w Polsce jest zamknięty. O jakie dokumenty chodzi?

Nowe przepisy o delegowaniu pracowników - najważniejsze zmiany

Według danych Instytutu Mobilności Pracy zmiany w unijnej Dyrektywie o delegowaniu pracowników dotkną od 400 do 900 tysięcy miejsc pracy m.in. w opiece, rolnictwie, budownictwie, IT, outsourcingu, w transporcie i wielu innych branżach. Czy będą one korzystne dla zatrudnionych?

Pracujesz w Holandii? Sprawdź, czy zarobisz mniej!

Zarobki w Holandii uzależnione są od tzw. wiekówki. Polacy wyjeżdżają do pracy w Holandii z kilku powodów: duża ilość ofert pracy bez wymaganej znajomości języka czy kwalifikacji, sprzyjające przyjezdnym pracownikom prawo oraz jedne z wyższych zarobków w UE. Niestety nie dla osób do 21 roku życia. Czym jest wiekówka? Jaka jest minimalna płaca w Holandii? Ile wynoszą dodatki do wynagrodzenia?

REKLAMA