REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym dotyczy osób niepełnosprawnych biernych zawodowo. Zatrudnienie wspomagane będzie polegało na przydzieleniu trenera pracy do niepełnosprawnego narażonego na wykluczenie z rynku pracy. Trener ma na celu wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy. Jaka jest procedura zatrudnienia wspomaganego?

Sztuczna inteligencja (AI) zmieni naszą pracę, wykreuje nowe zawody

Cyfrowy krawiec, trener chatbotów, pasterz robotów i manager śmierci cyfrowej to tylko wybrane przykłady zawodów przyszłości, które powstają w odpowiedzi na pojawienie się w naszym świecie sztucznej inteligencji. Czy nowe technologie będą zabierać pracę, czy może ją dawać? Kto będzie miał nad nimi kontrolę? Czy praca będzie faktycznie przywilejem? Czy sztuczna inteligencja wyeliminuje nas z rynku pracy? A może wręcz przeciwnie, to ona da nam do ręki nowy oręż w procesie konkurowania o lukratywne stanowiska?

Silver tsunami na rynku pracy - co to jest?

Silver tsunami to określenie pokolenia dojrzałego. Statystyki ukazują coraz większy udział pracowników 55+ na rynku pracy. Czy warto zatrudniać dojrzałych pracowników? Jakie korzyści mogą przynieść dla firmy i kraju?

Nowe technologie zmieniają rynek pracy. Niezbędne są dodatkowe umiejętności

Wyniki badań pokazują, że co piąty Polak ma świadomość zmian technologicznych i wiążącego się z nimi ryzyka likwidacji stanowiska pracy. Pracownicy poddali się krytycznej ocenie i wskazali obszary, w których muszą zdobyć nowe umiejętności, aby rozwinąć się na rynku pracy.

REKLAMA

O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy

Niemiecki rząd pod koniec ubiegłego roku przyjął projekt ustawy, która znacznie usprawni proces zatrudniania wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. To rozwiązanie jest poważnym krokiem uczynionym w stronę poprawy tamtejszej sytuacji na rynku pracy.

Koniec procedury profilowania bezrobotnych - zmiany od 14 czerwca 2019 r.

Od 14 czerwca br. urzędy pracy będą mogły korzystać z różnych form pomocy dla bezrobotnego. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada on rezygnację z procedury profilowania pomocy dla bezrobotnych.

Rekrutacja zgodna z prawem i etyką

Nawet jedno fatalnie przeprowadzone spotkanie rekrutacyjne może mieć wpływ na wizerunek firmy - uważa ekspert. Co można zrobić, aby firmy rekrutowały w sposób bardziej etyczny?

Wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Czy wynagrodzenia w ofertach pracy będą jawne? Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Jak ta zmiana wpłynęłaby na rynek pracy?

REKLAMA

Jawność wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w prawie pracy

Kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców - przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Wynagrodzenia i stawki godzinowe opiekunek do dziecka w Polsce 2018/2019

Od kilku lat stale rosną zarobki opiekunek do dziecka. Co ciekawe rodzice proponują nianiom wyższe stawki, niż one same oczekują. Eksperci uważają, że rodzice konkurują o najlepsze opiekunki. Rynek niań pozostaje rynkiem pracownika choć stawki oferowane opiekunkom różnią się w poszczególnych województwach.

Branża IT wytycza nowe standardy na rynku pracy

Obecnie ponad połowa aktywnych zawodowo programistów jest zdania, że samozatrudnienie daje najlepsze możliwości na zarobek i rozwój zawodowy. Na B2B pracuje już 30 proc. przedstawicieli branży IT, a odsetek ten stale rośnie.

Wzrost znaczenia kompetencji miękkich w procesach rekrutacyjnych.

Doświadczenie, wiedza, wykształcenie. Te trzy hasła prawdopodobnie przychodzą do głowy każdemu, kto zastanawia się, co jest najistotniejsze przy prezentowaniu swojego życiorysu podczas rozmowy o pracę. I z pewnością dla osoby zatrudniającej mieszanka tych trzech atrybutów, szczególnie jeśli zostały zdobyte w renomowanych miejscach, ma niemałe znaczenie. Czy jednak te tzw. kompetencje twarde to nasz jedyny atut i powód, by nas zatrudnić? Czy dla przyszłego pracodawcy te mierzalne umiejętności są wyłączną przesłanką do zaakceptowania bądź odrzucenia naszej kandydatury?

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Sytuacja kobiet na rynku pracy uległa znaczącej poprawie - wynika z raportu „Women in Work Index”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Polska znalazła się na 8 miejscu rankingu.

Zatrudnienie niepełnosprawnych - formy wsparcia

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wspierane jest obecnie różnymi formami pomocy. Należą do nich m.in.: dofinansowanie do wynagrodzenia, dotacje na utworzenie i wyposażenie stanowiska pracy, refundacja składek na ubezpieczenie społeczne, dofinansowywanie tworzenia i późniejszej działalności Zakładów Aktywności Zawodowej oraz wspieranie działalności Zakładów Pracy Chronionej.

Stypendium stażowe 2019 - kwota, podatek

Wysokość stypendium stażowego uzależniona jest od źródła finansowania - może być wypłacane ze środków unijnych albo z Funduszu Pracy. Ile wynosi stypendium stażowe w 2019 roku brutto/netto?

Jak motywować pracowników do rozwijania kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie to umiejętności społeczne, a także cechy psychofizyczne, które determinują zachowanie, kontakty z innymi osobami oraz szeroko rozumianą organizację pracy. Ich znaczenie na rynku pracy stale rośnie.

Zmiany w procesach rekrutacyjnych

Niższe bezrobocie, wyższa płaca minimalna, nowe technologie i media społecznościowe wymusiły zmiany w procesach rekrutacyjnych. Obecnie to pracownik ma silniejszą pozycję negocjacyjną.

Wynagrodzenia i warunki pracy w działach IT

Jakie warunki pracy trzeba obecnie stworzyć i jakie wynagrodzenie zaproponować dla pracowników IT, by chcieli dla nas pracować. Ekspertka ds. rekrutacji Monika Kiliańska, Team Leader IT Tech w Antal wyjaśnia jak "zaprogramować" miejsce pracy, aby przyciągnąć najlepszych specjalistów IT.

Transformacja rynku pracy

Transformacja rynku pracy podyktowana jest starzeniem się społeczeństwa oraz wpływem technologii na pracę. Konieczne jest czerpanie wzorców z innych państw stosujących dobre praktyki. Uwidacznia się potrzeba podnoszenia i zmiany kwalifikacji zawodowych, zwiększenie swobody w relacji pracownik-pracodawca oraz modyfikacja systemu edukacji w Polsce.

Zwolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń w 2019 r.

W 2019 r. nastąpi zwolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń. W porównaniu do 2018 r. bezrobocie znacząco wzrosło. Może to wskazywać na zmniejszenie zapotrzebowania na pracę.

Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców

W 2018 r. rosła liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców. W lipcu pracodawcy odprowadzali składki od 418,5 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, a obecnie od nieco ponad 420 tys. To pierwszy taki spadek liczby zatrudnionych legalnie w Polsce Ukraińców od 4 lat.

Bezrobocie w styczniu 2019 r.

Stopa bezrobocia w styczniu 2019 r. wyniosła 6,2%. To wynik większy niż w grudniu 2018 r. Ile osób bezrobotnych było w Polsce na koniec stycznia?

Employer branding coraz bardziej popularny

Employer branding skupia się na budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Staje się coraz bardziej popularny, gdyż pracodawcy mają problemy z pozyskiwaniem pracowników. Rynek pracownika sprawia, że to on wybiera, gdzie chce pracować. Liczy się prestiż firmy. Pracodawcy zmuszeni są do podnoszenia ich atrakcyjności w oczach potencjalnych pracowników.

W których zawodach zabraknie rąk do pracy - prognoza na 2019 rok

Problem ze znalezieniem pracowników będzie się nasilał - wynika z przeprowadzonego badania Barometr zawodów. Opublikowano listę zawodów, w których zabraknie pracowników w 2019 roku.

Bezrobocie w grudniu i rynek pracy w 2018 r.

Stopa bezrobocia w grudniu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. - podało MRPiPS. Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w 2018 roku na tle Unii Europejskiej?

Najważniejsze zmiany dla polskiego transportu - podsumowanie 2018 r.

Eksperci podsumowują najważniejsze zmiany dla polskiego transportu w 2018 r. Jak podkreślają,nie wszystkie są jednoznaczne dla kierowców.

Najważniejsze wydarzenia społeczne w 2018 r.

Rok 2018 był rokiem bardzo intensywnym dla polskiego społeczeństwa. W ubiegłym roku nie tylko świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale także ogłoszono podwyżki dla służb mundurowych, wszedł w życie zakaz handlu w niedziele oraz konstytucja dla nauki, wprowadzono obowiązkowe e-zwolnienia, a także zaostrzono kary związane z dopalaczami i znęcaniem się nad zwierzętami, a to jedynie część istotnych wydarzeń społecznych minionego roku.

Rynek pracy w 2018 roku - podsumowanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło podsumowanie 2018 roku. Jakie zmiany miały miejsce na rynku pracy w 2018 roku?

Zmiany w ustawie o Policji 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana przez Prezydenta. Przewidziano powiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pokolenie Z - zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy

Na rynek pracy wkraczają powoli osoby urodzone w drugiej połowie lat 90. Jakie są zalety i wady najmłodszego pokolenia na rynku pracy?

Usługi telekomunikacyjne - w życie weszły ważne zmiany w przepisach

W dniu 12.12.2018 r. w życie weszła duża nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Korzystne dla konsumentów zmiany precyzują przepisy dot. odstąpienia od umowy - konsument ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, nawet jeśli przedsiębiorca uruchomił usługi. Co więcej, zmieniają się zasady dot. SMS-ów premium - po nowelizacji prawa telekomunikacyjnego dostawca usługi premium, musi uzyskać zgodę konsumenta zanim zacznie ją świadczyć. Wprowadzona zostanie również możliwość określenia u operatora kwoty, do której wyrażasz gotowość ponoszenia wydatków na SMS-y premium - domyślna to 35 zł.

e-ZLA obowiązkowe od 1 grudnia - papierowe zwolnienia tylko wyjątkowo

Od 1 grudnia 2018 r. zasadą i obowiązkiem lekarzy jest wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). ZUS informuje, że jedynie wyjątkowo (w szczególności w sytuacji braku dostępu do komputera czy internetu) lekarz może wystawić papierowe zwolnienie na wydruku z systemu. Jednak w terminie trzech dni roboczych musi to papierowe zwolnienie wprowadzić do elektronicznego systemu i przekazać wszystkie niezbędne dane do ZUS.

Zmiana ustawy o KAS - problem z ponowną korektą deklaracji po kontroli celno‑skarbowej

Najnowsza nowelizacja (z 9 listopada 2018 r.) ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zdaniem ekspertów podatkowych ważne i raczej niekorzystne dla podatników zmiany. Ważniejsze zmiany to m.in. ograniczenie możliwości złożenia ponownej korekty deklaracji podatkowej po kontroli celno‑skarbowej, poszerzenie kręgu podmiotów mogących podlegać kontroli krzyżowej, zwiększenie dostępu fiskusa do informacji o kontach bankowych.

Najważniejsze zmiany dla pracownika w 2019 r.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie w 2019 r., oprócz PPK, to: skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, możliwość prowadzenia akt w formie elektronicznej, zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Być może zostaną wznowione prace nad nowelizacją ustawy o rynku pracy. Proponuje się także utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji. Jak wyzwania te ocenia Konfederacja Lewiatan?

Prawo jazdy kategorii B także na trójkołowiec

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat będą mogły kierować motocyklem trójkołowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 22 grudnia 2018 r.

Zmiany w Państwowej Inspekcji Pracy już w grudniu 2018 r.

Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracowników m.in. sfery budżetowej.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

E-ZLA dla rolników od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. rolnicy otrzymają e-ZLA. Oznacza to, iż nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS.

Czas pracy kierowców - dwie pory nocne

Nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym w szczególności te, które określają kary za przekroczenia czasu pracy w porze nocnej budzą wątpliwości, przedsiębiorców i kierowców. Okazuje się, że także Wojewódzkie Inspekcje Transportu Drogowego mają różne interpretacje tych przepisów.

Sukcesja firmy - nowe przepisy od 25 listopada 2018 r.

Ustawa o sukcesji firm rodzinnych ma usprawnić kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa po śmierci właściciela. Obowiązujące od 25 listopada 2018 r. przepisy umożliwią rejestrację w CEIDG zarządcy sukcesyjnego jeszcze za życia właściciela firmy.

Asystenci medyczni mogą wypisywać zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy

Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny. Asystent medyczny tylko wprowadza dane do zwolnienia lekarskiego i je podpisuje. O szczegółach zwolnienia decyduje lekarz.

Rynek pracownika - potrzeba zmian w publicznych służbach zatrudnienia i edukacji

Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Bezpieczeństwo w szkole 2019 r.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach podpisane. Zmiany w długości przerw oraz równomierne rozłożenie zajęć lekcyjnych już niedługo.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych podpisana przez Prezydenta

W dniu 19 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Prywatny oraz dobrowolny system gospodarowania oszczędności emerytalnych to główny cel ustawy.

Sytuacja na rynku pracy

Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł kolejne pozytywne informacje z rynku pracy. Bezrobocie maleje, a wraz ze wzrostem gospodarczym przybywa nowych stanowisk. Pracodawcy są skupieni na rozwoju i chętnie zatrudniają, pracownicy natomiast właśnie teraz najodważniej przebierają w nowych ofertach, a nawet zmieniają miejsce pracy.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy - zmiany w 2019 roku?

Projekt ustawy o rynku pracy przewiduje liczne zmiany, które miały wejść w życie w 2019 r. Nowa ustawa dostosowuje działalność urzędów pracy do obecnej sytuacji na rynku pracy. Wprowadza m.in. bon ofertowy, pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej przez Polaków wracających do kraju czy wydłużenie czasu pracy cudzoziemców na podstawie oświadczenia do 12 miesięcy.

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych podpisana

Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych. Sprawdź co się zmieni.

Wpis do rejestru przechowawców akt pracowniczych tylko do końca 2018 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina pracodawcom, że zostały tylko dwa miesiące na uzyskanie wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Od 1 stycznia za przechowywanie dokumentów pracowniczych bez wymaganych uprawnień może grozić kara nawet do 100 tys. zł.

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

REKLAMA