REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pracy, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta socjalna od 1 września 2018 r. - brutto/netto

1 września wejdą w życie przepisy podwyższające rentę socjalną. Będą one obwiązywały z mocą wsteczną od 1 czerwca br. Ile wyniesie renta socjalna?

Obowiązek ustanowienia IOD (Inspektora Ochrony Danych)

Czy w związku z wejściem w życie przepisów RODO masz obowiązek powołać Inspektora Ochrony Danych w swojej firmie? Wyjaśnia Wojciech Ostrowski, radca prawny w Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Renta socjalna - wyższa kwota od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 września 2018 r. (z mocą od 1 czerwca) renta socjalna wzrasta z 865,03 zł do 1029,80 zł. Uprawnioną do renty socjalnej jest osoba pełnoletnia całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Obowiązki osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma szereg obowiązków związanych z utrzymaniem statusu osoby bezrobotnej. Niewypełnienie obowiązków grozi wyrejestrowaniem i utratą zasiłku dla bezrobotnych.

REKLAMA

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Bezrobocie w lipcu 2018 r.

Stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 5,9 proc. Ministerstwo pracy pracuje nad nową ustawą o rynku pracy, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Exit tax od 2019 r. - czy zaszkodzi przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie podatku exit tax od 2019 r. Według Pracodawców RP pośpiech jest w tym wypadku niewskazany.

Świadczenie rodzicielskie 2018 – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Świadczenie rodzicielskie zostało uregulowane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Jaka jest wysokość świadczenia w 2018 r.? Komu przysługuje finansowe wsparcie?

REKLAMA

Zmiany w prawie celnym oraz podatku akcyzowym 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne. Celem ustawy jest m.in. zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców.

Kolejna nowelizacja Prawa wodnego

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Kolejne zmiany w Prawie wodnym mają na celu rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych.

Praca zdalna jako pozapłacowy benefit

Praca zdalna jest jednym z benefitów pozapłacowych. Ponad 60 proc. firm oferuje możliwość pracy zdalnej podczas rekrutacji. Możliwość pracy zdalnej przyciąga najlepszych pracowników.

Doradztwo zawodowe i jego cele na poszczególnych etapach edukacji 2018 r.

Rozporządzenie określające na czym polega doradztwo zawodowe wchodzi w życie już 1 września 2018 r. W rozporządzeniu wskazano także podczas jakich zajęć oraz innych działań podejmowanych w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół może być realizowane doradztwo zawodowego.

Zmiany w Służbie Ochrony Państwa 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Komendant Służby Ochrony Państwa zyskał nowe uprawnienia.

Obowiązek informacyjny z art. 13 RODO w deklaracji śmieciowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679, która będzie nowelizować ok. 160 ustaw z zakresu szeroko rozumianego sektora publicznego. Projekt przewiduje także zmianę ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [1] (dalej: „ustawa o utrzymaniu czystości”).

Zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieniło.

Prof. Mączyńska: Biznes powinien bardziej zaangażować się w poprawę rynku pracy

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim – absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów. Dlatego zaniedbywane przez lata szkolnictwo zawodowe wraca do łask. W cenie jest dobry zawód, który zapewnia satysfakcjonujące wynagrodzenie. O problemach i osiągnięciach krajowego rynku pracy mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Zmiany w Prawie ochrony środowiska 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co się zmieni?

Partnerstwo publiczno-prywatne - więcej umów do 2020

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stawia sobie za cel rozpędzenie rynku partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Pomóc ma w tym nowa ustawa, kilka dni temu podpisana przez prezydenta, program pakietowania projektów PPP zaproponowany wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju oraz inne formy wsparcia dla samorządów. Celem jest m.in. podpisanie stu nowych umów do 2020 roku. Dziś jest ich prawie sto czterdzieści.

Nowa ustawa o tachografach opublikowana

W Dzienniku Ustaw poz. 1480 opublikowana została ustawa z 5 lipca 2018 r. o tachografach. Ma ona zwiększyć sprawność kontroli systemu i egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.

Zawody, które wkrótce zostaną zastąpione przez roboty

Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Natomiast tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Ocenia się, że prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce ma zniknąć.

Zarząd sukcesyjny – na czym polega?

W dniu 25 lipca 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zarząd sukcesyjny, czyli nowe rozwiązania w zakresie dziedziczenia przedsiębiorstw. Najnowsze przepisy pozwalają przedsiębiorcy na powołanie zarządcy sukcesyjnego, który prowadził będzie bieżące sprawy przedsiębiorstwa po śmierci właściciela, do czasu zakończenia formalności spadkowych.

Zarząd sukcesyjny 2018 - Prezydent podpisał ustawę

To już pewne - przepisy dotyczące zarządu sukcesyjnego wejdą w życie w IV kwartale 2018 r. Nowe rozwiązania dają przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego, który prowadził będzie bieżące sprawy przedsiębiorstwa po śmierci właściciela, do czasu zakończenia formalności spadkowych. Dzięki nowym rozwiązaniom w mocy zostaną utrzymane, umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia i koncesje związane z przedsiębiorstwem.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2018 - ułatwienia dla pracowników i pracodawców

Elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się powszechne od 1 grudnia 2018 r. Elektroniczne zwolnienia to ułatwienia, zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Szef niemal natychmiast otrzyma wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi zwolnienia lekarskiego, a pracownik nie będzie musiał pamiętać o dostarczeniu zwolnienia pracodawcy, czego niedokonanie grozi obecnie zmniejszeniem świadczenia.

Dopłaty do najmu mieszkań od 2019 r. - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach do najmu mieszkań. Dofinansowanie będzie można dostawać nawet przez 15 lat, a pierwsze dopłaty mają być wypłacane od 1 stycznia 2019 roku.

Niskiego bezrobocia ciąg dalszy - lipiec 2018 r.

Bezrobocie utrzymuje się wciąż na rekordowo niskim poziomie tj. 5,9 proc. W porównaniu z czerwcem br liczba bezrobotnych w lipcu 2018 r. spadła o 6,4 tys. osób i wynosi 961,5 tys. osób.

Sukcesja w firmie jednoosobowej - zmiany już w 2018 r.

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta.

Karta Dużej Rodziny - jakie nowości?

Karta Dużej Rodziny to uprawnienie do wielu zniżek dla rodzin wielodzietnych, zarówno w instytucjach publicznych jak i w prywatnych. Z Karty Dużej Rodziny korzysta już ponad 2 mln osób. W ostatnim czasie do programu dołączyło kilku nowych partnerów m.in. Shell, Deichmann, Polonus.

Konstytucja dla Nauki - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał tzw. Konstytucję dla Nauki, która zastąpi cztery obecnie istniejące ustawy regulujące materię szkolnictwa wyższego tj. prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Nowe przepisy zmieniają

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 listopada wyższy zasiłek pielęgnacyjny oraz specjalny zasiłek opiekuńczy

W dniu 1 listopada 2018 r. nastąpi podwyżka świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Tegoroczna podwyżka nie będzie ostatnią, bowiem w listopadzie 2019 r. nastąpi kolejny wzrost tych świadczeń.

Bon ofertowy od 1 stycznia 2019 r. - czym jest i dla kogo

Bon ofertowy to nowe rozwiązanie, które znalazło się w projekcie ustawy o rynku pracy. Bon ma ułatwić firmom poszukiwanie kandydatów do pracy poza rejestrami powiatowych urzędów pracy. Ustawa o rynku pracy ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w split payment i zasadach blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego

25 lipca 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem tej ustawy jest modyfikacja przepisów dotyczących blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego oraz mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Co grozi za handel dopalaczami i ich posiadanie po zmianie przepisów?

Sejm przegłosował nowelizację ustawy: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowe przepisy sprawiają, że dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami, co oznacza, że handel, produkcja oraz dystrybucja tych substancji będzie karana tak samo jak w przypadku narkotyków czyli bardzo surowo.

Jak działa split payment?

Od 1 lipca 2018 r. w obrocie między przedsiębiorcami zaczął funkcjonować Mechanizm Podzielonej Płatności (ang. split payment). Mechanizm ten ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w podatku VAT. Obecnie jego stosowanie jest dobrowolne, jednakże Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie obowiązku korzystania z Mechanizmu Podzielonej Płatności w stosunku do części branży.

Przegląd zmian w Karcie Nauczyciela 1 września 2018 r.

Rewolucyjne zmiany w Karcie Nauczyciela wchodzą w życie już 1 września 2018 r. Zmienią się przepisy dotyczące obowiązków nauczycieli, jak również oceny pracy nauczycieli.

Urzędy pracy zapewnią transport do pracy?

Ministerstwo chce, by urzędy pracy mogły dowozić bezrobotnych do firm. Zdaniem wiceministra resortu rodziny i pracy jest to bardzo ważne dla poprawy sytuacji na rynku pracy.

Wyższe wynagrodzenia dla pracowników tymczasowych

Pracodawcy są skłonni płacić więcej pracownikom tymczasowym z uwagi na mniejszą liczbę osób chętnych do pracy - podało Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

Nowe oznaczenia paliw od października na wszystkich stacjach paliw w całej Unii Europejskiej

12 października wejdzie w życie dyrektywa Unijna dotycząca zmiany oznaczeń paliw. Stare etykiety benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych zastąpione będą nowymi symbolami. Zmiana ma na celu uproszczenie dokonania prawidłowego wyboru paliwa odpowiedniego do swojego samochodu.

Split payment 2018 w pytaniach i odpowiedziach

Od lipca 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy o mechanizmie podzielonej płatności w VAT (split payment). Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w czerwcu 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2018 r. Ile wyniosło?

Zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Sejm proceduje nad zmianami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z projektem autorstwa posłów PiS, w wyborach do PE każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu; głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju.

Wdrożenie RODO - problemy prawne i informatyczne

Od wejścia w życie RODO minął już ponad miesiąc, ale temat wdrożenia odpowiednich procedur wciąż jest jednym z najpopularniejszych w przedsiębiorstwach. Nadal brakuje jednoznacznych odpowiedzi na wiele pytań, a część rozwiązań jest dopiero wypracowywana m.in. przez powołaną przy Ministerstwie Cyfryzacji Grupę Roboczą ds. RODO. Większość zainteresowanych tematyką skupia się jednak na rozwiązaniach prawnych – przygotowaniu odpowiednich formułek i zgód dla klientów. Tymczasem większość danych przetwarzana jest dziś głównie w systemach informatycznych i to od nich powinniśmy zacząć przygotowanie do wdrożenia RODO w każdej firmie.

Zgłaszanie naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej przyjmuje zgłoszenia rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu od pracowników, byłych pracowników instytucji obowiązanych lub innych osób, które wykonują lub wykonywały czynności na rzecz instytucji obowiązanych na innej podstawie niż stosunek pracy. Przekazanie zgłoszenia nie narusza obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.

Zmiany dla wykonawców dróg i autostrad - najpierw pieniądze dla podwykonawcy, później należna zapłata

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowego prawa przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad. Podstawowym założeniem nowych przepisów ma być zasada: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy. Walka z nadużyciami ma się opierać na 4 filarach.

Bon ofertowy - nowa ustawa o rynku pracy 2019

W przestrzeni publicznej pojawił się projekt nowej ustawy o rynku pracy, która zastąpić ma obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do nowości proponowanych przez MRPiPS zaliczamy nie tylko większy zasiłek dla bezrobotnych, czy zmiany w profilowaniu ale także i wprowadzenie wsparcia w postaci tzw. bonu ofertowego. Komu przysługiwać będzie bon ofertowy i na co będzie mógł zostać wykorzystany?

Zatrudnianie młodzieży w okresie wakacyjnym - obowiązki pracodawcy

Sezon wakacyjny to dla części młodych ludzi okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy. Prawo pozwala na pracę młodzieży, a nawet dzieci, ale nie każdą pracę mogą one podjąć. Przepisy określają, jakie warunki muszą być spełnione, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i legalnie pracować.

Większe kary za handel dopalaczami i ich posiadanie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zaostrzającej kary za handel dopalaczami i za ich posiadanie. Od 1 listopada 2018 r. dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami.

Rejestracja studenta jako bezrobotnego

Kiedy student może się zarejestrować w urzędzie pracy? Czy student studiów dziennych może się zarejestrować jako bezrobotny?

Kodeks wyborczy 2018 - zmiany

Prezydent podpisał ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Zmieniły się m.in. zasady rekrutacji na urzędników wyborczych.

Zmiany w ustawie o finansach publicznych 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych. Co się zmienia?

REKLAMA