REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód, Dziedziczenie ustawowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Mieszkanie lokatorskie po rozwodzie

Rozwód ma duży wpływ na mieszkanie lokatorskie (czyli de facto spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu). Nie może ono być przedmiotem współwłasności dwóch obcych sobie osób.

Odrzucenie spadku przez jednego ze spadkobierców testamentowych

Spadkodawca powołał do spadku w drodze testamentu 2 swoich synów- nie uwzględniając trzeciego. Co się stanie jeśli jeden z nich odrzuci spadek? Czy w jego miejsce wstąpi trzeci syn?

Czy po rozwodzie otrzymam odprawę?

Byłam po rozwodzie z moim mężem. Mój były mąż zmarł. Czy należy mi się po nim odprawa pośmiertna?

REKLAMA

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Moja siostra zmarła w dniu w październiku br. Miesiąc przed śmiercią wniosła do sądu pozew o rozwód z mężem z jego wyłącznej winy. Nie mieli dzieci, a nasi rodzice nie żyją. Kto będzie dziedziczył po mojej siostrze – tylko ja, czy ja wraz z jej mężem? Czy jej mąż zostanie wyłączony od dziedziczenia?

Czy jest już za późno na zmianę nazwiska?

Jestem 2 miesiące po rozwodzie. Nie chce mieć nic wspólnego z moim byłym mężem. Chce zmienić nazwisko. Czy mam jeszcze na to szanse? Słyszałam, że trzeba dokonać zmiany w ciągu miesiąca.

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

Z winą czy bez winy?

Żona po wielu latach małżeństwa chce się rozwieść. Poznała młodszego mężczyznę. Zależy jej na szybkim rozwodzie. W związku z tym prosi, abyśmy się rozwiedli bez orzekania o winie. Jakie są tego konsekwencje? 

REKLAMA

Zmiana nazwiska a alimenty

Czy zmiana nazwiska ma wpływ na otrzymywanie alimentów od byłego męża? Mąż żąda ode mnie, żebym zmieniła nazwisko, bo inaczej przestanie mi płacić alimenty. Czy ma do tego prawo?  

Jak rozwieść się z zaginionym małżonkiem?

Oprócz ogromnej tragedii zaginięcie małżonka tworzy liczne problemy prawne. Jednym z nich jest zawarcie ponownie małżeństwa przez współmałżonka osoby zaginionej. Jak tego dokonać?

Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie

Rozwodzący się małżonkowie, toczą niekiedy prawdziwą „wojnę domową”. Przedmiotem takiej wojny często bywa spółdzielcze prawo do lokalu. 

Rozwód u notariusza

Możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza brzmi zaskakująco. Ale może już niedługo będzie to normalna usługa świadczona przez notariuszy.

Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Często osoby decydujące się na separację lub rozwód nie wiedzą do jakiego sądu mają wnieść pozew. Zastanawiają się czy powinni wybrać sąd okręgowy czy rejonowy. 

Nowe zasady dziedziczenia ustawowego

Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostaną dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 roku kiedy uchwalono kodeks cywilny.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Bardzo wiele rozwodzących się kobiet chce powrócić do swojego panieńskiego nazwiska. Jest to dla nich niekiedy tak samo ważne, jak orzeczenie rozwodu. Czy jednak zawsze można powrócić do starego nazwiska? 

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Kiedy zachowek przysługuje przy dziedziczeniu ustawowym

 Choć brzmi to paradoksalnie zachowku mogą domagać się spadkobiercy ustawowi – jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Ma to miejsce wówczas kiedy spadkodawca porozdawał swój majątek przed śmiercią.

Jak dziedziczy się środki na OFE

W odróżnieniu od starej emerytury, środki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu, zgodnie z dokonanym przez ubezpieczonego rozrządzeniem (może wybrać osobę, która otrzyma pieniądze z konta emerytalnego) i przepisami ustawy.  

Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

  Poza testamentem istnieje drugi sposób na rozporządzenie spadkiem – a konkretnie powołaniem do dziedziczenia. Przyszły spadkodawca ze swoim spadkobiercą ustawowym podpisuje umowę o zrzeczenie się dziedziczenia.

Dziedziczenie dzieci poczętych (pogrobowców).

Dzieci poczęte przez spadkodawcę przed śmiercią, a nie urodzone przed jego śmiercią mogą dziedziczyć, jest to jednak jedyny przypadek dziedziczenia warunkowego.

Mieszkania spółdzielcze w spadku

  Mieszkanie należące do spadku, często mogą być kością niezgody pomiędzy spadkobiercami, zważywszy na ich dużą wartość i funkcjonalność. Nie zawsze jednak nieruchomości podlegają tym samym regulacjom co inne przedmioty spadku.

Jak dziedziczą dzieci adoptowane

 Dzieci przysposobione (adoptowane) w sposób pełny – dziedziczą na takich samych zasadach jak dzieci własne spadkodawcy. Inaczej rzecz się ma z przysposobieniem niepełnym.

Co się należy dziadkom spadkodawcy

Jakkolwiek wydaje się to niesprawiedliwe, dziadkowie spadkodawcy nie są spadkobiercami ustawowymi. Oznacza to, że nawet jeśli dziadkowie żyją – spadek może przypaść Skarbowi Państwa.

Jak kogoś wydziedziczyć

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku- spadkobiercy testamentowi nie muszą go wypłacać wydziedziczonemu spadkobiercy ustawowemu. Wydziedziczenie musi jednak być podparte określonymi przesłankami i nie ma tu dużej dowolności. Niespełniające wymogów wydziedziczenie będzie bezskuteczne.

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia

Jeżeli spadkodawca nie zostawił testamentu, dziedziczenie jest ustawowe. Kodeks cywilny przewiduje, wiele różnych kombinacji – w zależności od tego ilu i jakich jest możliwych spadkobierców. Uprzywilejowane są dzieci i małżonek zmarłego.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest pierwszym krokiem do uregulowania kwestii majątku zmarłej osoby. W zależności od ilości spadkobierców, czy innych okoliczności - jak podważanie testamentu - postępowanie może trwać bardzo krótko, jak i ciągnąć się latami. W jego wyniku otrzymujemy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku - podstawę dla wielu dalszych czynności.

Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak kształtuje się obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie

W wyroku rozwodowym na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Były małżonek może także żądać alimentów w odrębnym postępowaniu, a nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej.

Czy zamiast męża zapłaci rodzeństwo

Siostra się rozwiodła. Po rozwodzie jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. Siostra chce złożyć pozew o alimenty od bogatego, samotnego brata. Czy nie powinna najpierw żądać alimentów od byłego męża?

Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty?

Czy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej małżonek zawsze musi płacić alimenty?

Alimenty od byłego męża

Rozwodzę się, dotychczas byłam na utrzymaniu męża. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie prawdopodobnie przypisana mojemu mężowi. Został mi jeszcze jeden rok studiów. Czy muszę szukać środków finansowych u rodziców? Czy mam prawo do alimentów od męża?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do alimentów?

Czy po rozwodzie mogę domagać się, aby rozwiedziony małżonek płacił mi alimenty?

Czy ojciec musi płacić alimenty?

Rozwiodłem się. Sąd przyznał alimenty małoletniemu synowi. Czy muszę je płacić, skoro dziecko wychowuje była żona, zarabiająca znacznie więcej ode mnie?

Czy nieślubne dziecko dziedziczy po ojcu

Mąż miał nieślubne dziecko. Czy dziecko pozamałżeńskie dziedziczy na takich samych zasadach jak dzieci pochodzące ze związków małżeńskich? Mieliśmy dwie córki.

Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?

Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym. O rozwodzie sąd orzeka na żądanie małżonka. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy prawidłowego przygotowania pozwu o rozwód.

Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd orzekając o rozwodzie bada przede wszystkim, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niekiedy pomimo ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, sąd nie orzeknie rozwodu.

Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Do orzeczenia rozwodu może dojść tylko, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd bada, czy istnieje między nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy z małżonków.

Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd orzeka o tym kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie od tego odstąpią.

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo. To jednak nie jedyny skutek rozwodu.

REKLAMA