REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Roszczenia, Szkoda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność i roszczenia za odrywające się części budowli

Rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. W mgnieniu oka powstają nowe, bardzo ładnie wyglądające osiedla. Mimo tego podążając ulicami miast często spotykamy stare kamienice i budynki, których stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Biorąc ten fakt pod uwagę, można postawić sobie wiele pytań o charakterze prawnym, które będą miały duże znaczenie praktyczne.

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy zlecenia?

Roszczenia majątkowe zgodnie z przepisami prawa polskiego, co do zasady się przedawniają. Podobnie jest w wypadku umowy zlecenia. Kodeks cywilny ustanawia jednak oddzielne terminy przedawnienia dla roszczeń z tytułu tej umowy.

Wady rzeczy darowanej

Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…

Ubezpieczenie grupowe na życie a wypłata świadczenia

Ubezpieczenie to jeden z nielicznych elementów który ochrania nas lub naszą rodzinę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Jaka może być wysokość świadczeń? Kiedy wypłata zostaje wstrzymana?

REKLAMA

Obowiązek naprawienia szkody

Obowiązek naprawienia szkody jest jednym ze środków karnych, który ma służyć wyrównaniu powstałej w wyniku popełnionego wykroczenia szkody. Podkreślenia wymaga to, że obowiązek naprawienia szkody orzekany jest tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi, tj. gdy konkretny przepis prawa przewiduje wprost jego potencjalne zastosowanie.

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny przewiduje artykuł 177 Kodeksu karnego. Przepis ten chroni bezpieczeństwo w komunikacji, a także najbardziej fundamentalne wartości jakimi są zdrowie i życie człowieka.

Obowiązek naprawienia szkody (art. 46)

W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

REKLAMA

Kilka roszczeń - jeden proces

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Utracone korzyści a odszkodowanie

Odszkodowanie za utracone korzyści należy się poszkodowanemu, który wskutek wypadku utracił przewidywane dochody. Ma to także odniesienie do osób, dla których samochód jest narzędziem pracy, a którego wskutek uszkodzeń nie mogą użytkować.

Jak poskarżyć się do Rzecznika Ubezpieczonych?

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy: ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych. W sytuacji, gdy Państwa zdaniem zakład ubezpieczeń, powszechne towarzystwo emerytalne lub podmiot zarządzający pracowniczym programem emerytalnym naruszył prawo lub interesy ubezpieczonych, można wystąpić o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne?

Szkody wyrządzają nie tylko ludzie. Zdarza się nierzadko, że również zwierzęta leśne powodują istotne szkody. Przykładem jest zderzenie z jeleniem, który wyskoczył z lasu na drogę. Kto powinien zapłacić w takim wypadku odszkodowanie?

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe i hodowlane?

Bywa, że szkodę spowoduje zwierzę domowe lub hodowlane. Wskazujemy podstawy odpowiedzialności oraz podmioty, względem których należy kierować roszczenia odszkodowawcze, w tego typu przypadkach.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Wspólna odpowiedzialność za mienie powierzone


Na skutek nieodpowiedniego zachowania kolegi została zniszczona droga kasa fiskalna. Twierdzi on teraz, że wszyscy pracownicy będą musieli się złożyć na nową, gdyż ponosimy wspólną odpowiedzialność za mienie powierzone. Czy to prawda?

Wyrządzenie szkody przez pracodawcę


Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

Jak zgłaszać szkody z tytułu kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji?

W przypadku powstania szkody wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji na terytorium Polski, poszkodowany powinien w terminie 3 dni roboczych powiadomić o tym Zakład ubezpieczeń, wypełniając druk zgłoszenia szkody.

Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Wypłata odszkodowania a VAT

Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

W ubezpieczeniach NNW szkolnych stosowane są z reguły bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które stanowią maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Sumy ubezpieczenia są na poziomie od 5 000 zł do 15 000 zł.

Renta alimentacyjna

W przypadku śmierci poszkodowanego o rentę alimentacyjną mogą zwrócić się do zakładu ubezpieczeń sprawcy - osoby względem których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny.

Zarzut przedawnienia

Mój wierzyciel wystąpił z powództwem o roszczenie które uległo już przedawnieniu. Jak w takiej sytuacji powinienem się zachować? 

Zwrot kosztów związanych z doznanymi obrażeniami ciała

W związku z doznanymi obrażeniami ciała jakie odniósł poszkodowany można dochodzić od odpowiedzialnego za szkodę (miedzy innymi od Zakładu Ubezpieczeń) zwrotu poniesionych kosztów.

Zwrot utraconych zarobków i korzyści

Tego typu zwrot przysługuje poszkodowanemu, który w następstwie wypadku utracił dochody a uzyskałby gdyby mu szkody nie wyrządzono. Przy stałym czy okresowym zatrudnieniu na podstawie umów o pracę wykazanie utraconych zarobków jest dosyć łatwe do zrealizowania. Utrata zarobków będzie bowiem stanowiła różnicę pomiędzy dochodami otrzymywanymi po wypadku w stosunku do tych otrzymywanych po wypadku.

Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Przyznanie zadośćuczynienia jest możliwe, gdy poszkodowany dozna uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy dochodzenie ewentualnych roszczeń za wyrządzoną szkodę lub mienie powierzone, pracownik nie jest bowiem w pracy bezkarny i zwolniony od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Jakie są zatem zasady tej odpowiedzialności? 

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Odpowiedzialność materialna rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za zachowanie swoich niepełnoletnich dzieci odpowiedzialność ponoszą rodzice będący ich przedstawicielami ustawowymi.

Czy wnosząc o naprawienie szkody trzeba mieć pełnomocnika?

Powód cywilny w procesie karnym może działać również przez pełnomocnika może również samemu dochodzić swoich praw.

Czy prokurator może dochodzić naprawienia szkody?

Zgodnie z art. 49a Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek o naprawienie szkody.

Czym różni się wniosek o naprawienie szkody od powództwa cywilnego?

Pokrzywdzony ma prawo wyboru do wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody albo ewentualnie wytoczenia powództwa cywilnego. Nie może skorzystać z obu środków na raz, bowiem wystąpienie z wnioskiem o naprawienie szkody eliminuje dopuszczalność powództwa cywilnego. 

Jakie prawa ma powód cywilny?

Zgodnie a treścią art. 66 kpk powód cywilny może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie. Powód cywilny może więc zadawać pytania oskarżonym, świadkom, biegłym oraz składać wnioski dowodowe.

Jak dochodzić naprawienia szkody?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć po ujawnieniu się szkody jest określenie jej wysokości. Ważne jest również zebranie dokumentów potwierdzających przysługujące nam prawo do danej rzeczy oraz jej wartość.  

Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Szkodę należy udokumentować przede wszystkim poprzez zebranie wszelkiej dokumentacji. Musi ona określać wydatki poniesione celem nabycia oraz utrzymania w należytym stanie rzeczy, która została na skutek przestępstwa utracona bądź doznała uszczerbku.  

Jakich roszczeń majątkowych mogę dochodzić w postępowaniu karnym?

W postępowaniu karnym można dochodzić wyłącznie roszczeń wynikających bezpośrednio z popełnionego przestępstwa. Roszczenia te muszą mieć charakter majątkowy. 

Przedawnione roszczenia w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnione roszczenia wygasają. Wydawało by się więc, że nie można ich dochodzić przed sądem. Nic bardziej mylnego – wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem oddalenia powództwa.

Kiedy roszczenia się przedawniają

Przedawnienie jest jednym z trudniejszych zagadnień prawa cywilnego. Wiąże się ono zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Jak pisać pozwy o odszkodowanie

  Jeżeli osoba poniosłeś wymierną szkodę w wyniku działania, lub zaniechania innej osoby - możesz domagać się od niej odszkodowania

Co trzeba wiedzieć o przedawnieniu

Przedawnienie wiąże się  zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Często się zdarza, że wobec jednej osoby ma się kilka roszczeń. Czy w takiej sytuacji trzeba o każde z nich wytaczać oddzielne powództwo czy też można dochodzić ich w jednym pozwie?  

REKLAMA