REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Postępowanie cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w drodze umowy bądź orzeczenia sądowego.

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe to jeden ze sposobów na zapewnienie materialnego bytu dziecka w dorosłym życiu. Umowa dotycząca takiego ubezpieczenia jest zawierana na rzecz dziecka. Co należy wiedzieć o takim ubezpieczeniu?

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

REKLAMA

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Kiedy można zlikwidować szkołę?

Jednym z widocznych skutków niżu demograficznego jest zamykanie szkół. Zjawisko to ma miejsce przede wszystkim na wsiach oraz dotyczy to mało popularnych typów szkół, takich jak licea profilowane. Równie ważnym powodem zamykania szkół jest brak pieniędzy na ich utrzymanie u samorządów.

Szykują się kolejne zmiany w procedurze cywilnej

Od postanowień dotyczących grzywien i kar porządkowych będzie można wnieść zażalenie. Pracę nad stosownymi zmiany toczą się już w Parlamencie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

REKLAMA

Czy osoby prawne mogą być zwolnione od kosztów sądowych?

Na gruncie przepisów polskiego prawa nie tylko osoby fizyczne mają możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Osoby prawne jak i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi (np. stowarzyszenia zwykłe, spółki jawne) również mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu, w którym sprawa się toczy lub ma być dopiero wszczęta.

Infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

Telefon interwencyjno-informacyjny dla osób pokrzywdzonych przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia ma zacząć funkcjonować od stycznia 2011 r. Infolinia umożliwi zaoferowanie ofierze przemocy bezpośredniej pomocy zwłaszcza interwencyjnej.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko przy zwolnieniu od kosztów sądowych

Osoba fizyczna może ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu nawet wtedy, gdy nie została zwolniona od obowiązku poniesienia kosztów sądowych. To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z kwietnia 2010.

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Jak rozliczać dochody dzieci?

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje więc na mocy orzeczenia sądu i założeniem jest sytuacja w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób.

Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie

Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.

Księgi wieczyste. Czy sąd jest związany żądaniem pozwu?

W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2010 r.

Zakaz palenia na terenie szkoły

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 15 listopada zakazem palenia zostały objęte również szkoły. Za palenie papierosów na terenie szkoły grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Komornik może odmówić wszczęcia egzekucji poza jego rewirem

Zgodnie z przepisami prawa w postępowaniu egzekucyjnym możemy wybrać komornika z innego rewiru. Ten może jednak odmówić wszczęcia egzekucji. Takie uprawnienia nie ma komornik właściwy dla danego rewiru.

Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?

W przypadku, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, istnieje domniemanie, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Jakie dane powinna gromadzić szkoła na temat dzieci oraz rodziców?

Placówki oświatowe, w tym szkoły, mają prawo gromadzić w swojej dokumentacji pewne, ściśle określone w odpowiednich przepisach, informacje na temat swoich uczniów. Dotyczy to również ich rodziców.

Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Jakie wymagania prawne powinny spełniać zabawki?

Według raportu UOKiK sporządzonego na podstawie wyników kontroli Inspekcji Handlowej, co trzecia zabawka nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. Rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy na opakowaniu znajdują się niezbędne informacje dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony produkt i czy korzystanie z niego wymaga nadzoru osoby dorosłej.

Jak pomóc dziecku, które używa „dopalaczy”?

Substancje popularnie zwane „dopalaczami" mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru lub do palenia. W Polsce obserwuje się coraz więcej powikłań zdrowotnych oraz hospitalizacji po zażyciu tych substancji. Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po dopalacze i jak mu pomóc?

Czy dopalacze są legalne?

Przyjmuje się, że termin „dopalacze” nie obejmuje substancji objętych kontrolą prawną zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak część zdelegalizowanych w ostatnim czasie substancji do niedawna znajdowała się w ofercie sklepów z „dopalaczami”.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Uznanie ojcostwa - na czym polega

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy takie domniemanie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo poprzez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu.

Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, daje dyrektorowi szkoły lub placówki możliwość wprowadzenia nawet 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.

Czy rodzice są rozliczani z zarządu majątkiem dziecka

Zgodnie z art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Od 13 czerwca 2009 roku sąd obowiązkowo w wyroku rozwodowym musi uregulować kontakty danego rodzica z dzieckiem. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i uregulowaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek małżonków, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili takie porozumienie i zasadne jest oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.

Kara pieniężna dla rodziców niepokornego dziecka

Nasz syn sprawia problemy wychowawcze. Sąd zobowiązał nas jako rodziców do współpracy ze szkołą, do której uczęszcza. Czy sąd może nałożyć na nas jakąś karę, jeżeli nie wywiążemy się z nałożonego obowiązku?

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Szykują się zmiany w procedurze cywilnej

Sejm pracuje nad senackim projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zmianie mają ulec przepisy dotyczące wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych.

Zmiana zasad doręczania pism

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym. Proponowane zmiany są związane przede wszystkim z rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym oraz dotyczą zasad dostarczania pisma adresatowi w sytuacji, gdy doręczyciel nie zastanie go w domu.

Mama i tata na urlopie wychowawczym przez cztery miesiące

Pracodawca nie będzie mógł udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na okres krótszy niż cztery miesiące. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami okres, w którym rodzice korzystają z urlopu wychowawczego to trzy miesiące.

Szpitale zapewnią lepsze warunki pobytu dla dzieci i rodziców

Dzięki ratyfikacji europejskiej karty dziecka hospitalizowanego poprawie ulegnie sytuacja dzieci w polskich szpitalach. Dokument obowiązuje w 13 krajach Unii Europejskiej. Rzecznik praw pacjenta chce, by kartę ratyfikowała też Polska.

Nakaz zapłaty: dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

O nakazie zapłaty pozwany najczęściej dowiaduje się przy jego doręczeniu. Dlaczego tak późno? Czy sąd nie weźmie pod uwagę mojego stanowiska? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium

Dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej i gimnazjum mogą wyjechać do sanatorium przez cały rok. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny.

Kalendarz na rok szkolny 2010/2011

Ferie, przerwy świąteczne i egzaminy - dla uczniów i ich rodziców publikujemy kalendarz na rok szkolny 2010/2011.

Lekcje wychowywania dla rodziców

Rodzice nie wiedzą jak wychowywać dzieci. Takie wnioski wynikają z przeprowadzonego po raz pierwszy ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. Specjalnie dla nich rusza cykl szkoleń pt. „Mądrzy rodzice”.

Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji

Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Alimenty na rzecz rodzica - czy zawsze?

Obowiązek alimentacyjny dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

Skarga na przewlekłość postępowania

Nieuzasadniona niczym przewlekłość postępowania cywilnego może być skarżona w drodze specjalnej skargi. Na jej podstawie pokrzywdzonemu może być przyznane pieniężne zadośćuczynienie.

Postępowanie grupowe

Postępowania grupowe, tj. sądowe postępowania cywilne, służące jednoczesnej realizacji praw do ochrony prawnej wielu podmiotów, są już znane na całym świecie i przeżywają obecnie dynamiczny rozwój także w Europie. Od dnia 19 lipca 2010 r. jest obecne również w polskim postępowaniu, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. Nr 7, poz. 44, dalej „ustawa”).

REKLAMA