REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Postępowanie cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Pozew zbiorowy przeciwko dużym korporacjom

Pozew zbiorowy to instrument prawny pozwalający na walkę konsumenta z silnymi firmami w dochodzeniu swoich praw. W takim pozwie można domagać się spełnienia określonego świadczenia przez co najmniej 10 osób.

Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego

Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych.

Wyprawka szkolna 2013

W 2013 roku na "Wyprawkę szkolną" rząd chce przeznaczyć prawie 180 milionów złotych. To o 52 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym.

REKLAMA

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają jego rodzice. Czas oczekiwania na dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Przyjęcie do przedszkola w 2014 roku

Przyjęcie dziecka do przedszkola w 2014 r. może być uzależnione od kolejności zgłoszenia. Trzylatki dopiero od września 2017 r. mają mieć gwarancję miejsca w przedszkolu.

Wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Poniżej wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Warto pamiętać, iż pismo takie wolne jest od opłat sądowych.

Wsparcie dla większej liczby uprawnionych do pomocy z OPS

Podniesienie kryterium dochodowego spowodowało zwiększenie liczby wypłacanych przez gminy zasiłków okresowych i celowych. Zwiększy się zatem liczba osób uprawnionych do pomocy z OPS.

REKLAMA

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2020

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż w dniu 18 stycznia 2013 r. projekt Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2012 został przekazany do dalszych prac legislacyjnych.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Becikowe 2013 - jakie dokumenty?

Od 2013 roku becikowe uzależnione jest od dochodu. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy do niego dołączyć dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Wzór wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Przedstawiamy przykładowy wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, jeżeli zagrożone jest dobro dziecka.

Wzór wniosku o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu

Zapoznaj się bezpłatnym wnioskiem o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie jej wykonywania i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Wzór wniosku o odebranie dziecka

Przedstawiamy bezpłatny wzór wniosku o odebranie dziecka. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej.

Międzynarodowe porwania rodzicielskie

Konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, jest głównym instrumentem prawnym, regulującym kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Ma chronić przed szkodliwymi dla dziecka skutkami takich działań, a jej głównym celem jest nie rozstrzygnięcie, przy kim dziecko ma mieć miejsce pobytu, ale przywrócenie stanu po przedniego, który został naruszony bezprawnym uprowadzeniem lub zatrzymaniem dziecka.

Wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Poniżej wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawa dziecka. Pismo takie składa się do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka, Rozstrzygnięcie następuje z reguły po wysłuchaniu dziecka, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie jego rozwój umysłowy, stan zdrowia, czy też stopień dojrzałości.

Odzyskanie uprowadzonego dziecka - instrumenty prawne

Istnieje szereg rozwiązań – wynikających głównie z przepisów prawa cywilnego (rodzinnego i opiekuńczego) pozwalających pokrzywdzonemu rodzicowi podjąć działania zmierzające do ustalenia sytuacji prawnej dziecka, a w konsekwencji przywrócenia kontaktów z nim.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich możliwe jest, gdy rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dziecka lub na wniosek jednego z nich. Sąd przy wyborze rodzica, któremu przyzna pełnię władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka.

Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Wnosząc powództwo do sądu należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia wszystkich dowodów już w treści pozwu. Niezgłoszenie może spowodować, że utracimy możliwość ich dalszego powołania. Niemniej można takim skutkom się przeciwstawić. Jak?

Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Urlop rodzicielski 2013

Urlop rodzicielski jest nową instytucją, będącą uprawnieniem związanym z pełnieniem funkcji rodzicielskich, która od 1 września 2013 roku ma się pojawić w polskim prawie. Przewiduje ją projekt zmiany kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Urlop macierzyński 2013

Od 1 września 2013 roku modyfikacji ulegnie urlop macierzyński. Nowa regulacja przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku oraz możliwość łączenia urlopu z pracą.

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców jest jedną z czynności podlegających szczególnemu reżimowi prawnemu. W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Zdarzenie takie podlega również odrębnym regulacjom prawa podatkowego.

Kiedy dziecko może pracować?

Dziecko do ukończenia 16 roku życia może podjąć pracę tylko w wybranych podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, za uprzednią zgodą rodziców. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby dziecko mogło pracować?

Ochrona przed zwolnieniem na urlopie wychowawczym

Rodzic decydujący się na urlop wychowawczy może liczyć na szczególną ochronę swojego miejsca pracy. Kiedy pracodawca nie może zwolnić z pracy osoby na urlopie wychowawczym?

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

Urlop wychowawczy - zasady korzystania

Urlop wychowawczy zaliczany jest do szczególnej formy urlopów bezpłatnych udzielanych w celu umożliwienia pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Podczas owego urlopu zachowane są wszystkie uprawnienia pracownicze, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mogą otrzymać rodzice pobierający zasiłek rodzinny. Ile obecnie wynosi świadczenie?

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne i stanowi wyjątek. W jej wyniku powstaje stosunek prawnorodzinny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem dla potomstwa przysposobionego.

Adopcja całkowita

Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) polega na wyrażeniu zgody blankietowej na adopcję dziecka bez wskazania osoby adoptującej. Objęta jest ona całkowitą tajemnicą.

Paszport dla dziecka według nowych przepisów

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. Od 11 sierpnia termin ważności paszportów ulega wydłużeniu. Paszport dzieci poniżej 5 lat będzie ważny przez 5 lat.

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Od 7 lipca 2012 r. zmianie uległ między innymi wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o pomoc

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez co najmniej 10 osób, dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Dzięki niemu każdy konsument ma szansę na zwycięstwo z ogromnymi korporacjami.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego – sprawy gospodarcze

W dniu 3 maja 2012 r . weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szeroki zakres zmian, z których najważniejsze postaram się poniżej wymienić.

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Zaskarżenie uchylenia wyroku w apelacji

Zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które weszły w życie 3 maja wprowadzają możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu odwoławczego, który uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje je do ponownego rozpoznania.

Obywatelstwo dziecka urodzonego we Włoszech

Jakiej narodowości będzie dziecko urodzone we Włoszech przez mieszaną parę (obywatela polskiego oraz obywatela Włoch) lub przez dwóch polskich obywateli mieszkających we Włoszech?

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 4)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 3)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Przepisy wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego porządkują m.in. rolę organizacji społecznych w ramach postępowania cywilnego. Od 3 maja 2012 r., termin organizacje społeczne zastąpi organizacje pozarządowe.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany zakładają m.in. likwidację postępowania gospodarczego.

REKLAMA