REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekompensata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

Rekompensata za pracę w święto 1 i 11 listopada 2024

Czy za pracę w święta należy się dodatek? Czy 1 listopada jest płatny? Czy pracodawca może kazać przyjść do pracy w święto? 

Rekompensata za pracę w święto. Ile przysługuje dodatków do wynagrodzenia?

Według Kodeksu pracy święta są dniami wolnymi od pracy. Przepisy prawa pracy jasno określają, które święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak w pewnych przypadkach dopuszczalna jest praca w święto. Jak wówczas należy ją zrekompensować pracownikowi?

2000 złotych jednorazowo i rekompensata poniesionych strat. Taka jest propozycja PFRON dla samorządów na 2024 rok.

2000 złotych jednorazowego świadczenia i rekompensata poniesionych strat. To propozycja PFRON dla samorządów na 2024 rok. Mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne poszkodowane w wyniku żywiołu.

REKLAMA

Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Dyżur pracowniczy: Czas wolny czy wynagrodzenie? Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za czas dyżuru?

Pracodawca może polecić pracownikowi pełnienie dyżuru w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Dyżur to pozostawanie pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Czy za dyżur przysługuje pracownikowi rekompensata?

Zwolnienie od pracy. Jak należy wynagrodzić pracownika za czas zwolnienia od pracy?

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy. Pracodawca powinien jednak zwolnić pracownika od pracy, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu pracy, przepisy wykonawcze do Kodeksu pracy albo inne przepisy prawa. Prawo pracownika do wynagrodzenia za czas zwolnienia zostało zróżnicowane w zależności od rodzaju zwolnienia od pracy.

Czy bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych podlega zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bezzwrotna pomoc finansowa otrzymana przez przedsiębiorstwa energochłonne z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

REKLAMA

Czy spółka, która otrzymała zagraniczną rekompensatę, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku CIT?

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że przychód uzyskany z rekompensaty od zagranicznego podmiotu (skarbu państwa) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Czy zwrócona rekompensata za oszustwo internetowe podlega opodatkowaniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) rekompensata otrzymana przez wnioskodawczynię od banku nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Voucher na zakupy. W którym momencie przedsiębiorca powinien rozpoznać przychód?

Podatnik, działający w sektorze paliwowo-energetycznym, pyta, czy powinien rozpoznać przychód w momencie zapłaty voucherem za zakup części zamiennych. Interpretacja podatkowa Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza to stanowisko.

Czy otrzymanie rekompensaty za mienie zabużańskie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że rekompensaty za mienie pozostawione poza granicami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy rekompensata za mienie zabużańskie podlega opodatkowaniu?

Omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą opodatkowania rekompensaty za mienie zabużańskie. W przypadku wniosku o rekompensatę po zmarłej osobie, KIS ustalił, że nie ma obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn ani konieczności składania zeznań czy innych formalności wobec służb skarbowych. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na temat tej ważnej kwestii.

Czy wypłata rekompensaty za mienie pozostawione na kresach podlega opodatkowaniu?

W artykule omawiamy kwestię rekompensaty za mienie pozostawione na kresach. Decyzją wojewody potwierdzono uprawnienie do rekompensaty oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego. Istotną informacją jest interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która wyjaśnia, że wypłata rekompensaty nie podlega opodatkowaniu ani obowiązkowi złożenia zeznania. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi szczegółami w artykule.

Czy otrzymując rekompensatę za mienie zabużańskie trzeba płacić podatek dochodowy?

Dyrektor KIS wydał interpretację podatkową, dotyczącą kwestii rekompensat za mienie pozostawione na kresach, konkretnie w obecnej Ukrainie, w latach 90-tych. Wynika z niej, że osoby uprawnione do rekompensaty nie muszą płacić podatku dochodowego ani składać zeznań podatkowych. 

Czy otrzymana rekompensata za brak dostawy towaru stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Jeśli wnioskodawca po złożeniu zamówienia zapłacił fakturę zaliczkową na 100% należności, a nie otrzymał towaru i dostał rekompensatę, to zwrócona suma rekompensaty nie będzie opodatkowana podatkiem PIT.

Pomoc dla sektorów energochłonnych a podatek dochodowy

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 roku, wywołała wiele dyskusji wśród księgowych, urzędników i prawników. Interpretacja ta dotyczyła kwestii, czy taka pomoc nie zalicza się do przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop).

Polacy otrzymają rekompensaty za zawyżone ceny ciepła w mieszkaniach za okres od 1 października 2022 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - podała KPRM w komunikacie.

Nowe regulacje cen ciepła mają ograniczyć podwyżki

Nowe regulacje cen ciepła będą obowiązywać od początku lutego do końca 2023 r. i zastąpią obecny mechanizmu ceny ciepła z rekompensatą – przewiduje projekt, o którym poinformowano w poniedziałek 16 stycznia w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają ograniczyć podwyżki cen ciepła dla obywateli.

Program rekompensat dla energochłonnych sektorów za 2022 r. - rząd przyjął program

Rząd przyjął we wtorek program pomocy dla sektorów energochłonnych w związku ze wzrostami cen energii w 2022 r. - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Program ma wartość 5 mld zł, a wypłata środków ma nastąpić w lutym.

Problem zbyt niskich rekompensat dla świadków za utracony zarobek

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zbyt niskiej rekompensaty za utracony zarobek dla świadków wzywanych przez sąd lub prokuraturę.

System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora

Dzięki zezwoleniom KNF i poprzez podleganie systemowi rekompensat, polscy inwestorzy lokujący swoje środki w rodzimych aplikacjach do inwestowania takich jak WealthSeed mogą czuć się bezpieczniej, niż w przypadku instytucji zagranicznych, gdzie w razie upadłości może zajść konieczność ubiegania się o swoje środki poprzez organy znajdujące się w innych krajach. Dlaczego system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) jest tak ważny dla bezpieczeństwa naszych środków oraz jak funkcjonuje – wyjaśnia Filip Lachowski, CEO WealthSeed.

Dodatek do zakupu węgla 2022 w formie ceny gwarantowanej i rekompensaty

Dodatek do zakupu węgla w formie ceny gwarantowanej przez odbiorców indywidualnych i rekompensaty dla sprzedawców ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?

Dodatek osłonowy do zakupu węgla – kiedy zostanie wprowadzony?

Dodatek osłonowy do zakupu węgla ma zostać wprowadzony w sytuacji, gdy rządowi nie uda się wpłynąć na zmniejszenie cen węgla. Dla kogo wówczas będzie dedykowany?

Operatorzy sieci komórkowych muszą zwrócić opłaty pobrane za automatyczną aktywację dodatkowo płatnych usług

Netia, Orange i P4 zostali zobligowani przez UOKiK do wypłaty rekompensaty za aktywację dodatkowych usług bez wyraźnej zgody konsumenta. O które usługi tych operatorów chodzi? Co możesz zrobić jeśli Tobie również została taka usługa włączona?

Rekompensaty dla firm z sektorów energochłonnych

Do 70 przedsiębiorstw działających w sektorach i podsektorach energochłonnych trafiło ponad 815 mln zł rekompensat przyznanych przez Prezesa URE - poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki. Dodał, że większość wsparcia trafiło do czterech energochłonnych sektorów i podsektorów.

Rekompensata dochodów utraconych przez gminy w 2018 r.

Będzie rekompensata dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. z tytułu zmiany zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Na złożenie wniosku o rekompensatę samorządy będą miały 3 miesiące.

Opodatkowania elektrowni wiatrowych - rekompensaty dla gmin

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.

Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

Rekompensaty dla przedsiębiorców (stan wyjątkowy)

Przygotowane przez MSWiA przepisy dają podstawę do przyznania rekompensaty dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym w związku z wprowadzonymi ograniczeniami.

Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm wyniosą 65 proc. przychodu z 3 ostatnich miesięcy

Stan wyjątkowy - rekompensaty. Zapewnimy rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających wprowadzenie st. wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią - poinformował w poniedziałek 6 września 2021 r. szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm

W związku ze stanem wyjątkowym firmy mają otrzymać rekompensaty. Ile wyniosą? Gdzie będzie trzeba złożyć odpowiedni wniosek?

Odstępne, odszkodowanie i rekompensata a VAT

VAT - rekompensata, odstępne i odszkodowanie. Jak organy podatkowe podchodzą do opodatkowania VAT takich instytucji jak rekompensata, odstępne i odszkodowanie?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

Ile kosztują uprawnienia do emisji CO2? Co z rekompensatami dla podmiotów i branż energochłonnych?

Ile kosztują uprawnienia do emisji CO2? Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

Dopłaty do cen prądu tylko dla najbiedniejszych

Dopłaty do cen prądu. Minister Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad projektem ustawy, mającym za zadanie kompleksowe wsparcie odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i redukcję zjawiska ubóstwa energetycznego. Projektowane przepisy mają pozwolić na identyfikację najbardziej wrażliwych odbiorców, którzy wymagają wsparcia w zakresie zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych. Będą polegały m.in. na wsparciu finansowym odbiorców wrażliwych energii elektrycznej, którzy znajdują się w szczególnie trudnych warunkach socjalno-ekonomicznych. Szczegółowe rozwiązania zostaną zaprezentowane w projekcie ustawy, który ma trafić do konsultacji publicznych w II kwartale 2021 r.

Rekompensata za wpływy utracone z opłaty targowej w 2021 roku

Rekompensata za wpływy utracone z tytułu niepobierania opłaty targowej - czy aby otrzymać rekompensatę utraconej przez gminy w 2020 roku opłaty targowej gminy są zobowiązane złożyć wnioski o takie rekompensaty, czy rekompensaty będą gminom wypłacane według sprawozdań budżetowych za rok 2019 - bez konieczności składania wniosków?

Kary umowne i rekompensaty - opodatkowanie VAT

Kary umowne i rekompensaty a VAT. Kwalifikacja kar umownych i rekompensat budzi problemy interpretacyjne. Opłaty te, stosowane z reguły w przypadku niewłaściwego wykonania zobowiązań, mają bowiem bardzo różny charakter. Dla ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii ekwiwalentności realizowanego świadczenia. Zawsze trzeba ustalić, czy płacący karę otrzymał coś w zamian. Nie wystarczy nazwanie płatności karą, aby nie trzeba było naliczać VAT. Stwierdzenie, czy zapłata kary umownej lub rekompensaty podlega opodatkowaniu VAT, wymaga przede wszystkim zbadania, czy ta konkretna zapłata może być uznana za płatność za dostawę towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu ustawowym.

Alimenty i rekompensata za prace domowe byłej żony

Rekompensata za prace domowe byłej żony? W Chinach mężczyzna musiał zapłacić byłej żonie za 5 lat wykonywania prac domowych. Sąd zasądził jednorazową rekompensatę i miesięczne alimenty. Na ile sąd wycenił pracę kobiety?

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu - praca zdalna

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu przy pracy zdalnej nie został uregulowany przepisami prawnymi. Jak rekompensować pracownikowi koszty pracy zdalnej? Zwrot kosztów można uregulować w odrębnej umowie. Jak powinna wyglądać umowa dotycząca używania prywatnego sprzętu pracownika do celów służbowych? Zobacz wzór. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu? Co z podatkami i składkami ZUS?

Rekompensata za szkody wyrządzone przez zwierzęta

Czy organy gminy, prowadząc postępowanie w sprawie dotyczącej rekompensaty za szkody spowodowane w gospodarstwie rolnym przez dzikie zwierzęta, mają obowiązkowo dokonywać oględzin i szacować wartość tych szkód, czy też mogą pominąć te fazy postępowania?

Wyższa rekompensata dla świadka za utracony zarobek

Rekompensata dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę jest aktualnie bardzo niska. Wynosi maksymalnie 82,31 zł brutto. RPO wnioskował o podwyższenie tej kwoty. Senat przygotował projekt z wyższą rekompensatą za utracony zarobek.

Wyższe rekompensaty dla świadków w sądach - senacki projekt

Wyższe rekompensaty dla świadków wzywanych do sądów lub przez prokuraturę zakłada projekt zainicjowany przez Senat. Obecnie maksymalny zwrot za jednodniową utratę zarobku lub dochodu wynosi 82,31 zł. O ile ma wzrosnąć ta kwota? Na jakim etapie są prace nad projektem?

Rekompensata za utracony zarobek dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę

Zdaniem RPO rekompensata za utracony zarobek dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę powinna być wyższa. Obecnie jest to kwota 82,31 zł brutto, przy czym dzienne wynagrodzenie przy płacy minimalnej wynosi 124 zł.

Świadczenie pieniężne dla Sybiraków minimum 2400 zł (dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956)

Będzie nowe świadczenie pieniężne - dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939–1956. To tzw. świadczenie pieniężne dla Sybiraków. Aby osoba represjonowana mogła je otrzymać, musi złożyć wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minimalna kwota świadczenia to 2400 zł. Od czego zależy jego wysokość? Czy jest to dodatek jednorazowy?

Nowe świadczenie pieniężne dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956

Będzie nowe jednorazowe świadczenie pieniężne dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956. Senat przyjął projekt ustawy bez poprawek. Podobną rekompensatę osoby zesłane lub deportowane do Niemiec otrzymały od państwa niemieckiego. Polacy zesłani do ZSRR otrzymają świadczenie odszkodowawcze od Polski. Ma to symboliczne znaczenie.

Pierwsze pieniądze w ramach rekompensat trafiły do przedsiębiorców z sektorów energochłonnych

Rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów przez te podmioty.

REKLAMA