REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Reklamacja, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w warunkach powodzi

Zalane drogi, podmyte torowiska, zamknięte mosty i przeprawy… te skutki powodzi uniemożliwiają wielu osobom dotarcie do zakładu pracy- nie powinny ich z tego powodu spotkać żadne problemy… poza finansowymi.

Reklamacja obuwia – cz. 1

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów, z którymi borykają się konsumenci. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy i czego należy się wystrzegać. Część pierwsza: gwarancja a odpowiedzialność sprzedawcy.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy jest rekompensatą w przypadku, gdy przeniesienie pracownika do innej pracy lub zmiana warunków pracy powoduje obniżenie jego wynagrodzenia. Należy jednak podkreślić, że tylko określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Obligatoryjne i fakultatywne dodatki do wynagrodzenia

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy, zaś pracodawcy wypłata wynagrodzenia. Należy podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki.

REKLAMA

Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych


Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych przysługują , gdy wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie ich wynagrodzenia.

Dodatek za znajomość języków obcych

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych.

Wynagrodzenie składa się z elementów obowiązkowych tj z wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku i nieobowiązkowych tj z dodatków, które zostały przyznane pracownikowi na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych jest nieobowiązkowym dodatkiem do wynagrodzenia za pracę pracownika.

Dodatek za niepalenie

Coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników dodatek za niepalenie, który ma na celu zwiększenie wydajności w pracy oraz promować zdrowy styl życia.

REKLAMA

Dodatek wyrównawczy dla pracownika u którego lekarz medycyny pracy stwierdził chorobę zawodową

Gdy przeniesienie pracownika z powodu choroby zawodowej do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek ten jest obowiązkowym świadczeniem do wynagrodzenia wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Dodatek wyrównawczy dla pracownicy w ciąży lub karmiącej piersią

W sytuacji gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy doprowadzi do pogorszenia jej sytuacji finansowej pracownicy , kobieta ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Dodatek stażowy


Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość, by jednym ze składników wynagrodzenia były dodatki, w tym na przykład stażowy. Prawo do dodatku za wysługę lat może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, wówczas dodatek jest obowiązkowy, lub z przepisów wewnątrzzakładowych i wtedy jest on nieobowiązkowy.

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jaka praca taka płaca, czyli o zasadzie równouprawnienia w wynagradzaniu?

Pracownicy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) mają prawo do jednakowego wynagrodzenia na jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości - mówi art. Kodeksu Pracy. O ile zdefiniowanie pojęcia jednakowej pracy nie powinno nastręczać wieku trudności, o tyle praca o równorzędnej wartości jest określeniem dość enigmatycznym.

Jak z sukcesem negocjować wynagrodzenie?

Negocjacje płac to z reguły ostatnia i najtrudniejsza faza rekrutacji. Dlatego warto się do nich przygotować oraz zapoznać się z technikami negocjacyjnymi.

Po co konsumentowi opinia rzeczoznawcy

W odmownej odpowiedzi na reklamację sprzedawcy często powołują się na negatywną dla konsumenta opinię rzeczoznawcy. W takiej sytuacji warto zamówić opinię u innego eksperta.

Jak zaksięgować wypłatę wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć poprzez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów.

Jak rozliczyć wynagrodzenie płatnika w podatkach dochodowych i VAT

Ordynacja podatkowa określa zasadę, że, płatnik każdego podatku ma prawo do wynagrodzenia (0,3% kwoty naliczonych, pobranych i wpłaconych podatków) z tytułu spełniania ustawowych obowiązków obliczania, pobierania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa. Czasem powstają wątpliwości jak trzeba rozliczyć to wynagrodzenie.

Czym jest regulamin premiowania

Pracownicy nierzadko zastanawiają się, na jakich zasadach pracodawca przyznaje premie. Czy zależy to od jego uznania, czy też może wynika z przepisów? W świetle obowiązującego prawa, prawo do premii powstaje w razie wystąpienia okoliczności, które przewidują wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy: regulamin premiowania, regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy lub umowa o pracę.

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

Odprawa dla pracownika wybranego (art. 75)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

Co może zastąpić umowę o pracę w dokumentacji pracowniczej?

Umowa o pracę jest podstawowym dokumentem, który podpisują pracownik i pracodawca w celu nawiązania stosunku pracy. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce dopuszcza się także inny sposób zawarcia umowy.

Co zrobić gdy wymiana wadliwego towaru nie jest możliwa

W związku z wadą zakupionego towaru zażądałem od sprzedawcy jego wymiany. Ten jednak stwierdził, iż nie posiada danego modelu i zaproponował mi inny. Czy muszę przyjmować inny model?

Wynagrodzenie w przypadku przywrócenia do pracy (art. 57)

Jeśli pracownik podjął pracę wskutek orzeczenia sądu przywracającego go do pracy, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Dodatek stażowy w trzynastce wliczany w całości

Do podstawy wymiaru trzynastki za 2009 r. wliczyliśmy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim, dodatek stażowy w całości. Czy postąpiliśmy słusznie, czy powinniśmy ten dodatek wliczyć tylko za dnie przepracowane?

Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Wadliwe wykonanie produktu a obniżenie wynagrodzenia

Zdarza się, że pracownik źle wykona zleconą przez siebie pracę, a konsekwencje tego musi ponieść pracodawca, jako odpowiedzialny przez kontrahentami. Czy pracodawca ma w takim wypadku możliwość wyegzekwowania od pracownika poniesionych strat?

Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

Jeżeli pracodawca złoży wniosek o upadłość, cały zgromadzony majątek staje się masą upadłości i właśnie z tego majątku są zaspakajane wszystkie należności wierzycieli. Pracownicy, którzy mają zaległe wynagrodzenie, stają się w takim wypadku wierzycielami.

W jakiej kolejności dokonać potrącenia?

Prowadzę kilkunastoosobową firmę usługową. Jeden z moich pracowników jest bardzo zadłużony, dodatkowo nie płaci alimentów. Obecnie zgłosił się do mnie już trzeci wierzyciel i nie wiem, komu pierwszemu powinienem potrącić pensję mojego pracownika.

Co muszę zamieścić w regulaminie wynagradzania?

Jeśli zatrudniasz minimum 20 pracowników, a nie działa w firmie zakładowa organizacja związkowa, masz obowiązek ustalić regulamin wynagradzania.

Podwójne opodatkowanie za pracę w Finlandii

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpiła obowiązującą dotychczas polsko-fińską umowę z 1977 r.

Regulamin premiowania

Premia jest dodatkowym, motywującym pracownika składnikiem wynagrodzenia. Warto zadbać o to, aby pracownik wiedział, co musi zrobić, aby taką premię móc otrzymać.

Niedopłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca wypłaci za małą kwotę?

Nadpłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Czy jeśli omyłkowo wypłacimy pracownikowi za dużo, to czy możemy domagać się zwrotu?

Czy sprzedawca ma prawo domagać się paragonu przy reklamacji

Towar niezgodny z umową podlega reklamacji. Sprzedawca nie może uzależnić uwzględnienia reklamacji od okazania paragonu.

Jaka forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Oświadczenie kupującego o odstąpieniu od umowy może być co do zasady zawarte w dowolnej formie, czyli także ustnie. Lepiej, by odstąpienie sporządzić na piśmie.

Z czego składa się wynagrodzenie

Zgodnie z przepisem art. 78. § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy można wypłacić wynagrodzenie w walucie obcej?

Jeszcze do niedawna, bo do 24 stycznia 2009 roku zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych ustawą, mogły być wyrażone tylko w złotówkach. Kwestię tę reguluje art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego. Należy zaznaczyć, że art. 358 § 1 kc odnosił się jedynie do wyrażania zobowiązań pieniężnych, nie regulując kwestii wykonywania tych zobowiązań.

Reklamacja obuwia zimowego może być skuteczna

Reklamacja obuwia zimowego może być często dla konsumenta trudnym zadaniem. Kupujemy je z nadzieją, że dzięki temu będziemy mogli przejść przez zimę suchą nogą. Co jednak w sytuacji, gdy buty zaczną przemakać?

Kiedy okres pozostawania bez pracy wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia? (art. 51)

Zgodnie z omawianym artykułem, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Na podstawie fikcji prawnej uznaje się więc ten okres za czas wykonywania pracy.

Krótszy okres wypowiedzenia a wynagrodzenie (art. 49)

W myśl art. 49 zastosowanie krótszego okresu wypowiedzenia powoduje rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu wymaganego. Przez wymagany okres wypowiedzenia należy rozumieć okresy wypowiedzenia ustawowe i to zarówno w wymiarze podstawowym, jak i wymiarze zmodyfikowanym przez strony.

Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie wyboru i powołania mogą otrzymywać dodatki specjalne

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 5 listopada 2009 r. wydała pismo (nr DP-171-471920/09/MT) w sprawie dodatków specjalnych dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania.

Gdy wady ujawnią się w krótkim czasie po zakupie

Znajomość prawa często może być pomocna w przekonaniu opornego sprzedawcy, który nie chce uwzględnić reklamacji. Jeżeli wada została zgłoszona stosunkowo krótki czasie od dnia zakupu to sprzedawcy, który odmawia jej uwzględnienia, trudniej będzie obronić się w sądzie.

Usługi telekomunikacyjne można reklamować u przedsiębiorcy

Abonenci niezadowoleni z usług świadczonych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych mogą skorzystać z trybu reklamacyjnego. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek rozpatrzyć nasza skargę.

Zły rozmiar zakupionego ubrania a zwrot towaru

Kupiłem sweter na prezent, który jednak okazał się zbyt ciasny. Czy w sytuacji, gdy dostałem towar o nieodpowiednim rozmiarze, mogę domagać się zamiany na inny?

Czy sprzedawca może odesłać do producenta

Chciałem zareklamować buty, który rozkleiły mi się po kilku tygodniach używania. Sprzedawca powiedział, że on skarg nie przyjmuje i odesłał mnie do producenta. Czy rzeczywiście muszę szukać producenta?

Gdzie zarobisz najwięcej


Liderem płacowym wśród polskich miast w 2009 roku jest Warszawa. Mediana wynagrodzeń w stolicy wyniosła 5 200 PLN i była o 44% wyższa niż w Krakowie (3 600 PLN) i aż o 86% większa niż w Lublinie (2 800 PLN).

Zatrudnienie u pracodawcy który zaprzestał prowadzenia działalności

Jesteś zatrudniony u pracodawcy, który zaprzestał prowadzenia działalności? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytanie, pozytywna może okazać się dla Ciebie informacja, że nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej „nowelizacja”) zapewnia ochronę pracowników przed niewypłacalnymi pracodawcami poprzez umożliwienie wypłaty zaliczek na poczet świadczeń pracownikom zatrudnionym przez pracodawcę, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Szykują się zmiany w usługach turystycznych

W Sejmie toczą się pracę nad zmianą ustawy o usługach turystycznych. Jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, turyści nie będą mieli pełnej gwarancji pokrycia kosztów powrotu do kraju w sytuacji bankructwa biura.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenia

Zlecenie jest jedną z częściej występujących w obrocie gospodarczym umów. Warto zatem wiedzieć jak wygląda kwestia wynagrodzenia przy tego rodzaju umowie. Wyjaśnienie tej kwestii można znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

REKLAMA