REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przestępstwo, Kara

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki skazanego w czasie ograniczenia wolności (art. 34)

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy; wymierza się ją w miesiącach. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany: nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu, jest obowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

Zasady wymiaru grzywny (art. 33)

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności wymienionej w art. 32 pkt 3, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął.

Rodzaje kar (art. 32)

Według obowiązującego kodeksu karnego karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności.

Indywidualizacja odpowiedzialności (art. 21)

Okoliczności osobiste, wyłączające lub łagodzące albo zaostrzające odpowiedzialność karną, uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą. Jeżeli okoliczność osobista dotycząca sprawcy, wpływająca chociażby tylko na wyższą karalność, stanowi znamię czynu zabronionego, współdziałający podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej za ten czyn zabroniony, gdy o tej okoliczności wiedział, chociażby go nie dotyczyła.

REKLAMA

Niezależność odpowiedzialności współdziałających (art. 20)

Każdy ze współdziałających w popełnieniu czynu zabronionego odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych współdziałających.

Wymiar kary za podżeganie i pomocnictwo (art. 19)

Sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Wymierzając karę za pomocnictwo sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary

Dobrowolne odstąpienie od przygotowania (art. 17)

Nie podlega karze za przygotowanie, kto dobrowolnie od niego odstąpił, w szczególności zniszczył przygotowane środki lub zapobiegł skorzystaniu z nich w przyszłości; w razie wejścia w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia czynu zabronionego, nie podlega karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierzające do zapobieżenia dokonaniu.

Dobrowolne odstąpienie (art. 15)

Nie podlega karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

REKLAMA

Kara za usiłowanie (art. 14)

Sąd wymierza kare za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. W wypadku określonym w art. 13 § 2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Odpowiedzialność za usiłowanie udolne i nieudolne (art. 13)

Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Czas i miejsce popełnienia czynu zabronionego (art. 6)

Czyn zabroniony uważa się za popełniony w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany. Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Zasada terytorialności (art. 5)

Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.

Prawo karne intertemporalne (art. 4)

Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

Elementy struktury przestępstwa (art. 1)

Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Napad na bank "Pod Orłami"

Jedną z dotychczas niewyjaśnionych zagadek PRL-u jest napad na bank pod orłami. Mimo, że te przestępstwo dokonane zostało ponad 40 lat temu to nadal nie udało się ustalić prawdopodobnych sprawców.

Kary za wykroczenia

Kodeks wykroczeń przewiduje inny katalog kar niż ten wymieniony w kodeksie karnym. Warto o tym pamiętać. Warto też wiedzieć co nam może grozić za popełnienie wykroczenia.

Schronisko dla nieletnich

Schronisko dla nieletnichJest to specjalna placówka opieki całkowitej podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, która realizuje funkcję diagnostyczną, resocjalizacyjną i zapobiegawczą (zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania sądowego).

Nieletni w zakładzie poprawczym

Zakład poprawczy potocznie nazywany poprawczakiem to specjalna placówka resocjalizacyjna dla nieletnich od 13 do 21 roku życia.

Czym jest prowokacja?

Prowokacja to jeden ze środków jakimi dysponują organy ścigania w walce z przestępcami.

Wampir z Zagłębia

Sprawa Wampira z Zagłębia jest jedną z najbardziej ponurych zbrodni w powojennej historii Polski. Co najważniejsze sprawa osądzona prawomocnie nadal budzi wątpliwości.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Kiedy może dojść do wyłączenia winy oskarżonego?

Nie zawsze sprawca przestępstwa będzie odpowiadał za popełniony czyn. Zdarza się bowiem, że nie można przypisać mu winy lub wina z mocy przepisów prawa jest wyłączona.

Usiłowanie nieudolne

W art. 13 Kodeksu karnego ustawodawca stworzył podstawę do wyodrębnienia dwóch postaci usiłowania, tj. usiłowania udolnego oraz nieudolnego.

Co warto wiedzieć o nawiązce?

Nawiązka jest szóstym z ośmiu przewidzianych przez ustawodawcę środków karnych. Orzeczenie nawiązki może nastąpić na podstawie przepisów części ogólnej jak i szczególnej kodeksu, zarówno jako samodzielnej jak i dodatkowej dolegliwości.

Co to jest niepoczytalność?

Osoba niepoczytalna nie odpowiada przed sądem. Co to jednak oznacza, że ktoś jest niepoczytalny. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym artykule

Kto może odpowiadać za przestępstwo znęcania się?

Znęcanie się bardzo trudno udowodnić. Trudno jest również doprecyzować co jest znęcaniem się a co nim nie jest.

Co oznacza podżeganie i pomocnictwo?

W popełnieniu przestępstwa można pomagać, można również podżegać do jego popełnienia. Kwestie te również reguluje kodeks karny.

Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze?

Polski kodeks karny przewiduje karę nie tylko za sprawstwo ale również za współsprawstwo i sprawstwo kierownicze.

Jakie mogą być formy stadialne popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny penalizuje nie tylko popełnienie przestępstwa ale również usiłowanie a w niektórych wypadkach także przygotowanie.

W jaki sposób można popełnić przestępstwo z zaniechania?

Polski ustawodawca dzieli przestępstwa na te, które można popełnić przez działanie i na te, które można popełnić przez zaniechanie. Istnieją również przestępstwa, które można popełnić i przez działanie i przez zaniechanie.

Przestępstwo nieudzielenia pomocy

Obowiązek niesienia pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma rangę obowiązku prawnego, obwarowanego sankcją karną. Przestępstwo nieudzielenia pomocy zostało uregulowane w art. 162 Kodeksu karnego.

Jakie funkcje powinno spełniać prawo karne?

Prawo karne jest bardzo ważną dziedziną prawa. Zajmuje się ono odpowiedzialnością człowieka za popełnienie czynu zabronionego.

Czym zajmuje się nauka prawa karnego?

Prawo karne to jedna z dziedzin prawa. Zajmuje się ona odpowiedzialnością karną za czyny zabronione. W Polsce najważniejszym źródłem prawa karnego jest kodeks karny.

Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu?

Mam sprawę o kradzież samochodu. Sprawa wyszła już z prokuratury i czekam obecnie na rozprawę przed sądem. W sprawie są dość mocne dowody i nie wiem czy mogę liczyć na jakiś łagodny wyrok w zawieszeniu.

Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".

Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu

Skrzyżowania są newralgicznymi miejscami na większość tras. Stąd nieprzestrzeganie przepisów podczas przejazdu przez nie karane są wysokimi mandatami i sporą liczbą punktów karnych

Jaka kara grozi za rozbój?

Jestem oskarżony o rozbój. Sprawa na razie jest u prokuratora. Nie wiem jednak jakiego wyroku mogę się spodziewać za tego rodzaju wykroczenie.

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Kara pozbawienia wolności

Kara pozbawienia wolności jest jedną z sześciu kar wymienianych w polskim kodeksie karnym. Jest to kara przewidziana za popełnienie większości przestępstw dlatego warto wiedzieć o niej więcej.  

Przestępstwo czy wykroczenie?

Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  

Kiedy zaciera się skazanie?

Czy to prawda, że po jakimś czasie od wyjścia z więzienia następuje zatarcie skazania i osoba z wyrokiem traktowana jest tak jak gdyby nigdy nie była skazana. Ile wynosi ten okres i od czego zależy. Czy zależy to od przestępstwa jakie popełniłem czy czasu odbywania kary. 

Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje

W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Najczęściej kradzione samochody w 2008r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport dotyczący najpopularniejszych wśród złodziei marek samochodów. Niechlubnym zwycięzcą jest Volkswagen Passat.

Właściwość sądu w sprawach karnych

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Polski Związek Firm Deweloperskich ukarany

Minął już rok, odkąd obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi coraz więcej postępowań. Ostatnio swój finał znalazła sprawa Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Prezes UOKiK uznała, że organizacja ta wprowadziła konsumentów w błąd.

Nie opłaca się kraść choinki

Choinkę na święta lepiej kupić. Nie opłaca się nielegalnie wycinać jej w lesie. Jest to bowiem przestępstwo i można za to trafić do więzienia. 

Tylko 100 zł kary dla urzędu który nie wykonał wyroku

Urząd, który nie wykona wyroku sądu, może zostać ukarany grzywną. Sąd może wymierzyć maksymalną grzywnę w wysokości prawie 27 tys. zł.

REKLAMA