REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Na ile wydawane jest prawo jazdy? Termin ważności to...

Nie ma już bezterminowego prawa jazdy. Na ile zatem wydawane są nowe dokumenty? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Zobaczcie też jakie są konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy oraz jak wymienić je na nowe.

Nieczytelne prawo jazdy? Możesz stracić dokument...

Przypadków, w których kierowca może stracić prawo jazdy w czasie kontroli drogowej, jest bardzo wiele. Dziś omówimy jeden z nich. Który? Konkretnie scenariusz nieczytelnego dokumentu.

Prawo jazdy międzynarodowe: jak wyrobić dokument?

Kierowca, który ma zamiar podróżować własnym autem poza strefę Unii Europejskiej, powinien zastanowić się nad uzyskaniem prawa jazdy międzynarodowego. Jak wyrobić dokument, ile to kosztuje i ile trwa procedura administracyjna? Sprawdziliśmy to.

REKLAMA

Jak wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Co ma zrobić kierowca, który postanowi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie? Odpowiedź zależy tak naprawdę od kraju, w którym jego dokument został wydany. Sprawdźcie.

Czy z padaczką można mieć prawo jazdy?

Uprawnienia do kierowania pojazdami mocno ułatwiają codzienne życie. Co jednak w sytuacji, w której kandydat na kierowcę jest chory? Czy z padaczką można mieć prawo jazdy? Sprawdźmy.

Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?

Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość: jak zachować uprawnienia do kierowania?

Zbyt szybka jazda może oznaczać zatrzymanie prawa jazdy za prędkość. Czy mimo popełnienia wykroczenia można zachować uprawnienia do kierowania pojazdami? To możliwe, ale nie do końca łatwe.

REKLAMA

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.

Bezterminowe prawo jazdy: do kiedy trzeba je wymienić?

Kiedyś standardem było bezterminowe prawo jazdy. To zniknęło jednak na dobre w roku 2011. Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają stary dokument? I jak wygląda procedura wymiany? O tym wszystkim w naszym materiale.

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo?

Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji, w której dojeżdża do przystanku i widzi autobus próbujący włączyć się do ruchu? O tym właśnie opowiemy dziś. Postaramy się omówić wszystkie możliwe przypadki.

Strefa zamieszkania: ograniczenie prędkości wyznaczone bez znaku

Ustawodawcy starają się reagować na zmieniające się warunki ruchu. A w ostatnich latach jednym z kluczowych ruchów było wprowadzenie do przepisów takiego pojęcia jak strefa zamieszkania. Ograniczenie prędkości w tym przypadku nie musi być wyznaczane dodatkowym znakiem!

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Od 5 grudnia jazda bez prawa jazdy w pełni legalna!

Minister cyfryzacji złożył podpis pod komunikatem dotyczącym pakietu deregulacyjnego. A to oznacza mniej więcej tyle, że od 5 grudnia 2020 roku kierowcy w Polsce będą mogli jeździć bez prawa jazdy.

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

Jazda bez prawa jazdy 2021 r. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?

Prawo jazdy: kod 95 - co oznacza?

Wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać kierowcami zawodowymi, powinni wiedzieć co oznacza kod 95 wpisany do prawa jazdy. To nic innego jak potwierdzenie kwalifikacji kierowcy. Co zrobić, aby go uzyskać?

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Prawo jazdy: kod 96 - co oznacza, jakie uprawnienia daje i ile kosztuje?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wyposażonymi w przyczepę lekką. Jak rozszerzyć te uprawnienia? To właśnie zadanie postawione przed kodem 96. Dziś o nim właśnie opowiemy.

Zdjęcie do prawa jazdy 2020 r. Jak powinno wyglądać?

Osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami, ewentualnie wymieniające dokument, powinny wiedzieć jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy w 2020 r. Już odpowiadamy.

Jazda bez prawa jazdy - nowelizacja przepisów z poparciem Sejmu

Posłowie głosowali w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie prowadzenia auta.

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Nie brakuje kierowców, którzy zajmują prawy pas na rondzie, a następie fundują innym użytkownikom drogi rajd dookoła wysepki. Takie osoby zdecydowanie powinny dowiedzieć się do czego służy lewy pas na rondzie.

Gdzie sprawdzić prawo jazdy? Teraz bez wychodzenia z domu!

Czekasz na nowe prawo jazdy lub dopiero co zdałeś egzamin i dokument otrzymasz po raz pierwszy? Teraz cierpliwość możesz wspierać... internetem. Bo to w sieci sprawdzić status swojego prawa jazdy.

Jak wymienić prawo jazdy? Instrukcja krok po kroku.

Wymienić prawo jazdy musi ten kierowca, który zmienił miejsce zamieszkania lub nazwisko. Wymiana jest obligatoryjna także wtedy, gdy skończyła się ważność poprzedniego dokumentu lub jednej z kategorii. Oto jak to zrobić.

Prawo jazdy kat. B: DMC do 4,25 tony, ale tylko dla… elektryków!

W chwili obecnej osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzić pojazdy o DMC wynoszącym maksymalnie 3,5 tony. Już wkrótce może się to zmienić. A wszystko za sprawą nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury.

Dealer zarejestruje auto? To nie koniec zmian dla kierowców!

Tym razem prawo ma zostać uzupełnione o szereg ułatwień. Przykład? Ustawodawca chce zrezygnować z obowiązku posiadania prawa jazdy, wykasować kartę pojazdu i nalepki kontrolne, a do tego wprowadzić możliwość zachowania starych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego auta.

Od 22 kwietnia wydziały komunikacji wracają do pracy!

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. mówi jasno: nie można ograniczać wykonywania zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. A do tych zaliczona została np. rejestracja samochodu.

Ważność dokumentów a koronawirus? Nowelizacja w drodze!

Jest cała seria dokumentów, które dotyczą kierowców i wymagają okresowego przedłużania. Chodzi o prawo jazdy, świadectwo kierowcy czy np. legitymację instruktora nauki jazdy. Co gdy ich ważność kończy się w czasie pandemii koronawirusa? Ministerstwo Infrastruktury ma na to pewien pomysł.

Prawo jazdy: termin ważności wydłużony ze względu na epidemię koronawirusa

Terminy ważności praw jazdy zostaną wydłużone ze względu na epidemię koronawirusa. Takie rozwiązania przewidują przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania do pakietu uzupełniającego tarczę antykryzysową.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Wypożyczanie sprzętu narciarskiego a zastaw dowodu osobistego

Wypożyczając sprzęt narciarski lub snowboardowy, można być poproszonym o pozostawienie w zastaw dowodu osobistego lub innego dokumentu z danymi osobowymi. Czy wypożyczalnie mają do tego prawo?

Jak zostać egzaminatorem? To nie takie proste…

Egzaminator nauki jazdy musi świetnie znać przepisy i powinien umieć je interpretować. Jak jednak uzyskać uprawnienia do prowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy? Już odpowiadamy.

Jazda bez prawa jazdy 2020 r. Co musisz wiedzieć?

Kierowca musi posiadać przy sobie coraz mniejszą ilość dokumentów. Na razie nie może jednak zostawić w domu prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentu? I jakie konsekwencje czekają na osoby, które prowadzą auto bez uprawnień?

Kasowanie punktów karnych 2020. Jest jeszcze taka możliwość?

Zasadnicze pytanie brzmi: w roku 2020 możliwe jest kasowanie punktów karnych czy już nie? Rozstrzygniemy tą kwestię.

Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!

Tworzenie korytarza życia to nowy obowiązek kierowców jadących drogą wielopasmową. Przepisy przeszły przez sejm, a teraz uzyskały podpis prezydenta. Na czym polega korytarz ratunkowy?

Akcja „Znicz” od 31 października do 3 listopada 2019 r.

Akcja „Znicz” rozpocznie się 31 października i potrwa do 3 listopada 2019 r. Około 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego codziennie będzie patrolowało trasy w całej Polsce.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Minął termin ważności prawa jazdy. Co to oznacza?

Minął termin ważności prawa jazdy? Każdy kierowca w takim przypadku powinien się spieszyć. Brak reakcji na czas naraża na 500-zotowy mandat. Jak wygląda procedura wymiany? Jest prosta i… droga!

Podróże samochodem po Europie - o czym warto pamiętać?

W poszczególnych krajach Europy obowiązują różne wymagania związane z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przybliżają te wymagania.

Kserokopie dowodów osobistych – legalne czy nie?

W pierwszym tygodniu lipca Polskę obiegła informacja o tym, że kopiowanie dowodów osobistych stanie się nielegalne. Ma to związek z wchodzącą w życie ustawą o dokumentach publicznych. Czy faktycznie, jak donosi prasa, za kserowanie dowodu osobistego przez pracodawcę ma grozić kara dwóch lat pozbawienia wolności?

REKLAMA