REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Taryfikator punktów karnych 2021 r. Pełna lista wykroczeń.

Taryfikator punktów karnych 2021 r. Dziś opowiemy o tym, za jakie wykroczenie i jaką ilość punktów karnych może otrzymać kierowca. Oto aktualne dane!

Podginanie tablicy rejestracyjnej: czy to jest legalne?

Podginanie tablicy rejestracyjnej to popularna praktyka wśród motocyklistów. Czy jest legalna i z jakimi konsekwencjami może się wiązać? Sprawdźmy.

Skrzyżowanie w kształcie litery T: kto ma pierwszeństwo?

Skrzyżowanie w kształcie litery T, czyli dziś przeanalizujemy przypadek, z którym można spotkać się np. na uliczkach osiedlowych.

Kiedy kasują się punkty karne?

Kiedy kasują się punkty karne? Czyli dziś zajmiemy się ewidencją kierowców. Sprawdzimy m.in. ile trzeba czekać na przedawnienie punktów karnych.

REKLAMA

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Co grozi?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym jest obwarowane nie tylko dużym mandatem. Kierowca może nawet stracić prawo jazdy!

Taryfikator mandatów 2021 r. Jakie zmiany czekają kierowców?

Taryfikator mandatów 2021 r.: czy szykują się jakieś zmiany w sposobie karania kierowców? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mandaty dla pieszych: czekają kary do... 500 złotych!

Mandaty dla pieszych mają za zadanie napiętnować złe zachowania drogowe. Jak wysokie mogą być? W skrajnym przypadku kara sięgnie 500 złotych!

REKLAMA

Mandaty dla rowerzystów: taryfikator przewiduje do 500 zł!

Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!

Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?

Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? Jest kilka przypadków

Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje? To pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy o jakich przypadkach mowa.

Pas rozbiegowy: kto ma pierwszeństwo?

Pierwszeństwo na pasie rozbiegowym jest dość ważną kwestią - szczególnie w kontekście obowiązkowej jazdy na suwak. Jak zatem z nim jest?

Teren zabudowany: zasady jasno wynikają z przepisów

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tym, jak wygląda definicja obszaru zabudowanego. Zasady panujące na nim przypomnimy jednak w tym materiale.

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo?

Jak powinien zachować się kierowca w sytuacji, w której dojeżdża do przystanku i widzi autobus próbujący włączyć się do ruchu? O tym właśnie opowiemy dziś. Postaramy się omówić wszystkie możliwe przypadki.

Strefa zamieszkania: ograniczenie prędkości wyznaczone bez znaku

Ustawodawcy starają się reagować na zmieniające się warunki ruchu. A w ostatnich latach jednym z kluczowych ruchów było wprowadzenie do przepisów takiego pojęcia jak strefa zamieszkania. Ograniczenie prędkości w tym przypadku nie musi być wyznaczane dodatkowym znakiem!

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: parkowanie wymaga poznania zasad

Co do zasady strefa zamieszkania ma być przestrzenią sprzyjającą pieszym. To jednak nie oznacza, że nie mają do niej wstępu pojazdy. Mają! Muszą się jednak stosować do specjalnych zasad, które dotyczą m.in. parkowania.

Uprawnienia straży miejskiej do kontroli ruchu drogowego. Kiedy mogą interweniować?

Jeszcze kilka lat temu strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość pojazdów przy pomocy fotoradarów. Dziś ich uprawnienia są dużo węższe i tak naprawdę ograniczają się do dwóch przypadków wykroczeń. Jakich? Zaraz o tym opowiemy.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Wyprzedzanie na pasach: co mówią o nim przepisy?

Piesi nie mają szans w starciu z samochodem. Dlatego dla ustawodawcy szczególnie ważne było chronienie tych miejsc, w których pojazdy spotykają się z przechodniami. Co przepisy mówią na temat wyprzedzania na pasach? Sprawdziliśmy.

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Wyprzedzanie na trzeciego. Co na to przepisy?

Na drogach można obserwować całe spektrum niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców. Jednym z najbardziej rażących jest jednak wyprzedzanie na trzeciego. Na czym polega i czemu jest niezgodne z przepisami? Wyjaśniamy.

Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Nie brakuje kierowców, którzy zajmują prawy pas na rondzie, a następie fundują innym użytkownikom drogi rajd dookoła wysepki. Takie osoby zdecydowanie powinny dowiedzieć się do czego służy lewy pas na rondzie.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!

Tworzenie korytarza życia to nowy obowiązek kierowców jadących drogą wielopasmową. Przepisy przeszły przez sejm, a teraz uzyskały podpis prezydenta. Na czym polega korytarz ratunkowy?

Akcja „Znicz” od 31 października do 3 listopada 2019 r.

Akcja „Znicz” rozpocznie się 31 października i potrwa do 3 listopada 2019 r. Około 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego codziennie będzie patrolowało trasy w całej Polsce.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Podróże samochodem po Europie - o czym warto pamiętać?

W poszczególnych krajach Europy obowiązują różne wymagania związane z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przybliżają te wymagania.

Jazda na suwak i korytarz życia - nowe przepisy już niedługo

Rada Ministrów pracuje nad zmianami w prawie. Urzędnicy chcą unormować kwestie związane z tzw. jazdą na suwak i korytarzem życia. Kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie?

Cofanie liczników: kary wzrosną od 2020 roku!

Niegdyś nagminne, dziś szczególnie napiętnowane. Cofanie liczników w samochodach już wkrótce zostanie obwarowane bardziej surowymi karami. Ustawę zakładającą 5 lat więzienia dla nieuczciwego sprzedającego podpisze prezydent.

Obowiązkowe zimówki? Na razie nie w Polsce!

Na razie legislatorzy w Polsce nie planują wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych. I to pewna informacja. Potwierdza ją ministerstwo infrastruktury.

Nowe kary za spanie w kabinie ciężarówki

Już nie na gorącym uczynku, tylko nawet 28 dni wstecz kontrolerzy mogą karać za spędzanie 45godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Do restrykcyjnej Francji dołączyły też Holandia, Belgia, Anglia, Niemcy, a nawet Włochy, do których kierowcy często podróżowali, by odpocząć w samochodzie. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy euro. Polscy przewoźnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na nową praktykę zagranicznych urzędników.

3 września weszły w życie zmiany w transporcie

Polska uchodzi za bardzo mocnego gracza na europejskim rynku transportowym, dlatego wszelkie zmiany prawne dotyczące transportu są dla polskich przedsiębiorców bardzo ważne. 3 września weszły w życie zmiany, z którymi warto się zapoznać.

Zakaz używania CB radia w Niemczech. Gdzie jeszcze korzystanie z CB radia jest nielegalne?

Niemiecki rząd postanowił o wprowadzeniu zakazu korzystania z CB radia na terenie Niemiec. Zmiana przepisów jest związana z zaostrzeniem ustawy o ruchu drogowym, która dotyczy również innych urządzeń.

Arabia Saudyjska - kobiety znów zasiądą za kierownicą

Arabia Saudyjska znana ze szczególnie rygorystycznej interpretacji Islamu jako ostatni kraj na świecie pozwala kobietom na zdobycie prawa jazdy - od dnia 24 czerwca 2018 r. Saudyjki mogą się starać o zdobycie prawa jazdy. Przyznanie tego uprawnienia dla kobiet poprzedziła kampania nauki przepisów drogowych prowadzona pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!" To początek liberalizacji przepisów i unowocześnienia kraju.

Majówka 2018: jak poruszać się po autostradzie?

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa - wiele osób postanowiło wziąć kilka dni wolnego od pracy, dzięki czemu będą mogli wypoczywać aż przez 9 dni. To przełoży się na zwiększony ruch na drogach, w tym także na autostradach. Niestety, dane wskazują, że większość Polaków nie potrafi jeździć po tego typu drogach.

Majówka i wakacje 2018 - jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę?

Wycieczki samochodem po Europie sprawiają wiele przyjemności, a tegoroczna majówka i wakacje rozpoczną się już niebawem. Sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę i na co uważać podczas podróży.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

W połowie 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące początkujących kierowców. Mowa o okresie próbnym, ale to nie jedyne zmiany czekające osoby starające się o prawo jazdy.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Strefa ograniczonego postoju

Po omówieniu strefy ograniczonej prędkości nadszedł czas na omówienie kolejnego znaku wyrażającego zakaz strefowy. Mowa tu o znaku B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Strefa ograniczonej prędkości

Wszyscy kierowcy wiedzą, jak wygląda znak „ograniczenie prędkości”, ale nie wszyscy znają znaczenie innego pokrewnego znaku „strefa ograniczonej prędkości”. Chcę zatem dzisiaj przypomnieć, czym różnią się oba te znaki i jaki jest zakres ich obowiązywania.

Strefy zamieszkania wyznaczane na ulicach miast

Strefa zamieszkania to specjalny obszar na drodze, który wyznacza się po to, by szczególną ochroną otoczyć pieszych. W strefie zamieszkania każdy pojazd jest intruzem i musi ustępować pierwszeństwa pieszym niezależnie od tego, po jakiej części drogi poruszają się. Ponadto na obszarze tym obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, a postój pojazdów dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach. Tyle teorii. W praktyce strefy zamieszkania wyznaczane są coraz częściej w sposób zupełnie chybiony, na ruchliwych ulicach w centrach miast.

Sprawca kolizji uciekł. Co robić?

Nasz Czytelnik jechał drogą z pierwszeństwem i nagle z bocznej, podporządkowanej drogi wyłonił się inny samochód. Kierujący tamtym pojazdem z nieznanych przyczyn zupełnie zlekceważył znaki i wyjechał tuż przed auto naszego Czytelnika. Chcąc uniknąć wypadku, kierowca wykonał gwałtowny skręt. Dzięki temu wprawdzie nie doszło do zderzenia, ale stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało, a sprawca całego incydentu spokojnie sobie odjechał. Co w takiej sytuacji zrobić?

Nowe niebieskie koperty dla inwalidów – nowe przepisy?

Od pewnego czasu na ulicach miast coraz więcej jest miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, wymalowanych na niebieskim tle. Wielu Czytelników pyta, czy to jakaś nowa moda czy też nowe wprowadzono inne zasady oznakowywania takich miejsc?

Jak zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów – rady dla rowerzystów

W pierwszej części artykułu omówiłem przepisy dotyczące korzystania przez rowerzystów z przejazdów rowerowych. Wykazałem, jak bardzo te przepisy są niespójne i nielogiczne. Dziś zatem postaram się podpowiedzieć, jak powinien zachowywać się na przejeździe rozsądny rowerzysta.

Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Dróg dla rowerów wciąż przybywa i to bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że wielu rowerzystów nie potrafi z nich prawidłowo korzystać. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których drogi te przecinają chodniki i jezdnie. Jakie zasady jazdy obowiązują na ścieżkach rowerowych?

Jak zachowywać się na skrzyżowaniach z drogami dla rowerów

Przejazdy dla rowerzystów są miejscem, na którym dochodzi do szczególnie niebezpiecznych sytuacji. Wynika to często z nieznajomości przepisów i braku wyobraźni, a często także rozsądku u wielu cyklistów. W dodatku przepisy regulujące pierwszeństwo na przejazdach rowerowych są zupełnie nieprzemyślane i oderwane od realiów.

REKLAMA