REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Gdy ZUS nie wydał decyzji w terminie

Organ rentowy, którym najczęściej jest ZUS, ma określony czas na wydanie decyzji. Jeżeli przekroczy on ten termin, ubezpieczony również może wnieść odwołanie.

Rozstrzygnięcie sprawy

Rozstrzygając sprawę merytorycznie sąd może albo oddalić powództwo albo je uwzględnić. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tym jednak wypadku sąd może na kilka sposobów rozstrzygnąć sprawę.

Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd może wydać kilka rodzajów orzeczeń. Warto o tym pamiętać.

REKLAMA

Jakie są różnice w postępowaniu?

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać do sądu. Sąd powszechny, a nie administracyjny, rozpatruje takie skargi.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych

Kodeks postępowania cywilnego wymienia jakie sprawy uważane są za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tylko do tych wyliczonych enumeratywnie spraw stosuje się przepisy odrębne z art. 477(8)-477(15).

Kto może być pełnomocnikiem w sprawach z ZUS?

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza pewne ograniczenia co do tego kto może być pełnomocnikiem przed sadem cywilnym. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych katalog tych osób jest rozszerzony.

REKLAMA

Jakie rejestry prowadzi ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kilka rejestrów, które mają ułatwić pracę pracownikom Zakładu. W rejestrach tych gromadzone są dane o płatnikach i ubezpieczonych.

Skąd ZUS bierze pieniądze?

Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS.

Reforma ubezpieczeń społecznych

W roku 1999 weszła w życie największa reforma emerytalna w historii ZUS. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka.

Co było, gdy ZUS-u nie było?

Trudno to sobie wyobrazić ale w historii Polski był czas gdy nie istniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jako taki powstał dopiero pod koniec 1934 r. Wcześniej jego uprawnienia były rozproszone i wykonywało je wiele instytucji.

Kto może zostać Prezesem ZUS?

Prezes Zakładu to organ kierujący całym ZUS-em. Reprezentuje on Zakład na zewnątrz. Jest to bardzo ważne stanowisko, dlatego istnieje wiele ograniczeń wobec ubiegających się o nie kandydatów.

Informacje podstawowe

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną. Struktura oraz zadania ZUS regulowane są Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne. O taką pomoc mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

Rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych

Komu przysługuje rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Wypłata emerytury pomostowej po śmierci wnioskodawcy

Mój mąż złożył wniosek o emeryturę pomostową, niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję przyznającą mu to świadczenie kilka dni po jego śmierci. Czy w takiej sytuacji jako żona mam prawo do tego świadczenia?

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Dorabianie na emeryturze pomostowej

Spełniam warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, mimo to nadal chciałbym pracować. Czy jest możliwe pobieranie tego świadczenia i zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku?

Egzekucja składek z majątku członka zarządu spółki

Najpierw należy przeprowadzić postępowanie stwierdzające bezskuteczność egzekucji składek z majątku spółki, zakończone decyzją o umorzeniu tego postępowania, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej, tj. członka zarządu spółki – dłużnika (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 13 maja 2009 r., I UZP 4/09).

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Reklama dźwignią również biura rachunkowego

„Reklama dźwignią handlu” - to znane powiedzenie, które z pewnością niejednokrotnie słyszałeś, ma w pełni zastosowanie również do działalności usługowej. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać w celu skutecznego pozyskania klientów (oczywiście zakładając, że jesteś w pełni przygotowany do świadczenia usług księgowych, nie tylko merytorycznie, ale też technicznie i rzeczowo) – jest odpowiednie zareklamowanie oferowanych przez Ciebie usług.

Jak przebiega egzamin na certyfikat księgowy

Ostatni egzamin na certyfikat księgowy zostanie przeprowadzony w październiku 2014 r.

Uznawanie zagranicznych kwalifikacji księgowych

Cudzoziemcy z krajów UE, EFTA i EOG posiadający w swoich krajach stosowne uprawnienia do usługowego prowadzenia rachunkowości mogą ubiegać się o uznanie tych kwalifikacji w Polsce. Muszą jednak zdać test swoich umiejętności w tym zakresie w języku polskim.

Zakres egzaminu na certyfikat księgowego

Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowy MF mają jeszcze jedną szansę. Ostatni egzamin w tym zakresie odbędzie się w październiku 2014 r. Zasady przeprowadzenia egzaminu na certyfikat księgowego i jego zakres określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak z sukcesem prowadzić biuro rachunkowe - działania marketingowe

Na sukces Twoje biura rachunkowego składać się będą różne działania ale jednym z ważniejszych będą prawidłowe i konieczne działania marketingowe, na które złożą się: dobra reklama, odpowiednie działania public relation, wybór logo i inne.

Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Podmiotów, które w sposób legalny mogą świadczyć usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz innych ewidencji służących rozliczeniom z Fiskusem jest sporo.

Zakładanie biura rachunkowego - pierwsze kroki

Skomplikowane procedury podatkowe powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej powierzają prowadzenie swoich rozliczeń z fiskusem fachowcom. Taka sytuacja stwarza realne szanse na powodzenie i sukces finansowy dla kogoś kto takiej działalności chciałby się podjąć, czyli prowadzić np. biuro rachunkowe.

Refundacja składek ZUS - jak zarejestrować się w PFRON

Aby móc ubiegać się o refundację składek ZUS gdy jesteś osobą niepełnosprawną prowadzącym działalność gospodarczą, musisz figurować w wykazie PFRON. Jak i gdzie się rejestrować? Jakie dokumenty złożyć?

Odpowiedzialność pracodawcy za nieopłacone podatki i składki

Płatnik to podmiot zobowiązany do obliczenia, pobrania i terminowej wpłaty pobranego podatku. Ponosi on odpowiedzialność za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony.

Najważniejszy pierwszy rok - czyli ile żyją firmy?

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie prezentuje badania małych i mikro- przedsiębiorstw. Z suchych danych statystycznych można wysnuć bardzo ciekawe i praktyczne wnioski. Statycznie najczęstszą nową firmą jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, która prowadzi sklepik. Jeżeli przetrwa pierwszy rok działalności (udaje się to 70% nowych firm) ma większą szansę na sukces w dalszych latach.

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

ZUS przeszkoli za darmo

25 czerwca 2009 r. w siedzibach wszystkich oddziałów ZUS odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu rejestracji działalności gospodarczej w tzw. "jednym okienku".

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

Czy każdemu z rodzeństwa przysługuje pełny okres zasiłku opiekuńczego na rodzica

Pracownica opiekuje się obecnie chorą matką, którą po wyjściu ze szpitala zabrała do siebie. Wcześniej matka nie mieszkała z pracownicą. Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli matka zamieszkała z nią dopiero po wyjściu ze szpitala i nie jest zameldowana u córki? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze? W 2009 r. 10 dni zasiłku opiekuńczego wykorzystała już siostra pracownicy, u której matka mieszka na stałe. Czy 14-dniowy okres zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przysługuje każdej z sióstr, czy jest to łączny okres dla wszystkich członków rodziny?

Jak chronić dobra osobiste?

Problem ochrony dóbr osobistych dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Przedsiębiorcy (zarówno indywidualni jak i spółki) powinni szczególnie znać zasady tej ochrony, bo brak reakcji na naruszanie tych dóbr może doprowadzić do utraty renomy niezbędnej dla funkcjonowania na każdym rynku.

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Jak uzyskać refundację składek ZUS płaconych przez niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą

Jeżeli jesteś niepełnosprawnym musisz płacić składki ZUS. Jednak możesz uzyskać z PFRON refundację tych składek. Jak to zrobić?

Z jaką datą pracodawca ma obowiązek zmienić nazwisko pracownicy, która wyszła za mąż

Pracownica wróciła z urlopu wypoczynkowego 21 maja 2009 r. i poinformowała nas, że 4 kwietnia 2009 r. wyszła za mąż. Dostarczyła skrócony akt małżeństwa. Zgodnie z treścią aktu małżeństwa z chwilą wstąpienia w związek małżeński przyjęła nazwisko męża. Powinniśmy zmienić dane identyfikacyjne tej osoby w ZUS. Jednak mamy wątpliwość, od jakiej daty? Czy powinniśmy skorygować wszystkie dokumenty złożone za pracownicę do ZUS po 4 kwietnia 2009 r., tj. po dacie wstąpienia w związek małżeński, czy wiążąca jest dla nas data 21 maja 2009 r., czyli chwila otrzymania skróconego odpisu aktu małżeństwa? W jaki sposób dokonać zmiany w ZUS? Czy powinniśmy wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych, a następnie zgłosić ją ponownie do tych ubezpieczeń z nowym nazwiskiem, czy powinniśmy dokonać tej zmiany w innej formie?

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Przedawnienie zadłużenia w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał mi pismo wzywające do zapłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z lat 1999-2000. Kiedy takie należności ulegają przedawnieniu?

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

REKLAMA