REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Oznaczenia produktu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cztery zasady, które mogą pomóc twojej firmie

Historia Owena, bohatera książki Diany Kander "Startup. Postaw wszystko na jedną firmę", przekazuje cztery proste, lecz przy tym głębokie prawdy, które każdy może zastosować, by znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces w biznesie.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego skierowany został na komitet Rady Ministrów. Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Organizacje budowlane postulują o zmianę przepisów

Przedstawiciele trzech organizacji budowlanych przedstawili postulaty dotyczące zmiany w przepisach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z najważniejszych jest odejście od kryterium najniższej ceny i uwzględnienie w przetargach kosztów eksploatacji i remontów budynków powstających z publicznych pieniędzy.

Walka UOKiK z łowcami klauzul

UOKiK wymierzył walkę tzw. łowcom klauzul. Tym mianem określane są stowarzyszenia oraz prawnicy, którzy atakują przedsiębiorców za stosowanie jakiegoś niedozwolonego zapisu w umowie, a następnie straszą ich pozwami w sprawie niedozwolonych przepisów, by wyłudzić pieniądze.

REKLAMA

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT

Przedsiębiorca winien jest wykazać się szczególną ostrożnością przy prowadzeniu interesów (zawieraniu transakcji z kontrahentami), ponieważ w sytuacji, w której doszłoby do przestępstwa lub nadużycia, nawet bez jego wiedzy, może utracić prawo do odliczenia VAT.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców - uchwalenie przez Sejm

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorców i ojców przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie nadużyć w postaci deklarowania wysokich składek przez krótki okres czasu, aby otrzymać wyższe świadczenie. Ponadto, wprowadza się możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego przez samotnych ojców.

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi

Kluby sejmowe zapowiedziały poparcie dla noweli ustawy dotyczącej usuwania skutków powodzi, która zakłada m.in., że przedsiębiorca, który poniósł szkody w wyniku powodzi będzie mógł umownie kształtować harmonogram spłat pożyczki udzielonej na naprawę szkód.

REKLAMA

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Nowa witryna cepik ułatwi dostęp do danych pojazdu

Cepik.gov.pl to nowa witryna przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki, która ma ułatwić obywatelom oraz przedsiębiorcom dostęp do danych m.in. do historii pojazdu przed zakupem, sprawdzenia autobusu, którym wybieramy się na wycieczkę lub do pracy.

Niższe koszty prowadzenia rachunkowości przez małe firmy

Rządowy projekt noweli ustawy o rachunkowości zakłada obniżenie kosztów prowadzenia rachunkowości przez małe firmy. Według danych GUS z zaproponowanych uproszczeń będzie mogło skorzystać ponad 40 tys. jednostek i pozwoli zaoszczędzić firmom ponad 61 mln. zł.

Założenia nowej "konstytucji" dla przedsiębiorców

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo o działalności gospodarczej. Nowa "konstytucja" dla przedsiębiorców ma określać zbiór praw i gwarancji, m.in. wolność podejmowania działalności gospodarczej, zasada „Co nie jest prawem zabronione - jest dozwolone”, przyjazna interpretacja przepisów czy domniemanie uczciwości przedsiębiorcy.

E-doręczenia ułatwią firmom dochodzenie należności w UE

Polska dołączyła do pilotażu systemu e-CODEX, który ma m.in. wyeliminować tradycyjne i zarazem czasochłonne doręczenia do sądów w innych krajach UE. Teraz polscy przedsiębiorcy będą mogli dochodzić swoich należności wobec unijnych kontrahentów przez internet.

Kończą się prace nad nowym prawem restrukturyzacyjnym

Nowe prawo restrukturyzacyjne ma zapewnić przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 r.

System e-CODEX ułatwi przedsiębiorcom odzyskanie należności od kontrahentów z UE

Polska dołączyła do pilotażu systemu e-CODEX, dzięki któremu Polscy przedsiębiorcy i konsumenci będą mogli dochodzić swoich roszczeń wobec unijnych kontrahentów przez internet. Elektroniczne postępowania będą dotyczyły m.in. europejskiego nakazu zapłaty i drobnych roszczeń.

Prace nad nowym Prawem restrukturyzacyjnym dobiegają końca

Kończą się prace parlamentarne nad nowym Prawem restrukturyzacyjnym - nowe regulacje mają pomóc w ratowaniu firm przed upadkiem. Nowa ustawa to efekt wspólnych kilkuletnich prac ministra sprawiedliwości i ministra gospodarki oraz ekspertów: sędziów, syndyków, adwokatów, radców prawnych i ekonomistów.

Rząd rozpatrzy pojekt praw karty dla przedsiębiorców

Uchwalenie Prawa działalności gospodarczej ma wzmocnić prawa i gwarancje dla przedsiębiorców. Do nowego prawa ma być wprowadzonych 15 zasad prowadzenia biznesu, w tym zasada "domniemania uczciwości przedsiębiorcy", zgodnie z którą wszelkie niejasności i błędy interpretacyjne powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Interpretacja przepisów podatkowych na korzyść podatnika

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają propozycję prezydenta Bronisława Komorowskiego – wprowadzenia kilku zmian do obecnej Ordynacji podatkowej. Prezydent proponuje zająć się tylko kilkoma kluczowymi zmianami w istniejącym prawie, tak aby zminimalizować możliwie najszybciej, czyli już teraz, możliwości nadużywania prawa przez izby skarbowe i inne organy państwowe, często poprzez wykorzystywanie luk i niejasności w regulacjach. Jedną z propozycji w tym zakresie jest wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów podatkowych na korzyść podatnika.

Zakaz konkurencji w umowie między przedsiębiorcami

Wprowadzenie klauzuli zakazu konkurencji w umowie między przedsiębiorcami po ustaniu jej obowiązywania jest co do zasady dopuszczalne, jednakże brak jest jednoznacznego stanowiska w zakresie odszkodowania za przestrzeganie tego zakazu po ustaniu obowiązywania umowy.

Przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość w Polsce

Najwyższe wskaźniki rynkowe i wzrostu w sektorze przedsiębiorstw szacuje się w województwie mazowieckim. Wyniki tego regionu od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie, tj. na pierwszym miejscu w skali kraju. Najważniejsze czynniki rozwoju dotyczą wysokiej dynamiki zmian liczby przedsiębiorstw, wielkości przedsiębiorstw oraz zakresu działania. Wskaźnik dla tego regionu jest około dwukrotnie wyższy od średniej krajowej.

Pomoc publiczna w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

Od 30 kwietnia obowiązuje Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa w sprawie pomocy publicznej udzielanej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, które dostosowuje polskie przepisy do nowych wytycznych przyjętych przez Komisję Europejską odnośnie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowanych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Mediacje sposobem na rozwiązywanie sporów między firmami

Projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pomiędzy firmami ma na celu rozpowszechnienie mediacji i arbitrażu jako sposobu rozwiązywania wszelkich sporów oraz pomoże odciążyć sądy od rozwiązywania sporów gospodarczych i obniży koszt ich prowadzenia.

Przedsiębiorcy poszukują osób ze znajomością języków skandynawskich

Z uwagi na zwiększające się kontakty biznesowe polskich przedsiębiorstw z krajami skandynawskimi rośnie także zapotrzebowanie na osoby znające język szwedzki, duński czy norweski.

Niższy limit rozliczeń w gotówce nie przeszkodzi uczciwym podatnikom

Zdaniem wiceszefa MF Janusza Cichonia, propozycja obniżenia z 15 tys. euro do 3 tys. euro progu obowiązkowego rozliczania się bezgotówkowego przez przedsiębiorców na pewno nie przeszkodzi uczciwemu podatnikowi, natomiast pozwoli na ograniczenie uciekania od opodatkowania.

Przedsiębiorcy zadowoleni z wycofania klauzuli o unikaniu opodatkowania

Klauzula o unikaniu opodatkowania, zawarta pierwotnie w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej autorstwa Ministerstwa Finansów, stanowiła zagrożenie dla uczciwych podatników, dlatego jesteśmy zadowoleni z usunięcia jej z nowelizowanej - oświadczyły organizacje pracodawców - Lewiatan i Business Centre Club.

Dodatkowe opodatkowanie producentów niezdrowej żywności

Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość Polaków popiera opodatkowanie producentów niezdrowej żywności. Ich zdaniem, producenci niezdrowej żywności powinni odprowadzać dodatkowy podatek na fundusz walki z otyłością i nadwagą.

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą nowej ulgi podatkowej

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi na badania i rozwój, zawierającej otwarty katalog kosztów kwalifikowanych zaliczanych jako wydatki na B+R wraz z przykładowymi rodzajami wydatków związanych z tymi pracami. Jednocześnie proponuje pozostawienie obecnej ulgi na nabycie nowych technologii, z tym że konieczne jest wydłużenie okresu rozliczenia kosztów nabycia nowych technologii z 3 do 5 lat.

Przedsiębiorcy uzyskają informację o planach przestrzennych miast

Nowelizacja do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zakłada, iż przedsiębiorcy uzyskają dostęp do informacji o planowanych działaniach przestrzennych gminy, który umożliwi im przedstawienie uwag oraz wniosków w początkowej fazie planowania przestrzennego. Przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać o tym na Międzynarodowych Targach Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2015, które odbędą się w dniach 16-18 września 2015 r.

Jak zrobić karierę w branży BPO?

Outsourcing procesów biznesowych (Business Process Outsourcing - BPO) jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów biznesowych w Polsce. Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów są związane z kierunkami usług IT, finansowo - księgowymi oraz kadrowo - płacowymi. Jak zrobić karierę w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu?

Wysokie kary za nielegalny handel drewnem

Prezydent podpisał ustawę o lasach, której najważniejszym celem jest zamknięcie rynku UE przed nielegalnym handlem drewnem pochodzącym z innych rejonów świata. Zgodnie z przepisami za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna grozi od 20 tys. zł do 200 tys. zł kary.

Przyjęto Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2015 - 2018, którego głównym założeniem jest poprawa sytuacji na rynku pracy i w sektorze finansów publicznych - deficyt spadnie z 2,7% w 2015 r. do 1,2 % PKB w 2018 r.

Będą ułatwienia w polubownych metodach rozwiązywania sporów (mediacji)

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem tej ustawy ma być rozpowszechnienie mediacji jako alternatywy wobec sądowego rozstrzygania sporów i obniżenie kosztów rozwiązywania sporów.

Krajowy Program Reform stawia na biznes

Działania zaplanowane na lata 2015-2016 mają wesprzeć polski biznes oraz realizować cele strategii „Europa 2020” w zakresie zatrudnienia, nakładów na badania i rozwój, energii i klimatu, edukacji oraz przeciwdziałania ubóstwu.

Urlop macierzyński dla przedsiębiorców

Polskie prawo nie przewiduje urlopów macierzyńskich dla przedsiębiorców - owszem kobiety prowadzące przedsiębiorstwa mogą skorzystać z quasi uprawnień jaki mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przy opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe.

Odwrócony Vat od 1 lipca 2015 r.

Odwrotne obciążenie VAT na telefony, laptopy, tablety i konsole do gier ma obowiązywać od 1 lipca 2015 r. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek sporządzania krajowych informacji podsumowujących. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Kiedy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne?

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy z umową. Przedsiębiorca odpowiada za wady fizyczne sprzedanej rzeczy.

Zmiany dot. urlopów i zasiłków dla ojców oraz zasiłków dla przedsiębiorców

Komisja zakończyła prace nad zmianami dotyczącymi wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka oraz przysługiwania mu w takich sytuacjach zasiłku macierzyńskiego. Projekt reguluje również zasady obliczania zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Nowa regulacja ma na celu zlikwidowanie możliwości nadużyć.

IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Jedną z ulga, która umożliwia zmniejszenie dochodu, a z której może skorzystać jedynie określona grupa podatników, jest ulga technologiczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zredukować swój podatek, jeśli dokonali wydatków na zakup nowych technologii.

Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że nowe przepisy rozpowszechnią rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami w drodze mediacji. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że udział w mediacji będzie mniej kosztowny oraz czasochłonny, a także pozwoli na kontynuowanie biznesu z drugą stroną, co po wyroku sądowym raczej się nie zdarza.

Program wsparcia finansowego dla firm na lata 2014-2020

Program Inteligentny Rozwój ma wspierać małe jak i średnie firmy w przedsięwzięciach badawczo - rozwojowych. O wsparcie z funduszy europejskich będą mogły ubiegać się także uczelnie oraz instytucje biznesowe.

Edyta Bielak-Jomaa nowym szefem GIODO

22 kwietnia 2015 r. dr Edyta Bielak-Jomaa złożyła w Sejmie ślubowanie na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Od tego dnia nowy szef GIODO rozpoczyna swoją czteroletnią kadencję.

Czy niedozwolona klauzula umowna jest równoznaczna z nieważną klauzulą umowną?

W obrocie konsumenckim funkcjonują tzw. niedozwolone klauzule umowne. Są to postanowienia umów, które nie zostały indywidualnie z konsumentem uzgodnione oraz kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Jakie to ma konsekwencje dla konsumenta, a jakie dla przedsiębiorcy?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy uzależniona jest od złożenia wniosku o poszczególne typu urlopów związanych z rodzicielstwem. Można złożyć wniosek w ciągu 14 dni od porodu o chęć skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a można w tym terminie złożyć wniosek tylko o urlop macierzyński. Ile wówczas będzie wynosił zasiłek macierzyński?

2-godzinny warsztat „Zaprojektuj swój czas” – 22 kwietnia 2015 r.

Zapraszamy na warsztat "Zaprojektuj swój czas”, który odbędzie się w środę 22 kwietnia 2015, w godzinach 15.00-17.00 w Warszawie ul. Narbutta 40/13. Szkolenie skierowane jest do menadżerów, przedsiębiorców oraz pracowników biurowych firm. Do wszystkich, którzy stoją przed wyzwaniem natłoku zadań i chcieliby osiągać wysoką efektywność osobistą nie płacąc przy tym zbyt dużych kosztów związanych z brakiem czasu i życiem w ciągłym pośpiechu. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Wsparcie powstających firm szansą na nowe miejsca pracy

Zmniejszenie biurokracji, kosztów administracyjnych a także wsparcie finansowe dla powstających firm pozwoli na ich rozwój oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego też potrzebne są zmiany w prawie.

Przedsiębiorcy źle oceniają system podatkowy. Co powinno się zmienić?

Przedsiębiorcy dość krytycznie oceniają krajowy system podatkowy. Ich zdaniem prawo podatkowe jest nieprzejrzyste, za bardzo skomplikowane i zbyt często zmieniane.

Sprzedaż przez internet - obowiązki przedsiębiorcy

Ustawa o prawach konsumenta, obowiązująca od 25 grudnia 2014 roku, nakłada na przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez internet szereg obowiązków, w szczególności cały katalog zobowiązań informacyjnych. Ustawa rozszerza zakres informacji, jakie mają być przekazane konsumentowi zawierającemu umowę.

IFK poleca: Domniemanie uczciwości nie tylko dla przedsiębiorców

Obecnie trwają prace nad nowym Prawem działalności gospodarczej, które zastąpi Ustawę o swobodzie gospodarczej. Nowe rozwiązania mogą być korzystne również dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, bo ich również obejmą niektóre nowe przepisy. Na przykład te, które trafią do Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wielkanocne prezenty dla pracowników – jak uniknąć zapłaty VAT?

Od prezentów dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych co do zasady przedsiębiorca zapłaci podatek VAT. O ile jednak w przypadku wręczenia pracownikowi czekoladowego zająca przedsiębiorca może uniknąć konieczności zapłaty VAT-u, o tyle zapłaci go na pewno, jeśli zdecyduje się dać np. vouchery do teatru. W ogóle natomiast nie opłaca się obdarowywać pracowników perfumami, bo obecnie wiąże się to z zakupem… kasy fiskalnej.

Ułatwienia w rozwiązywaniu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, przedłożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania przewidują m.in. ułatwienia w polubownym rozwiązywaniu sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

REKLAMA