REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wiele osób jeszcze podczas studiów decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest podstawowym środkiem ochrony prawnej w sprawach zamówień publicznych. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczenia koszów postępowania wywołanego wniesieniem odwołania znacząco różnią się od zasad rozliczania kosztów w postępowaniu przed sadem cywilnym, w szczególności w odniesieniu do kosztów wynagrodzenia pełnomocników.

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

Geolokalizacja pracowników a prawo pracy

Nowe formy nadzoru i kontroli pracowników stają się coraz bardziej powszechne. Jedną z takich form monitoringu jest geolokalizacja, tj. lokalizowanie przez pracodawcę miejsca pobytu pracowników wyposażonych w telefony komórkowe. Nadzorowanie pracowników w taki sposób nie jest bezpośrednio uregulowane w przepisach. Nie oznacza to jednak, że taka praktyka nie jest w ogóle objęta prawem i pewnymi ograniczeniami.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Telepraca jest postrzegana jako forma zatrudnienia umożliwiająca pracownikom godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy ma ona równie atrakcyjny charakter?

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

W sytuacji gdy materiały uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w pierwszej kolejności należy sporządzić protokół z uwagi na sytuację, iż materiały uległy zniszczeniu. Następnie należy wystornować kwotę zniszczonych materiałów z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać ją do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki". Nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT.

Zastrzeganie tajemnicy przedsiębiorstwa w ofercie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest co do zasady jawne. Niektóre informacje mogą być jednak zastrzeżone jako tajemnicae przedsiębiorstwa. Czego może dotyczyć tajemnica przedsiębiorstwa i jak ją zastrzec?

REKLAMA

Bezrobocie nie drgnęło

Stopa bezrobocia w październiku pozostała na tym samym poziomie co we wrześniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nadal wynosi więc 11,8 proc.

Chcę zostać kierownikiem – i co dalej?

„Chcę zostać kierownikiem” – z pewnością wielu z nas na pewnym etapie swojej kariery zawodowej powzięło takie postanowienie. Niektórzy od razu zaczęli działać w tym kierunku, próbując znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w kadrze managerów u aktualnego pracodawcy lub szukając adekwatnych do swoich oczekiwań ofert pracy. Inni zaś poza chęciami i postanowieniami tak naprawdę nie bardzo wiedzieli, jak tego dokonać i w konsekwencji utknęli w trybie pasywnego oczekiwania na „szansę od losu”.

Umorzenie udziałów z czystego zysku a dokonanie zmian kapitałowych

Umorzenie udziałów z czystego zysku może zostać wykorzystane do dokonywania zmian kapitałowych. Eksperta podpowiada jak to zrobić.

Pojazd kolekcjonerski - definicja

Pojazd kolekcjonerski to pojazd, który spełnia pewne kryteria, zarówno o charakterze ścisłym jak i niezwykle ocennym. W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku definicja tych pojazdów powinna być dostosowana do prawa europejskiego. Tak jednak nie było. Urzędy celne klasyfikowały auta i nadawały im przymiot kolekcjonerskich według decyzji wojewódzkich konserwatorów zabytków sporządzanych na podstawie opinii rzeczoznawców.

Timeshare, czyli własność wakacyjna

28 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o timeshare, czyli tzw. własności wakacyjnej. Instytucja, która niegdyś regulowana była przez przepisy kodeksu cywilnego i ustawę z 13 lipca 2000 r., obecnie jest całościowo unormowana w związku z koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany.

Zatory płatnicze barierą rozwoju

Przedsiębiorcy coraz częściej nie mogą odzyskać należności. Jeszcze 3 miesiące temu 20 proc. polskich firm deklarowała brak problemu z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane towary lub usługi. W październiku ich odsetek zmalał do 11,4%.

Urzędnicy zapłacą za swoje błędy

Rażące naruszenie prawa spowodowane przez urzędnika będzie oznaczała dla niego karę finansową. Czy dla nierzetelnych urzędników to powód do obaw?

Spadnie koniunktura?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan zanotował w październiku spadek roczny o jeden punkt do 48 pkt. Indeks kwartalny pogorszył wynik o dwa punkty, również do 48 pkt. Czy koniunktura gospodarcza będzie nadal spadać?

Zgłoszenie do KRS powołania nowego członka zarządu w spółce w organizacji

Zgłoszenie powołania nowego członka zarządu w spółce kapitałowej zarejestrowanej w KRS jest czynnością określoną przepisami prawa i przeważnie nie budzi większych problemów. Co jednak, gdy przedmiotowa zmiana tyczy się spółki będącej w organizacji?

Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

W polskim prawie cywilnym wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje odpowiedzialności cywilnej, tj. odpowiedzialność deliktową oraz odpowiedzialność kontraktową.

Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Podatnicy VAT sa zobowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Czy przedsiębiorca może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Polscy przedsiębiorcy to pesymiści

Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mają coraz gorsze nastroje. Największymi pesymistami okazują się Polacy - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Deloitte.

Opłata targowa - zmiany

W czerwcu 2011 r. skończył się czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy na zmianę przepisów dotyczących zwolnień z opłaty targowej sprzedaży prowadzonej w budynkach. Dochody budżetów gmin pochodzą m.in. z podatków i opłat lokalnych, wśród których wyróżnia się opłatę targową. Ponoszą ją oferujący towary do sprzedaży na targowiskach oraz we wszystkich innych miejscach o podobnym charakterze.

Chińskie firmy interesują się Polską

Systematycznie rośnie liczba chińskich inwestycji w Polsce. Ich wartość do 2010 roku wyniosła prawie 231 mld euro. Obecnie w Polsce działa 140 firm z udziałem kapitału chińskiego.

50-procentowe koszty uzyskania przychodu - porada

Kiedy można dokonać naliczenia pracownikowi 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu? Ekspert podpowiada w jakiej sytuacji możliwe jest zastosowanie 50-procentowych kosztów.

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. W jaki sposób dokonać odliczenia składki zdrowotnej?

Jednostkowe opłaty zastępcze dla kogeneracji na rok 2012

Publikujemy wartości jednostkowych opłat zastępczych dla kogeneracji na rok 2012. Jednostkową opłatę zastępczą uiszczają przedsiębiorcy sprzedający energię odbiorcom końcowym.

Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Opłaty środowiskowe na 2012 rok zostały ogłoszone przez Ministra Środowiska. W związku z obowiązkowym uiszczaniem opłat środowiskowych, każdy przedsiębiorca powinien prowadzić odpowiednią ewidencję. Co powinno się w niej znaleźć?

Opłaty środowiskowe 2012 - stawki górne

Opłaty środowiskowe w 2012 roku nie zaskoczą przedsiębiorców. Prezentujemy górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012.

Oszustwo gospodarcze - porada

Nierzetelne zachowania kontrahentów mogą przybrać formę oszustwa gospodarczego. Kiedy działania firmy wyczerpują znamiona czynu zabronionego, jakim jest oszustwo?

Polskie firmy tną wydatki

66 proc. polskich firm ogranicza inwestycje, z czego niemal co czwarta w dużym stopniu. Na decyzje inwestycyjne firm mają wpływ zatory płatnicze i polityka podatkowa państwa oraz bariery prawne – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wśród 1800 przedsiębiorstw z całej Polski.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska – pomysł

Gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska) jest jednym z tych pomysłów na własny biznes, który nie tylko jest zarezerwowany dla nielicznych, ale łączy się też z nieprzerwanym popytem na rynku. Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatną praktykę lekarską?

Polskie firmy w dobrej kondycji

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 11,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez GUS. Polskie firmy są w dobrej kondycji.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia

Zastanawiasz się jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualną praktykę lekarską? Ekspert wyjaśnia jakie wymogi należy spełnić, aby móc prowadzić gabinet lekarski.

Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza?

Osoby, które planują sprzedaż zniczy i chryzantem przed cmentarzem muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Ekspert podpowiada jakie obowiązki ciążą na osobach, które zajmują się handlem zniczami i chryzantemami w związku z pierwszym listopada.

Nie płacisz ZUS-u? Trafisz do BIG

Firmy oczekują wpisywania do BIG informacji o dłużnikach zalegających z podatkami oraz składkami w ZUS-ie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów dla Ministerstwa Gospodarki.

SPIN, czyli dotacje dla MŚP

Dzięki wsparciu w ramach międzynarodowego projektu „Zrównoważona produkcja przez innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie Morza Bałtyckiego” (SPIN) polskie firmy z sektora MŚP mogą uzyskać wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów unijnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Ekspert wyjaśnia kiedy usługi medyczne polegające na wykonywaniu badań okresowych (okresowe badania lekarskie pracowników) są zwolnione z VAT.

Elektroniczne faktury do kosza?

Jedynie 45 proc. Polaków korzystających z Internetu twierdzi, że skorzystałoby z e-faktury. Firmy wolą dostarczać rachunki w formie elektronicznej ze względu na niższe koszty.

Zmiany w postępowaniu cywilnym - zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego

1 października 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 10 sierpnia 2011 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego (Dz.U. 2011 nr 175 poz. 1046).

Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji

Utrudnianie dostępu do rynku może przybrać wiele postaci. Niektóre z nich są wprost wskazane w ustawie, inne zaś zachowania przedsiębiorców rozpatrywać należy indywidualnie. Wszystkie łączy je jednak to, że na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mogą zostać uznane za zakazane czyny nieuczciwej konkurencji.

Sprzeciw na czynności kontrolne

Sprzeciw na czynności kontrolne wprowadziła ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Obdarzyła ona przedsiębiorców nowym narzędziem w walce z nadużyciami ze strony rozmaitych organów kontroli (także podatkowej). Jak wynika ze statystyk, uprawnieni rzadko jednak korzystają ze sprzeciwu na czynności kontrolne.

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Białe certyfikaty obowiązkowe dla firm energetycznych, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów - wynika z ustawy o efektywności energetycznej. Brak białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, może kosztować nawet 10% przychodu.

Bariery dla przedsiębiorców w 2012 roku?

Polska staje się mniej przyjazna dla przedsiębiorców - wynika z raportu Doing Business 2012. W zestawieniu państw sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej - Polska spadła z 59. na 62. miejsce.

Lokaty firmowe w październiku

Jakie lokaty najlepiej wybrać w październiku? Eksperci porównują oferty największych polskich banków świadczących usługi dla firm.

Niedozwolone klauzule w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne (telefon, internet, telewizja) muszą wiedzieć jakie zapisy w umowach dotyczących tych usług są niedopuszczalne.

Nadużywanie pozycji dominującej

Posiadanie pozycji dominującej przez podmiot gospodarczy jest dozwolone. Zakazane jest jednak jej nadużywanie. Kiedy będziemy mieli do czynienia z nadużyciem pozycji dominującej?

Małe i średnie firmy nie przestrzegają przepisów

Przepisy podatkowe pozostają niezrozumiałe i trudne do zastosowania przez małe i średnie firmy. Bariery podatkowe to najliczniejsza grupa barier prawnych dla przedsiębiorców.

Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Osoby starsze mogą skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki – polskie przepisy nie rozpoznają odwróconych kredytów hipotecznych. Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu klient zapewnia sobie dożywotnio rentę i prawo do użytkowania nieruchomości. Jednak na odwróconych kredytach hipotecznych najwięcej zarabiają firmy, które proponują tego typu produkty.

Zwolnienie przedsiębiorcy od kosztów sądowych

Przedsiębiorca może tak, jak inne osoby, uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych. Inaczej będzie jednak wyglądało zwolnienie osób fizycznych, a inaczej osób prawnych.

Zezwolenia, pozwolenia, koncesje - opłata skarbowa

Prezentujemy stawki opłaty skarbowej dla zezwoleń, pozwoleń i koncesji.

REKLAMA