REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenia w sprawie podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej do 31 maja

31 maja mija termin na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy podatek VAT można zaliczyć w koszty firmy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą najwięcej wydatków ponoszą na zapłatę podatków. Przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wartość podatku od czynności cywilnoprawnych bądź podatku od nieruchomości. Mają niekiedy również możliwość zaliczenia podatku VAT w koszty.

Stosowanie procedur uproszczonych - nowe wytyczne

Od 28 maja obowiązują nowe wytyczne dotyczące stosowania procedur uproszczonych - tak poinformowało Ministerstwo Finansów

Do 31 maja oświadczenie w sprawie rocznej kwoty granicznej podatku

31 maja mija termin na złożenie w KRUS oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Opodatkowanie sprzedaży firmowej nieruchomości

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, sprzedaż firmowego lokalu czy garażu opodatkowana jest 10-proc. podatkiem dochodowym. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości wycofanych z działalności gospodarczej obowiązuje zwolnienie – o ile sprzedaż ma miejsce po 6 latach od wycofania. Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych z kolei opodatkowana jest 19-proc. stawką PIT.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca – z powodów osobistych lub ekonomicznych – nie chce lub nie może w danym momencie prowadzić działalności gospodarczej, ma do wyboru likwidację firmy lub czasowe zawieszenie działalności. Obie sytuacje rodzą określone obowiązki w podatku VAT, o dopełnieniu których nie wolno zapomnieć.

Przejście z ryczałtu na skalę podatkową

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie ryczałtu, który wykona usługę z katalogu działalności, nieobjętych ryczałtem powinien liczyć się z utratą prawa do ryczałtu. W takiej sytuacji zostanie objęty skalą podatkową i będzie rozliczał się wedle nowych zasad.

Fundusze europejskie 2014-2020

Fundusze europejskie 2014-2020, jakie przypadną w udziale Polsce, zostały wskazane w Umowie Partnerstwa z Polską. Została ona przyjęta prze Komisję Europejską. Jest najważniejszym dokumentem określającym strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020.

REKLAMA

Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Główny Urząd Statystyczny podał, iż w I kwartale 2014 r. przychody średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły o 2,7 proc. Wynik finansowy firm w tym roku wyniósł 21,3 mld zł, czyli o 3,6 mld zł wyższy niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie.

Jak zarządzać płynnością finansową firmy?

Każda firma prowadzi działania zmierzające do osiągnięcia jak największych zysków z prowadzonych czynności. Najważniejszym czynnikiem odpowiedniego rozwoju i zaufania do firmy jest jej płynność finansowa. W jaki sposób zarządzać płynnością finansową?

Dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Na jej podstawie przedsiębiorca sam będzie mógł się zwrócić do UOKiK o dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym i liczyć na jej 10-proc. obniżkę.

Zakres prawa dostępu do informacji publicznych

Dostęp do informacji publicznej, możliwość zapoznawania się z dokumentami urzędowymi, czy prawo dostępu do posiedzeń organów władzy publicznej, to ważne uprawnienia obywatelskie, przydatne także w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Sprzedaż majątku firmy po likwidacji działalności gospodarczej – rozliczenie VAT

Czynny płatnik podatku VAT, który chce zlikwidować działalność gospodarczą, powinien dopełnić obowiązku związanego z rozliczeniem tego podatku. Według przepisów ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek sporządzenia spisu z natury, w którym wykaże wszelkie posiadane na dzień likwidacji działalności towary, od których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zasiłek macierzyński od 2015 r.

Na początku 2015 roku wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowane zmiany spowodują uszczelnienie luki w przepisach, która umożliwia uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego przez ciężarne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem.

Rekrutacja zewnętrzna a rekrutacja wewnętrzna - wady i zalety

Współcześni pracodawcy w celu dotarcia do idealnego kandydata korzystają z wielu różnych metod takich jak: publikacja ogłoszeń w mediach, system poleceń i rekomendacji, udział w targach pracy, organizowanie „kuźni talentów”, zlecenie rekrutacji agencjom doradztwa personalnego czy szeroko pojęte działania z zakresu employer brandingu. Oprócz tego istnieje jednak jeszcze jedna metoda zakładająca wykorzystanie zasobów ludzkich i drzemiącego w nich potencjału.

Optymalizacja działań w kanałach social media

Słowo „optymalizacja” kojarzy się wielu ludziom ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi i analizą danych. Okazuje się jednak, że sposoby optymalizacji działań marketingowych na podstawowym poziomie są całkiem łatwe. Wszystko polega na stopniowej poprawie uzyskiwanych wyników. Zastosowanie procesu optymalizacji wymaga racjonalnego spojrzenia na obecną sytuację i następnie - poprzez eksperymentowanie i analizę - opracowanie sposobów na to jak zastosować lepsze podejście.

Opodatkowanie wydobycia gazu i ropy w 2015 r.

Nawet 40 proc. podatku zapłacą przedsiębiorstwa zajmujące się wydobywaniem gazu i ropy (w tym gazu łupkowego). Nowe uregulowania prawne w tym zakresie mają wejść już 2015 roku. Eksperci ostrzegają przed zbyt wysokim opodatkowaniem działalności związanej z wydobyciem gazu i ropy.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy 2015 r.

W 2015 roku zostanie uszczelniony zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców. Projekt zmian w ustawie zakłada uszczelnienie luki umożliwiającej bezproblemowe uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego przez ciężarne rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem.

Odstąpienie od umowy z kontrahentem - co warto wiedzieć?

Obowiązek wywiązywania się z umów to jedna z najważniejszych zasad w obrocie gospodarczym. Czasami jednak zachodzą wyjątkowe okoliczności, w konsekwencji których możliwe jest odstąpienie od umowy, czyli powrót do stanu, w którym kontrakt uważa się za niezawarty.

Zatrudnienie członka rodziny a składki ZUS

Zatrudnienie członka rodziny, który nie pozostaje z zatrudniającym przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym, traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych jak zatrudnienie zwykłego pracownika. Nie ma na to wpływu wspólny adres zamieszkania, ani tym bardziej adres zameldowania prowadzącego działalność i członka jego rodziny.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Osoby bezrobotne, które zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z urzędu pracy. W jaki sposób uzyskać środki na własną działalność? O czym należy pamiętać?

Od 2015 r. zacznie obowiązywać ustawa o podatku węglowodorowym

W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Dokument ten przewiduje nałożenie specjalnego podatku od gazu ziemnego i ropy naftowej na podmioty prowadzące działalność w ramach wydobywania węglowodorów. Nowe uregulowania w tym zakresie mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ułatwienia w oznakowaniu produktów w 2015 r.

W 2015 r. nastąpi likwidacja obowiązku oznaczania na towarze adresu polskiego dystrybutora – takie rozwiązanie zawiera przyjęty przez rząd projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Kiedy wygasa zezwolenie na pobyt i na pracę według nowych przepisów od 1 maja 2014

Zgodnie ze starymi przepisami wraz z wygaśnięciem zezwolenia na pracę wygasało również zezwolenie cudzoziemca na pobyt na terenie Rzeczypospolitej, obecnie utrata pracy nie jest równoznaczna z utratą możliwości pobytu. Poprzednie rozwiązanie związane było z utratą celu pobytu wraz ze stratą zatrudnienia.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy jednoosobowy przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, o ile nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Przywilejem dla podatników, którzy postanowili zawiesić czasowo wykonywaną działalność gospodarczą, jest odstąpienie od obowiązku składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia.

Koniec obowiązku podawania adresu polskiego dystrybutora

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje on między innymi likwidację obowiązku oznaczania na towarze adresu polskiego dystrybutora.

Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców cieszy się domena .eu, która została uruchomiona 7 grudnia 2005 r. Początkowo była przeznaczona dla instytucji publicznych Unii Europejskiej, jednak już rok później rejestracja stała się dostępna dla każdego. Jak rozwiązać polubownie spór o domenę .eu?

Zasiłek macierzyński przedsiębiorczej mamy

Przyszła mama prowadząca własną działalność gospodarczą jest uprawniona do pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w chwili urodzenia dziecka podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W jakiej wysokości otrzyma zasiłek?

Korekta ksiąg rachunkowych w wyniku zwrotu i reklamacji

Przedsiębiorstwa dokonujące sprzedaży towarów lub usług niejednokrotnie mają do czynienia z problemem zwrotów, czy reklamacji. Każde zdarzenie tego rodzaju musi zostać odnotowane w księgach rachunkowych jednostki. Jak zrobić to prawidłowo?

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

Nowe stawki za roaming w UE od 1 lipca 2014

Od 1 lipca 2014 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały nowe stawki za roaming. Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2014 r. zapłacą mniej za usługi świadczone w roamingu.

Nielegalne oprogramowanie w firmie? Przeszukanie policyjne nie wymaga nakazu.

Posiadając firmę każdy przedsiębiorca stara się jak najbardziej ograniczyć koszty i wówczas często wpada w pułapkę korzystania z nielegalnego oprogramowania. Legalne programy, w szczególności specjalistyczne, niejednokrotnie mogą stanowić koszt kilku tysięcy złotych i często nie stać na nie nowo założonej firmy. Własciciel sądząc, iż pobierając z Internetu program nie tylko oszczędzi, ale jeszcze się wzbogaci, nie bierze pod uwagę możliwości wykrycia swoich nielegalnych działań. Koszty tego typu oszustwa nie tylko wielokrotnie przekraczają koszt zakupienia programów, ale również nie mogą być wpisane w koszta firmy, a także powodują szkody w postaci utraty jej wiarygodności.

Wakacje ubezpieczeniowe dla firm

Wprowadzenie „wakacji” ubezpieczeniowych oraz zmiany w zakresie „kredytu podatkowego” w pierwszym okresie po zarejestrowaniu i podjęciu działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach.

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Zamiast likwidacji firmy, układ z wierzycielami

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Sąd może ogłosić upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeśli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Odroczenie bądź rozłożenie podatku na raty - kiedy jest możliwe?

Terminowe odprowadzanie danin publicznych i podatków stanowi obowiązek każdego obywatela i przedsiębiorcy. Wszystko jest w porządku, jeśli określone daniny i podatki płacone są w prawidłowej wysokości i terminowo. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy na skutek różnych niesprzyjających okoliczności nie będziemy w stanie terminowo regulować należnych podatków. Warto wtedy wiedzieć, jak skutecznie wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty bądź o umorzenie podatku.

Efektywność pracy a kolory pomieszczeń

Na efektywność pracy wpływ ma również kolor pomieszczeń, w których pracujemy - świadczą o tym badania przeprowadzone w ramach projektu Kolorowa Polska.

System zarządzania jakością – strategia firmy w systemie zarządzania jakością

Podstawowym zadaniem menedżera jest realizacja celów przedsiębiorstwa. Warto jednak zauważyć, że realizowane cele powinny przede wszystkim zapewnić możliwie jak najdłuższy czas funkcjonowania firmy na najwyższym poziomie. Przyciągnięcie nowych klientów oraz utrzymanie dotychczasowych staje się warunkiem przetrwania przedsiębiorstwa w otoczeniu konkurencyjnym.

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

Działalność gospodarcza na próbę

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej.

Nastroje przedsiębiorców: najlepsze przed nami

Nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach są najlepsze od 2010 roku - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. W tym kwartale wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł do minus 45,46 pkt. wobec minus 52,49 w minionym kwartale.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. IV

Jeśli klienci nie kupują dokonując przedpłaty albo nie płacą gotówką przy odbiorze towaru czy usługi, to znaczy, że dokonują transakcji z odroczonym terminem płatności. W takim przypadku, nieuchronnie, będzie dochodzić do opóźnień w płatnościach i trzeba mieć wypracowany system reagowania na ten stan rzeczy.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

W Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów przedstawia nową koncepcję na to jak uporać się z wyłudzeniami na gruncie ustawy o VAT, tzw. list ostrzegawczy. Pomysł zakłada, że takie listy ostrzegawcze będą opracowywane w formie komunikatów ostrzegawczych dotyczących branż najbardziej narażonych na oszustwa w podatku VAT.

Strona internetowa firmy - jak dobrze ją przygotować?

Jak przygotować dobrą stronę internetową dla firmy? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, ponieważ dobrze skonstruowana strona internetowa ma nie tylko efekt wizerunkowy, ale też sprzedażowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by przygotować spełniającą założone cele stronę internetową firmy?

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Przygotowując roczne zeznanie podatkowego za ubiegły rok warto sprawdzić czy przysługują nam ulgi podatkowe. W celu skorzystania z ulg w deklaracji PIT konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów określonych w ustawie o PIT. Jakie są ulgi podatkowe i kiedy można z nich skorzystać?

REKLAMA