REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zezwolenie na otwarcie apteki

W niektórych branżach sama rejestracja działalności gospodarczej nie jest wystarczająca do prowadzenia biznesu. Konieczne jest bowiem uzyskanie koncesji lub zezwolenia na jej wykonywanie. Tak jest np. w przypadku otwierania apteki.

Zastosowanie metody ABC/xyz w ocenie wiarygodności płatniczej klientów firmy, w polityce rabatowej i zarządzaniu należnościami.

Metoda ABC jest dobrze znana specjalistom logistyki, szczególnie, jeśli zajmują się logistyką magazynową. Swoje założenia, czerpie z dorobku V.Pareto. Pozwala na przykład optymalizować efektywność wykorzystania magazynów, to jest ułatwia manipulowanie zapasami o szczególnej rotacji, bowiem przy jej wykorzystaniu można optymalizować składowanie i transport wewnątrz magazynowy przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Ta metoda może też przyczyniać się do bardziej efektywnej kontroli pracy magazynów, zgodnie z zasadą, że towary z grupy A wymagają większej uwagi niż z grupy B i C, a więc czas zaoszczędzony na kontroli B i C może być wykorzystany przy kontroli A. Przykładów można podawać więcej. Niejako rozwinięciem metody ABC jest metoda ABC/xyz.

Elastyczne rozliczanie czasu pracy juz w 2013 roku?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy, które miałyby wejść w życie jeszcze w 2013 roku. Wśród planowanych zmian jest również elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy VAT miewają wątpliwości kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Czy z początkiem dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym, czy dopiero z początkiem nowego roku?

REKLAMA

Opłaty produktowe 2013

W 2013 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe opłaty produktowe niż w 2012 roku. Wynika to z obwieszczenia Ministra Środowiska dotyczącego maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2013.

Opłaty środowiskowe 2013

Opłaty środowiskowe 2013. W artykule przedstawiamy wysokość opłat środowiskowych, jakie będą musieli pokryć przedsiębiorcy w 2013 roku.

Coraz słabszy wzrost gospodarczy

Według danych GUS w trzecim kwartale 2012 roku wzrost gospodarczy wzrósł jedynie o 1,4 proc.

Jak być dobrze zorganizowanym?

Konieczność koordynowania wielu projektów i zadań oraz spektrum odpowiedzialności sprawiają, że dla menedżerów HR kwestia organizacji pracy staje się jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Z jakich narzędzi warto korzystać, aby skutecznie zaplanować i w terminie zrealizować wszystkie działania? Jak pracować i żyć, nie mając poczucia, że czas przecieka przez palce?Doba ma 24 godziny, a czas dla wszystkich biegnie tak samo. Nikt nie potrafi zmagazynować, pożyczyć czy zdeponować czasu. Możemy jednak właściwie gospodarować czasem, wybierając i realizując te zadania, które są ważne i właściwe. A jak poznać, co jest właściwe?

REKLAMA

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 roku. Co wynika z przedstawionych danych?

Ochrona firm przed oszustwami marketingowymi

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań mających na celu wyeliminowanie oszustw marketingowych grożących przedsiębiorcom. Jakie działania mają uchronić przedsiębiorców przed oszustwami marketingowymi?

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

"W młodych nadzieja”, jednak nie tylko ludzie młodzi są zauważalni w Internecie. Świat wirtualny uatrakcyjnia się z dnia na dzień, toteż e-firma nie jest już żadną nowością. Start-up to najlepszy start w swoją własną przyszłość.

Jak poprawnie ustalić czas pracy w grudniu 2012 r. po zmianie przepisów

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 7 października 2012 r. zgodnie z art. 130 § 21 Kodeksu pracy wymiaru czasu pracy nie obniżało święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy – najczęściej były to soboty. Jednak w wyroku z 2 października br. (sygn. akt K 27/11, Dz.U. z 2012 r., poz. 1110) Trybunał Konstytucyjny uznał art. 130 § 21 Kodeksu pracy za niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obecnie w sytuacji gdy święto pokrywa się z dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to obniża ono wymiar czasu pracy o 8 godzin. Aby zachować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

Utrata świadczeń emerytalnych - deklaracje ZUS emeryta prowadzącego własną firmę

Prawo do emerytur ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od przychodów z działalności gospodarczej, co dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze, prowadzących własną firmę. Chcąc zachować pełne prawa do emerytury, potrzebne są deklaracje ZUS podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie mogą one przekraczać 2447,8 zł. Zagrożeni nie są emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

Coraz gorsza kondycja polskich przedsiębiorstw

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych po trzech kwartałach br. były gorsze od uzyskanych rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Koniec monopolu Poczty Polskiej

Sejm przyjął ustawę prawo pocztowe, liberalizując tym samym rynek usług pocztowych w Polsce. Ustawa ta ma na celu uwzględnienie w polskim ustawodawstwie przepisów III unijnej dyrektywy pocztowej.

Nowelizacja prawa antymonopolowego

Celem przygotowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest przede wszystkim zwiększenie efektywności wykrywania i eliminowania praktyk ograniczających konkurencję oraz usprawnienie postępowań z zakresu kontroli koncentracji.

Konsument a umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa

Konsument jako podmiot nieprofesjonalny jest objęty szczególną ochroną. W przypadku specyfiki umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, jest ona szczególnie istotna.

Outsourcing aut firmowych coraz popularniejszy

Około 4 proc. wszystkich aut służbowych w Polsce jest outsourcowanych. Równocześnie firm, które w minionym półroczu zdecydowały się na oddanie swoich flot w długoterminowe zarządzanie zewnętrzne było prawie 17 tys. – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, który bada rynek Car Fleet Management w Polsce.

Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie.

Oto 20 obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Od 8 października 2012 r. zmianie uległ sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Ustalając zatem wymiary czasu pracy na 2013 r. pracodawcy powinni pamiętać o nowych regulacjach w tym zakresie. Nie należy też zapominać o obowiązkach na przełomie roku w zakresie urlopów wypoczynkowych. Niektórzy pracodawcy mają bowiem obowiązek ustalić m.in. plan urlopów na 2013 r., a wszyscy współczynnik urlopowy, jaki będzie obowiązywał w 2013 r.

Beneficjenci dotacji unijnych mogą nie skorzystać z jednorazowej amortyzacji

Jednorazowa amortyzacja, to sposób na szybkie powiększenie kosztów i jednocześnie na niższy podatek dochodowy. Z jednorazowej amortyzacji wydatków inwestycyjnych nie skorzysta przedsiębiorca, który otrzymał dotacje unijne w wysokości ponad 200 tys. euro.

Przedsiębiorcy zadowoleni z trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ustawa o o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera wiele rozwiązań podatkowych , które mają w korzystny sposób wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Dumping - dyskusyjne praktyki.

W ubiegłym miesiącu skontaktował się ze mną właściciel firmy dla której, w swoim czasie, wykonywałem zlecenie polegające na próbie zażegnania groźby bankructwa. Mieliśmy się spotkać i porozmawiać na temat konsekwencji niektórych, wtedy podjętych, decyzji. Powinienem dodać, że właściciel firmy, to osoba o dużym poczuciu własnej godności, mocno wyczulony na punkcie wypracowania i utrzymania dobrego imienia zarówno prowadzonego przedsiębiorstwa jak i osobiście.

Już 250 tysięcy przedsiębiorców założyło własną firmę w 2012 roku

Liczba przedsiębiorców, którzy w tym roku założyli własną działalność gospodarczą przekroczyła w listopadzie 250 tysięcy – wynika z szacunków Tax Care. Niestety obraz psuje liczba zamykanych firm, która znów podskoczyła w październiku.

Jak rozliczyć się z przejechanych kilometrów?

Samochód jest nieodłącznym elementem wyposażenia w wielu firmach. Wielu też przedsiębiorców nie wyobraża sobie funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa bez auta. Do wypełniania obowiązków służbowych pracodawcy najczęściej powierzają pracownikom auta firmowe. Pojawia się pytanie w jaki sposób rozliczyć się z kilometrów przejechanych w ramach wypełnianych obowiązków?

Reklama aptek – aspekty prawne

W dniu 1 stycznia 2012r. weszła w życie zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadziła zakaz reklamy aptek oraz jej działalności. Nowe przepisy wywołują wiele kontrowersji. Ich interpretacja jest niejednolita, co powoduje, iż ciągle trwa zagorzała dyskusja na temat zakresu zakazu oraz dopuszczalnych form działań podejmowanych przez apteki.

Od 2013 roku urlop wychowawczy dla przedsiębiorców i osób na umowie zlecenie

We wrześniu 2013 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Według założeń projektu urlop wychowawczy będzie przysługiwał osobom pracującym na umowę zlecenie oraz przedsiębiorcom na podobnych zasadach jakie obowiązują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Święta Bożego Narodzenia 2012 w firmie i biznesie

Mamy dopiero połowę listopada ale już tu i ówdzie czuć i widać przygotowania do nadchodzącego Bożego Narodzenia i zakupowego szaleństwa. Dotyczy ono nie tylko osób prywatnych, ale również firm. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że wszystko już było, a znalezienie czegoś naprawdę oryginalnego graniczy z cudem. Co więc wybrać, jakim upominkiem zaskoczyć?

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Zasady wywłaszczania są niekorzystne dla przedsiębiorców

Przepisy polskiego prawa trzeba uzupełnić o gwarancje dochodzenia pełnego naprawienia szkody, jaką wyrządza wywłaszczenie z nieruchomości - uważa PKPP Lewiatan. Chodzi o stworzenie firmom prawnych narzędzi domagania się odszkodowania za szkody wyrządzone legalnym wywłaszczeniem.

Wymiar czasu pracy dla poszczególnych okresów rozliczeniowych w 2013 r.

W trakcie okresu rozliczeniowego praca pracownika powinna zostać wyrównana w taki sposób, by wymiar czasu pracy oraz przeciętna tygodniowa liczba dni pracy przewidziane w Kodeksie pracy zostały zachowane. Jakie będą wymiary czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych w 2013 roku?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?

Skrócony czas pracy przy szkodliwych warunkach pracy

W przypadku, gdy praca jest wykonywana w szkodliwych lub szczególnie uciążliwych warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek skrócenia czasu pracy swoim pracownikom. Kiedy trzeba skrócić czas pracy z powodu szkodliwych warunków pracy?

Sprawdź, jak rozliczać czas pracy po wyroku TK

Od 1 stycznia 2011 r. został wprowadzony przepis, zgodnie z którym, jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy (czyli np. w wolną sobotę), to nie obniża ono wymiaru czasu pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem pracodawca ustalił jako dzień wolny od pracy np. sobotę, to dotychczas nie musiał oddawać dnia wolnego za święto, które przypadało w tym dniu. Taką regulację 2 października br. TK uznał za niezgodną z konstytucją.

20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA – to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.

Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.

Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK

Od 8 października 2012 r. pracodawcy ponownie muszą zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przepisy, które zniosły ten obowiązek, Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 2 października 2012 r. (sygn. K 27/11) za sprzeczne z Konstytucją RP.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Nierzetelni kontrahenci to duży problem dla przedsiębiorców, ponieważ brak zapłaty od klienta stanowi podwójny problem – oprócz braku należności za sprzedany towar lub usługę, przedsiębiorca dodatkowo traci z uwagi na konieczność zapłaty podatków. Dlatego warto poświęcić czas na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta przed nawiązaniem współpracy. W jaki sposób można to zrobić?

Szkodliwe warunki a skrócenie czasu pracy

Pracownik, który wykonuje swoja pracę w warunkach szkodliwych lub szczególnie uciążliwych dla zdrowia może liczyć na skrócenie czasu pracy. Kiedy skrócenie czasu pracy jest możliwe i na czym ono polega?

Jakie skutki wywołuje praca zmianowa

Przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Dodatkowa praca nauczycieli

Nauczyciele nie są objęci zakazem konkurencji. Oznacza to, że każdy nauczyciel może pracować w innej szkole, jak również w całkowicie innej branży. Gdzie nauczyciel może starać się o dodatkową pracę?

Mandat za nieodśnieżanie

Nawet 500 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, który dostanie mandat karny za nieodśnieżanie chodnika przed należącą do niego nieruchomością. Kara za zgarnięcie śniegu na ulicę może być nawet trzykrotnie wyższa.

CBOS: ZUS na czwórkę

Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".

Co grozi za zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona przepisami prawa. Ujawnienie informacji o tajemnicy pracodawcy może mieć duży wpływ na decyzję o zwolnieniu pracownika, który się tego dopuścił. Jakie konsekwencje grożą za zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Jak prowadzona jest ewidencja czasu pracy?

Ewidencja czasu pracy służy ustaleniu czasu pracy pracownika, w związku z prawidłowym wyliczeniem przysługującego wynagrodzenia. W jaki sposób efektywnie prowadzić ewidencję czasu pracy?

Zwalania sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

REKLAMA