REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości komercyjnych za szkodę poniesioną przez klienta

Prowadzenie przedsiębiorstwa, wynajem lokali, prowadzenie centrum handlowego oraz wykonywanie innego typu działalności gospodarczej wiąże się z narażeniem na ponoszenie różnych typów odpowiedzialności. Często akcentuje się odpowiedzialność administracyjnoprawną lub karnoprawną, usuwając odpowiedzialność cywilnoprawną na dalszy plan. Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu cywilnego jest jednak równie istotna.

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy od 2014 roku może pojawić się w polskim porządku prawnym. Jest on instytucją proponowaną w projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, wniesionym przez grupę posłów do Sejmu, dnia 16 kwietnia tego roku, a która miałaby zacząć funkcjonować z początkiem 2014 r. Projekt w pełni dotyczy określenia kompetencji i uprawnień nowej instytucji, której zadaniem byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest Państwo.

Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Nabycie przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z nich jest uregulowanie kwestii używania firmy dotychczasowego przedsiębiorcy. Czy nabywca przedsiębiorstwa osoby fizycznej może nadal używać nazwy firmy poprzedniego przedsiębiorcy?

Rząd chce dopłat dla pracowników

Rząd chce dopłat dla pracowników zagrożonych zwolnieniem przez przedsiębiorców, czego wyrazem jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 31 maja tego roku.

REKLAMA

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy to dwie najważniejsze zmiany w przepisach, które przewiduje przyjęta przez Sejm najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy.

Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo

Czas pracy niepełnosprawnych może być skrócony. Uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconego czasu pracy jest niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA

Niedziele bez handlu?

Niedziele bez handlu, czyli zamknięte centra handlowe i mniejsze sklepy, mogą być skutkiem wspólnej inicjatywy posłów klubów parlamentarnych PO, PiS, PSL i SP, którzy wyszli z propozycją zakazu pracy w handlu nie tylko w święta, ale i w niedziele.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Wybór nazwy dla firmy to bardzo ważna decyzja. Nie jest to bowiem jednorazowe nadanie imienia - wybrana nazwa będzie funkcjonowała na fakturach, wizytówkach, pieczątkach, a także w mediach. Co więcej, mimo iż decyzja w tej kwestii w praktyce należy wyłącznie do przedsiębiorcy, to jednak firma musi spełniać także pewne przepisowe kryteria. Jak wybrać nazwę dla firmy?

Czytniki RCP - przydatne narzędzie czy zbyteczny luksus?

Do niedawna na rynku czytników RCP brakowało niedrogich rozwiązań. Kiedy zaczęło się to zmieniać, pojawiło się zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. W dużej mierze jest to uwarunkowane korzyściami płynącymi z zastosowania tego typu rozwiązań. W ekstremalnych przypadkach, paradoksalnie, firma może zaoszczędzić pomimo wydatków związanych z wdrożeniem infrastruktury dla zastosowania czytników RCP.

Czas pracy 2014

Czas pracy to zgodnie z Kodeksem pracy czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ile wymiar czasu pracy będzie wynosił w 2014 roku?

Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe

Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych?

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Najkorzystniejszym podatkowo sposobem przekazania firmy dziecku jest darowizna całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.

Zmiany w podatkach są konieczne

Niezbędne są zmiany w podatkach, które mogłyby pobudzić inwestycje - uważa Zygmunt Solorz-Żak. Sam przyznaje, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Zmiana obowiązków przedsiębiorców dot. Monitora Sądowego i Gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Wymiar czasu pracy

W myśl art. 128 § 1 kodeksu pracy (k.p.), czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków służbowych. Co do zasady, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy ( 129 k.p.).

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. będą mogli liczyć na bezpośrednią pomoc finansową. Zostanie ona przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników, dzięki czemu będą zachowane miejsca pracy, a sytuacja ekonomiczna firmy poprawi się.

Cyberprzestępczość

Czym jest cyberprzestępczość? W oparciu o zgromadzone dane oraz doświadczenia z sal sądowych, postanowiliśmy przedstawić listę kilku najpoważniejszych zagrożeń, na które ze strony cybeprzestępców wystawione są obecnie osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy sprawdza się w wielu przypadkach, zależnie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Organizacja pracy lub miejsce jej wykonania mogą uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zadaniowego czasu pracy.

Czas pracy kierowców

Do czasu pracy kierowcy zalicza się nie tylko samo kierowanie pojazdem, ale także inne czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu. Niezwykle istotne jest przestrzeganie dziennego czasu jazdy oraz prawidłowe ustalanie momentu przerwy.

Pod jakim adresem można zarejestrować działalność gospodarczą?

Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością podania adresu miejsca wykonywania działalności. Początkujący przedsiębiorcy mają niekiedy wątpliwości dotyczące tego, w jakich przypadkach dany adres może zostać przypisany do ich działalności. Jakie kryteria o tym decydują? Jakie skutki niesie z sobą zarejestrowanie firmy pod danym adresem?

Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadząc firmę, także w domu, ma możliwość rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem części nieruchomości w kosztach podatkowych. Mieszczą się w tym także opłaty za wywóz nieczystości. W ten sposób można zmniejszyć podatek i faktyczne obciążenia opłatą za odbiór odpadów.

Kasy fiskalne - nowa ewidencja korekt

Kasy fiskalne. Sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być - z pewnymi wyjątkami - ewidencjonowana przy wykorzystaniu kasy fiskalnej. Jak ewidencjonować korekty? 

Czas pracy kierowcy 2013 - zmiany

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców nakłada na samozatrudnionych obowiązek ewidencji czasu pracy oraz ustala jego wymiar. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w 2013 roku.

Korzyści dla wydawnictw na rynku online

Wydawnictwo poprzez wejście na rynek online uzyskuje wiele korzyści. Sprzedaż internetowa prowadzona przez wydawnictwa jest pozytywnie oceniana przez czytelników. Dla wydawnictw ważnym argumentem dla rozwoju handlu online są niższe koszty sprzedaży, obsługi klienta i magazynowania. Poprzez sieć można wprowadzić znaczną ilość produktów oraz szeroką sieć marketingu i promocji m.in. poprzez wyszukiwarkę, katalogi, portale tematyczne, sieci współpracy i prezentacji.

Certyfikat jako praktyczne narzędzie w budowaniu dialogu

Umiejętnie prowadzony dialog z otoczeniem biznesowym jest ważnym narzędziem budowania wartości firmy i skutecznego zarządzania ryzykiem. W dzisiejszym niestabilnym i zmiennym świecie, w którym różne grupy przedsiębiorców mają odmienne, często przeciwstawne interesy, coraz większego znaczenia nabierają narzędzia wspierające, potwierdzające jakość oferowanych usług oraz stabilność finansową. Umożliwiają one firmom z jednej strony ograniczanie ryzyka prowadzonych działań biznesowych, a w wypadku jego zaistnienia pozwalają zmniejszyć ewentualne straty i zapobiec utracie płynności finansowej. Z drugiej zaś, umożliwiają im odkrycie obszarów znaczącej przewagi konkurencyjnej i wizerunkowej.

Święto w innym dniu niż niedziela – orzecznictwo

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/11) został usunięty z Kodeksu pracy art. 130 § 21.

Majówka - rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym

Święta majowe wpływają na rozliczenie czasu pracy w systemie równoważnym. Jaki wymiar czasu pracy należy zaplanować dla pracowników w maju, jeżeli pracują  w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym po 12 godzin na dobę? Czy święta majowe obniżają wymiar czasu pracy o 12 godzin, czy o 8 godzin?

Jakie ulgi w PIT może rozliczyć przedsiębiorca

Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z ulg dokonując rocznego rozliczenia PIT. Wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania może skutkować ograniczeniem prawa do ulg. W najgorszej sytuacji są pod tym względem osoby opodatkowane podatkiem liniowym. Największe prawo do ulg daje z kolei skala podatkowa.

Jakie są obowiązki informacyjne przy zawieraniu umowy opcji

Umowa opcji to umowa, która daje posiadaczowi opcji prawo do nabycia lub sprzedaży określonego instrumentu bazowego po z góry ustalonej cenie w określonym terminie w przyszłości.
Jaką są obowiązki informacyjne w związku z zawarciem umów opcyjnych?

Wspólne rozliczenie z dzieckiem to korzyść podatkowa

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą dokonać rozliczenia wspólnie z dzieckiem, nawet jeżeli nie uzyskiwało ono żadnych dochodów. Dzięki wspólnemu rozliczeniu można uzyskać korzyść (niższy podatek do zapłaty lub zwrot) – maksymalnie do 12.529,- zł. Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym lub formami zryczałtowanymi nie mogą jednak rozliczyć się w ten sposób.

Uproszczenia dla podatników rozpoczynających działalność - czyli kredyt podatkowy

Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą zazwyczaj skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, czyli z tzw. kredytu podatkowego.

Kto w świetle przepisów prawa jest przedsiębiorcą

Przedsiębiorcą – zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Jak ująć w księgach opłaty za użytkowanie wieczyste

Przedsiębiorca jest użytkownikiem wieczystym gruntu. Jak powinien ująć w księgach rachunkowych opłaty roczne za użytkowanie wieczyste?

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Kiedy dochodzi do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może powodować odpowiedzialność cywilną względem przedsiębiorcy, którego tajemnicę naruszono, a także odpowiedzialność karną. Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa?

W jaki sposób pracodawca powinien udzielić równoważnego okresu odpoczynku, jeżeli doszło do jego naruszenia

Kodeks pracy reguluje czas pracy pracownika. Przysługuje mu w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Co dzieje się w sytuacji, gdy odpoczynek dobowy pracownika zostaje przerwany? Jak pracodawca powinien mu to zrekompensować?

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Zmniejszenie opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcenie stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń to główne założenia ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa wchodzi w życie 28 kwietnia 2013 r.

Wydatki na działalność hotelarską

Wartość produkcji budowlanej na rynku hotelarskim szacuje się na 358 zł za m/m. Udział rynku horeca w sektorze przedsiębiorstw to około 3,2%. W ciągu roku wzrost obrotów na rynku hotelarskim i gastronomicznych ocenia się na 3,6%, wzrost rynku na 14,9% rocznie. Na tym rynku widać znaczny wzrost zapotrzebowania na projekty architektoniczne, w ciągu roku wzrost utrzymuje się na poziomie 20,0%.

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych 2013

28 kwietnia 2013 r. wejdzie w życie nowa ustawa z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Na podstawie tej ustawy termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni. Może on zostać wydłużony tylko po spełnieniu określonych warunków. W przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek od zaległości podatkowych (aktualnie 11,5 %). Do transakcji handlowych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Czy przekazanie towarów do utylizacji podlega VAT

W niektórych sytuacjach zachodzi konieczność pozbycia się towarów w drodze utylizacji. Czy przedsiębiorca, który przekazuje towary do utylizacji jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT?

Ewidencja składu podatkowego - nowe zasady od marca 2013

Podmioty prowadzące skład podatkowy mają obowiązek prowadzenia specjalnej ewidencji (zwanej ewidencją składu podatkowego). Co ważne, począwszy od 6 marca 2013 r. doszło do pewnych modyfikacji w zasadach jej prowadzenia - o czym przedsiębiorcy winni pamiętać.

Abonament na usługi doradcze – czy jest kosztem uzyskania przychodów

Firmy doradcze mogą oferować swoje usługi w ramach abonamentów pakietowych. Wykupienie takiego abonamentu uprawnia klienta do skorzystania z usług profesjonalnego doradcy w zakresie i w czasie objętym abonamentem. Wydatki na wspomniany powyżej abonament mogą być badane pod kątem racjonalności gospodarczej, ale – co do zasady – nie ma żadnych przeciwwskazań, by zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

Smart Communications & Technology Forum w Warszawie

W imieniu własnym i Zespołu CBE Polska zapraszamy do udziału w III edycji międzynarodowego „Smart Communications & Technology Forum”, które odbędzie się 5 czerwca 2013 roku w Warszawie. Podczas wydarzenia zaangażowani Eksperci omówią aktualny stan wdrożenia technologii oraz regulacji prawnych związanych z inteligentnymi: sieciami, licznikami i opomiarowaniem oraz potencjałem ich wykorzystania w różnych sektorach przemysłu.

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż za 6 tygodni. Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy.

Konto z prezentem - czy warto takie wybrać?

Szereg banków oferuję konto z prezentem. Może to być premia pieniężna lub gadżet. Czy na pewno prezenty od banków dostajemy za darmo?

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Początkujący przedsiębiorca zawsze ma wiele pomysłów, ale często brakuje mu pieniędzy na ich realizację. Aby móc poświęcić fundusze na realizację pomysłów warto rozejrzeć się za tanim, a najlepiej bezpłatnym kontem firmowym.

Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Definicja doby pracowniczej w negatywny sposób wpływa na organizację czasu pracy. Efektem tego jest podnoszenie kosztów pracy oraz niechęć do ustalania ruchomego czasu pracy.

REKLAMA