REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy umowa oszczędnościowa może zostać uznana za nieważną?

Jak wynika z orzeczenia sądu, klauzule umowne zawarte w umowie oszczędnościowej oferowanej przez przedsiębiorcę dotyczące ustalenia wysokości świadczenia wykupu jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego są nieważne, zaś ich wyeliminowanie jako bezwzględnie nieważnych prowadzi do tego, że umowa zawarta przez strony nie zawiera jednego z koniecznych dla jej skutecznego zawarcia elementów, co skutkuje nieważnością takiej umowy.

Zwolnienie z podatku od spadków przy przejmowaniu przedsiębiorstwa

Wprowadzenie ułatwień w rozliczaniu podatków i zwolnienie z podatku od spadków dla osób przejmujących przedsiębiorstwo - takie rozwiązania zakłada projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, który został przyjęty przez rząd.

Praca w domu nie zawsze stanowi telepracę

Dynamika zmian na rynku pracy oraz nowe technologie pozwalające na zdalne kontaktowanie się i przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym powodują, że obecnie praca w sposób tak samo efektywny wykonywana może być niemal z każdego zakątka świata. Pozwala to nie tylko na oszczędność czasu i kosztów poświęcanych na dojazdy do docelowego miejsca pracy, ale również na uniknięcie konieczności jej przerywania chociażby w związku z czasowymi przeszkodami wynikającymi z sytuacji osobistych.

Podatkowe przepisy z pakietu dla MŚP wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Sukcesja przedsiębiorstw czy możliwość zaliczenia zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych to część rozwiązań zawartych w pakiecie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), nad którym pracuje resort przedsiębiorczości i technologii. Podatkowe przepisy z tego pakietu wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. - zapowiada minister Jadwiga Emilewicz.

REKLAMA

Składka zdrowotna przedsiębiorców na 2018 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2018 r. - dla przedsiębiorców, twórców, artystów - nie może być niższa od kwoty 319,94 zł. W 2017 r. minimalna składka zdrowotna wynosiła 297,28 zł. Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej.

Przedsiębiorcy dwa razy zapłacą za wodę w 2018 r.

W tym roku użytkownicy wód posiadający pozwolenia wodnoprawne m.in. przedsiębiorcy zapłacą za wodę dwukrotnie za 2017 i 2018 rok - poinformował w czwartek wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz. Dodał, że o wysokości opłaty zostanie podana w lutym.

Odpowiednie rozlokowanie talentów wpływa na rozwoju przedsiębiorstwa

Z badań wynika, że odpowiednie rozlokowanie talentów jest głównym czynnikiem rozwoju przedsiębiorstw. Okazuje się, że organizacje z najlepszym dopasowaniem talentów do rynków mają najwyższą wydajność i najwyższe zyski. A kraje z najlepszym dopasowaniem talentów do rynków mają najlepszą wydajność.

Prawo przedsiębiorców - przedsiębiorcy czują niedosyt

W poniedziałek do Senatu trafiła ustawa Prawo przedsiębiorców, która w piątek została przyjęta przez Sejm. To najważniejsza ustawa z tzw. Konstytucji biznesu. Nowe przepisy mają zachęcić zwłaszcza młodych Polaków do zakładania własnych firm. Zdaniem Wojciecha Warskiego, szefa Konwentu Business Centre Club, choć sam fakt uchwalenia ustawy jest pozytywny, to ustawodawca nie ustrzegł się błędów. Według niego przedsiębiorcy chcą prawa prostego i przejrzystego, a sama ustawa powinna po dwóch latach funkcjonowania zostać zrewidowana.

REKLAMA

Rękojmia - nowe przepisy niekorzystne dla konsumentów i firm

Konfederacja Lewiatan alarmuje, że projekt ustawy dotyczący wad z tytułu rękojmi nie poprawi sytuacji konsumentów a wręcz przeciwnie, pogorszy ich pozycję, ponieważ przedsiębiorcy będą starali się unikać wymiany towaru, dokonując w pierwszej kolejności napraw. Nowe przepisy są także niekorzystne dla mikro, małych i średnich firm.

Jak może się bronić przedsiębiorca uwikłany w przestępstwo gospodarcze?

W walce z przestępczością gospodarczą fiskus się po coraz nowe narzędzia kontroli. Choć jest walka uzasadniona, to nie ma wątpliwości, że odbija się niejednokrotnie na uczciwych przedsiębiorcach. Jak mogą się bronić ci, którzy w te przestępstwa zostali uwikłani?

Zakaz handlu w niedziele i święta 2018 – pracownicy, wyjątki, kalendarz

W 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedziele. Pracownicy będą mieli również skrócony czas pracy do godziny 14. w dniu 24 grudnia 2018 r. z prawem do zachowania wynagrodzenia. Sprawdź w które dni będą zamknięte sklepy. Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od stosowania ustawy.

Dlaczego warto wdrażać nowoczesne technologie w firmie?

Przedsiębiorcy z grubsza dzielą się na dwie kategorie. Do pierwszej należą ci, którzy w myśl zasady „stay always connected” nie wyobrażają sobie życia bez zdobyczy technologii, a obudzeni w środku nocy bez problemu wyrecytują najważniejsze trendy technologiczne tego roku. Druga kategoria to właściciele firm, którzy wciąż nie widzą żadnego problemu w odręcznym wypisywaniu faktur, a na każdą zmianę cyfryzującą ich sektor reagują wręcz alergicznie. Co najdziwniejsze, w obu przypadkach interes może rozwijać się prężnie, niestety tylko do pewnego czasu. Dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania i co czeka tych, którzy z technologią są na bakier?

Czas pracy - 35 zamiast 40 godzin pracy tygodniowo?

Partia Razem chce złożyć projekt ustawy skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo. Obecnie tygodniowy czas pracy wynosi przeciętnie 40 godzin tygodniowo i przeciętnie pięć dni tygodniowo w okresie rozliczeniowym.

Ustawa o jawności życia publicznego oczami przedsiębiorcy

Ustawa o jawności życia publicznego, pomimo, że na razie wciąż jeszcze znajduje się na etapie prac legislacyjnych, budzi duże emocje. Jeden z ważniejszych projektów obecnego rządu w założeniu ma przeciwdziałać patologiom władzy oraz korupcji wśród osób publicznych. Jednak proponowane przepisy dotyczą nie tylko sektora publicznego, ale również prywatnego.

Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym

Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, stanowiąca część pakietu Konstytucji Biznesu, została uchwalona przez Sejm. Głównym celem ustawy jest zachęcenie cudzoziemców mieszkających w Polsce i inwestorów zagranicznych do rozwijania działalności w naszym kraju.

Rejestracja firmy w CEIDG przez bankowość elektroniczną iPKO

Od 26 stycznia 2018 r. klienci PKO BP mogą zarejestrować swoją firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przez bankowość elektroniczną iPKO. Według banku to pierwsze takie rozwiązanie na rynku przygotowane we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, która składa się na pakiet Konstytucji Biznesu, w dniu 26 stycznia została chwalona przez Sejm. Zgodnie z zapisami tej ustawy, powołany zostanie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który będzie stał na straży praw mikro-, małych i średnich firm.

Prawo przedsiębiorców - najważniejsza ustawa Konstytucji Biznesu przyjęta przez Sejm

Ustawa Prawo przedsiębiorców, która stanowi najważniejszy element pakietu Konstytucji Biznesu, została w dniu 26 stycznia przyjęta przez Sejm. Zastąpi ona obecnie funkcjonującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w związku z nowymi regulacjami?

Uproszczenie prawa dla firm w najbliższych miesiącach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w perspektywie najbliższych kilku tygodni, czy paru miesięcy przedsiębiorcy będą mieli nowe, prostsze zasady działania.

RODO od maja 2018 r. – nowe obowiązki przedsiębiorców

Generalne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych – w skrócie RODO – wchodzi w życie już 25 maja 2018 roku. Oznacza to szereg obligatoryjnych zmian, które będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorców – od wielkich korporacji po najmniejsze rodzinne firmy. To już najwyższy czas, by przygotować się na nowe regulacje.

USA redukuje podatki, UK podnosi kwotę wolną od podatku, a co czeka polskiego przedsiębiorcę?

Władze największych gospodarek świata doskonale wiedzą, że czynnikiem ograniczającym rozwój są wysokie podatki, dlatego też Stany Zjednoczone czeka głęboka i radykalna reforma polegająca na redukcji stawek podatkowych. Wielka Brytania kolejny rok z rzędu podnosi kwotę wolną od podatku, a co czeka polskiego przedsiębiorcę?

O czym należy pamiętać przy audycie prawnym?

Audyt prawny, zwany inaczej due dilligence lub legal due dilligence to proces zmierzający do sprawdzenia stanu prawnego podmiotu, w odniesieniu do którego planowana jest określona inwestycja. Audyt prawny dotyczy więc całego podmiotu (spółki, start-up’u) lub jego przedsiębiorstwa, aktywów, nieruchomości itp. Zwykle od jego wyników uzależnione jest to, czy dojdzie do inwestycji, czy też nie. Temat więc jest ważny i warto pamiętać o 5 podstawowych kwestiach, istotnych dla sprawnego i satysfakcjonującego przeprowadzenia takiego audytu.

NIP w 2018 - jak go uzyskać i jak zgłaszać zmiany

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanym podatnikiem VAT lub niebędące płatnikiem podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne posługują się tylko numerem PESEL, który jest identyfikatorem obywatela w kontaktach z urzędem skarbowym. Jako przedsiębiorca, będziesz najczęściej posługiwał się identyfikatorem podatkowym NIP. Poniżej znajdziesz informacje, jakie są zasady dokonywania zgłoszenia NIP oraz aktualizacji danych.

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur - konsekwencje dla przedsiębiorców

Rząd wprowadza kolejne narzędzie, które zwiększy obowiązki polskich przedsiębiorców względem urzędów, a w praktyce utrudni im życie. Już w połowie 2018 r. uruchomiony zostanie Centralny Rejestr Faktur, który obok wdrażanego już Jednolitego Pliku Kontrolnego i planowanego wprowadzenia elektronicznych paragonów, ma być kolejną bronią w walce z luką podatkową.

Wysokość składki zdrowotnej w 2018 r.

Znana jest już wysokość składki zdrowotnej w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2018 r.?

Mały ZUS dla małych firm - ważne zmiany

Wśród propozycji zmian w prawie gospodarczym znalazła się propozycja wydłużenia opłacania niższych składek ZUS dla małych firm. Okres ten ma wynosić 3 lata, a nie jak obecnie 2 lata. Ponadto jeśli przychody nie przekroczą 2,5 tys, zł przedsiębiorca będzie płacił nie więcej niż 800 zł. tytułem składek.

Spis przedsiębiorców, którzy wykonują usługi detektywistyczne

MSWiA uruchomiło ogólnodostępny elektroniczny spis przedsiębiorców, którzy wykonują działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych. Dzięki niemu łatwiej będzie uzyskać dostęp do tych informacji.

Jak Google nie płaci podatków? Optymalizacja podatkowa dzięki spółce w Irlandii

Podwójna struktura optymalizacji podatkowej uchroniła większość przychodów Google przed opodatkowaniem. Światowy gigant uniknął opodatkowania 16 mld euro w 2016 roku. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu.

Przedsiębiorcy muszą wdrożyć nowe wymogi dotyczące ochrony danych osobowych

W maju 2018 roku wchodzi w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Wszyscy przedsiębiorcy powinni dokonać gruntownej rewizji dokumentacji ochrony danych osobowych oraz zastanowić się, jak prawidłowo wdrożyć poszczególne wymogi związane z nowymi przepisami.

Stare rachunki bankowe do wpłat ZUS zamknięte od 1 stycznia 2018 r.

Rachunki, na które płatnicy opłacali należności składkowe, zostały zamknięte od 1 stycznia 2018 r. i nie można ich użyć do opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek mają obowiązek opłacać wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznanemu indywidualnie każdemu z nich.

Przetwarzanie i ochrona danych osobowych w „chmurze”

Wraz ze wzrostem znaczenia technologii chmur obliczeniowych, inaczej cloud computing pojawiło się zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa przetwarzanych w rzeczonych chmurach danych, w tym oczywiście tak wrażliwych, jak danych osobowych.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2018 r. w praktyce

Roczny wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Jest to o 8 godzin więcej niż w roku 2017. Ustalenie wymiaru czasu pracy jest konieczne aby można było zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Sprawdź, jak ustalić wymiar czasu pracy w praktyce w 2018 roku.

Najważniejsze wskaźniki kadrowe w 2018 roku

Z nadejściem 2018 roku pojawiły się także nowe wskaźniki istotne w pracy działu kadr i płac. Chodzi o wskaźniki takie jak wynagrodzenie minimalne, minimalna stawka godzinowa, dodatek za pracę w nocy czy współczynnik ekwiwalentowy. Jakie wartości dla tych wskaźników obowiązują w 2018 roku?

Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity

Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?

Wzrost kosztów działalności i obciążeń podatkowych w 2018 r.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad czterech na pięciu przedsiębiorców zakłada wzrost kosztów działalności w 2018 roku w porównaniu do roku ubiegłego. Natomiast zdaniem trzech czwartych przedsiębiorców w 2018 roku wzrosną również obciążenia podatkowe. Pomimo rosnących kosztów i podatków blisko czterech na pięciu przedsiębiorców zamierza w tym roku zwiększyć wynagrodzenia.

Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.

W roku 2018 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych programów dofinansowania działalności, m.in. takich jak: Inteligentny Rozwój (POIR), Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) czy Polska Wschodnia (POPW). Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości dofinansowania w ramach poszczególnych programów oraz harmonogramy naboru wniosków.

Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych

Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać.

Jak uzyskać pożyczkę z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie"

Ponad 227 mln zł na rozwój przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy zostało już udzielone z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto może skorzystać z takiej pożyczki?

Składki ZUS 2018 - przedsiębiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił informacji w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. dla przedsiębiorców, osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wolnych zawodów i niektórych innych grup ubezpieczonych.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie – sp. z o.o. oraz przedsiębiorstwo prywatne

Wśród form prowadzenia działalności gospodarczej, które cieszą się największą popularnością na Ukrainie znajdują się spółka z o.o. oraz przedsiębiorstwo prywatne. Dokonując wyboru najodpowiedniejszej formy prowadzenia działalności należy wziąć pod uwagę rodzaj planowanej działalności gospodarczej, relacje z ukraińskimi wspólnikami, rozmiar inwestycji i zakres odpowiedzialności założyciela za zobowiązania przyszłej spółki.

Jak zaplanować urlop w 2018 roku - długie weekendy

W 2018 roku mamy 8 długich weekendów. Najbardziej pracowitym miesiącem w 2018 roku będzie październik, zaś najmniej grudzień. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Prokurent przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca 2018 roku

Rozszerzenie możliwości ustanowienia prokurenta na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą to najlepsza zmiana proponowana w Konstytucji Biznesu zdaniem ekspertów Grant Thornton.

Płaca minimalna w 2018 r. i jej wpływ na inne świadczenia

W 2018 r. płaca minimalna wyniesie 2100 zł brutto. Na rękę to około 1530 zł. Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość świadczeń pracowniczych, które są wyliczane na podstawie najniższego wynagrodzenia, m.in. zasiłek chorobowy czy odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Zmiany w ewidencji przedsiębiorców od 1 marca 2018 r.

Usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – to podstawowy cel projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Większość przepisów tej nowej ustawy ma wejść w życie 1 marca 2018 r.

Zatrudnianie młodocianych po 1 września 2018 r. - wiek, czas pracy, urlop

Od 1 września 2018 r. zmienią się przepisy Kodeksu pracy, w myśl których młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jak zatem zatrudniać pracownika młodocianego po zmianach?

Uszczelnienie systemu podatkowego - nowe regulacje od 2018 r.

Rząd przyjął projekt dotyczący uszczelnienia systemu podatkowego oraz służby zdrowia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Celem nowych regulacji jest m.in. objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów tzw. wrażliwych, a także przewozu produktów leczniczych. Część zaproponowanych zmian wejdzie w życie od 2018 r.

Nowe składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2017 łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł. Ile wyniosą składki preferencyjne (tzw. mały ZUS)?

Jak zmieniać rozkłady czasu pracy

Zmiany rozkładu czasu pracy są możliwe na warunkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych. Dotyczy to zarówno przypadków, w jakich można dokonywać zmian rozkładu czasu pracy, jak i zapisów określających dni i przedziały godzinowe, w których praca może być świadczona. Zmiana może być również dokonana na wniosek pracownika. W ten sposób można zmienić stały regulaminowy rozkład czasu pracy, a także harmonogram czasu pracy.

Przyszłość chmury w e-biznesie. Fakty i statystyki o cloud computing

Wśród przedstawicieli e-biznesu rośnie świadomość, jeśli chodzi o wybór usługi cloud computing. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeniesienie infrastruktury danych do chmury obliczeniowej, wskazują zgodnie pięć najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę przy wyborze dostawcy. W pierwszej kolejności weryfikują poziom obsługi. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie czynniki jak bezpieczeństwo, cena, mobilność i łatwość zarządzania dyskiem.

Mali i średni przedsiębiorcy będą mieli swojego rzecznika od 2018 r.

Rząd zamierza powołać Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W myśl projektu ustawy w tej sprawie do zadań rzecznika będzie należało m.in. dbanie o interesy przedsiębiorców i poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują, a także zapewnienie bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Rzecznik powinien rozpocząć działalność w 2018 r.

REKLAMA