REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym grozi umieszczenie ® obok znaku niezarejestrowanego?

Tylko znaki towarowe zarejestrowane, czyli takie na które zostało udzielone prawo ochronne, mogą zostać oznaczone przez przedsiębiorców symbolem ®. Przedsiębiorca, który nie zarejestrował swojego oznaczenia może go natomiast oznaczyć symbolem ™.

Jak prowadzić blog firmowy?

Poznawszy szczegóły dotyczące blogów i związane z nimi możliwości, prawdopodobnie się zastanawiasz, w jaki sposób mogą one pomóc Twojej firmie. Jak dzięki nim możesz stać się zauważalny?

Jak można wykorzystać firmowy blog?

Przekazywanie prasie bieżących informacji, a może laurka z sukcesami? Prowadzenie firmowego bloga może być wykorzystane na wiele sposobów.

Po co tworzyć firmowy blog?

Współpraca z klientami, reklama, badanie własnych pomysłów – skutecznie prowadzony firmowy blog to duży atut w czasach popularyzacji portali społecznościowych.

REKLAMA

Czy można zmienić kosztorys inwestorski

W przypadku pojawienia się dodatkowych okoliczności po czasie kiedy został przygotowany kosztorys a nie wszczęto jeszcze postępowania kosztorys inwestorski powinien zostać powtórnie przeszacowany. Konieczne jest uzupełnienie go o poszczególne ilości, które omyłkowo nie zostały zapisane w obmiarze. Jego treść powinna być zgodna z projektem budowlanym.

Jakiej reklamy nie mogą stosować apteki?

Reklamą produktu leczniczego jest, co do zasady każda forma informowania z zachęcaniem do nabycia leku, jeżeli jest stosowana w celu zwiększenia jego sprzedaży. Ważnym elementem takiej reklamy jest zamiar wywołania reakcji potencjalnych klientów. Zatem za reklamę produktu leczniczego można uznać każdą działalność, jeżeli jej celem jest zwiększenie sprzedaży. Jednak prawo zabrania niektórych form reklamy.

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

REKLAMA

W jaki sposób aktualizować dane firmy?

Instytucja „jednego okienka”, która w założeniu miała maksymalnie uprościć procedury związane z założeniem działalności gospodarczej, nie do końca spełniła swoją rolę. Przyszły przedsiębiorca ciągle musi dopełnić formalności w kilku urzędach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktualizacji danych firmy.

Postępowanie grupowe - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorcy

W dniu 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Polska regulacja stanowi odpowiednik instytucji class action, która funkcjonuje w wielu krajach świata. Od samego początku procesu legislacyjnego, zamysł wprowadzenia przedmiotowej regulacji do polskiego systemu prawnego budził niemałe kontrowersje.

Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Co zrobić, gdy oryginał faktury zapadnie się pod ziemię? Przed takim problemem staje niejeden przedsiębiorca. Z fiskusem trzeba jednak się rozliczyć. Jak sobie z tym poradzić?

Jak firma może chronić się przed oczernianiem w internecie?

Internet, który rozwija się w zastraszającym tempie może być nośnikiem informacji oczerniających przedsiębiorcę. Jeżeli Twoja konkurencja zamieszcza nieprawdziwe informacje na temat prowadzonej przez Ciebie firmy, dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji i popełnia przestępstwo.

Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Komisant odpowie za wady rzeczy sprzedanej, o których wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Dlatego nie sprawdzenie przez komisanta rzeczy pod kątem ich wad przed sprzedażą rodzi problemy dla komisanta, komitent zaś będzie chroniony przez prawo.

Kiedy komisant ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia?

Komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji z chwilą, gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, komisant nabywa roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Co więcej komisant może żądać prowizji także wtedy, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn dotyczących komitenta. Czy komisant ma prawo do zwrotu wydatków?

Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

Czy możesz uchronić rodzinę przed spłatą długów własnej firmy?

Prowadzisz własną firmę, niestety masz pecha i popadasz w coraz to większe długi, czy wiesz, że w wielu przypadkach za ich spłatę będą odpowiedzialni Twoi najbliżsi: żona i dzieci. Możesz jednak uchronić rodzinę przed wierzycielami. W jaki sposób?

Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?

Prowadzenie komisu wiąże się nie tylko z wysokim ryzykiem gospodarczym, ale i odpowiedzialnością komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy. Czy komisant ma możliwość by uniknąć tej odpowiedzialności?

Kiedy komisant nie musi zwracać różnicy w cenie?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez komisanta wiąże się nie tylko ze sporym ryzykiem gospodarczym. W przypadkach określonych w Kodeksie cywilnym, komisant będzie także musiał zwrócić różnicę w cenie, jeżeli ta odbiega od ceny, którą wskazał komitent. W ściśle określonych przypadkach obowiązek zwrotu różnicy w cenie nie powstanie.

Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

Jeżeli komisant sprzeda lub kupi rzecz na warunkach korzystniejszych niż określone w umowie, zarobi na uzyskanej różnicy i uzyskaną w ten sposób korzyść zachowa dla siebie. Problem pojawia się gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać umówionej ceny zakupu rzeczy.

Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Na rynku funkcjonuje obecnie wiele przedsiębiorców zajmujących się organizacją imprez masowych. Przedsiębiorca organizujący tego typu imprezę zobowiązany jest do zapewnienia uczestniczącym w niej osobom bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pod względem medycznym, technicznym, przeciwpożarowym oraz sanitarnym. Jaka jest zatem odpowiedzialność organizatora imprezy masowej?

Jak zapewnić wiarygodność w obrocie, czyli wszystko o gwarancji ubezpieczeniowej?

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na występowaniu w obrocie w roli wiarygodnego i pewnego kontrahenta. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie sobie stabilnej pozycji wobec innych przedsiębiorców. Jednych z takich sposobów jest zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej.

Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy zyskali możliwość swobodnego działania na rynku wewnętrznym. Aby równie sprawnie dochodzić roszczeń w postępowaniu przed sądem ukształtowano na mocy przepisów unijnych oraz kodeksu postępowania cywilnego, europejskie postępowanie nakazowe. Jest to postępowanie mające na celu przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia bezspornych roszczeń.

Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość prowadzenia działalności międzynarodowej w ramach rynku unijnego. Aby ułatwić dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, przepisy unijne oraz nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego powołały do życia przepisy o europejskim postępowaniu nakazowym. Postępowanie to ma na celu ułatwienie oraz przyspieszenie procedury dochodzenia roszczenia, które jest w zasadzie niewątpliwe. Wydany w nim europejski nakaz zapłaty jest akceptowany i wykonalny w każdym państwie Unii.

Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, rozszerzyło się pole działalności przedsiębiorców. Uzyskali oni możliwość działalności międzynarodowej w ramach rynku wspólnotowego. Jednak działalność ta może wiązać się konieczność dochodzenia swoich roszczeń od przedsiębiorcy z innego państwa. W celu usprawnienia tej procedury, w ramach nowelizacjo kodeksu postępowania cywilnego, dodane zostało europejskie postępowanie nakazowe.

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Dymek poszedł z dymem

Restauratorzy stukają się w czoła, a producenci środków antynikotynowych zacierają ręce. Od dziś obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Co gdy komisant nie uzyska umówionej ceny sprzedaży?

Celem zlecenia komisowego jest zawarcie przez komisanta z osobą trzecią umowy sprzedaży, przy czym może on występować bądź to jako sprzedawca (komis sprzedaży), bądź też jako kupujący (komis kupna). Aby uniknąć problemów komisant powinien uzyskać określoną w umowie cenę, co gdy mu się to nie uda?

Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka polski przedsiębiorca?

Mówi się, że aby być polskim przedsiębiorcą, nie wystarczą tylko predyspozycje i zdolności, trzeba mieć też smykałkę do biznesu i stalowe nerwy. Założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w polskich realiach nie koniecznie musi być bułką z masłem.

Jak prowadzić działalność gospodarczą? - spółka akcyjna

Myśląc o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest dokonanie wyboru formy prawnej przyszłego przedsiębiorstwa. Czy warto zdecydować się na spółkę akcyjną?

Na czym polegam marketing społecznościowy

Nie od dziś wiadomo, że nawet najdoskonalszy produkt nie znajdzie nabywcy, jeśli ten nie będzie miał możliwości dowiedzenia się o jego istnieniu. Nie ważne, czy prowadzimy osiedlowy sklep spożywczy, czy duże przedsiębiorstwo produkcyjne, na początku zawsze borykamy się z tym samym problemem – co zrobić, aby skutecznie dotrzeć do klienta?

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Jakie są stawki i przepisy przejściowe? - zmiana podatku VAT

Zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, zwana dalej „ustawą z dnia 11 marca 2004 r.) zbliżają się wielkimi krokami. Obecnie wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (w zakresie stawek i przepisów przejściowych) reguluje projekt ustawy z dnia 30 września 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (druk sejmowy 3430) który uchwalono, po trzecim czytaniu, w dniu 29 października 2010 r. oraz przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Jakie znaczenie ma domena internetowa dla przedsiębiorców?

Domena internetowa to nie tylko składnik adresu strony internetowej, którego głównym celem jest jej odróżnienie. Obecnie pozwala ona również, jako znak towarowy, na identyfikację towarów, usług czy przedsiębiorców.

Jak faktoring w praktyce pomaga rozwiązywać problemy firm?

Doświadczenia przedsiębiorców z okresu zapaści gospodarczej doprowadziły do większego przywiązania uwagi do istotnego czynnika jakim jest zachowanie płynności finansowej. Kryzys dobiega końca, jednak wiele firm nadal sięga po sprawdzone rozwiązanie faktoringu. Czy może on być rozwiązaniem problemów trapiących przedsiębiorców?

Jak określić przewagi produktu?

Właściciele firm mają świadomość, że na półkach są dziesiątki produktów różnych producentów. Wiele z nich wygląda tak samo. Klienci nie wiedzą, który z nich wybrać, dokonują więc przypadkowego wyboru.

Jak kalkulować koszty i zyski dla spółki spin off?

Prowadzenie spółki spin off jest działaniem różniącym się od zarządzania innymi typami firm. Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność technologiczną powinien zastanowić się w jaki sposób wejść na rynek oraz jak rozpocząć działalność, aby zyskać najwięcej. Jak to zrobić?

Co się dzieje na rynku tłumaczeń dla małych firm?

Międzynarodowy biznes wymaga tłumaczeń korespondencji, dokumentacji i umów. Jak wygląda rynek tłumaczeń? Jakie metody stosują polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność międzynarodową?

Co się dzieje z product placement

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji i nie napawa optymizmem specjalistów od product placement. Czy na pewno mają oni powody do obaw?

Czy product placement jest szansą dla małych firm

Tradycyjna reklama przestaje przynosić pożądane efekty. Odbiorca zaczyna ją zwyczajnie ignorować. Jak wybrnąć z tej sytuacji i przekonać konsumenta do swojego produktu nie wydając na kampanię wielu milionów?

Czy kobiety są przedsiębiorcze?

Przyjęło się uważać, że prowadzenie biznesu jest domeną mężczyzn. Tak zresztą świat wyglądał przez wieki – mężczyzna prowadził interes, a kobieta dom. Współcześnie jednak sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

Na co zwrócić uwagę wypełniając wniosek EDG-1

Wypełnienie wniosku wydaje się nie być trudne, ale zdarzyć się może, że zawiłości języka urzędniczego mogą skutecznie uniemożliwić zrozumienie najprostszego formularza. Na pierwszy rzut oka wniosek EDG-1 to zwykły druk, w którym widnieją takie rubryki, jak imię, nazwisko czy adres, ale nie dajmy się zwieść, bo to dopiero pierwsza strona. Dlatego kilka drobnych wskazówek, jak prawidłowo wypełnić wniosek, na pewno się przyda.

Jak właściwie eksponować domenę?

Każda firma, która chce zaistnieć również w Internecie powinna zastanowić się jak wyeksponować swoja domenę. Odpowiednie przedstawienie adresu www na kreacjach reklamowych może przyczynić się do wzrostu serwisu WWW, a co za tym idzie zwiększenia dochodów przedsiębiorstwa.

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. II

Poza obowiązkami wskazanymi w części pierwszej artykułu, zamawiajacy wszczynając postępowanie powinien zamieścić ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie (np. na tablicy ogłoszeń) oraz na stronie internetowej. Przy czym należy zaznaczyć, że treść ogłoszeń zamieszczanych w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej nie może zawierać innych informacji (dodatkowych, rozszerzających) niż zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazane UOPWE.

Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – cz. I

Opublikowanie ogłoszenia o zamówieniu w sposób i w terminach określonych w przepisach ustawy Pzp ma na celu umożliwienie pozyskania niezbędnych informacji przez wszystkie zainteresowane podmioty.

Jakie znaczenie dla małych firm mają odnawialne źródła energii?

Ostatnimi czasy mamy możliwość dostrzeżenia silnie kreującego się ogólnoświatowego trendu proekologicznego. I nie mam tu na myśli lobby wielu organizacji stojących na straży środowiska naturalnego np. Greenpeace, ale globalny trend zmierzający do propagowania poprawy stanu przyrody poprzez stosowanie alternatywnych źródeł energii.

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w części dotyczącej urządzeń przesyłowych, który powstał w resorcie gospodarki. Projekt wkrótce trafi pod obrady Sejmu.

Czy polskiego przedsiębiorcę odnajdziemy w internecie?

W Polsce dynamika powstawania nowych firm znajduje się na wysokim poziomie. Doskonałym miejscem na rozwój biznesu wydaje się być internet. Łatwość wyszukiwania informacji oraz brak konieczności wychodzenia z domu stanowią podstawę jego popularności. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują stojące przed nimi możliwości? Raport ekspertów z Oferia.pl to obraz polskiej przedsiębiorczości w sieci.

Czy Polacy są przedsiębiorczy?

Polacy posiadają żyłkę do interesów i są ludźmi przedsiębiorczymi – wynika z przeprowadzonego badania Eurobarometru „Przedsiębiorczość w Europie i poza nią”. Polska jest jednym z państw, które charakteryzuje się znaczną dynamiką powstawania nowych firm.

Czy przedsiębiorca płatnik musi wyznaczyć osobę od podatków?

Zgodnie z treścią art. 31 ordynacji podatkowej osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. W jaki terminie należy zgłosić wyznaczone osoby odpowiedzialne za podatki i jakie są konsekwencje niewykonania takiego obowiązku?

REKLAMA