REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Budowa domu a odległości od granicy działki

Wiele osób obawia się, że budowa lub rozbudowa domu w pobliżu granicy działki jest niezwykle skomplikowana lub wręcz niemożliwa. Wbrew pozorom, jeżeli poznamy przepisy i odpowiednio się do tego przygotujemy okaże się, że nie jest to wcale takie trudne. Jakie warunki trzeba spełnić i co po kolei zrobić, żeby rozbudować albo zbudować dom blisko granicy działki?

Czy dom bez piwnicy zawsze jest tańszy?

Stawiając dom często zastanawiamy się czy budować piwnicę, czy nie. Wiele osób pamięta pełne przetworów piwnice dziadków, niektórym marzy się siłownia w piwnicy lub piwnica pełna wina. W większości nowoczesnych domów ich nie ma. Czy zatem piwnice są nam w ogóle do czegoś potrzebne? Co należy wziąć pod uwagę decydując się na budynek z podpiwniczeniem? Czy opłaca się budować piwnicę?

Pokój dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki to duże wyzwanie aranżacyjne. Oprócz wielu kolorów i atrakcyjnego wyglądu pokój dla dziewczynki powinien być również funkcjonalny. Jak tego dokonać i spełnić marzenia dziecka?

REKLAMA

Jak doświetlić ciemny pokój?

Ciemny pokój stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne. Doświetlenie ciemnego pokoju szczególnie istotne jest w okresie jesienno-zimowym kiedy słońce zachodzi wcześniej. Czy doświetlenie pokoju jest w ogóle możliwe? Czy musi się to wiązać z dużym remontem?

Najmodniejsze domy wśród Polaków

Typowy polski dom jest murowany, nie posiada piwnicy, a jego dach jest pokryty tradycyjną, ceramiczna dachówką.

Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Projektując instalację kanalizacyjną w budynku musimy posiadać pewną wiedzę, która pomoże nam dobrać odpowiednie przekroje rur. Poniżej przedstawiamy tabelę określającą nominalne średnice przekrojów przyłączy, dobrane w zależności od rodzaju urządzeń kanalizacyjnych oraz rodzaju przewodu wg DIN 1986, 19 800, 19 850.

Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki nie jest prostą sprawą, zawsze istnieje obawa, że nie zmieszczą nam się wszystkie potrzebne rzeczy. Czy możliwe jest funkcjonalne zaaranżowanie małej łazienki? Jak tego dokonać? Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Projektowanie ogrodu zimą

Zima to okres, kiedy mamy czas aby pomyśleć o naszym ogrodzie. Jeśli dopiero zamierzamy stworzyć ogród wokół nowo postawionego domu, mamy możliwość zaprojektowania go od podstaw. Odpowiedni system nawadniania, dodatkowa gleba, zaplanowanie kupna konkretnych roślin – to podstawowe elementy związane z projektowaniem ogrodu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu.

Zaprojektuj swoją sypialnię

Zaprojektuj swoją sypialnię, a stanie się naszym wymarzonym miejsce. Nikt oprócz nas nie zna lepiej naszych potrzeb, dlatego warto samodzielnie zaprojektować swoją sypialnię. Zyskamy wtedy pewność, że znajdą się w niej wszystkie potrzebne elementy.

Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Dobry projekt domu jednorodzinnego wymaga sporo pacy. Uzyskany efekt ma jednak duży wpływ na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Jednym z pytań, które może pojawić się podczas projektowania domu jest: ile łazienek powinno być w domu jednorodzinnym? Czy więcej jak jedna łazienka w domu jednorodzinnym to luksus?

Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Projekty gotowe domów jednorodzinnych są bardzo popularne, głownie ze względu na ich cenę – są znacznie tańsze od projektów indywidualnych, a ponadto są dostępne „od ręki”. Duży wybór projektów gotowych powoduje, że inwestor ma w czym wybierać i bez problemu może dopasować projekt do swojej działki.

Kobieca łazienka w odcieniach różu

Kolor różowy – chociaż kontrowersyjny – świetnie sprawdza się w aranżacji wnętrz. Może być na przykład ciekawą inspiracją do stworzenia delikatnej, kobiecej, pełnej uroku łazienki w odcieniach różu.

Zmiana gabinetu w pokój dla dziecka

Zmiana gabinetu w pokój dla dziecka wiąże się z wygospodarowaniem miejsca. Odpowiedni plan i sprytne rozwiązania zmiany gabinetu w pokój dla dziecka pozwolą na zaoszczędzenie tak potrzebnej w tym czasie gotówki.

Dom z garażem czy bez?

Na to, czy będziemy mieć garaż czy nie często zależy od kształtu i wielkość działki, a także indywidualnych potrzeb inwestora. Dzięki garażowi w bryle budynku zyskamy większy ogród, a także dodatkową powierzchnię użytkową nad garażem. O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Umowa o prace projektowe - WZÓR UMOWY

Umowa o prace projektowe to umowa zawierana pomiędzy inwestorem a architektem. Przedmiotem takiej umowy jest sporządzenie projektu architektonicznego. Postanowienia takiej umowy należy wzorować na przepisach dotyczących umowy o dzieło.

Umowa o wykonanie prac projektowych - WZÓR UMOWY

W umowie o wykonanie prac projektowych Zamawiający zleca opracowanie określonej dokumentacji, w zamian za wynagrodzenie. Umowa wykorzystywana w przypadku projektów budowlanych. Pobierz wzór umowy.

Projekt sypialni: ważne elementy

Projekt sypialni powinien uwzględniać wszystkie elementy jej wykończenia i wyposażenia. Kompleksowe przygotowanie projektu sypialni wydaje się być trudne, często nie potrafimy sobie sami z tym poradzić. Jednak czy warto sięgać po pomoc projektanta?

Remont kuchni: zmiana wystroju

Remont kuchni często pociąga za sobą zmianę wystroju jej wnętrza. Jednak zmiana wystroju wnętrza w czasie remontu nie musi oznaczać tylko nowego koloru ścian – to niepowtarzalna okazja, by wymienić meble.

Zmiana kodeksu drogowego

Prezydent podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa porządkuje przepisy regulujące kwestie pojazdów nienormatywnych (na przykład samochodów ciężarowych przewożących wielkogabarytowe ładunki) po drogach publicznych.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

Projektowanie ogrodów – vademecum

Projekt to podstawa do stworzenia wymarzonego ogrodu. W zależności od tego czy marzymy o ogrodzie w stylu angielskim, japońskim czy francuskim musimy pomyśleć o różnym rozmieszczeniu roślin i elementów małej architektury w naszym ogrodzie.

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć chcąc wybudować dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu? Przede wszystkim na jej wielkość i kształt oraz otoczenie. Działka o nie typowym kształcie nie musi być problemem, w takim przypadku trzeba tylko właściwie dobrać do niej projekt budynku.

Projektowanie ogrodu - GALERIA

Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.

Projekt łazienki: kompendium

Projekt łazienki powinien powstać przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza mieszkania bądź domu. Przemyślany projekt łazienki pozwoli na spójne zaaranżowanie przestrzeni. Jakie elementy trzeba uwzględnić w projekcie?

Mała łazienka – jak najlepiej ją rozplanować?

Jeżeli dysponujemy małą łazienką, zacznijmy od ustalenia naszych priorytetów. Najczęściej typowe łazienki mają około 4,5 m2. Musimy dokładnie wiedzieć czego chcemy: wanna czy prysznic, czy musimy zmieścić pralkę, kosz na bieliznę, czy lubimy dużą umywalkę, czy wystarczy nam niewielka?

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jako organ powołany ustawowo do strzeżenia przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad obiektami budowlanymi, zaprojektowanymi jako budynki użyteczności publicznej, w szczególności budynki stanowiące przyszłe miejsca pracy.

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu w głównej mierze zależy od projektu, zastosowanych materiałów i technoligi budowy. Istotna jest także lokalizacja i wielkość inwestycji.

Domy dwurodzinne

Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami. Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Są także ekonomiczne – budowa takiego domu jest znacznie tańsza niż domu jednorodzinnego.

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia zabudowy (Pz) to powierzchnia rzutu poziomego budynku mierzona w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości parteru lub wysokości wyższej kondygnacji jeśli ta wystaje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowy wliczane są np. ganki, werandy, portyki oraz ogrody zimowe. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się pochyli, schodów, balkonów oraz tarasów.

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia zabudowy (Pz) to powierzchnia rzutu poziomego budynku mierzona w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości parteru lub wysokości wyższej kondygnacji jeśli ta wystaje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowy wliczane są np. ganki, werandy, portyki oraz ogrody zimowe. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się pochyli, schodów, balkonów oraz tarasów.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Kto nadzoruje prace na budowie?

Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować.

Wiejskie klimaty w architekturze

Wiejska architektura to przede wszystkim budownictwo drewniane. Choć z pozoru może wydawać się nie ciekawe, to jednak drewniana stara chata ma wiele uroku. Spadzisty dach, ściana z bala, kwiaty na oknie lub też drewniana kapliczka to kilka z elementów wiejskiej architektury.

Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Kupowanie materiałów budowlanych przez Internet to często oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki internetowym porównywarkom cen materiałów budowlanych możemy sprawdzić oferty wielu producentów.

Meble w domowym gabinecie: kompendium

Gabinet jest miejscem przeznaczonym do pracy. Wiele osób decydując się na pracę w domu potrzebuje oddzielnego pomieszczenia – gabinetu – w którym będzie można spokojnie wypełniać swoje obowiązki. Gabinet może być również miejscem, w którym przyjmowani są goście i klienci. Warto go odpowiednio zaaranżować, aby ułatwić sobie codzienne obowiązki i zrobić dobre wrażenie na osobach, które w nim przyjmujemy.

Wszystko o aranżacji mieszkania

Urządzenie mieszkania lub domu wcale nie jest prostą sprawą. Wystrój wnętrza zależy od wielu czynników, m.in. od powierzchni, rozkładu pomieszczeń oraz od pomysłu na aranżację. Jak dobrze zaprojektować od podstaw mieszkanie, aby było odbiciem naszego indywidualnego stylu? Od czego należy zacząć?

Aranżacja wnętrza użyteczności publicznej: kompendium

Każdy z nas wie jak wyglądają wnętrza użyteczności publicznej, zazwyczaj nie zachwycają designem, mimo, że często mają duży potencjał i przy odrobienie wysiłku, i kreatywności mogło by wzbudzać podziw. Czy jako użytkownicy wnętrz użyteczności publicznej zwracamy uwagę na ich aranżację? Jak wystrój wnętrza użyteczności publicznej wpływa na nasze samopoczucie?

Wszystko o aranżacji wnętrza hotelu

Zaprojektowanie i urządzenie wnętrza hotelowego nie jest wcale łatwą sprawą. Przede wszystkim wnętrze hotelu musi podobać się gościom, ponadto powinno być na tyle charakterystyczne, aby wyróżniało się na tle innych ofert konkurencji. Trzeba również pamiętać, że wnętrze hotelu musi spełniać wymogi określone m.in. przepisami ustawy o usługach turystycznych.

Oświetlenie w mieszkaniu - kompendium

Prawidłowe oświetlenie mieszkania wpływa bezpośrednio na wydajność oraz wzrost jakości wykonywanych przez nas czynności. Oświetlenie poza funkcją typowo użytkową, może w mieszkaniu pełnić również funkcje dekoracyjne. Jednak jaki rodzaj oświetlenia wybrać? Jak rozmieścić lampy w domu?

Wszystko o projektowaniu i aranżacji kuchni

Kuchnia jest sercem domu. Dobrze urządzona staje się nie tylko miejscem do przyrządzania i spożywania posiłków, ale również przestrzenią, na której wypoczywamy. Odpowiednia aranżacja sprawi, że w tym wnętrzu będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Klasyczne meble prowansalskie Provence

Design klasycznych mebli prowansalskich z kolekcji Provence inspirowany jest stylem francuskim. Historia klasycznych mebli prowansalskich Provence rozpoczęła się w 1966 roku w miejscowości Lordelo w Portugalii Bonifácio Santos Campanhã założył mały zakład produkujący klasyczne meble z drewna. W 2000 roku Jorge Campanhã (syn) i Filipe Costa (zięć) stworzyli markę rozpoznawalną na całym świecie, ich celem było podkreślenie rzemieślniczego charakteru produkcji oraz klasycznego stylu mebli.

Wnętrza w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza są bardzo przytulne i tworzą rodzinną atmosferę. Styl rustykalny nawiązuje do tradycji wiejskich, eksponując przede wszystkim ciepłe barwy i drewno. Aranżacje w tym stylu są przeciwieństwem zimnego nowoczesnego designu.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Jak urządzić hiszpański salon?

Urządzając salon często inspirujemy się odmienną kulturą. Dużą popularnością cieszą się obecnie aranżacje w stylu hiszpańskim. Wykorzystując odmienne sposoby aranżacji wnętrz sprawimy, że nasz salon będzie oryginalny. Hiszpański salon urzeka klimatem, przytulnością i naturalnością.

Ogród w pojemnikach

Pojemniki takie jak donice czy beczki można doskonale wykorzystać w naszym ogrodzie. Jak dobrać odpowiedni rodzaj pojemnika? Jak zaprojektować ogród w pojemnikach od podstaw, a jak urozmaicić ten, który już mamy?

Projekt pokoju dla dziecka przed budową domu

Wielkość, lokalizacja i kształt pokoju dla dziecka to rzeczy bardzo istotne, dlatego warto zrobić jego projekt w czasie budowy domu. O ile mamy możliwość dostosowania tych czynników do naszych potrzeb, na przykład budując dom, warto zrobić projekt pokoju dziecka z głową.

Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Czy prawidłowe oświetlenie wnętrza ma duże znaczenie? Jak bardzo nasze samopoczucie zależy od oświetlenia dowodzą ponure miny osób, spotykanych w dni pochmurne i deszczowe. W trosce o nasze oczy ustalono dość rygorystycznie wymagania, które dotyczą źródeł sztucznego światła. Powinny one w różnych częściach mieszkania zapewnić optymalne warunki i możliwość dobrej widoczności.

Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Niejeden dom i niejedno mieszkanie ma tak niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń, że dostęp do nich absolutnie nie odpowiada wymogom współczesnego mieszkania. Dlatego postaram się zaprezentować praktyczne rady i sugestie, aby każdy sam, nawet niemający doświadczenia w projektowaniu spróbował naszkicować odpowiadający mu nowy podział wnętrza.

REKLAMA