REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt, Nowelizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Strefa czystego transportu w Polsce. Co będzie oznaczać?

Strefa czystego transportu w Polsce jest pojęciem, które już niedługo ma zostać zaktualizowane. Co zakładają nowe przepisy? Liberalizację!

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym?

Przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym również miało być karane odebraniem prawa jazdy. Ale czy będzie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

Osoby wchodzące na pasy uzyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na jezdnię. Nowe przepisy to jednak nie tylko prawa, ale i... obowiązki!

Pierwszeństwo pieszych na pasach 2021 r. Co oznaczają zmiany?

Pierwszeństwo pieszych na pasach to temat, który powraca po raz kolejny. Jak wyglądają nowe przepisy w ostatecznym kształcie? Sprawdziliśmy to.

REKLAMA

Zmiany dla kierowców: pierwszeństwo pieszych, jazda na zderzaku

Powraca temat pierwszeństwie pieszych przed przejściem. Projekt nowelizacji przepisów dla kierowców został przyjęty przez rząd.

Ładowanie samochodu elektrycznego będzie tańsze?

W piątek - 20 listopada 2020 roku opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące e-taryfy. Co to oznacza dla ładowania samochodu elektrycznego?

Przegląd samochodu 2021: seria nowości czeka na kierowców

1 stycznia 2021 roku w życie wchodzą kolejne zmiany. Dotkną one przeglądów technicznych. Na jakie nowości muszą przygotować się kierowcy?

Zasada biznesowej oceny sytuacji w projekcie nowelizacji KSH

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wprowadza zasadę biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule). Na czym ona polega i co oznacza w praktyce?

REKLAMA

Zgłoś swój pomysł jak odbudować gospodarkę

Do 30 września można zgłaszać pomysły, jak odbudować polską gospodarkę po pandemii. To działanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Budżet 2021 - negatywna opinia OPZZ

Prowadzone w Radzie Dialogu Społecznego negocjacje dotyczące projektu budżetu państwa na przyszły rok zakończyły się fiaskiem, dlatego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, stosownie do art. 18 ust. 4 ustawy o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego, przedstawiło opinię w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 2021. Jest ona jednoznacznie negatywna.

Jakie zmiany w prawie budowlanym od 19 września 2020 r.?

Największa część tegorocznej nowelizacji Prawa budowlanego wejdzie w życie już 19 września 2020 r. Co się zmieni?

Jak koronawirus wpływa na projektowanie mieszkań i osiedli

Pandemia COVID-19 ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, dotyczy to także branży nieruchomości - sposobu planowania i projektowania nowych budynków. Czy z powodu koronawirusa deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji mieszkań i osiedli? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych w osiedlach albo rozplanowanie i metraż mieszkań? Jakie są dziś preferencje kupujących nieruchomości?

Kodeks spółek handlowych do nowelizacji

Do 19 września trwają konsultacje w sprawie projektu KSH. Projekt jesienią ma trafić pod obrady rządu, a następnie do sejmu.

Dotacje na ekologię. Ruszają kolejne konkursy w ramach PPP

W ramach konkursu „Osiągnij sukces z PPP” podmioty publiczne mogą zgłaszać projekty przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w trzech kategoriach. Partnerstwo publiczno - prywatne może sprawdzić się na przykład podczas budowy dróg, mieszkań, przedszkoli czy szkół.

Dotacje na ekologię. Ruszają kolejne konkursy w ramach PPP

W ramach konkursu „Osiągnij sukces z PPP” podmioty publiczne mogą zgłaszać projekty przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w trzech kategoriach. Partnerstwo publiczno - prywatne może sprawdzić się na przykład podczas budowy dróg, mieszkań, przedszkoli czy szkół.

Czy nowe prawo budowlane ułatwi proces inwestycyjny?

Już 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy. Czy nowe przepisy ułatwią proces inwestycyjny?

Obowiązek informowania o różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn?

Powstał projekt ustawy nakładający na pracodawców zatrudniających ponad 20 pracowników obowiązek informowania o różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Nowe prawo transportowe 2020 r. Jakie zmiany oznacza dla Ubera?

1 stycznia 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy transportowej. Jej cel? Chodziło o wyrównanie wymogów stawianych firmom realizującym przewozy osób. Jakie dokładnie niesie ze sobą zmiany w stosunku do takich platform jak Uber?

Emerytury stażowe - pomysł Prezydenta RP

Emerytury stażowe to pomysł zaproponowany przez Prezydenta RP. Byłyby to emerytury wcześniejsze otrzymywane po 35 latach pracy kobiet i 40 latach pracy mężczyzn.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Aktywni plus - nowy projekt dotyczący aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych

Aktywni plus to nowy projekt dotyczący aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. PFRON i Grupa Enea podpisały porozumienie w tej sprawie. W skład projektu wchodzą trzy programy: "Absolwent", "Stabilne zatrudnienie" i " Praca-integracja".

Nowe przestępstwa i sankcje - zmiany w Kodeksie karnym

Nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje ostrzejsze kary za niektóre z przestępstw. Wprowadza również nowe przestępstwa. Co się zmieni?

Termin wydania świadectwa pracy - senacka poprawka do nowelizacji Kodeksu pracy

Zgodnie z zaproponowaną przez Senat poprawką do projektu nowelizacji Kodeksu pracy pracodawca wyda pracownikowi świadectwo pracy w dniu ustania stosunku pracy. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy pracodawca w ciągu kolejnych 7 dni nie zamierza z danym pracownikiem nawiązywać kolejnego stosunku pracy.

Zarządzanie projektami - metoda ścieżki krytycznej

Napięte terminy, wieloetapowe projekty, lista potencjalnych problemów i zespół do skoordynowania – a wszystko „na wczoraj”. Jak zorganizować pracę, żeby sprawnie wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadanie? Które czynności mogą być zaplanowane równolegle i w jakiej kolejności je układać? Z pomocą przychodzi metoda ścieżki krytycznej, która przy pomocy prostych kroków pomaga uporządkować pracę tak, aby wyznaczyć najważniejsze zadania i stworzyć harmonogramy niezależnie od wielkości projektu.

Bezwzględne dożywocie i 30 lat pozbawienia wolności - zmiany w Kodeksie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Wprowadza on m.in karę bezwzględnego dożywocia oraz zaostrza kary do 30 lat pozbawienia wolności.

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej 2019

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Zostanie doprecyzowana kwestia poświadczania dokumentacji "za zgodność z oryginałem". Będzie możliwość przechowywania oświadczeń i dokumentów znajdujących się w częściach A, B i C akt osobowych pracownikach w podczęściach. Projektodawca rozstrzyga kwestie związane z wydawaniem pracownikowi kopii dokumentów z akt osobowych. Kiedy pracodawca ma obowiązek wydać całą dokumentację pracowniczą? Co jeszcze zmienia się w dokumentacji pracowniczej?

Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych

Najprostszymi i najpowszechniej spotykanymi inwestycjami są projekty odtworzeniowe, mające na celu utrzymanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa. Zakres analiz w ich przypadku często bywa ograniczony. Przyjmowane jest bowiem założenie, że większość koniecznych analiz została przeprowadzona na etapie planowania pierwotnego projektu inwestycyjnego.

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny". Skraca on czas pracy pracownika z 8 na 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

Nowe obowiązki podmiotów zbiorowych w 2019 r.

Najprawdopodobniej niebawem trafi do Sejmu projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Przewiduje on rewolucyjne zmiany.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Rząd przyjął projekt ustawy o Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości. Jaki będzie obszar jej działalności?

Grodzisk jest smart!

6 października br. w Grodzisku Mazowieckim miało miejsce otwarcie oryginalnego, prawdopodobnie jedynego takiego w Polsce projektu, który realizuje miasto – Mediateki.

Ograniczanie zatorów płatniczych od 1 czerwca 2019 r.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Ruszają konsultacje publiczne projektu. Jakie są planowane zmiany?

Ochrona danych osobowych 2018 - zmiany w projekcie ustawy

Po wielu przeprowadzonych konsultacjach społecznych i wynikających z nich zmianach w samym projekcie, ostatecznie ustalony kształt ustawy odbiega znacząco od tego proponowanego początkowo. Powodem jest uwzględnienie przez Ministerstwo Cyfryzacji, mnogości postulatów zgłaszanych przez aktywnych uczestników prac nad ustawą, reprezentujących różnorodne branże i gałęzie gospodarki. Wobec powyższego w niniejszym podsumowaniu zdecydowano się omówić najważniejsze zmiany, aby podczas zapoznawania się z przepisami ustawy wiedza na temat aktualnego stanu prawnego była całościowa.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 r. - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK mają funkcjonować od 1 stycznia 2019 r.

Odstąpienie od zatwierdzonego obiektu budowlanego

W przypadku zamiaru istotnego odstąpienia od zatwierdzonego decyzją pozwolenie na budowę projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę należy uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę.

Specustawa mieszkaniowa – kontrowersyjny projekt już w Sejmie

Dnia 26 czerwca 2018 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, zwanej „specustawą mieszkaniową”. Daje ona szerokie możliwości deweloperom w zakresie rozwijania budownictwa mieszkaniowego i to nawet wbrew treści obowiązujących planów miejscowych. Projekt specustawy mieszkaniowej w toku prac rządowych uległ znacznym zmianom, jednakże jego zapisy nadal mogą budzić kontrowersje.

Zmiany w projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

25 maja 2018 r. Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, związkowców, instytucji finansowych oraz innych interesariuszy.

Organizowanie zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców

Kolejna wersja projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców, mimo wprowadzenia kilku pozytywnych zmian, nadal budzi zaniepokojenie przedsiębiorców. Projekt, pomimo ustawowego obowiązku, nie został też skierowany w ramach konsultacji społecznych do reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz Rady Dialogu Społecznego - uważa Konfederacja Lewiatan.

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Będzie projekt ustawy przywracającej handel w niedziele

Platforma Obywatelska zapowiedziała wniesienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r.

CEP utrudnia pracę urzednika

CEP, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów jest częścią CEPiK 2.0. Okazuje się, że nowy system spowalnia pracę urzędnika. A co za tym idzie wydłuża się znacznie czas obsługi petentów. Czas obsługi petenta wydłuża się o 30 minut.

Uszczelnienie systemu podatkowego w 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt mający uszczelnić system podatkowy oraz służbę zdrowia. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim transportu towarów.

Zmiany w Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja pozwala na złożenie do SN skargi nadzwyczajnej na wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Zmiany przewidują także powstanie autonomicznej Izby Dyscyplinarnej, w której też będą orzekać ławnicy.

Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem rozwoju stwierdziło, że amortyzacja dziedziczonego majątku powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie zapowiedziano nowe rozwiązanie w stosunku do darowizn.

Zmiany w opłatach komorniczych - 2018

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ws. opłat komorniczych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie niższych stawek dla dłużników, którzy dobrowolnie opuszczają lokal.

Surowsze kary dla funkcjonariuszy stosujących tortury – nowelizacja KK

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej k.k.). Wejście w życie nowych przepisów miałoby poskutkować penalizacją stosowania przez funkcjonariuszy publicznych tortur, a także zaostrzeniem górnej granicy kar jakim podlegać będą funkcjonariusze stosujący nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela.

Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych 2017 r.

Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych mają ułatwić przede wszystkim realizację hybrydowych projektów PPP. Zaktualizowana wersja Wytycznych weszła w życia 18 maja 2017 r.

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy zakładają m.in. usunięcie obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym w tym pomników, obelisków gloryfikujących ustrój totalitarny.

REKLAMA