REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Proces, świadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Przebieg przesłuchania świadka

Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

REKLAMA

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Rozprawy będą nagrywane

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie tzw. protokółu elektronicznego, czyli nagrywanie rozpraw. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ułatwią przebieg prowadzonych postępowań.

Jak zostać detektywem?

Korzystanie z usług agencji detektywistycznych stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Detektywi oferują bardzo szeroki wachlarz swoich usług. Prywatny detektyw pomoże przygotować między innymi dowody w sprawie rozwodowej, odzyskać majątek, odnaleźć zaginioną osobę czy wykryć podsłuch.

Świadek - obowiązek stawiennictwa na wezwanie i wynikające z niego skutki

Każdy kto zostanie przez organ procesowy ( prokuratora, sąd) wezwany w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na termin przesłuchania w miejscu i czasie oznaczonym w wezwaniu. Oprócz stawiennictwa świadka, jego obowiązkiem jest pozostawanie do dyspozycji organu procesowego, do czasu gdy nie zostanie przez niego zwolniony.

REKLAMA

Czy partner może odmówić składania zeznań

Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie.

Prawo do odmowy zeznań świadka

Prawo do odmowy zeznań lub odpowiedzi na pytanie przysługuje świadkowi wówczas, gdy jest zobowiązany do zachowania tajemnicy państwowej, służbowej zawodowej (chyba że zostaną one przez odpowiedni podmiot zwolnione z obowiązku jej zachowania), a także osoby najbliższe dla oskarżonego.

Obowiązki świadka

Obowiązkiem świadka jest stawiennictwo na rozprawę (pod groźbą zastosowania wobec niego kar porządkowych w postaci grzywny oraz przymusowego doprowadzenia do sądu) oraz złożenie zeznań, chyba że danej osobie przysługuje prawo do odmowy złożenia zeznań lub odmowy odpowiedzi na dane pytanie.

Tajemnica służbowa i zawodowa a zeznania świadka

Zgodnie z art. 180 k.p.k osoby, które z racji wykonywania swojego zawodu zobowiązane są do zachowania tajemnicy służbowej, albo też tajemnicy zawodowej mogą odmówić zeznań co do faktów, na które rozciąga się ten obowiązek. Zwolnić z tajemnicy czy to służbowej, czy zawodowej może jedynie sąd, a postępowaniu przygotowawczym prokurator wydając stosowne postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy służbowej lub zawodowej.

Dziecko świadkiem w sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach realizacji projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” wydało broszurę „Będę świadkiem w sądzie”, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

Przesłuchanie świadka

Przesłuchanie świadka jest jednym z dowodów w postępowaniu cywilnym. Oprócz dowodu z dokumentów jest to jeden z najczęściej stosowanych środków dowodowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może być słuchany jako świadek.

Kto nie może być świadkiem testamentu ustnego

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu- sporządzanym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia testatora. Wymaga obecności świadków- wobec nich ustawodawca określił jednak pewne warunki.

Jakie są przeszkody małżeńskie w prawie kościelnym?

Orzeczenie nieważności małżeństwa odbywa się w specjalnym procesie. Orzeczenie musi się opierać na konkretnej przyczynie. Po pierwsze należy wymienić przeszkody małżeńskie kanoniczne.

Kto może być świadkiem

Mój były mąż ma sprawę w sądzie. Dochodzi zwrotu jakiejś nieruchomości. Mam w tej sprawie występować jako świadek. Nie wiem jednak czy mogę? Czy w Polsce nie obowiązuje prawo zgodnie, z którym żona nie może być świadkiem w sprawie męża.  

Kim jest świadek koronny?

Świadkiem koronnym jest przestępca, który chce zeznawać przeciwko swoim współtowarzyszom. Osoba taka ma dużą wiedzę na temat działalności przestępczej. Dlatego też jest bardzo wartościowa dla wymiaru sprawiedliwości.

Kiedy można odmówić składania zeznań?

 Nie każda osoba musi składać zeznania w procesie karnym. Kodeks postępowania karnego określa wąski krąg osób które mogą się zwolnić od tego obowiązku.

Co musi zeznawać świadek?

Zeznając czy to przed prokuratorem czy też przed sądem, świadek musi mówić wyłącznie prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Jak przebiega przesłuchanie świadka?

Jak zachować się podczas przesłuchania? Co wolno prokuratorowi a czego nie? Mało osób zna odpowiedź na te pytania. Tymczasem mogą one być bardzo przydatne gdy zostanie się wezwanym do prokuratury.

Czy jako świadek muszę stawiać się na przesłuchanie?

Zeznania świadka to bardzo istotny dowód w postępowaniu karnym. To właśnie na nich często opiera się wyrok. Dlatego ważne jest aby osoba taka wypowiedziała się przed sądem i prokuratorem.

Jakie są prawa i obowiązki świadka?

Świadek w procesie karnym odgrywa specyficzną rolę. Ma swoje prawa i obowiązki. Warto również pamiętać, że nie każdy może być świadkiem.

Jakie są skutki wniesienia pozwu

Złożenie (oraz doręczenie) pozwu ma dużą doniosłość prawną. Od tego momentu mamy do czynienia z procesem. Doręczenie zaś pozwu stronie przeciwnej powoduje zawisłość sporu.

Co może być dowodem w sprawie

Strona dochodząca roszczeń przed sądem, lub broniąca się przed nimi, musi swoje racje co do zasady udowodnić. Dowody mogą mieć różną postać – od dokumentów, przez zeznania świadków, po badania DNA.

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

REKLAMA