REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prezydent, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Jak określić wartość przedmiotu sporu w sprawie o rozwiązanie umowy najmu?

W przypadku sprawy o rozwiązanie umowy najmu stosujemy szczególna zasadę obliczania wartości przedmiotu sporu. Warto pamiętać, że wartość przedmiotu sporu w takim przypadku będzie zupełnie inna w zależności od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy też na czas nieoznaczony.

REKLAMA

Umowne kształtowanie odpowiedzialności dłużnika

Kodeks cywilny zawiera jedynie ramowe zasady odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania- dopuszcza w tym zakresie daleko idące zmiany. Strony w umowie mogą zarówno rozszerzyć jak i zawęzić w stosunku do norm kodeksowych- zmiany te mają jednak swoje granice.

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - potwierdzenie zgłoszenia przewozu

Przewoźnik, czyli przedsiębiorca zajmujący się przewozem ludzi będzie mógł wykonywać działalność po zgłoszeniu tego faktu do właściwego terytorialnie organizatora tego typu przewozu. Będzie on musiał ponadto postarać się o potwierdzenia zgłoszenia przewozu, które wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

Jak oceniamy Bronisława Komorowskiego

TNS OBOP przygotował specjalny sondaż, w którym zapytał Polaków o to jak oceniają Bronisława Komorowskiego jako pełniącego obowiązki prezydenta. Oto wyniki tego badania.

REKLAMA

Kwaśniewski zachęca do głosowania na Komorowskiego

Przed drugą turą wyborów głos zabrał były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Zdradził, że 4 lipca odda swój głos na Bronisława Komorowskiego. Do takiej decyzji zachęcał również innych ludzi o lewicowych przekonaniach.

Ocena okresowa pracownika samorządowego

Otrzymanie przez pracownika negatywnej oceny wymaga dokonania ponownej oceny nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniej. Konsekwencją uzyskania kolejnej negatywnej oceny jest rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Niezbędne informacje dotyczące II tury wyborów prezydenckich

Jeżeli w związku z obecnie trwającą sytuacją polityczną w Polsce zadają sobie Państwo pytania: w jakim celu organizowana jest II tura wyborów oraz jakie są uprawnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do zapoznania się z naszą poniższą publikacją, w której znajdą się odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Umowa zastawu

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym pozwalającym na zabezpieczenie wierzytelności. Zastaw może być ustanowiony zarówno na rzeczach ruchomych, jak też na niektórych prawach zbywalnych (m.in. akcje, obligacje).

Olechowski poprze Komorowskiego

Z nieoficjalnych wiadomości wiadomo kogo w drugiej turze wyborów poprze Andrzej Olechowski. Swoja decyzję twórca Platformy Obywatelskiej ma ogłosić oficjalnie na konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek.

Apelacja w procesie wyborczym

Sztab Jarosława Kaczyńskiego złożył ponownie apelację w procesie wytoczonym przez Bronisława Komorowskiego. Przedmiotem sprawy jest wypowiedź prezesa PiS, która miała miejsce na wiecu w Lublinie. Kaczyński zarzucił w niej swojemu rywalowi chęć prywatyzacji służby zdrowia.

Będą dwie debaty prezydenckie

Po długich rozmowach ustalono już terminy debat prezydenckich. Długi czas sztaby wyborcze nie mogły dogadać się co do terminów. Inne propozycje wysówał sztab Marszałka Sejmu a inne zaplecze byłego premiera. Ostatecznie uzgodniono, że debaty odbędą się w niedzielę i czwartek o godz. 20.

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest gdy żaden z kandydatów na Prezydenta nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów. Taka sytuacja miała miejsce po ogłoszeniu oficjalnych i całościowych wyników wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Sztaby uzgadniają terminy debat

Pierwsza tura wyborów nie wyłoniła nowego Prezydenta Rzeczpospolitej. Potrzebna będzie więc „dogrywka”. Druga tura wyborów odbędzie się 4 lipca 2010r. Wcześniej jednak kandydaci mają się spotkać w telewizyjnych debatach.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek 21 czerwca 2010r. oficjalne i całościowe wyniki wyborów prezydenckich. Pierwsze głosowanie nie wyłoniło nowego Prezydenta RP. Dlatego też musi się odbyć druga tura.

Ranking wydziałów prawa „DGP”: Najlepsza Warszawa

W czwartej edycji rankingu wydziałów prawa, przeprowadzonym przez „Dziennik Gazetę Prawną” po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki z 94 proc. obwodów wyborczych

Znamy już wyniki z 94 proc. obwodów wyborczych. Według nich odbędzie się druga tura wyborów. W pierwszej turze wygrał Bronisław Komorowski.

Czy można odwołać pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo występuje w obrocie prawnym w wielu rodzajach. Jego odwołanie może nastąpić w każdym czasie.

Marek Jurek popiera Jarosława Kaczyńskiego

Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, Marek Jurek zapowiedział poparcie dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze. Jest to jedyny do tej pory polityk, który udzielił tak zdecydowanego poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Janusz Korwin- Mikke o wynikach wyborów

Wysokie czwarte miejsce w wyborach prezydenckich zajął Janusz Korwin-Mikke. Wyprzedził on m.in. Waldemara Pawlaka z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz niezależnego kandydata, Andrzeja Olechowskiego. Sam Korwin- Mikke jest jednak niezadowolony z osiągniętego wyniku.

Czym jest pełnomocnictwo ogólne?

Pełnomocnictwo ogólne pozwala na wykonywanie praw majątkowych mocodawcy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania w 18 305 obwodach stanowiących 71,02% ogólnej liczby obwodów, Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów, w zakresie liczby oddanych głosów na poszczególnych kandydatów, są następujące.

Przed nami druga tura wyborów

Bronisława Komorowskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego czekają 2 tygodnie ciężkiej pracy. Mimo tego, że Bronisław Komorowski odniósł sukces w pierwszej turze, to jego przewaga z pewnością nie była dla niego satysfakcjonująca.

Cisza wyborcza potrwa do zamknięcia lokali wyborczych

Od północy w piątek 18 czerwca rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godzinie 20.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – umowa o świadczenie usług

W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora pozostawiono do decyzji organizatora.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń konsumenckich?

Obowiązujące w polskim systemie prawnym ustawy tzw. konsumenckie, regulują szczególne uprawnienia konsumenckie będące wygodnym instrumentem pomocnym w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową lub gdy otrzymany towar nie spełnia oczekiwań konsumenta. Jakie są to uprawnienia?

Cimoszewicz popiera Komorowskiego

W najbliższą niedzielę oddam głos na pana Komorowskiego. Te słowa Włodzimierza Cimoszewicza były bardzo wielkim zaskoczeniem dla wyborców i komentatorów sceny politycznej.

Pozew w trybie wyborczym

Sztab Bronisława Komorowskiego wystąpił do sadu w trybie wyborczym przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Po debacie prezydenckiej

W niedziele 13 czerwca 2010 r. odbyła się debata prezydencka z udziałem czterech kandydatów do najwyższego urzędu w państwie.

Proces odroczony do środy

Dnia 15 czerwca 2010 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się pierwsza w tej kampanii rozprawa w trybie wyborczym. Na rozstrzygnięcie sprawy musimy jednak zaczekać do środy.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

Kiedy można pójść do sądu arbitrażowego?

Sądy arbitrażowe, działające na przykład przy izbach gospodarczych mogą rozstrzygać w sprawach wynikające z umów zwartych między stronami. Mimo, iż sąd arbitrażowy nie jest sądem powszechnym to wyrok bądź ugoda zawarta przed tym sądem ma moc prawną taką jak wyrok sądu powszechnego. Kiedy i jak można skorzystać z sądu arbitrażowego?

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Kiedy zachodzi wyłączna właściwość miejscowa sądu?

Kierując sprawę do sądu co do zasady właściwym miejscowo będzie sąd, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub, w przypadku gdy pozywana zostaje osoba prawna lub jednostka – sąd w okręg którego znajduje się jej siedziba. W pewnych przypadkach mając na uwadze ułatwienie dochodzenia roszczeń, ustawodawca przewidział możliwość wyboru, przez wnoszącego pozew, sądu do którego ten może sprawę skierować, niestety w przypadku niektórych spraw – pozew możne zostać wytoczony jedynie przed określony sąd. W jakich przypadkach ustawodawca uznał, iż właściwy jest wyłącznie określony sąd?

Do którego właściwego miejscowo sądu należy złożyć pozew?

Właściwość miejscowa sądu rozpatrywana jest w ramach sądów równorzędnych. Po tym jak ustalimy właściwość rzeczową sądu określającą czy sprawa będzie podlegała rozpoznaniu przez sąd rejonowy czy okręgowy, należy określić jaki miejscowo właściwy będzie sąd, bowiem rozpoznanie sprawy przez konkretny sąd czy to rejonowy czy też okręgowy zależeć będzie od podziału kompetencji tych sądów do rozpoznawania i rozstrzygania spraw w zależności od zasięgu terytorialnego.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Już w 2015 r. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy pełnoletni Polak powinien spełnić swój obywatelski obowiązek, udać się do lokalu wyborczego i oddać swój głos w wyborach prezydenckich w 2015 r. Co jednak, jeśli akurat na ten weekend planujesz wyjazd poza miejsce swojego zameldowania i z tego powodu nie będziesz mógł w tym miejscu zagłosować? Warto w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dają możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania wyborcy.

Jak napisać zażalenie?

Zażalenie jest środkiem odwoławczym kierowanym do sądu drugiej instancji, służącym do zaskarżania postanowień sądu pierwszej instancji kończących postępowanie w sprawie, a także postanowień sądu pierwszej instancji i zarządzeń przewodniczącego, które zostały w sposób enumeratywny wymienione w Kodeksie postępowania cywilnego. W określonych przypadkach zażalenie przysługuje do Sądu Najwyższego.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Skutki wniesienia sprzeciwu w postępowaniu upominawczym

Jeżeli sprawa była rozpoznawana w postępowaniu upominawczym i został wydany nakaz zapłaty, pozwany w celu swojej obrony powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty tak zwany sprzeciw. Jak powinien wyglądać sprzeciw od nakazu zapłaty, co się dzieje gdy pozwany prawidłowo wniesie sprzeciw?

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym?

Sprawa w postępowaniu upominawczym może się toczyć zarówno przed sądem rejonowym jak i okręgowym. Jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, w zamierzeniu szybciej, dlatego nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje wydany wtedy, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a także w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jeżeli sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu upominawczym, zostanie wydany nakaz zapłaty.

Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Jeżeli powód skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu nakazowym, koszt będzie niższy, a sprawa zakończy się szybciej przez wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Jednak nie zawsze tak musi być.

Kiedy sprawa może być rozpoznana w postępowaniu nakazowym?

Sprawa, która toczy się według przepisów o postępowaniu odrębnym, jakim jest postępowanie nakazowe, może  być rozpoznana zarówno w sądzie rejonowym jak i okręgowym. Jednak, co jest kwestią najważniejszą - sąd rozpozna sprawę według przepisów o postępowaniu nakazowym jedynie, gdy powód złoży pisemny wniosek w pozwie o rozpoznanie sprawy w tym postępowaniu.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Jak wygląda postępowanie gospodarcze?

Jeżeli sprawa gospodarcza tj. wynikająca ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej trafi do sądu, będzie toczyć się według przepisów regulujących odrębne postępowanie – postępowanie w sprawach gospodarczych. Postępowanie między przedsiębiorcami jest bardziej restrykcyjne i surowsze niż inne postępowania. Jakie pułapki czekają na przedsiębiorców w tym postępowaniu?

Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu w sprawach gospodarczych sąd powinien dążyć do wydania wyroku w sprawie w terminie trzech miesięcy od daty złożenia pozwu. Dodatkowo, sprawy o zawarcie, zmianę i rozwiązanie umowy oraz o ustalenie jej treści powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności. Co to w praktyce oznacza?

REKLAMA