REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo pracy, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wprowadzenie zmian w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzeń zmieniających?

Problem: W regulaminie wynagradzania mamy zapis o naliczaniu dodatku funkcyjnego jako procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Chcemy zmienić te zasady i wprowadzić naliczanie kwotowe, w taki sposób, aby stawki realnie się nie zmieniły (poszczególne kwoty byłyby wskazane w takiej samej wysokości jak te wynikające z wyliczenia procentowego, z uwzględnieniem zmiany wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego wprowadzonej nowelizacją rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Czy dla takiej zmiany regulaminu konieczne są wypowiedzenia zmieniające?

Program dobrowolnych odejść - zgłoszenie programu, jak stosować

Programy dobrowolnych odejść (PDO) głównie są związane z restrukturyzacją zatrudnienia. Stosowane są jako alternatywa dla zwolnień grupowych. Jak zgłosić i stosować program? Czy odejścia w ramach programu są zwolnieniami grupowymi?

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że elastyczny czas pracy cieszy się coraz większą popularnością. Dotyczy to gównie Katowic, Poznania i Wrocławia.

Rynek pracy w IV kwartale 2017 roku

Koniec IV kwartału skłania do podsumowań, zarówno miesięcznych, kwartalnych, jak i całego roku. W ostatniej odsłonie Licznika rynku InfoPraca.pl w 2017 r. bierzemy pod lupę rynek pracy, uwzględniając również te czynniki, które rzadziej poddawane są analizie.

REKLAMA

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS - postępowanie i konsekwencje

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS ma na celu wykazanie pozorności zawartej umowy, w celu skorzystania z zasiłku. Postępowanie tego rodzaju występuje najczęściej w przypadku umów o pracę, gdzie istnieją podejrzenia, że umowa została zawarta właśnie na potrzeby skorzystania z zasiłku. Przeprowadzane przez ZUS kontrole nie skupiają się jedynie na stwierdzeniu pozorności zawartej umowy, bo np. przy umowie o dzieło mogą dotyczyć przedmiotu zawartej umowy. Zakres kontroli obejmuje także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Bezrobocie w grudniu 6,6%

6,6% - tyle w grudniu 2017 r. wyniosła stopa bezrobocia. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Najważniejsze wskaźniki kadrowe w 2018 roku

Z nadejściem 2018 roku pojawiły się także nowe wskaźniki istotne w pracy działu kadr i płac. Chodzi o wskaźniki takie jak wynagrodzenie minimalne, minimalna stawka godzinowa, dodatek za pracę w nocy czy współczynnik ekwiwalentowy. Jakie wartości dla tych wskaźników obowiązują w 2018 roku?

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS w TK

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

REKLAMA

Zwolnienia podatkowe dla pracowników w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zwiększyły się limity zwolnień podatkowych przyznawanych pracownikom m.in. świadczeń z ZFŚS, kwota wolna od podatku. Ponadto mniejszy podatek zapłacą twórcy.

Dodatek za wieloletnią pracę

Czy dodatek za wieloletnią pracę należy się pracownikowi z dwóch państwowych jednostek budżetowych jednocześnie?

Zwrot kosztów wynagrodzenia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej

Problem: Jednostka zatrudnia jednego opiekuna i 5 osób niepełnosprawnych, w związku z czym opiekun może być zatrudniony na pełny etat. Opiekun na pomoc niepełnosprawnemu nie może przeznaczyć więcej niż 20% jego czasu pracy. Czy jeżeli opiekun jest np. na urlopie i nie jest w stanie poświęcić całości tego czasu na opiekę nad podopiecznymi, to kwota refundacji powinna zostać zmniejszona do faktycznie poświęconego czasu na opiekę zgodnie z art. 26d ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Prognozy wynagrodzeń na 2018 rok

Według szacunków Unii Europejskiej w 2018 roku Polska odnotuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Wzrost ten przełoży się na dynamikę wynagrodzeń osób pracujących w Polsce.

Coraz więcej cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Już od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Co jeszcze zmieniło się w nowym roku?

Zawarcie umowy o pracę 2018 r.

Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli dwóch stron: pracodawcy i pracownika. Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie (jeśli umowa została zawarta ustnie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków).

Świadczenia chorobowe na przełomie roku - pytania i odpowiedzi

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby pracownika przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi określić rodzaj świadczenia przysługującego pracownikowi. Ustalaniem do nich prawa, obliczaniem wysokości oraz ich wypłatą zajmują się odpowiednio płatnicy składek lub ZUS.

Rekompensata dla pracownika samorządowego za pracę w wolną sobotę

PROBLEM: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Otrzymał polecenie pracy w dwie kolejne soboty. W jedną z nich pracował 9 godzin, w drugą 7. W jaki sposób ta praca powinna zostać zrekompensowana?

Wynagrodzenie za pracę - najważniejsze informacje

Wynagrodzenie za pracę, jako pojęcie prawa pracy, oznacza całość należnej na podstawie przepisów płacowych i umowy o pracę zapłaty za pracę, obejmując także część, którą pracodawca odlicza, jako składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Jak powinno być ustalane oraz czy można się go zrzec?

Ochrona wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy w art. 87 przewiduje wyjątki od obowiązku pracodawcy wypłaty pracownikowi wynagrodzenia w pełnej wysokości. Kodeks pracy przewiduje trzy sposoby zmniejszania wynagrodzenia za pracę pracownika są to: odliczenie należności publicznych, potrącenia, odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności. Ponadto dopuszczalne są potrącenia dokonywane za zgodą pracownika.

Nagroda a premia regulaminowa

Przepis art. 105 kodeksu pracy przewiduje, iż za wzorowe wypełnianie obowiązków pracowniczych, przejawianie inicjatywy, podnoszenie wydajności oraz jakości pracy, przyczynianie się do wykonywania zadań zakładu pracy, pracownikowi może być przyznana nagroda. Nagroda, o jakiej mowa w tym przepisie jest pieniężnym lub rzeczowym świadczeniem przyznawanym pracownikowi przez pracodawcę według uznania. Z nagrodą, która często jest nazywana premią uznaniową mamy do czynienia wówczas, gdy pracodawca w zakresie przyznania świadczenia dysponuje marginesem swobody, uznania.

Zniesienie limitu podstawy wymiaru składek ZUS od 2019 roku – skutki dla pracodawców i pracowników

Zniesienie limitu opłacania składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu progu tzw. 30-krotności (prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) jest już przesądzone. Po wejściu w życie tej nowelizacji od 2019 roku znacząco zwiększą się koszty pracodawców, a lepiej zarabiający pracownicy będą zmuszeni oddawać na daniny publiczne nawet ponad połowę swojego wynagrodzenia. W konsekwencji część z nich może przejść na samozatrudnienie lub wybrać inne mniej kosztowne formy zatrudnienia.

Kwoty wolne od potrąceń - zestawienie w 2018 r.

W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 r., zmienią się kwoty wolne od potrąceń. Ustalając kwotę wolną od potrąceń uwzględniać należy nie tylko ustawową płacę minimalną, ale także rodzaj potrącenia, wymiar etatu, koszty uzyskania przychodu. Jaka jest wysokość kwot wolnych od potrąceń w 2018 r. dla pracowników pełnoetatowych?

Nowe obowiązki pracodawcy w 2018 r.

W 2018 roku pracodawców czekają nowe obowiązki, między innymi opłacanie wyższych składek ZUS. Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada również istotne zmiany w wydawaniu i prostowaniu świadectwa pracy.

Co się zmieni w ustawie o policji w 2018?

Funkcjonariusz za czyn wypełniający znamiona przestępstwa i jednocześnie przewinienia dyscyplinarnego wróci do służby. Co jeszcze może zmienić się w ustawie o policji?

Podwyżki dla pracowników samorządowych w 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził sondę dotyczącą podwyżek w samorządach. Czy urzędy podniosą pensje swoim pracownikom w 2018 r.?

Kiedy można zastosować koszty podatkowe w wysokości 50% przychodów z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą

Skoro podatnik w ramach obowiązków wnikających ze stosunku pracy wykonywać będzie pracę twórczą, w efekcie której powstaną dzieła stanowiące utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim, do których prawa autorskie następnie będą przekazywane na rzecz pracodawcy, a ponadto na podstawie prowadzonej u pracodawcy ewidencji czasu pracy pracowników, można będzie określić ile godzin pracy w ciągu każdego miesiąca pracownik będzie poświęcał na działalność twórczą, to do tej części wynagrodzenia dotyczącej działalności twórczej będzie można zastosować 50 % koszty uzyskania przychodów.

Obowiązki płatnika w 2018 roku - zgłoszenia, informacje i deklaracje

Podmioty, które w 2017 r. zdecydowały się na zatrudnienie pracowników, zobowiązane są z początkiem 2018 r. przekazać szczegółowe informacje na ten temat zarówno organom skarbowym jak i samym zatrudnionym. Raporty dotyczą zarówno warunków zatrudniania, kwot - jakie podlegały wypłacie, ale przede wszystkim należnych i opłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Wszystkie te informacje muszą trafić do fiskusa terminowo i na właściwych wersjach formularzy udostępnianych m.in. w programie e-pity Płatnika

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce

Problem: W jakiej sytuacji możliwe jest przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce? Czy w jednostce, do której został przeniesiony, może pobierać wyższe wynagrodzenie niż dotychczas?

Konieczna jest reforma podatkowego systemu obciążenia wynagrodzeń

W ostatnich latach obserwowany jest systematyczny wzrost wynagrodzeń, co mogłoby być realnie odczuwalne dla przeciętnego pracownika. Aby tak się jednak stało niezbędne jest przeprowadzenie reform mających na celu podatkowe odciążenie płac tj. zmniejszenie wysokości klinu podatkowego oraz wydatków na system ubezpieczeń społecznych.

Za handel w niedziele do 100 tys. zł kary grzywny

Za złamanie zakazu handlu w niedziele można dostać karę nawet do 100 tys. zł. Już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych

W ustawie o spółdzielniach socjalnych przewidziano kilka nowych rozwiązań. Co się zmieni?

Mobbing w sądach

Prawa pracownicze naruszane są wszędzie. Nierzadkie jest także zjawisko mobbingu. Łamaniom praw pracowniczych oraz mobbingowi w sądach chce zapobiegać Ministerstwo Sprawiedliwości.

Najwięcej nowych miejsc pracy w województwie mazowieckim

Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim – 124,4 tys. Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy.

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2018 r.

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. Wzrost pensji minimalnej oznacza więc także wzrost kosztów pracy. Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?

Koszty uzyskania przychodów pracownika z praw autorskich

W wielu przypadkach w ramach jednego stosunku pracy pracownik wykonuje czynności zarówno chronione prawem autorskim, jak i niebędące przedmiotem prawa autorskiego, pozbawione cech twórczych. Zgodnie z ostatnimi interpretacjami organów podatkowych w takich sytuacjach możliwe jest stosowanie podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów o ile wyraźnie rozróżnione (i udokumentowane) będzie wynagrodzenie pracownika z tytułu przeniesienie praw autorskich do konkretnego, udokumentowanego utworu (utworów) chronionego prawem autorskim. Sama ewidencja czasu pracy pokazująca ile czasu pracownik spędził na czynnościach twórczych nie wystarczy do zastosowania 50% kosztów.

Pracownicy Poczty Polskiej dostali podwyżki

Pracownicy Poczty Polskiej dostali już drugą podwyżkę w tym roku. W 2017 roku Poczta Polska przeznaczy na wynagrodzenia dla swoich 80 tys. pracowników ponad 4,2 mld zł.

Prowadzenie akt osobowych pracowników

Pracodawca, który nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, a także pozostawia ją w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem jest narażony na karę grzywny od 1 000 do 30 000 zł.

Sygnalista w Polsce już od 1 stycznia 2018 r.

W projekcie ustawy o jawności życia publicznego przewidziano wprowadzenie nieznanej dotychczas polskiemu porządkowi prawnemu instytucji sygnalisty, regulując zasady i środki jego ochrony.

Wymiar i wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - pracownik niepełnoetatowy

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracodawcy zatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę mają obowiązek umożliwić pracownikowi wykorzystanie czasu na wypoczynek, bez obowiązku świadczenia pracy, jednocześnie wypłacając mu odpowiednią pensję. Sprawa prawidłowego obliczenia podstawy wymiaru urlopu oraz należnego wynagrodzenia komplikuje się jednak w przypadku pracowników niepełnoetatowych.

Ochrona pracowników w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Znowelizowane przepisy ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy obowiązują od września tego roku. Nowe regulacje mają przede wszystkim usprawnić pomoc finansową udzielaną pracownikom w sytuacji niewypłacalności pracodawcy, która może prowadzić do pozbawienia ich pracy oraz przysługujących z tego tytułu świadczeń.

Praca w godzinach nadliczbowych pracowników samorządowych

Czas pracy pracowników samorządowych uregulowany został w Kodeksie pracy oraz w ustawie o pracownikach samorządowych. W artykule omówione zostały kwestie nadgodzin pracowników samorządowych, dodatkowe wynagrodzenia, a także praca w soboty, niedziele i święta.

Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Są jednak pewne wyjątki.

Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Pracownicy ZUS przeciwko ustawie o jawności życia publicznego

Zdaniem ZUS zakres pracowników objętych ustawą o jawności życia publicznego może mieć wpływ na bieżące funkcjonowanie Zakładu.

Zatrudnienie tymczasowe, outsourcing pracowniczy, leasing pracowniczy

W obecnych czasach korzystanie z alternatywnych form zatrudnienia jest coraz bardziej popularne. Wynika to w szczególności ze zmiennego zapotrzebowania pracodawców na pracę. Warto więc umieć rozróżnić poszczególne formy zatrudnienia, aby świadomie i zgodnie z prawem z nich korzystać.

Anonimowa krytyka pracodawcy a zwolnienie dyscyplinarne

Czy krytyka pracodawcy dokonana przez pracownika anonimowo może wyłącznie z powodu formy tej krytyki, tj. jej anonimowości, zostać uznana za rażące przekroczenie granic dozwolonej krytyki pracodawcy, czy też naruszenie podstawowego obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy oraz zasad współżycia społecznego i tym samym uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym?

Zmiany w prewencji wypadkowej już od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podpisana. Co zmieni się w prewencji wypadkowej po 1 stycznia 2018 r.?

Pracownicy socjalni w 2017 r.

Obecnie w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie pracuje 20 830 pracowników socjalnych. 21 listopada pracownicy socjalni obchodzili swoje święto.

Duże zmiany w aktach osobowych

Umieszczenie w aktach osobowych wszystkich dokumentów z czasu pracy - takie zmiany przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Oznacza to, że akta osobowe będą składały się z czterech części, a nie jak obecnie z trzech części.

Opodatkowanie odpraw wypłacanych pracownikom

Ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych nie korzystają odprawy pieniężne wypłacone przez pracodawcę na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to, że podatnik musi zapłacić podatek od takiej odprawy.

Delegacja czy oddelegowanie?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy pracodawca, który wysyła swojego pracownika do pracy za granicą. Właściwe zakwalifikowanie wyjazdu pracownika wpływa na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

REKLAMA