REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo pracy, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

REKLAMA

Czego nie mówić, aby nie tworzyć negatywnych relacji w pracy?

Niejednokrotnie przekonałam się, jaką siłę rażenia mogą mieć wypowiedzi moje, moich przełożonych i podwładnych. Na jakie słowa zwracać szczególną uwagę i których się wystrzegać, aby nie pojawiła się konieczność późniejszego naprawiania relacji w pracy?

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe pracowników działu handlowego firmy?

Niewątpliwą korzyścią z podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników działu handlowego w firmie jest lepsza obsługa klientów, co bardzo realnie przekłada się na zyski oraz postrzeganie firmy na rynku. Jednak myli się ten, kto myśli, że w takiej sytuacji nic prostszego jak tylko szkolić odpowiednio personel i oczekiwać spodziewanych efektów w przyszłości.

Szkolenia pracowników samorządowych

Obowiązek uczestniczenia w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych przez pracowników samorządowych wynika bezpośrednio z przepisów szczególnych – w tym przypadku z ustawy o pracownikach samorządowych. W planach finansowych urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych, urzędów gmin i innych jednostek samorządowych powinny być na te cele przewidziane środki finansowe.

Czy w ugodzie kończącej spór między pracownikiem a pracodawcą świadczenia obu stron muszą być tej samej wartości

Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10).

REKLAMA

Kontrole w hipermarketach

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przeprowadzenie kontroli w hipermarketach.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące.

Jak zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową w przypadku oddania czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych

Nasz pracownik wykonywał w okresie rozliczeniowym przez 10 godzin pracę w godzinach nadliczbowych. Zdecydowaliśmy się na oddanie mu w zamian czasu wolnego w proporcji 1 do 1,5, gdyż pracownik nie złożył wniosku o odbiór tych nadgodzin w formie czasu wolnego. Do końca okresu rozliczeniowego zdążyliśmy jednak oddać pracownikowi jedynie czas wolny w proporcji 1 do 1. Co z pozostałą częścią nieoddanego czasu wolnego? Czy możemy go udzielić w kolejnym okresie rozliczeniowym albo czy musimy zapłacić pracownikowi za godziny nadliczbowe, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Rośnie bezrobocie

W porównaniu do końca sierpnia liczba bezrobotnych w końcu września wzrosła o 0,8 proc.

Wykonywanie przez służbę medycyny pracy profilaktycznej opieki zdrowotnej osób objętych tą opieką na swój wniosek

Pojęciem profilaktycznej opieki zdrowotnej określa się ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Pracodawca jest zobowiązany chronić dane osobowe nie tylko tych osób, które u niego pracują, ale również tych, które chce zatrudnić. Proces rekrutacji również objęty jest obowiązkiem ochrony danych, pomimo iż zakres danych jest znacznie węższy.

Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich?

Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Kim jest stażysta w rozumieniu kodeksu pracy oraz jakie są obowiązki obu stron? O czym należy pamiętać? W tym artykule w punktach przedstawiamy, w jaki sposób zatrudnić stażystę z urzędu pracy.

Jak ustalić wysokość zasiłku, jeśli pracownik otrzymuje stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Nasz pracownik przez 5 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim we wrześniu br. Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli za jeden z miesięcy, które są wliczane do podstawy wymiaru, pracownik otrzymał premię proporcjonalnie pomniejszaną za czas choroby, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i wynagrodzenie urlopowe?

Umowa na zastępstwo – wady i zalety

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Czy zbyt długi czas pracy może być przyczyną wypadku?

Pracownik wykonujący pracę przy maszynie w dziewiątej godzinie pracy zasłabł. Podczas upadku złamał rękę w nadgarstku i uderzył głową o metalowy pojemnik. Pracodawca w protokole powypadkowym wskazał, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga pracownika. Podczas kontroli PIP inspektor pracy po przeanalizowaniu czasu pracy pracownika wskazał, że pracodawca nie ustalił w postępowaniu powypadkowym wszystkich przyczyn wypadku przy pracy, pomijając nieprawidłowości w organizacji czasu pracy pracownika. Stwierdził, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi należnych odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz że pracownik przez długi czas wykonywał pracę ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy czas pracy pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy?

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2011 r.

Czy bony towarowe dla pracowników powinny być opodatkowane

Bony towarowe są popularnym prezentem świątecznym dla pracowników. Niekorzystne uwarunkowania prawno-podatkowe w dużej mierze wpływają na decyzję pracodawcy o stosowaniu bonów.

Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop?

Używanie własnego samochodu do celów służbowych

Bardzo często zdarza się tak, że pracownik wykorzystuje do pracy swój prywatny samochód czy motocykl. W takim wypadku, pracodawca musi zwrócić pracownikowi pewne koszty użytkowania takiego pojazdu.

Komu przysługuje urlop dodatkowy?

Co do zasady każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Są jednak pewne grupy zawodowe, które mają prawo do kilku dni urlopu więcej.

Spory zbiorowe

Zagadnienie sporów zbiorowych między pracownikami a pracodawcą lub pracodawcami reguluje ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spory zbiorowe dzielą się co do zasady na spory o prawo oraz spory o interesy.

Jak ustalić, czy zakładowa organizacja związkowa jest reprezentatywna

Ustalenie liczby pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy jest niezbędne do prawidłowego określenia, czy zakładowa organizacja związkowa korzysta z przywileju reprezentatywności.

Jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi?

Urlop wypoczynkowy jest coroczną, ciągłą i odpłatną przerwą w świadczeniu pracy, która przysługuje pracownikowi w ustalonym wymiarze, uzależnionym od jego stażu pracy. Czy wiesz, jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Szkolenia pracowników samorządowych

Obowiązek uczestniczenia w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych przez pracowników samorządowych wynika bezpośrednio z przepisów szczególnych – w tym przypadku z ustawy o pracownikach samorządowych. W planach finansowych urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych, urzędów gmin i innych jednostek samorządowych powinny być na te cele przewidziane środki finansowe.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Codzienne przychodzenie do pracy jest obowiązkiem każdego pracownika. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że z pewnych przyczyn nie może on stawić się w pracy, musi koniecznie zawiadomić o tym fakcie pracodawcę i usprawiedliwić swoją nieobecność.

W jaki sposób przedsiębiorca może skorzystać z poręczenia?

Poręczenie to rodzaj zabezpieczenia osobowego, gdyż jedna osoba poręcza za istniejący dług drugiej osoby. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne w przypadku chwilowych kłopotów finansowych przedsiębiorstwa.

Co grozi tymczasowo aresztowanemu pracownikowi?

Jeżeli tymczasowe aresztowanie pracownika trwa dłużej niż trzy miesiące, to jego stosunek pracy wygasa z mocy samego prawa, bez konieczności jego wypowiedzenia.

Powstrzymanie się od wykonania pracy niebezpiecznej

Co do zasady pracownik musi wykonywać plecenia służbowe swojego pracodawcy. Jeżeli jednak wskutek wykonania polecenia może narazić się na niebezpieczeństwo zagrażające życiu i zdrowiu, to ma on prawo odmówić wykonania takiego polecenia.

Jak obliczać długość pobytu pracownika za granicą

Planujemy oddelegowanie kilku pracowników do pracy za granicę. Wiemy, że istotne znaczenie dla prawidłowego rozliczania podatku od wynagrodzeń takich pracowników jest okres ich pobytu za granicą - jeśli przekroczy on 183 dni, to wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu nie tylko w Polsce, ale i w kraju wykonywania pracy. Jak zatem należy obliczać długość pobytu za granicą dla celów podatkowych?

Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Po wejściu w życie 16 lipca br. nowych przepisów dotyczących kształcenia pracowników powstały wątpliwości, czy pracownikom, którzy studiują na studiach podyplomowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Odmienne stanowiska w tej sprawie prezentują specjaliści prawa pracy i resort pracy.

Czy pracownik zmieniając miejscowość pracy może skorzystać ze zwolnień w podatku PIT

Pracownik zgodził się na zmianę miejsca pracy i podjęcie pracy w innej miejscowości. Otrzymał zwrot kosztów poniesionych przez niego w związku ze zmianą mieszkania (koszty pośrednika poniesione przy wynajęciu nowego mieszkania, koszt przeprowadzki). Czy kwoty te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT?

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Organy podatkowe nadal niekorzystnie interpretują przepisy podatkowe ważne dla osób uczestniczących w programach motywacyjnych oferowanych przez polskie firmy, które należą do światowych grup kapitałowych.

Zrzeczenie się roszczeń pracowniczych jest nieważne

Klauzula o zrzeczeniu się przez pracownika wszelkich roszczeń od pracodawcy zawarta w porozumieniu stron o rozwiązaniu umowy o pracę jest nieważna.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?

Pracodawcy zawierają z pracownikami nie tylko przewidziane w Kodeksie pracy umowy o pracę, ale także szereg innych umów, uregulowanych najczęściej w Kodeksie cywilnym, które łącznie noszą nazwę umów cywilno-prawnych.

Choroba zakaźna powodem odsunięcia pracownika od pracy

U pracownika naszego zakładu w czasie badań okresowych wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Został więc odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Zaproponowaliśmy mu przeniesienie do innej pracy, po wcześniejszym przeszkoleniu. Pracownik jednak nie wyraził na to zgody. Czy w tej sytuacji przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Rząd zajmie się rozporządzeniem ws. wynagrodzenia minimalnego

Jutro, 5 października, rząd zajmie się projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. Resort pracy - autor projektu - nie informuje, jaką kwotę zaproponował.

Kiedy należy przywrócić pracownika do pracy?

Zdarzają się sytuacje, że pomimo zwolnienia pracownika z pracy będziemy musieli przywrócić go do pracy. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach mamy taki obowiązek, oraz co musi zrobić pracownik, aby przywrócenie stało się skuteczne.

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy

Pracę w godzinach nadliczbowych dobowych można stwierdzić wtedy, gdy wiadomo, w jakim systemie czasu pracy jest wykonywana przez pracownika oraz jaki został dla niego opracowany harmonogram czasu pracy na dany okres rozliczeniowy.

Szkolenie bhp nie musi być nudne

Dla większości specjalistów w dziedzinie bhp zbliża się okres intensywnej pracy szkoleniowej. Kolejny raz będzie trzeba przedstawiać te same treści i walczyć ze stereotypem nudnego szkolenia bhp. Staramy się podpowiedzieć, jakie techniki warto wykorzystać, aby odnieść sukces szkoleniowy.

Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą?

Dokumentację pracowniczą zobowiązany jest prowadzić każdy pracodawca, bez względu na to, ilu zatrudnia pracowników. To na nim bowiem ciąży obowiązek dostarczenia pracownikowi umowy o pracę czy świadectwa pracy. Nawet jeżeli zlikwidowaliśmy działalność gospodarczą, nie możemy takiej dokumentacji zniszczyć. Należy ją przekazać do podmiotu zajmującego się przechowywaniem dokumentacji pracowniczej, na którym to podmiocie ciążą określone obowiązki.

REKLAMA