REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znaki nakazu

Znaki ostrzegawcze

Znaki zakazu

Zasady włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

REKLAMA

Zasady ogólne korzystania z pasów drogi

Kierowca powinien zawsze zachowywać pewne podstawowe zasady poruszania się po drodze. W tym artykule opiszemy zasady korzystania z pasów jezdni.

Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.

Gdzie nie można się zatrzymać?

Zatrzymanie pojazdu może być zakazane odpowiednim znakiem drogowym. Niedopuszczalność zatrzymania samochodu może jednak wynikać również z innych uwarunkowań – i nie być sygnalizowane za pomocą znaków.

Wyprzedzanie – zasady

Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, zwłaszcza na drodze jednojezdniowej. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu.

REKLAMA

Używanie świateł zewnętrznych

Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.

Używanie klaksonu

W klakson wyposażony jest każdy samochód – nie można go jednak nadużywać

Kolejność obowiązywania znaków i sygnałów drogowych

W sytuacji, w której dochodzi do np. awarii sygnalizacji  świetlnej, należy znać hierarchię znaków i sygnałów na skrzyżowaniu

Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Osoby niepełnosprawne, oraz osoby przewożące niepełnosprawnych mogą (z zachowaniem zasad ostrożności) nie stosować się do wybranych znaków drogowych.

Zasady ruchu na przejeździe kolejowym i tramwajowym

Przejazd przez przejazd kolejowy może być niebezpieczny- zwłaszcza na przejeździe niestrzeżonym. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pomocne w tym zakresie są przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.

Jak należy parkować samochód?

Poza miejscami parkingowymi (gdzie miejsce do zatrzymania samochodu jest zazwyczaj właściwie oznaczone)- postój samochodu powinien być dostosowany bądź do znaków drogowych bądź do ogólnych zasad.

Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Właściwe oznakowanie miejsca wypadku pozwoli uniknąć dalszych kolizji na drodze.

Nauka jazdy z rodzicem

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Zabiorą prawo jazdy za niezapłacone mandaty

Nowelizacja ustawy  Prawo o ruchu drogowym przewiduje liczne zmiany w zakresie karania mandatami za przekroczenie prędkości. Pozwala również na zawieszenie prawa jazdy dla kierowców ociągających się z zapłatą mandatu.

Kurs przez internet

Nowa ustawa o kierujących pojazdami zakłada możliwość szkolenia kierowców przez Internet w zakresie części teoretycznej.

Opłaty za egzamin

Każde podejście do egzaminu praktycznego i teoretycznego podlega opłacie.

Egzamin wewnętrzny

Na zakończenie kursu prawa jazdy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny. Ma on sprawdzić czy kandydat może podejść do egzaminu państwowego.

Zapowiadają się duże zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców.

Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy

Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np. podejmie pracę.

Symbole ograniczeń w prawie jazdy

Prawo jazdy może posiadać ograniczenia związane ze sposobem prowadzenia pojazdu lub koniecznością dostosowania go do potrzeb kierowcy. Ograniczenia wynikają zazwyczaj ze stanu zdrowia kierowcy. Podpowiadamy, jakie są symbole ograniczeń w prawie jazdy.

Wygaśnięcie prawa jazdy

W określonych przypadkach prawo jazdy jest wydawane na czas określony. Terminowe prawo jazdy wygasa i musi być wyrabiane powtórnie po przedstawieniu badań lekarskich.

Czy przekroczenie 24 punktów karnych dotyczy wszystkich posiadanych kategorii?

Posiadam (posiadałem) prawo jazdy kategorii B i A i przekroczyłem dopuszczalną ilość 24 punktów karnych kierując motocyklem. Odebrano mi prawo jazdy. Czy będę musiał zdawać egzamin również na kat. B?

Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Naruszając przepisy ruchu drogowego kierowca otrzymuje poza mandatem również punkty karne. Ich ilość zależy od rodzaju i skali naruszenia przepisów.

Kurs zmniejszający ilość punktów karnych

Raz na pół roku, kierowca może odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Stan konta można zmniejszyć o 6 punktów.

Jakie cechy musi mieć osoba przystępująca do egzaminu?

Ustawodawca postanowił określić jakie cechy muszą charakteryzować kandydata na kierowcę. Zobacz czy spełniasz wymagania.

Jakich zadań można się spodziewać na egzaminie na prawo jazdy kat. B?

Główna część egzaminu na prawo jazdy kategorii B, uprawniająca do kierowania samochodami osobowymi, jest przeprowadzana w ruchu miejskim. Część na placu manewrowym jest bardzo ograniczona.

Międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem uniwersalnym, który przynajmniej w założeniu, powinien być honorowany na całym świecie.

Kurs na prawo jazdy

Nie można uzyskać prawa jazdy bez odbycia kursu przygotowawczego (niezależnie od tego, jak dobrymi jesteśmy praktykami). Dotyczy to również kierowców, którzy utracili uprawnienia w wyniku przekroczenia 20 punktów karnych w pierwszym roku posiadania prawa jazdy.

Egzamin kontrolny

Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z koniecznością zdawania egzaminu kompetencyjnego – np. po przekroczeniu limitu punktów.

Kiedy traci się uprawnienia do kierowania pojazdem?

W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do kierowania pojazdem przez 7 dni.

Czym skutkuje wielokrotne oblanie egzaminów?

Egzaminy poprawkowe na prawo jazdy poza tym, że obciążają nasz budżet kolejnymi opłatami, mogą zmusić nas do nieprzyjemnego wydatku w postaci kursu dodatkowego.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma formę testu rozwiązywanego na komputerze. Dzięki temu wynik znany jest od razu po zakończeniu.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A.

W odróżnieniu od egzaminu na prawo jazdy kategorii B, znaczna jego część na uprawnienia do kierowania motocyklami odbywa się na placu manewrowym.

Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowca w określonych okolicznościach musi poddać się badaniom psychologicznym, aby sprawdzić, czy spełnia warunki do prowadzenia pojazdu.

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.

Jak uzyskać prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs, oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Organem wydającym prawo jazdy jest starostwo powiatowe.  

Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Z różnych powodów dokument prawo jazdy może ulec zniszczeniu, zaginąć lub zostać skradzionym. W takiej sytuacji zamiast wyrabiać nowy dokument należy wystąpić o wydanie tzw. wtórnika. Podpowiadamy, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

To czy dziecko musi jechać w foteliku zależy zarówno od jego wieku jak i wzrostu. Jakkolwiek niskiego 12-o latka nie zmusi się do jazdy w "foteliku" - nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem i punktami karnymi.

Czy na zamontowanie radia CB trzeba mieć pozwolenie

Radio CB służące kierowcom do porozumiewanie się (w szczególności w celu ominięcia kontroli Policji), nie wymaga żadnego pozwolenia o ile wypełnia kryteria formalne dotyczące jego parametrów.

Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany wymagana jest jego rejestracja. W niniejszym tekście przedstawimy sam proces rejestracji, samochodu zakupionego w Polsce.

Jak przebiega kontrola kierowców?

Policjant, w celu przeprowadzenia kontroli kierowcy i samochodu, ma prawo wydawać polecenia i sygnały. Te polecenia i sygnały może wydawać policjant: pieszy; znajdujący się w pojeździe lub na pojeździe; jadący wierzchem lub rowerem czy też ten znajdujący się w helikopterze.

Jak zdobyć prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs oraz zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) i praktyczny.

REKLAMA