REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Policja zatrzymuje prawa jazdy piratom drogowym

Przez siedem tygodniu obowiązywania nowych przepisów odnośnie karania kierowców, policja zatrzymała już 4 885 praw jazdy osobom, które przekroczyły dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Czy zaostrzone przepisy drogowe poprawiają bezpieczeństwo?

Po zaostrzeniu przepisów drogowych w tym. min. tych dotyczących prędkości, wielu kierowców zdecydowało się jeździć wolniej. Czy jednak wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?

E-usługi dla kierowców

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym zajął się rząd. Niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych a także informacje dotyczące badań technicznych pojazdów.

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

REKLAMA

Bardzo łatwo stracić prawo jazdy od 18 maja 2015 r.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe zaostrzone sankcje m.in. na tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu.

Po wprowadzeniu nowych przepisów Policja zatrzymuje prawa jazdy

Po pierwszej dobie od wprowadzenia nowych przepisów, policjanci zatrzymali 144 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Co ciekawe prawo jazdy może być również zatrzymane na podstawie zdjęcia z fotoradaru.

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że odtajni bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kiedy to zrobi? Co jest przyczyną takiej decyzji?

Kraje UE moga odmawiać prawa do prowadzenia pojazdów obywatelom innych krajów UE

Kraj członkowski UE może odebrać prawo do prowadzenia pojazdów na swoim terenie posiadaczowi prawa jazdy zarejestrowanego w innym kraju członkowskim.

REKLAMA

Zmiana danych osobowych w prawie jazdy

W sytuacji zmiany danych takich jak zmiana nazwiska po ślubie, miejsca zamieszkania, kierowca powinien w ciągu 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia złożyć wniosek o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.

Jak wyrobić numer PKK?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o prawo jazdy, niezbędne jest wyrobienie numeru PKK, tj. Profil Kandydata na Kierowcę. W przypadku złożenia wniosku na dwie kategorie zostaną wygenerowane dwa niezależne numery PKK. Jak wyrobić numer PKK?

Droższe mandaty za prędkość i odpowiedzialność właściciela samochodu

Jeszcze droższe mandaty za przekroczenie prędkości oraz administracyjna odpowiedzialność właściciela za wykroczenia - oto nowy projekt zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego w Polsce.

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmienią się m.in. przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach oraz używania pasów bezpieczeństwa.

PSL chce 3000 zł kary dla kierowcy bez prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy (bez uprawnień) ma być zagrożona mandatem w wysokości 3000 zł. Taki projekt zmian przedstawił klub parlamentarny PSL. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

W jakim celu zabudowuje się ciężarówki?

Spojlery na kabinach ciągników siodłowych to najbardziej widoczne elementy zabudowy ciężarówek. Jednak właściciele pojazdów często stosują również zabudowę przyczep i mniej widocznych miejsc w konstrukcji tzw. TIR-ów. Czemu ma służyć tego typu zabudowa?

Nowe przepisy odnośnie przewożenia dzieci samochodem

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym zakłada m.in. zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Co jeszcze się zmieni?

Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech - co dalej robić ?

Odebranie prawa jazdy na terenie Niemiec rodzi pewne problemy. Kara ma bowiem charakter bezterminowy i tylko w określonych warunkach można odzyskać uprawnienia do kierowania autem. Co trzeba zrobić?

Wymiana opon letnich na zimowe będzie obowiązkowa?

Branża oponiarska naciska na rząd aby wprowadził obowiązek wymiany opon letnich na zimowe. Choć głównym uzasadnieniem jest chęć poprawy bezpieczeństwa na drogach w okresie zimy, nie trudno doszukać się w tej sprawie aspektu finansowego. Korzyści jakich mogą spodziewać się z tytułu wprowadzenia tego przepisu koncerny oponiarskie czy zakłady wulkanizacyjne są ogromne.

Na co zwrócić uwagę kupując motocykl?

Prawo zezwala na prowadzenie motocykli, których pojemność silnika nie przekracza 125 centymetrów sześciennych przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B. Na co zwrócić uwagę kupując motocykl do prowadzenia którego nie jest potrzebna kategoria A prawa jazdy?

Odblaski nie tylko dla dzieci

Obowiązkowe odblaski dla pieszych, nie tak jak dotychczas - tylko dla dzieci, to efekt wprowadzenia nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek noszenia gadżetów odblaskowych: kamizelek, opasek lub breloków.

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Już niedługo kierowcy samochodów osobowych będą mogli prowadzić motocykl bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A.

Prawo jazdy kat. B będzię uprawniać do jazdy motocyklem o pojemności do 125 ccm

Sejm przyjął poprawkę pozwalającą na jazdę motocyklem o pojemności silnika do 125 ccm kierowcy posiadającemu prawo jazdy kategorii B. Motocykl będzie mógł mieć albo automatyczną, albo manualną skrzynię biegów.

Skuter 125 ccm z manulaną skrzynią biegów a prawo jazdy kat. B

Senat przegłosował poprawki do nowelizacji umożliwiającej poruszanie się kierowcom z prawem jazdy kat. B skuterami o pojemności 125 ccm wyposażonych w manualną skrzynię biegów. Czy przepis ten wejdzie jednak w życie?

Trójkąt ostrzegawczy - jak go prawidłowo ustawić?

W razie unieruchomienia auta na drodzie koniecznie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jak to zrobić prawidłowo?

Prawa rowerzysty po zmianach

Zmiany w prawach rowerzysty są przedmiotem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zmiany zakładają wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów oraz ułatwią ich udział w ruchu drogowym.

Opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku

Wydanie prawa jazdy wiąże się z uiszczeniem opłaty w odpowiedniej wysokości. W 2015 roku opłata za wydanie prawa jazdy utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku?

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Błędy kierowców na przejściach dla pieszych

Wypadki na przejściach dla pieszych są zazwyczaj wynikiem brawury zarówno kierowców, jak i nierozsądnego zachowania pieszych. Okazuje się, że piesi na przejściu czują się bezpiecznie i w efekcie tracą czujność.

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Motorower - czy można jeździć nim bez prawa jazdy?

Przełom wiosny i lata to okres wzmożonej aktywności motorowerzystów na drogach. Jakie trzeba mieć uprawnienia aby prowadzić motorower? Jakie jest niezbędne jego wyposażenie? Czym jest motorower?

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że kierowanie wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucją. To oznacza, że środek ten może być nadal stosowany w celu egzekwowania obowiązków alimentacyjnych pozwanych.

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Prawo jazdy - koniec nauki teorii przez internet?

Według propozycji zmian do ustawy o kierujących pojazdami, prawo do zdalnego (za pośrednictwem internetu) odbycia kursu teoretycznego na prawo jazdy miałyby tylko osoby niepełnosprawne. Pozostali kandydaci na kierowców nie mogliby przygotowywać się do egzaminu teoretycznego przez internet. To absurd.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

W związku z licznymi zmianami w przepisach prawnych, które dotyczą kierujących pojazdami postanowiliśmy przybliżyć te sytuacje, w których prawo jazdy nie może zostać wydane zainteresowanemu.

Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

Koniec bezterminowych praw jazdy!

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 2011 roku są zgodne z zapisami Konstytucji RP.

Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy jaki wprowadziła nowa ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku zostanie zbadany przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa dotyczy obowiązkowych badań lekarskich kandydatów na kierowców i konieczności wymiany samego dokumentu po 15 latach.

Czas pracy kierowcy floty

Zbyt krótkie przerwy w pracy kierowcy lub ich zupełny brak prędzej czy później odbiją się negatywnie na jego zdrowiu, życiu czy wydajności w firmie. Oprócz tego grożą mu dotkliwe sankcje karne za nieprzestrzeganie czasu pracy.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Zakaz prowadzenia pojazdów a nie oddane prawo jazdy

Skutki nie zwrócenia dokumentu prawa jazdy po orzeczeniu przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu mogą być bardzo dotkliwe dla kierowcy! Zwlekanie z jego oddaniem najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu kary.

Kurs na prowadzenie pojazdów przewożących wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne - zmiany

Od 19 stycznia 2014 wchodzi obowiązek posiadania specjalnych uprawnień do kierowania pojazdami przewożącymi wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne. Zostało niewiele czasu na jego odbycie a liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA