REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Co zrobić gdy dłużnik przekazał majątek innej osobie

Pożyczyłem koledze większą sumę pieniędzy ponieważ miał chwilowe problemy finansowe. Całą kwotę miał oddać po 3 miesiącach. Początkowo obiecywał że zapłaci najszybciej jak będzie mógł ale po umówionym terminie nadal nie odzyskałem pieniędzy. Po kilku ponagleniach kolega poinformował mnie że nie ma z czego spłacić pożyczki. Nie chciałem w to wierzyć ponieważ ten kolega miał własny dom poza miastem oraz nowe mieszkanie w centrum miasta. Okazało się jednak ze wszystko oddał córce kilka tygodni po mojej pożyczce. Jak odzyskać dług?

Nauka jazdy z rodzicem

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

REKLAMA

Zabiorą prawo jazdy za niezapłacone mandaty

Nowelizacja ustawy  Prawo o ruchu drogowym przewiduje liczne zmiany w zakresie karania mandatami za przekroczenie prędkości. Pozwala również na zawieszenie prawa jazdy dla kierowców ociągających się z zapłatą mandatu.

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Kurs przez internet

Nowa ustawa o kierujących pojazdami zakłada możliwość szkolenia kierowców przez Internet w zakresie części teoretycznej.

REKLAMA

Opłaty za egzamin

Każde podejście do egzaminu praktycznego i teoretycznego podlega opłacie.

Egzamin wewnętrzny

Na zakończenie kursu prawa jazdy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny. Ma on sprawdzić czy kandydat może podejść do egzaminu państwowego.

Zapowiadają się duże zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców.

Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy

Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np. podejmie pracę.

Symbole ograniczeń w prawie jazdy

Prawo jazdy może posiadać ograniczenia związane ze sposobem prowadzenia pojazdu lub koniecznością dostosowania go do potrzeb kierowcy. Ograniczenia wynikają zazwyczaj ze stanu zdrowia kierowcy. Podpowiadamy, jakie są symbole ograniczeń w prawie jazdy.

Wygaśnięcie prawa jazdy

W określonych przypadkach prawo jazdy jest wydawane na czas określony. Terminowe prawo jazdy wygasa i musi być wyrabiane powtórnie po przedstawieniu badań lekarskich.

Czy przekroczenie 24 punktów karnych dotyczy wszystkich posiadanych kategorii?

Posiadam (posiadałem) prawo jazdy kategorii B i A i przekroczyłem dopuszczalną ilość 24 punktów karnych kierując motocyklem. Odebrano mi prawo jazdy. Czy będę musiał zdawać egzamin również na kat. B?

Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Naruszając przepisy ruchu drogowego kierowca otrzymuje poza mandatem również punkty karne. Ich ilość zależy od rodzaju i skali naruszenia przepisów.

Kurs zmniejszający ilość punktów karnych

Raz na pół roku, kierowca może odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Stan konta można zmniejszyć o 6 punktów.

Jakie cechy musi mieć osoba przystępująca do egzaminu?

Ustawodawca postanowił określić jakie cechy muszą charakteryzować kandydata na kierowcę. Zobacz czy spełniasz wymagania.

Jakich zadań można się spodziewać na egzaminie na prawo jazdy kat. B?

Główna część egzaminu na prawo jazdy kategorii B, uprawniająca do kierowania samochodami osobowymi, jest przeprowadzana w ruchu miejskim. Część na placu manewrowym jest bardzo ograniczona.

Międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem uniwersalnym, który przynajmniej w założeniu, powinien być honorowany na całym świecie.

Kurs na prawo jazdy

Nie można uzyskać prawa jazdy bez odbycia kursu przygotowawczego (niezależnie od tego, jak dobrymi jesteśmy praktykami). Dotyczy to również kierowców, którzy utracili uprawnienia w wyniku przekroczenia 20 punktów karnych w pierwszym roku posiadania prawa jazdy.

Egzamin kontrolny

Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z koniecznością zdawania egzaminu kompetencyjnego – np. po przekroczeniu limitu punktów.

Kiedy traci się uprawnienia do kierowania pojazdem?

W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.

Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

W określonych sytuacjach funkcjonariusze Policji mogą zatrzymać za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Pokwitowanie czasem uprawnia do kierowania pojazdem przez 7 dni.

Czym skutkuje wielokrotne oblanie egzaminów?

Egzaminy poprawkowe na prawo jazdy poza tym, że obciążają nasz budżet kolejnymi opłatami, mogą zmusić nas do nieprzyjemnego wydatku w postaci kursu dodatkowego.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma formę testu rozwiązywanego na komputerze. Dzięki temu wynik znany jest od razu po zakończeniu.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A.

W odróżnieniu od egzaminu na prawo jazdy kategorii B, znaczna jego część na uprawnienia do kierowania motocyklami odbywa się na placu manewrowym.

Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowca w określonych okolicznościach musi poddać się badaniom psychologicznym, aby sprawdzić, czy spełnia warunki do prowadzenia pojazdu.

Jakie są kategorie prawa jazdy?

Zobacz jakie pojazdy można prowadzić posiadając prawo jazdy określonej kategorii. Oto wykaz kategorii prawa jazdy wraz z krótkim opisem.

Termin płatności

W jakim terminie należy opłacać rachunki za energię? Czy wystarczy dokonać przelewu dzień przed terminem płatności? Czy liczy się dzień wysłania czy otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorstwo? Sprawdź, który termin jest dla ciebie ważniejszy.

Jak uzyskać prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs, oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Organem wydającym prawo jazdy jest starostwo powiatowe.  

Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Z różnych powodów dokument prawo jazdy może ulec zniszczeniu, zaginąć lub zostać skradzionym. W takiej sytuacji zamiast wyrabiać nowy dokument należy wystąpić o wydanie tzw. wtórnika. Podpowiadamy, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy.

Zaliczenie zapłaty

Prowadzę sklep i kupuję u hurtownika sporo towarów. Kupuję u niego często i mamy wiele nierozliczonych faktur. Mam pytanie czy muszę na każdym przelewie pisać jakiej faktury dotyczy czy też hurtownik sam sobie to zaksięguje.  

Pokwitowanie

Zawarłem umowę o dzieło z księgowym. Miał sporządzić dla mnie bilans oczywiście za wynagrodzeniem. Zleceniobiorca stworzył bilans ja natomiast miałem zapłacić mu pieniądze. Chciałem aby zleceniobiorca wystawił mi pokwitowanie za zapłacone wynagrodzenie. On odmówił. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Kiedy zobowiązanie jest solidarne

Umowę podpisują zawsze dwie strony (np. sprzedający-kupujący, wynajmujący-najemca, zleceniodawca-zleceniobiorca). Może się jednak zdarzyć, że po jednej stronie umowy będzie występować więcej niż jeden podmiot.  

Jak ująć przeterminowane należności

Jeżeli kontrahent nie reguluje należności, należy od niej utworzyć odpis aktualizujący. Takie działanie jest właściwe, jeżeli należność nie była zabezpieczona, a prawdopodobieństwo jej uregulowania jest niskie.

Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która wejdzie w życie 1 października 2008 r. zmieni zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta będą przekazywali do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas. 

Odpowiedzialność za długi spadkowe

W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i długi spadkodawcy. Dziedzicząc np. atrakcyjną działkę, możemy jednocześnie stać się dłużnikami ogromnych kwot wobec wierzycieli spadkodawcy. Długi termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu, lub odrzuceniu spadku (6 miesięcy) powinien nam dać czas na zorientowaniu się w sytuacji.

Jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód nowy, czy używany wymagana jest jego rejestracja. W niniejszym tekście przedstawimy sam proces rejestracji, samochodu zakupionego w Polsce.

Jak zdobyć prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać należy odbyć odpowiedni kurs oraz zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) i praktyczny.

Jak chronić się przed wekslem

Dłużnik powinien być zainteresowany tym, aby do wystawionego przez niego weksla była dołączona deklaracja wekslowa. Podpisanie deklaracji chroni jego interesy, zabezpieczając go przed niezgodnym z porozumieniem wekslowym wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

REKLAMA