REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktoring a forfaiting

Głównym celem faktoringu i forfaitingu jest finansowanie zbywcy wierzytelności w drodze ich nabycia. Obie instytucje różnią się jednak pod wieloma względami.

Jak pozyskać fundusze za pomocą faktoringu?

Faktoring zaliczany jest do źródeł finansowania działalności gospodarczej. Może on stanowić konkurencję względem kredytu udzielanego przez bank.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

REKLAMA

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Na czym polega faktoring pełny

Umowa faktoringu może występować w profesjonalnym obrocie między przedsiębiorcami w różnych postaciach. Jedną z nich jest faktoring określany jako pełny.

REKLAMA

Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Dlaczego warto żądać pokwitowania?

Jeżeli będąc dłużnikiem spełniasz świadczenie, do którego zobowiązałeś się wcześniej w umowie – żądaj pokwitowania. Z wystawieniem pokwitowanie, prawo wiąże istnienie także innych faktów, co pozwala uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Ochrona wierzycieli w sytuacji wyzbywania się majątku przez dłużnika

Jeżeli dłużnik w drodze czynności prawnej (np. umowy sprzedaży, darowizny) sprzedaje/przekazuje swój majątek osobie trzeciej, przez co uniemożliwia swojemu wierzycielowi wyegzekwowanie należności, wierzyciel może wystąpić do Sądu z powództwem, dzięki któremu po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego, możliwym będzie prowadzenie przez wierzyciela egzekucji z majątku, który został darowany przez dłużnika na rzecz osoby trzeciej.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości

Kilka dni temu zjawił się u mnie Komornik Sądowy, przeszukał dokładnie całe moje mieszkanie - dom, a ponieważ nic szczególnie cennego nie znalazł, dokonał zajęcia licznych ruchomości znajdujących się w mieszkaniu m. in. biżuterii, telewizora, pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej, łóżek, pościeli, a nawet węgla przeznaczonego do ogrzania zimą domu. Czy postępowanie Komornika było prawidłowe?

Droższe prawo jazdy oraz rejestracja pojazdów

Weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury które podwyższa opłaty zarówno za wydanie prawa jazdy jak i za rejestrację samochodu. Koszt tych dokumentów nie ulegał podwyższeniu od kilku lat, mimo znacznego podrożenia kosztów ich produkcji.

Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt, który surowo traktuje osoby, które uzyskały swoje pierwsze prawo jazdy. Każdy, kto otrzyma prawo jazdy, będzie poddany dwuletniemu okresowi próbnemu. Zostaną wprowadzone również nowe kategorie praw jazdy, w tym prawo jazdy na quada.

Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego, a więc ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem może w ciągu roku otrzymać 24 punkty karne za różnego rodzaju wykroczenia drogowe. Przekroczenie tego limitu skutkuje utratą prawa jazdy. Dlatego też kierujący imają się różnych sposobów, aby nie przekroczyć magicznej granicy.

Gminy nie składają broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi

Gminy nie zamierzają złożyć broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi, którzy uchylają się od płacenia alimentów na rzecz dzieci.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?

Czy można wykupić punkty karne?

Punkty karne to zmora nie jednego kierowcy. Można je dostać za wszelkiego rodzaju przekroczenia przepisów Prawa ruchu lądowego. Uzyskanie odpowiedniej liczby punktów powoduje utratę prawa jazdy i konieczność odbywania ponownego kursu.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat za popełnienie określonych w kodeksie wykroczeń (w części szczególnej). Celem orzekania tego zakazu jest zabezpieczenie uczestników ruchu drogowego przed uczestnikami stwarzającymi zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, a także poprzez represyjne oddziaływanie wpłynąć na zachowania sprawcy w przyszłości.

Droższe prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Zgodnie z nowym projektem Ministerstwa Infrastruktury podwyżce ulegną opłaty związane z prawem jazdy i rejestracją. Ministerstwo wskazuje, że ceny mimo znacznego podwyższenia kosztów produkcji takich dokumentów nie zmieniły się od 2002 r.

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Odpowiedzialność za długi spółki

Nie zawsze prowadzenie działalności w ramach spółki zwolni cię od odpowiedzialności za zobowiązania. Sprawdź kiedy i jak będzie odpowiadać.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dłużnicy alimentacyjni zachowają prawo jazdy

Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same jak w Polsce.

Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.

Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jeśli nie wiesz, że go nie masz, to jedziesz jak zawsze – na „pewniaka”. Ale jeśli już wiesz, że go nie masz, to każdy samochód obok wydaje się nieoznakowanym radiowozem. No właśnie - prawo jazdy.

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe po dłużniku

Do grona osób, które mogą wnieść o stwierdzenie nabycia spadku nie należą tylko spadkobiercy zmarłego – ale także osoby mające w tym interes prawny – m.in. jego wierzyciele.

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Radio i telewizja informują o rosnącej liczbie wypadków. A także o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. Warto wiedzieć, że w Polsce sprawcy wypadku można odebrać prawo jazdy.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

Opóźnienie i zwłoka dłużnika

Przepisy prawa cywilnego rozróżniają zwykłe opóźnienie oraz tzw. opóźnienie kwalifikowane, zwane inaczej zwłoką. Czym jest zwłoka dłużnika i jakie ma ona konsekwencje?

Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.

Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych.

Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?

W czerwcu zmieni się rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zmianom ulegnie, w pewnym zakresie, egzamin praktyczny.

Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Charakterystyczna koperta z symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, oznacza miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych- jednak nie tylko.

Gdzie nie można się zatrzymać?

Zatrzymanie pojazdu może być zakazane odpowiednim znakiem drogowym. Niedopuszczalność zatrzymania samochodu może jednak wynikać również z innych uwarunkowań – i nie być sygnalizowane za pomocą znaków.

Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Osoby niepełnosprawne, oraz osoby przewożące niepełnosprawnych mogą (z zachowaniem zasad ostrożności) nie stosować się do wybranych znaków drogowych.

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

REKLAMA