REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden ze środków karnych przewidzianych przez prawo. Postaramy się wyjaśnić trudną kodeksową terminologię i odpowiedzieć na pytanie: czy i kiedy możemy zostać pozbawieni możliwości prowadzenia auta?

Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?

Redukcja punktów karnych to czasem jedyne wyjście, aby zachować prawo jazdy. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie są koszty tego zabiegu.

Ochrona praw dłużników przed e-sądem

Parlament ostatecznie uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego dotyczącą m.in. ochrony praw dłużników przed e-sądem. Zmiany ograniczają możliwość nadużywania elektronicznego postępowania upominawczego do ściągania przedawnionych długów.

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W czerwcu 2011 r. wystawił fakturę dla kontrahenta na kwotę 24 000 zł netto. Wartość faktury zaliczył do przychodów należnych. Faktura nie została zapłacona do dzisiaj. Kontrahent zmarł w styczniu 2013 r. Podatnik otrzymał od żony zmarłego pisemną informację, że spadkobiercy odrzucili spadek. Czy wierzytelność nieściągalna z powodu śmierci kontrahenta i odrzucenia spadku przez spadkobierców może być kosztem uzyskania przychodów?

REKLAMA

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Osoby, które zdały prawo jazdy kat. A tuż przed 19 stycznia 2013 roku otrzymają dokument dopiero za 6 lat! Jak to możliwe?

PESEL lub NIP tylko w e-sądach

Obowiązek podania numeru PESEL lub NIP będzie dotyczył tylko spraw prowadzonych w e-sądach.

Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku

Kurs reedukacyjny zamiast odebrania prawa jazdy. Nowe przepisy miały wejść w życie od 19 stycznia 2013 roku, ale trzeba będzie poczekać na nie do 2016 roku.

REKLAMA

Kategoria prawa jazdy AM - kogo obowiązuje

Nowa kategoria prawa jazdy AM umożliwia prowadzenie skutera lub motoroweru osobom, które przed 19 stycznia 2013 r. nie skończyły 18 lat i nie miały karty motorowerowej. Co z pozostałymi?

Egzamin na prawo jazdy w 2014 r. zdamy w mniejszych miastach

Egzaminy na prawo jazdy będą mogły być przeprowadzane w miastach na prawach powiatu, których organem wykonawczym jest prezydent. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w tym roku, to już w 2014 przyszli kierowcy powinni mieć do dyspozycji więcej ośrodków egzaminacyjnych.

Wymiana praw jazdy - niezgodna z konstytucją?

Obowiązkowa wymiana wszystkich praw jazdy z bezterminowych na terminowe jest według niektórych senatorów niezgodna z konstytucją. Czy Trybunał Konstytucyjny sprawi, że nie trzeba będzie wymieniać prawa jazdy na terminowe?

Nowe prawo jazdy niezgodne z Konstytucją?

Senatorowie uważają, że zamiana bezterminowego prawa jazdy na okresowe jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Grupa trzydziestu senatorów skarży również obowiązkowe badania lekarskie, jakim mają poddać się kierowcy przy wymianie dokumentu.

Upadający dłużnik może skorzystać ze zwolnienia od kosztów sądowych

Wykonując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 maja 2012 r., w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze uchylono ust. 1 w art. 32. Przepis ten ograniczał bowiem prawo do sądu, uniemożliwiając uzyskanie zwolnienia dłużnika-wnioskodawcy od opłaty sądowej od wniosku o ogłoszenie upadłości.

E-sądy przyjaźniejsze dłużnikom

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Usprawniają one pracę e-sądów i zwiększają prawa dłużników.

Czy zapisem windykacyjnym można objąć przedmioty majątku wspólnego

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że zapisem windykacyjnym mogą być objęte przedmioty majątkowe należące do majątku wspólnego małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej, wymienione w art. 9811 §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Jak określić wysokość opłaty za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą podstawą ustalenia wysokości opłaty należnej komornikowi za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia jest wartość roszczenia pieniężnego określonego we wniosku przez wierzyciela.

Hyosung dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2

Nowe przepisy dotyczące nabywania prawa jazdy w Polsce, które 19 stycznia 2013 r. weszły w życie, wprowadziły nowe kategorie prawa jazdy w tym kategorie A2. Dla przypomnienia, motocyklista z kategorią A2 może prowadzić pojazd o mocy do 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.

Terminy zapłaty w transakcjach handlowych określone ustawowo

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, po podpisaniu przez Prezydenta, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w elektronicznym Dzienniku Ustaw RP. Nowe rozwiązania powinny, w założeniu projektodawców, przyczynić się do zmniejszenia opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcania stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Prawo jazdy kategoria AM zamiast karty motorowerowej

Od 19 stycznia 2013 r. na motorower i quad będzie wymagane prawo jazdy kategorii AM. Tym samym karta motorowerowa przestanie funkcjonować.

Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r.

Gdzie policja ustawia radary we Wrocławiu?

Obecnie najpopularniejszym sposobem na karanie kierowców jest ustawianie fotoradarów. Jednak nie możemy zapomnieć, że policja również przeprowadza kontrole prędkości za pomocą radarów. Podpowiadamy, gdzie najczęściej można spotkać radar we Wrocławiu.

Jak ująć w księgach rachunkowych operacje związane z funduszem alimentacyjnym

Jakie zasady obowiązują w przypadku ewidencji operacji dotyczących funduszu alimentacyjnego w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej i organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego?

Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów.

Szkoła nauki jazdy - jak wybrać?

Wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy to nie lada wyzwanie dla wszystkich, którzy mają zamiar odbyć kurs na prawo jazdy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy.

Sprzedaż wierzytelności – skutki w PCC

Umowa sprzedaży wierzytelności, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku objęcia tej czynności podatkiem VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych płacić nie trzeba

Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Nowe europejskie prawo jazdy

19 stycznia 2013 r. weszła w życie trzecia dyrektywa o unijnym prawie jazdy i jednocześnie zostało wprowadzone europejskie prawo jazdy. Od tego dnia wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w UE mają mieć postać plastikowej karty przypominającej kartę kredytową, standardowy europejski format i lepsze zabezpieczenia.

Prawo jazdy 2013 – testy

Zmiana w prawie jazdy w 2013 roku opiera się przede wszystkim na modyfikacji teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy. Jak zmieniły się testy egzaminacyjne w nowej formie egzaminu na prawo jazdy?

Prawo jazdy 2013 – zmiany

19 stycznia 2013 roku weszły zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zmienił się przede wszystkim egzamin teoretyczny poprzez zwiększenie i utajnienie puli pytań testowych.

Prawo jazdy 2013 – prawo jazdy na motocykl

W 2013 roku trudniej będzie uzyskać prawo jazdy na motor. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadzają nowe kategorie i podnoszą wiek upoważniający kandydata do jazdy na motocyklu. Zmiany dotyczące prawa jazdy dla motocyklistów weszły w życie 19 stycznia 2013 r.

Prawo jazdy 2013 – odbiór prawa jazdy

Po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym przychodzi czas na odbiór prawa jazdy. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe i gdzie odebrać swoje prawo jazdy?

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

Już 19 stycznia 2013 roku wejdzie w życie nowa ustawa o kierujących drogami. Jej opracowywanie wywołało sporo zamieszania zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy mają się o co martwić?

Motocykle Suzuki dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2

W obliczu nowych przepisów dotyczących prawa jazdy, a zwłaszcza nowej kategorii prawa jazdy na motocykle A2, Suzuki poszerza ofertę sprzętów spełniających warunki nowej kategorii. Najpopularniejsze modele japońskiego producenta w wersjach odpowiadających wymogom kategorii A2, m.in. ścigacz GSX R600, turystyczny V-Strom czy cruiser Intruder.

Zastaw na prawach

Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne.

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

19 stycznia 2013 wchodzi w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która istotnie zmienia obowiązujące przepisy. Zmiany dotyczą zarówno osób, które dopiero będą starać się o prawo jazdy jak i tych, które je posiadają od wielu lat. Postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze zmiany w prawie jazdy w 2013 r.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Odebranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu

Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od spłaty alimentów można wnioskować o zabranie mu prawa jazdy. Należy również pamiętać, iż osoba niepłacąca alimentów może zostać oskarżona o uchylanie się od zobowiązań alimentacyjnych na podstawie kodeksu karnego.

Prawo jazdy 2013 – wymiana dokumentu

Wraz z wejściem ustawy o kierujących pojazdami od 19 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady wymiany prawa jazdy. Kto będzie musiał wymienić prawo jazdy w 2013 roku? Czy nowe prawo jazdy również trzeba wymienić?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2013/2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe. Od 2013 roku zmieniły się zasady redukcji punktów karnych, które zostały zastąpione zostaną kursem reedukacyjnym.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe.

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Prawo jazdy 2013 – egzamin teoretyczny

Od 19 stycznia 2013r. na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawiły się nowe pytania. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w 2013 r. składa się z dwóch części. Różni się poziom trudności pytań oraz punktacja za poszczególne pytania.

Prawo jazdy 2013 - zmiany

Od 19 stycznia 2013 r. znacznie zmienią się zasady uzyskania prawa jazdy przez kierowców. Jakie zmiany od 2013 r. czekają na kierowców? Czy trudniej będzie zdać na prawo jazdy? Jaki organ wyda kierowcy prawo jazdy?

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

REKLAMA