REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo budowlane, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Nowe prawo budowlane znosi wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Ponadto zmiany dotyczą kwestii formalnych, związanych z rozpoczęciem budowy. Ma być prościej i szybciej dla przedsiębiorców oraz inwestorów.

Rząd pozytywnie o OZE

Rząd pozytywnie wypowiedział się na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane. Propozycje zmian dotyczą lokalizacji OZE oraz rozszerzenia udziału społeczności w procesie lokalizacji farm wiatrowych.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości

Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego?

Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnej w sytuacji, kiedy jest ona sprzeczna z prawem? Co zrobić w sytuacji, kiedy notariusz podczas zawierania umowy deweloperskiej, odmawia poświadczenia umowy twierdząc, że projekt budowlany jest niezgodny z przepisami powołując się na rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462 z późn. zmianami).

Kodeks budowlany - projekt

25 lutego 2015 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przyjęła projekt kodeksu budowlanego. Przewodniczący Komisji przekazał projekt Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju. Ministerstwo analizuje przedstawiony projekt. Do najważniejszych zmian należą: wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie ilości obiektów realizowanych na zgłoszenie, skrócenie terminu rozpatrzenia zgłoszenia, ograniczenie wymogu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Wynagrodzenie za przesył, czy zasiedzenie służebności gruntu?

Zgodnie z uchwałą SN stara decyzja administracyjna na budowę i eksploatację linii wydane przedsiębiorstwom energetycznym nie będzie podstawą do wystąpienia o zasiedzenie służebności gruntowej. Łatwiej będzie starać się właścicielowi działki o ustanowienie służebności przesyłu i uzyskanie z tego tytułu wynagrodzenia lub odszkodowania z tego tytułu.

REKLAMA

Umieszczanie reklam na budynkach i przy drogach - wymogi prawne

Przedsiębiorcy umieszczają swoje reklamy w różnych miejscach - na budynkach (także zabytkowych), przy drogach - i w różnej formie - tablice reklamowe, bilboardy, tablice świetlne (LED). Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić, by nie narazić się na sankcje za umieszczanie reklam bez wymaganych prawem pozwoleń na budowę lub zgłoszenia.

Nieruchomości logistyczne – dobra inwestycja

Polskie nieruchomości komercyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów z Ameryki Północnej, Azji i Australii. W Polsce następuje większy wzrost nieruchomości logistycznych takich jak np. magazyny, niż na zachodzie Europy.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego mieszkania są kosztem

Z przepisów o podatku dochodowym wynika, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania można zaliczyć wyłącznie wydatki związane ze sprzedażą lub unowocześnieniem lokalu sprzedawanego. Czy za taki koszt można uznać wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego, kupionego za wpływy ze sprzedaży poprzedniego lokal?

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Zamiana nieruchomości jest uznawana za odpłatne zbycie nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Z kolei podział nieruchomości przez właściciela na mniejsze działki nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Jak dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Odpowiedzialność dewelopera za wady fizyczne sprzedanych przez niego nieruchomości jest szczególną formą odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ma charakter obiektywny, czyli jest niezależna od winy sprzedającego. Jak więc skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Dom bez pozwolenia

Zlikwidowanie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku budowy domów jednorodzinnych to główne założenie projektu zmian ustawy Prawo budowlane. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada możliwość budowy domu bez pozwolenia, na podstawie samego zgłoszenia.

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej są znacznie złagodzone. W przypadku inwestycji dotyczących urządzeń infrastruktury technicznej, nie jest konieczne spełnienie wymogu dobrego sąsiedztwa ani wymogu dostępu do drogi publicznej.

Przedsiębiorcy za wprowadzeniem zmian w prawie budowlanym

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, w ramach prac nad projektem ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych. Przedsiębiorcy chcą umożliwienia prowadzenia książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, digitalizację map geodezyjnych, uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów z zakresu prawa budowlanego.

Kodeks budowlany na początku 2015 roku

Założenia do kodeksu budowlanego mają trafić do konsultacji społecznych na początku 2015 roku. Projekt kodeksu budowlanego został poszerzony o kwestie planistyczne.

Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.

Do konsultacji społecznych mają trafić założenia kodeksu budowlanego na początku 2015 r. Komisje mają przedstawić swoje ustalenia w połowie przyszłego roku.

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Pozwolenie na budowę – jak uzyskać status strony?

Nierzadko zdarza się, że właściciele sąsiadujących ze sobą nieruchomości popadają w konflikt z inwestorami. W takiej sytuacji warto, aby w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę sąsiad udowodni, że posiada status strony. Do jakich regulacji prawnych należy się odwołać?

Zmiany w Prawie zamówień publicznych - niezbędne aby branża budowlana mogła się rozwijać

Zmiany w prawie budowlanym są niezbędne, aby branża budowlana mogła się normalnie rozwijać po 2020 roku. W przeciągu ostatnich dwóch lat upadło bowiem kilkaset firm budowlanych.

Nabycie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości

Jedną z możliwości nabycia prawa własności nieruchomości jest jej zasiedzenie. Dla ważności nabycia tego prawa konieczny jest upływ czasu. Wówczas dotychczasowy właściciel traci to prawo bez możliwości uzyskania rekompensaty finansowej.

Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Prostsze procedury w prawie budowlanym

Proponowane zmiany ustawy - Prawo budowlane zakładają zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli tych, które nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym prawo pierwokupu nieruchomości rolnej polega na tym, że może być ona sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, by zrealizować prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne – różnice

"Pomieszczenie pomocnicze", a "pomieszczenie przynależne" to dwa zupełnie różne pojęcia, które są często mylone. "Pomieszczenie pomocnicze" to takie, które służy ludziom do celów mieszkalnych. "Pomieszczenie przynależne" natomiast to takie, które wg przepisów prawa nie jest miejscem przeznaczonym do stałego zamieszkiwania ludzi.

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować energię odnawialną

W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Zmiany w prawie budowlanym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym oraz niektórych innych ustawach. Projekt przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Zmiany obejmują w szczególności przyspieszenie procesu budowlanego poprzez skrócenie okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji prawa budowlanego i niektórych innych ustaw dotyczące uproszczenia i skrócenia procesu budowlanego dla zdecydowanej większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego. Oznacza to, że jeśli planowane przepisy wejdą w życie, budowa budynku będzie trwała krócej.

Prawo budowlane - zmiany od sierpnia 2014 r.

Zmianie ulegną m.in. zasady przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień budowlanych oraz wysokości opłat za te postępowania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia 2014 r.

Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane zmienią się przepisy dotyczące między innymi budowy domów jednorodzinnych. Wprowadzone ułatwienia mają skrócić okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac budowlanych – zamiast pozwolenia na budowę wystarczy będzie złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracyjnym. Niestety nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Pierwotnie miało się to dokonać w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku, później początek obowiązywania nowelizacji przesunięto na pierwszy kwartał 2014 roku.

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego to jedna z głównych propozycji przewidywanych w projekcie zmian w ustawie – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.). Zastąpienie pozwolenia na budowę zgłoszeniem nastąpi, gdy dom jednorodzinny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko ani na sąsiednie działki.

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją przewidzianą wprost w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207). Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą pozwala na skorzystanie z preferencji podatkowej.

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Rok 2014 przyniósł zmiany w zasadach odzyskiwania podatku VAT za materiały budowlane. W związku z tymi zmianami niewielu Polaków będzie mogło odliczyć podatek VAT. Jednym z ograniczeń, które weszły w życie w styczniu tego roku jest brak możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystane do remontu domu o powierzchni powyżej 110 m kwadratowych.

Nienależyty stan chodnika zimą

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zmiany w prawie budowlanym miały wejść w życie pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym, przewiduje się, że będą one obowiązywały od lutego lub marca 2014 roku. Zmiany obejmą między innymi zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź jakie przepisy budowlane wejdą w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.

Problemy z uciążliwymi sąsiadami

Mieszkając w zabudowie wielorodzinnej, każdy powinien się liczyć ze zdarzającym się sporadycznie zachowaniami sąsiadów, które wykraczając poza ramy porządku domowego, czy to przez głośne zachowanie, czy to inne niestosowne zachowanie. Każdy jest człowiekiem i zdarzają się sytuacje, w których sąsiad może być uciążliwy dla drugiego sąsiada. Nieznośny sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie.

Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Zmiany mają współgrać z kodeksem budowlanym, który jest dopiero tworzony. Na jakie zmiany muszą się przygotować firmy budowlane i osoby indywidualnie budujące domy jednorodzinne? Jak zmieni się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę?

Będzie możliwość budowy na cudzym gruncie

Zgodnie z projektem zmian kodeksu cywilnego przygotowanym przez Ministerstwa Sprawiedliwości będzie można wznieść budowlę na cudzym, prywatnym gruncie.

REKLAMA