REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Opiekunowie i opiekunki pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Po 25 latach pracy. Ale wcześniej - za każde 5 lat wymiar rocznego urlopu będzie zwiększany o 2 dni.
Zwykle pracownikom przysługuje 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego - wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy. Jest jednak wielu pracowników, którym przysługuje urlop w wymiarze 30 dni lub 36 dni.
Możliwość dofinansowania z ZFŚS różnych form wypoczynku wynika z ustawy. Jednak zasady jego przyznawania obowiązujące w poszczególnych zakładach pracy mogą być różne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie pozbawić się prawa do wczasów pod gruszą.
Jak zaplanować urlop, by maksymalnie przedłużyć okres wypoczynku? To pytanie zadaje sobie na początku roku wielu pracowników. Wielkanoc jest okresem, który sprzyja wydłużaniu wolnego od pracy.
REKLAMA
Pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Ale nie zawsze. Sprawdź kiedy może sam zdecydować, kiedy pracownik będzie odpoczywał.
Urlop ojcowski udzielany jest w celu opieki nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest udzielany w wymiarze do 2 tygodni, na wniosek pracownika-ojca.
Podstawowe wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom to 20 i 26 dni. Dobrze planując pracownik może jednak w 2024 r. odpoczywać znacznie dłużej. I to nie korzystając z innego rodzaju zwolnień.
W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.
REKLAMA
W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.
Współczynnik urlopowy jest niezbędny przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Należy przy tym stosować współczynnik obowiązujący w roku, w którym stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany. Co jednak zrobić, jeśli obowiązują dwa współczynniki urlopowe?
Urlop wypoczynkowy udzielany jest zazwyczaj na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak sytuację, kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy pomimo, iż pracownik nie wystąpił z wnioskiem o urlop. Pracownik musi wtedy wykorzystać urlop wypoczynkowy. Jest to możliwe w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo zatrudnienia pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe?
Jednym z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu związanego z opieką nad dzieckiem. Ta sytuacja to wyjątek od zasady, zgodnie z którą urlopów wypoczynkowych udziela pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników. Jednak prawo do przedłużenia okresu opieki na dzieckiem przy wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego łatwo stracić. Wystarczy popełnił mały błąd.
Trwają konsultacje i prace w Sejmie RP nad nową instytucją, która w założeniu ma dbać o prawa i interesy pracownicze. Ma być powołany Rzecznik Praw Pracowniczych - jest już projekt ustawy. Czy to koniec z wykorzystywaniem osób na tzw. "śmieciówkach". Poniżej szczegółowe założenia.
W razie niewykorzystania należnego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Podstawą do obliczenia ekwiwalentu jest wynagrodzenie pracownika oraz inne świadczenia ze stosunku pracy.
Pracodawcy, którzy podjęli decyzję o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r., powinni o tym poinformować pracowników. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?
Tuż po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku rozpoczął się kolejny okres, w którym zwiększa się chęć korzystania przez pracowników z urlopu wypoczynkowego. Od 15 stycznia do 25 lutego 2024 r. będą trwały ferie zimowe, a pracownicy posiadający dzieci w wieku szkolnym staną przed wyzwaniem zorganizowania im wolnego czasu. Wielu z nich już w 2023 r. zgłosiło pracodawcom chęć wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Czy to oznacza, że mogą być pewni, że w tym okresie będą wypoczywali? Niekoniecznie.
Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ulec przesunięciu. Przyczyny przesunięcia urlopu mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Niektóre z tych przyczyn obowiązkowo przesuwają termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a inne jedynie mogą stanowić powód ewentualnego przesunięcia urlopu.
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych. Uprawnienie to przysługuje wszystkim pracownikom, a więc także – pracownikom młodocianym. Przepisy Kodeksu pracy regulują urlopy dla młodocianych w sposób odmienny od urlopów dla pozostałych pracowników. Inny jest wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi młodocianemu. Niektórym młodocianym należy się także bezpłatny urlop w czasie wakacji.
Pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą prowadzić działalność socjalną polegającą na wypłacie świadczenia urlopowego. Z wypłaty tego świadczenia pracodawcy mogą jednak zrezygnować, o czym powinni poinformować swoich pracowników.
Jak urlop wychowawczy wpływa na urlop wypoczynkowy? Czy podczas nieobecności pracownicy będącej na wychowawczym nalicza się urlop wypoczynkowy za kolejne lata? Czy zaległy urlop może się przedawnić? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje po wychowawczym?
Zbliżają się zimowe ferie szkolne. Mimo że zmieniły się terminy ferii, w niektórych województwach uczniowie wkrótce rozpoczną odpoczynek. Czy podczas ferii należy udzielić urlopu także pracownikom młodocianym?
Okres zimowych ferii szkolnych to czas, w którym pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych. Część pracodawców wypłaca im świadczenie urlopowe. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w styczniu 2024 r.?
Zbliżają się zimowe ferie szkolne. Czy w związku z tym pracodawca powinien udzielić pracownikowi młodocianemu urlopu wypoczynkowego? Wyjaśniamy zasady udzielania urlopów pracownikom młodocianym.
Tworzenie planu urlopów powinno być wygodą zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników. Powinien on godzić ich sprzeczne interesy – zapewnić normalny tok pracy i jednocześnie umożliwić wypoczynek w dogodnym terminie. Jeżeli jednak plan tworzy się na cały rok kalendarzowy, to w praktyce rzadko udaje się go zrealizować, a czas poświęcony na jego przygotowanie jest najczęściej czasem straconym.
Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w 2023 r. przejdzie jako urlop zaległy na rok 2024 r. Nie wszystkie uprawnienia urlopowe przechodzą na rok następny.
Aż 9 dni majówki przy wykorzystaniu zaledwie 3 dni urlopu? Tak będzie już w 2024 r. Sprawdź jak zaplanować urlop w 2024 r.
Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.
Urlop wypoczynkowy w 2024 roku - wszystko, co musisz wiedzieć o wymiarze urlopu. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje. Ile płatny jest urlop? Do kiedy należy go wykorzystać? Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Pobierz darmowy wzór wniosku.
W tym roku zatrudniłem w firmie pierwsze osoby na umowę o pracę. Obecnie pracuje u mnie 5 pracowników. Zbliża się koniec roku i nie wiem, czy mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2024 r. Czy w takiej małej firmie jak moja też trzeba tworzyć plan urlopów? – pyta Czytelnik z Bydgoszczy.
1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?
W każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Jeżeli pracownik w danym roku nie wykorzysta wszystkich dni urlopu na żądanie, to pracodawca powinien traktować je jako zaległy urlop wypoczynkowy. Jednakże te dni urlopu może udzielić nawet do 31 grudnia następnego roku.
Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Długie weekendy w 2024 roku. Nowy rok przynosi wiele możliwości dla pracowników, aby wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się długimi weekendami. Z odpowiednim planowaniem, można maksymalizować czas wolny, korzystając z przysługujących 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy.
Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.
Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?
Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?
Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w dniu 22 listopada 2023 r. rządowy projekt rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi z 20 listopada 2023 r. (dalej jako: projekt). Trwają aktualnie uzgodnienia międzyresortowe.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie pracy, globalizacja stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie ochrony praw pracowniczych. Wpływ międzynarodowych korporacji, rosnąca mobilność siły roboczej oraz postępująca cyfryzacja wymagają od prawodawców, organizacji pracodawców i związków zawodowych nowych strategii i rozwiązań.
Czy święto wypadające w sobotę daje prawo do dodatkowego dnia urlopu wypoczynkowego? Dzień wolny za święto w sobotę może być wyznaczony na dzień urlopu pracownika. Czy w takiej sytuacji należy się dodatkowy dzień wolny?
Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynika z liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Ile będzie wynosił współczynnik urlopowy w 2024 r.? Do czego służy współczynnik urlopowy. Wyjaśniamy
W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.
Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny.
Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.
Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.
35-godzinny tydzień pracy i 35-dniowy urlop dla pracowników stanie się faktem? Kiedy to rozwiązanie wejdzie do Kodeksu pracy?
Wynagrodzenie urlopowe ma zapewnić pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego takie same przychody, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Koniec sezonu urlopowego 2023 r. to czas, w którym wielu pracowników zastanawia się, czy dział kadr prawidłowo wyliczył wynagrodzenie za czas urlopu, z którego właśnie wrócili. Wyjaśniamy wątpliwości.
Zaległy urlop wypoczynkowy za 2022 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2023 r. Roszczenia dotyczące urlopu za ubiegły rok przedawnią się w 2026 r.
REKLAMA