Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10), w której stosunkiem głosów 22 do 8 wygrała teza, że pakiety medyczne fundowane pracownikom przez pracodawcę są dla pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Uzasadnienie jest bardzo ciekawe, m.in. dlatego, że NSA odniósł się również do kwestii obliczania wartości takiego świadczenia. Ponadto ważne dla podatników argumenty przeciw tezie uchwały znalazły się w zdaniach odrębnych tych sędziów, którzy głosowali przeciw uchwale.
Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.
Amortyzacji, według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą podlegać takie środki trwałe, w tym przypadku – auta stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które nabyte we własnym zakresie są kompletne i zdatne do używania w okresie dłuższym niż rok. Oczywiście warunkiem sine qua non jest wykorzystywanie pojazdów na potrzeby związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i to, by zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.