REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe prawo restrukuryzacyjne korzystne dla podatników

Dobiegają końca prace nad projektem ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Resort sprawiedliwości w ostatniej chwili wprowadził do niego zmiany korzystne dla podatników. Przepisy mają pomóc w ratowaniu firm w kłopotach finansowych.

W drugim kwartale PKB wyższe o 3,3 proc.

GUS przedstawił dane dotyczące wysokości PKB. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 3,3 proc. Nie oznacza to jednak dynamicznego rozwoju gospodarki.

Podporządkowanie autonomiczne pracownika

Podporządkowanie autonomiczne pracownika nie zostało – jak dotąd – zdefiniowane w kodeksie pracy. Pojęciem podporządkowania autonomicznego (samodzielnego, niezależnego) chętnie posługują się sądy powszechne. Czym jest i kogo dotyczy podporządkowanie autonomiczne? Czym różni się podporządkowanie pracownicze od autonomicznego?

Odpowiedzialność karna gospodarcza a ryzyko gospodarcze

Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?

REKLAMA

Kapitał przedsiębiorstwa i źródła jego pozyskiwania

Strategia finansowa przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na pomnażanie jego wartości. Owa wartość zależy głównie od efektywnego wykorzystania posiadanych aktywów oraz od prowadzonej polityki pozyskiwania kapitałów. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest maksymalna, gdy zachowana jest optymalna struktura kapitału. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie charakterystyki kapitału. Szczególna uwaga została poświęcona jego źródłom, cechom i funkcjom oraz determinantom struktury kapitałowej.

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

W zarządach wielu firm nadal dominują mężczyźni, jednak kobiety zakładają dziś coraz więcej firm. Prowadzenie własnej firmy jest dla nich alternatywą dla pracy na czyjś rachunek.

Dzień wolny w pracy za oddanie krwi

Pracownicy, którzy oddają krew w godzinach pracy mogą liczyć na cały dzień wolny bądź jego część w zależności od wydanego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Zwolnienie powinno określać czas zwolnienia od pracy.

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym - od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o podatku węglowodorowym. Ustawa wprowadza specjalny podatek węglowodorowy oraz rozszerza zakres przedmiotowy podatku od wydobycia niektórych kopalin o wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Nowy projekt ustawy dla monitoringu wizyjnego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło nowy projekt ustawy o monitoringu wizyjnym. Nowe założenia mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Dzięki temu zostaną uregulowane kwestie umieszczania monitoringu wizyjnego w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik powinien przede wszystkim dowiedzieć się, czy ma możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. W jaki sposób przekazać pracodawcy wypowiedzenie?

List ostrzegawczy dotyczący oszustw w VAT w branży elektronicznej

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki wystosowało list ostrzegawczy, który skierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ostrzegawczy, dotyczący oszustw w podatku VAT, ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki w wydanym liście informuje przedsiębiorców o zagrożeniach związanych z oszustwami w zakresie podatku VAT z branży elektronicznej. List nie stanowi źródła praw i obowiązków.

Wyniki przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2014 r.

Przedsiębiorstwa średnie i duże zwiększyły w 1. połowie 2014 r. przychody i koszty o 2,5 proc., a ich wynik finansowy netto wzrósł o 1,5 proc. r/r - podał GUS.

Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim

Urlop ojcowski może być wykorzystywany równocześnie z urlopem macierzyńskim, na którym przebywa matka dziecka. Warunkiem uzyskania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego jest złożenie u pracodawcy wniosku na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą korzystać – równocześnie z matką – zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni.

Co grozi za nieprawidłowe oznakowanie produktu?

Producenci zdają sobie sprawę z siły oznaczeń zamieszczonych na opakowaniach produktu. By podnieść sprzedaż, potrafią się czasem uciekać do nieuczciwych praktyk konsumenckich. Co im za to grozi?

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Konsument, którego prawa zostały naruszone może dochodzić polubownego rozstrzygnięcia sporu z przedsiębiorcą przez sądem polubownym przy właściwych inspektorach Inspekcji Handlowej. Aby uniknąć drogi sądowej, można wszcząć postępowanie mediacyjne, które zrealizuje Izba Handlowa.

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracę, czyli o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia powinna być zawarta pomiędzy dwoma, niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Dla jej prawidłowości nie powinna być zawierana między pracodawcą a pracownikiem. Jak prawidłowo określić warunki współpracy, aby umowa nie miała znamion stosunku pracy?

Przyłączenie budynku do sieci gazowej

Przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy, po spełnieniu warunków przyłączenia do sieci. W jaki sposób przyłączyć budynek do sieci gazowej?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Każdy konsument ma prawo zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Informacje o sprzedawcach działających na terenie dystrybutora, do którego sieci konsument jest przyłączony dostępne są u tego dystrybutora. Jak krok po kroku zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zasady przeprowadzania inwentaryzacji

Inwentaryzacja jest ważnym narzędziem kontroli oraz przeciwdziałania nieprawidłowościom w przedsiębiorstwie, stanowi także niezwykle istotny element rachunkowości jednostki. Celem inwentaryzacji jest ustalenie faktycznych stanów aktywów i pasywów, odpowiednie skorygowanie danych ewidencyjnych o powstałe różnice, tak aby dane te były zgodne ze stanem faktycznym, rozliczenie osób odpowiedzialnych materialnie za powierzony majątek oraz ocena stanu i przydatności posiadanych zasobów.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik, który został niesłusznie i bezpodstawnie zwolniony z pracy może odwołać się do sądu pracy. Jeżeli sąd orzeknie na korzyść pracownika, wówczas może zostać przywrócony do pracy i w ciągu 7 dni zgłosić pracodawcy gotowość do podjęcia pracy. W następstwie przywrócenia będzie wykonywał dotychczasowe obowiązki sprzed zwolnienia.

Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje

Pracodawca naruszający zasady wypłaty wynagrodzenia naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą. Przepisy przewidują także inne sankcje w takiej sytuacji.

Zasady wypłaty wynagrodzenia

Płaca korzysta ze szczególnej ochrony prawnej. Odpowiednikiem praw pracownika w tym zakresie jest ciążący na pracodawcy obowiązek prawidłowej wypłaty wynagrodzenia. Obowiązek ten został dość szeroko unormowany. Obejmuje on przede wszystkim wypłatę wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości i formie, we właściwym terminie i miejscu.

Chronione informacje płacowe

Prawo do wynagrodzenia jest nie tylko prawem majątkowym, ale przede wszystkim prawem podmiotowym pracownika. Na płaszczyźnie prawa cywilnego uprawniony na ogół nie musi swojego prawa realizować samodzielnie, w jego imieniu mogą działać umocowane do tego osoby, zaś prawa majątkowe są co do zasady zbywalne. Prawo pracy, w przeciwieństwie do prawa cywilnego, nie zakłada jednak równorzędności podmiotów, a ma za zdanie chronić pracownika. W jaki sposób prawo chroni informacje płacowe?

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika

Wielu z pracodawców w swojej działalności socjalnej uwzględnia świadczenia urlopowe dla pracownika. Zanim zdecydujemy się sfinansować nasze wakacje z własnej kieszeni, warto dowiedzieć się, czy możemy ubiegać się u pracodawcy o dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Pracodawca może udzielić wsparcia finansowego pracownikowi do wakacyjnego wypoczynku. Dofinansowanie może objąć również wyprawkę szkolną dziecka oraz kolonie. Pracodawca musi jednak liczyć się z opłaceniem składek ZUS.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Mobbing w pracy jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w praktykach firmowych. Polega najczęściej na znęcaniu psychicznym wobec podwładnych bądź współpracowników. Niestety działania spełniające przesłanki mobbingu nie tak łatwo udowodnić. Kiedy możemy mówić o zaistnieniu mobbingu w pracy? I jak z nim walczyć?

Kiedy pracodawca może skontrolować pocztę pracowników?

Pracownik korzystający przy wykonywaniu swoich obowiązków z poczty elektronicznej musi liczyć się z możliwością jej skontrolowania przez pracodawcę. Kiedy pracodawca może kontrolować pocztę pracowników i jakie są zasady przeprowadzania tej kontroli?

Kontrola u przedsiębiorcy

Kontrola – słowo, które przyprawia o drżenie rąk każdego przedsiębiorcę. Organów uprawnionych do sprawdzania naszych działań jest wiele, warto wiec znać swoje prawa i powinności. O czym podczas kontroli powinni pamiętać przedsiębiorcy?

Sprzedaż premiowa – opodatkowanie cz. II

Sprzedaż premiowa jest najczęściej wykorzystywana w prawie marketingu i reklamy. Nie została jednak zdefiniowana odpowiednio przez ustawodawcę, wobec czego organy podatkowe nie mogą zająć jednolitego stanowiska w zakresie opodatkowania tego rodzaju sprzedaży. Kiedy sprzedaż premiowa jest zatem opodatkowana?

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy podlegającego kontroli

Organów uprawnionych do kontroli prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej jest wiele, najczęściej kontrolującymi organami są Urząd Skarbowy, PIP, ZUS i Inspekcja Sanitarna. Warto wiec znać swoje prawa i powinności w przypadku zaistniałej kontroli.

Dofinansowanie z urzędu pracy – skutki podatkowe

Towary zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy, które nie stanowią środków trwałych, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, obniżając dzięki temu podatek.

Na złożenie apelacji od wyroku strona ma 2 tygodnie

Wyrok wydany przez sąd w pierwszej instancji może być zaskarżony przez stronę za pomocą apelacji. Apelacja musi być wniesiona do sądu na piśmie i w odpowiednim terminie. Jakie są formalne wymogi wniesienia apelacji od wyroku sądu?

Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Pracodawca, który daje możliwość pracownikom przyłączenia się do grupowego ubezpieczenia, za których również opłaca składki – musi pamiętać, że tego typu świadczenia będą opodatkowanym przychodem pracownika. Od opłaconej składki pracodawca zapłaci podatek i składki ZUS.

Czy można domagać się paragonu od adwokata?

Ministerstwo Finansów wystąpiło z propozycją, by kasy fiskalne (kasy rejestrujące) były obligatoryjne w kancelariach prawniczych, zarówno adwokackich jak i radcowskich. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2015 r. każdy korzystający z usług prawniczych będzie mógł domagać się wydania paragonu.

Wykorzystywanie baz danych osobowych w działalności gospodarczej

Zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, coraz więcej Polaków interesuje się kwestiami w zakresie ochrony danych osobowych. Nic dziwnego, gdyż każda działalność gospodarcza nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z zasobów, zawierających dane osobowe klientów, partnerów czy współpracowników. Gromadzenie danych jeszcze szczególnie istotne w planowaniu działań e-marketingowych, a znajomość prawa w tym zakresie pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Nawet pojedynczy e-mail czy telefon jest, zdaniem Inspektora, daną osobową, która podlega ochronie. Jednak dostęp do tych informacji nie oznacza swobody ich użycia.

Kiedy delegowanie pracowników jest niemożliwe?

Pracownika można delegować do pracy w innym państwie członkowskim bądź w ramach jednego między kilkoma przedsiębiorstwami. Co do zasady nie ma przeszkód w delegacji, jednakże istnieje kilka sytuacji, które wykluczają definitywnie możliwość delegowania pracowników.

Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

Obowiązek powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Obowiązek powiadomienia odpowiedniego urzędu o wytwarzaniu produktu niebezpiecznego leży po stronie zarówno producentów, w zakresie prowadzonej przez nich działalności, jak i dystrybutorów czy konsumentów. Na jakim podmiocie spoczywa największa odpowiedzialność za produkt niebezpieczny? Gdzie dokonuje się powiadomienia?

Badanie w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierające controlling w przedsiębiorstwach

Redakcja serwisu Decyzje-IT.pl przeprowadza badanie w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających controlling w polskich przedsiębiorstwach oraz ocenę satysfakcji z ich użytkowania. Patronat medialny nad badaniem objął portal Infor.pl

Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?

Szeroki zakres prokury sprawia, że prokurent może prowadzić sprawy spółki w podobny sposób, jak członkowie jej zarządu. W takich sytuacjach wątpliwości może budzić odpowiedzialność prokurenta za jego działania wobec przedsiębiorcy lub osób trzecich. Jak prawo reguluje odpowiedzialność prokurenta?

Informowanie o cenach towarów i usług

Obowiązują nowe regulacje dotyczące informowania o cenach towarów i usług. Zmiany, które zawiera ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług, wprowadzają rozwiązania bardziej przyjazne przedsiębiorcy i klientowi, np. stosowanie wywieszek cenowych lub cenników elektronicznych.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

O mobbingu w pracy mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Nie każdy jednak wie, jak uchronić się przed nękaniem w miejscu pracy i w obawie o utratę stanowiska nie podejmuje żadnych działań. Jak wobec tego można bronić się przed mobbingiem w pracy?

Różnice między gwarancją a rękojmią

Prawo przewiduje dwa instrumenty ochrony uprawnień przysługujących kupującemu w przypadku, gdy zakupiona przez niego rzecz ma jakieś wady. Zarówno rękojmia, jak i gwarancja mają służyć dochodzeniu roszczeń od sprzedawcy. Czym różnią się od siebie te dwie instytucje?

Klauzula arbitrażowa w umowie

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Nastroje przedsiębiorców w III kwartale 2014 roku

W tym kwartale spadły nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. Wskaźnik nastrojów KERNA obniżył się do minus 55,49 pkt.

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Mobbing – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy – jest zjawiskiem szkodliwym zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Sprawy związane z mobbingiem coraz częściej stanowią przedmiot prac sądów. W 2013 do sądów rejonowych trafiło ponad 600 pozwów o mobbing, jednak niewiele z nich rozstrzygnięto na korzyść pracowników.

REKLAMA