REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Prawa pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Z mobbingiem w miejscu pracy trudno jest walczyć, co gorsze niejednokrotnie może być trudny do udowodnienia. .Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Lepsza ochrona roszczeń pracowniczych

W przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłasza zagraniczny sąd, zwalniani pracownicy otrzymają zaległe świadczenia. Zwiększona ochrona roszczeń pracowników ma miejsce w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

W sobotę, 26 lipca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nowelizacja ta chroni pracowników przy tak zwanej wtórnej upadłości pracodawców.

Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie.

REKLAMA

Polacy niechętnie przynależą do związków zawodowych

Jak wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Publicznej, członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu Polaków, czyli około jednej ósmej pracowników najemnych. Jest to odsetek relatywnie niski.

Obowiązki pracodawców po zmianie przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

Od 10 lipca 2014 r. pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym muszą pracować krócej, tj. zamiast dotychczasowych 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień tylko 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tą zmianą przepisów pracodawcy muszą im przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, a także zmienić umowy o pracę, jeżeli były w niej ustalone dotychczasowe normy czasu pracy.

Urlop wypoczynkowy niepełnoetatowca

Zatrudnianie osób na niepełny etat często rodzi pytanie, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie zatrudnionej w tym trybie. Co więcej, komplikacje zaczynają się w przypadku konieczności udzielenia urlopu, gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu. Jak więc niepełnoetatotwiec powinien mieć prawidłowo udzielony urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca września. Roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od roku, w którym urlop był już zaległy.

REKLAMA

Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika?

Pracodawca zobowiązany jest opłacić wczasy pracownika w przypadku, gdy zaistnieje wyjątkowa i niespodziewana sytuacja w firmie, która zobowiąże pracownika do przesunięcia urlopu pomimo ustaleń w harmonogramie. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na pracodawcy?

Czy pracownik podczas urlopu wypoczynkowego musi odbierać telefon od pracodawcy?

Pracownik wybierając się na urlop wypoczynkowy nie ma obowiązku podawania pracodawcy prywatnego numeru telefonu. Pracodawca może jednak wyznaczyć osoby, które pełnią ważne funkcje w firmie do podania numeru, pod którym będą dostępne podczas urlopu.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownikom, którym kończy się umowa o pracę lub którym wręczono wypowiedzenie przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Warto wiedzieć w jaki sposób oblicza się ten ekwiwalent.

Elastyczny czas pracy i korzyści z niego wynikające

Elastyczne czas pracy to dla pracownika dogodna forma ułożenia planu dnia. Dzięki elastycznemu czasowi pracy może łączyć swoje obowiązki zawodowe z przyjemnościami pozazawodowymi, a to prowadzi do wzrostu jego motywacji do pracy oraz większej efektywności. Pracodawcy, widząc że ten sposób organizacji czasu pracy ma pozytywny wpływ na rezultaty zawodowe pracowników, coraz chętniej z niego korzystają.

Podróż służbowa - czas pracy

Podroż służbowa, mimo wysoko rozwiniętych technologii pozwalających na wykonywanie pracy w sposób zdalny, cieszy się nie słabnącą popularnością. Czy czas podróży to dodatkowe kilka godzin czasu wolnego, czy jednak czas pracy - okres wytężonej pracy zawodowej?

Prawa pracownika młodocianego

Prawa pracownika młodocianego, czyli osoby która znajduje się w przedziale wiekowym 16-18 lat, uregulowane są na gruncie przepisów prawa pracy. Jakie dodatkowe prawa przysługują pracownikowi młodocianemu?

NIK skontrolował przestrzeganie prawa podatkowego

Mimo nieprzejrzystych przepisów prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o przestrzeganiu praw podatników. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby skarbowe objęte kontrolą NIK w połowie przypadków przekracza ustawowy limit. A odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.

Nowe rozwiązania dotyczące pracy w wolną sobotę

Sporym problemem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników jest rozliczenie pracy w tzw. wolną sobotę, która stanowi szósty dzień tygodnia. Przedsiębiorcy postulują wprowadzenie zezwolenia na wypłatę wynagrodzenia za pracę w zamian za udzielenie dnia wolnego.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Często zdarza się, że pracownik otrzymując wypowiedzenie umowy ma w zanadrzu niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wówczas może wykorzystać go w całości bądź otrzymać ekwiwalent pieniężny. W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop?

Wysokie kary dla pracodawców latem

Wysokie kary dla pracodawców - nawet 30 tys. zł - przewidziane są za brak zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy podczas upałów, w tym dostępu do zimnych napojów. W niektórych sytuacjach pracownik jest uprawniony do odstąpienia od wykonywania pracy.

Jakie świadczenia przysługują zwalnianym pracownikom?

W przypadku rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy pracodawca powinien przede wszystkim wypłacić przysługujące wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo pracodawca powinien ustalić prawo do innych świadczeń, m.in. ekwiwalent za urlop czy odprawę emerytalną lub rentową. Dodatkowe świadczenia pracodawca oblicza i wypłaca.

Unia Europejska zamierza poprawić warunki pracy pracowników

W Europie odnotowuje się zbyt wysoki odsetek wypadków przy pracy pracowników. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi na okres powyżej trzech dni. Unie Europejska chce wprowadzić w życie regulacje dotyczące poprawy warunków pracy pracowników w Europie i lepszej ochrony ich zdrowia.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Letnia pora roku i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28oC. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25oC.

Czas pracy niepełnosprawnych - po zmianach

Czas pracy niepełnosprawnych uregulowany jest na mocy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Sejm w dniu 6 czerwca 2014 roku czas pracy niepełnosprawnych został skrócony i wynosi 7 godzin na dobę.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom w ramach stosunku pracy corocznie jako płatny, nieprzerwany okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu. Nie może również przekazać tego prawa innej osobie.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom zimne napoje w upalne dni bez ograniczeń. Obowiązek ten powinien być realizowany zarówno w stosunku do pracowników, jak i zleceniobiorców oraz praktykantów.

Obowiązek pracodawcy współdziałania z zakładową organizacją związkową

Zgodnie z art. 23(2) kp jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku – zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów

W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.

8 czerwca dniem wolnym dla zatrudnionych w handlu

W niedzielę 8 czerwca przypada w tym roku pierwszy dzień Zielonych Świątek. W związku z tym dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych dzień ten powinien być wolny od pracy. Tego dnia placówka handlowa może być czynna pod warunkiem, że pracę będzie w niej wykonywał sam właściciel, bądź osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Pracodawca zobowiązany jest dbać o swoich pracowników podczas upałów. Pracownikom przysługują zimne napoje, przerwy w pracy czy skrócenie czasy pracy.

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Płaca minimalna w 2015 r.

Płaca minimalna w 2015 roku - zgodnie z propozycją rządową - wzrośnie o 69 zł i wyniesie 1750 zł. W porównaniu do 2014 jest to niższa podwyżka, wówczas płaca minimalna wzrosła o 80 zł.

Dodatkowe fundusze na szkolenia pracowników

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy wprowadza Krajowy Fundusz Szkoleniowy, do którego w tym roku trafi aż 40 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy

Zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana stanowiska pracy nie jest możliwa wobec pracownika będącego w okresie ochronnym. Okres ochronny to 4 lata poprzedzające osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a wynagrodzenie

Wyjścia prywatne w godzinach pracy jest czasem, za który nie przysługuje wynagrodzenie. Jednak często odpowiednia kwota nie jest potrącana, gdyż pracodawca przyjmuje, że zostanie to wyrównane przy odpracowaniu przez pracownika wyjścia prywatnego. Jeżeli planowane odpracowanie nie odbędzie się, może dojść do nadpłaty wynagrodzenia, którą w pewnych sytuacjach trudno będzie odzyskać.

Terminowa umowa o pracę - czy to jej kres po wyroku TSUE?

Polskie prawo dyskryminuje pracowników zatrudnionych na czas określony. Wyrok TSUE może ograniczyć ich atrakcyjność, ale czy to już kres ich stosowania?

Telepraca - konieczne zmiany

W ciągu najbliższych miesięcy pracodawcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan uważa, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować kwestie bezpieczeństwa pracy. Zmiany w konstrukcji telepracy są więc konieczne.

Minimalne wynagrodzenie w umowach cywilnoprawnych - walki ze śmieciówkami ciąg dalszy

Najniższa krajowa w ramach świadczenia pracy zarobkowej liczonej jako iloraz dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym oraz rocznego nominału czasu pracy- projekt na etapie czytania w komisjach.

Zatrudnianie osób w wieku 55+

Zatrudnianie osób w wieku 55+ ciągle budzi obawy pracodawców. Z zatrudnianiem pracowników w wieku 55+wiąże się wiele korzyści. Jako przykłady wskazać można większe doświadczenie tej grupy osób oraz ograniczenie kosztów związanych z rotacją kadry.

Obowiązkowe przerwy w pracy dla pracowników

Regulacje kodeksu pracy przyznają pracownikowi prawo do co najmniej 15 minutowej przerwy, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Wskazana przerwa wliczana jest do czasu pracy i przysługuje niezależnie od ustalonego dla niego wymiaru czasu pracy.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r., zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z dnia 12 maja 2014 roku, wyniosło 3895,31 zł.

Podróże służbowe nauczycieli

Podróż służbowa to podróż podjęta w celu wykonywania przez nauczyciela (pracownika) określonego zadania we wskazanym przez dyrektora (pracodawcę) miejscu i czasie.

Płaca minimalna w 2015 roku w Niemczech

Płaca minimalna w 2015 roku Niemczech na poziomie 8,5 euro za godzinę to propozycja, która wywrze wpływ tylko na kilka zawodów na terenie byłego NRD. Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie spowoduje, że wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 roku nie obejmie pracowników sezonowych, młodocianych oraz stażystów.

Jak postępować z nielojalnym pracownikiem?

Lojalność i zaufanie to podstawowe zasady współpracy, jednak nie mogą one podlegać tylko subiektywnej ocenie pracodawcy. Kiedy dochodzi do nadużycia jego zaufania? Jakie działania można w takich przypadkach podjąć wobec szeregowych pracowników, a jakie wobec kadry kierowniczej?

Efektywność pracy a kolory pomieszczeń

Na efektywność pracy wpływ ma również kolor pomieszczeń, w których pracujemy - świadczą o tym badania przeprowadzone w ramach projektu Kolorowa Polska.

Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę 3 maja

Pracodawca musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, gdyż w 2013 roku nie mieliśmy takiego przypadku.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług zaakceptowane przez PE

Porozumienie do projektu dyrektywy wykonawczej dot. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług osiągnięte w ramach tzw. trilogów zostało zaakceptowane przez Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w dniu 16 kwietnia. Jakie zasady delegowania pracowników zakłada porozumienie?

Więcej pozapłacowych świadczeń dla pracowników

Coraz więcej pracodawców decyduje się na przekazywanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników z okazji świąt. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba świadczeń różnego rodzaju do 4,8 na osobę. Wskazuje to na polepszenie rynku dla pracowników.

Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych

Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu.

REKLAMA