REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
1 marca ruszyła ogólnopolska kampania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Polska mówi aaa…”, w ramach której partner akcji, marka Oral-B, należąca do Procter & Gamble, zwraca uwagę na znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej i jej wpływu na zdrowie ogólne. „U osób chorych na cukrzycę istnieje 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia chorób przyzębia niż u osób zdrowych. Dodatkowo osoby zmagające się z cukrzycą 8-krotnie częściej borykają się z ciężkim zapaleniem przyzębia” – alarmuje dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz marka Oral-B zachęcają do zwrócenia uwagi na prawidłową higienę jamy ustnej i skorzystania z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych na terenie całej Polski, które czekają w marcu w gabinetach sieci Lux Med Stomatologia oraz gabinetach partnerskich Oral-B.
Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.
Odszkodowanie za błąd medyczny. Chory trafiający do lekarza bądź szpitala, liczy na trafnie postawioną diagnozę, fachową opiekę i szybki w miarę możliwości powrót do pełni zdrowia. Niestety zdarza, że pacjent wskutek pewnych zdarzeń staje się ofiarą błędu medycznego. Przysługuje mu w takich przypadkach odszkodowanie. Jak można ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny i kiedy sprawa ulega przedawnieniu?
"Zdaniem większości pracowników w największym stopniu na utrzymanie zdrowego stylu życia wpływa zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu. Tymczasem należy do tego dodać obowiązkową, regularną aktywność fizyczną” - mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych w Medicover w Polsce.
REKLAMA
Obywatele Ukrainy, który przyjechali do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, w tym do refundowanych leków, na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Dotyczy to również nieletnich.
Odszkodowanie po powikłaniach poszczepiennych. Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, umożliwia od 12 lutego 2022 roku składanie wniosków o świadczenia kompensacyjne do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP, NOPy) przeciw COVID-19. Od 1 stycznia 2023 roku Fundusz Kompensacyjny rozszerzył zakres działań – obecnie można składać wnioski o przyznanie świadczenia z powodu działania niepożądanego we wszystkich obowiązkowych szczepieniach podawanych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Jak można starać się o odszkodowania po powikłaniach poszczepiennych?
Łamanie praw pacjenta. Co grozi za złamanie praw pacjenta? W przypadku uzasadnionej skargi pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta, podmiot leczniczy może zostać zobowiązany do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań. Ale to nie wszystko – konsekwencji jest o wiele więcej i o różnym stopniu dotkliwości.
Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.
REKLAMA
Ile zarabia farmaceuta zależy od stanowiska, lokalizacji, a w wielu wypadkach także i płci. Dysproporcja płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami farmaceutami zgodnie z najnowszym zestawieniem w 2022 roku – wyniosła 12 proc.
Wlewy witaminowe. Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę, że nieuzasadnione podawanie wlewów witaminowych narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną - podaje Prawo.pl.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji oraz tajemnicy informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
Skierowanie do lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu w zależności od postawionej diagnozy bądź też poczynionych obserwacji może zadecydować o skierowaniu pacjenta na badania, zastosować leczenie lub wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Poniżej publikujemy, do jakiego lekarza należy mieć skierowanie.
Prawo wykonywania zawodu lekarza. W pewnych określonych sytuacjach może nastąpić zawieszenie, ograniczenie lub też utrata prawa wykonywania zawodu przez lekarza. Zakaz wykonywania zawodu może być orzeczony względem lekarza, który nie ma predyspozycji etycznych, psychofizycznych oraz profesjonalnych do wykonywania zawodu. W rozumieniu prawa karnego zakaz jest środkiem karnym, który może być orzekany zarówno samoistnie, jak i obok kary.
Orzekanie o niepełnosprawności leży w gestii powiatowych/miejskich i wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przy każdym zespole powinien funkcjonować punkt informacyjny, w którym osoba zainteresowana dowie się o trybie oraz zasadach postępowania w zakresie orzekania o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności.
Kształcenie lekarzy. Nowe wytyczne MEiN dla uczelni medycznych wprowadzają zmiany kształcenia lekarzy - stawiają m.in. na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Studia medyczne zakończy jednolity wystandaryzowany egzamin praktyczny (OSCE).
Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.
9 lutego 2023 roku Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu u pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. Rozporządzenie określa organizację opieki zdrowotnej, który dotyczy rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu, niezależnie od jego przyczyny, u pacjentów leczonych ambulatoryjnie.
Rehabilitacja lecznicza. Skierowania są obecnie wystawiane w postaci elektronicznej. Chcąc wystawić tego typu e-skierowanie, należy korzystać z dostępnego szablonu ogólnego w systemach gabinetowych. W przypadku awarii systemu bądź chwilowym braku dostępu do Internetu – przyjęte jest wystawienie skierowania w dotychczasowej papierowej postaci.
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej wypacza ideę prawdziwego no-fault, przekładającego się na bezpieczeństwo leczenia – podkreśla samorząd lekarski, którego przedstawiciele przekazali parlamentarzystom poprawki do tego rządowego projektu. – Ratowanie życia to nie przestępstwo, oczekujemy więc, by polskie prawo nie traktowało nas jak potencjalnych przestępców – mówi wiceprezes NRL Klaudiusz Komor.
Wojska medyczne to nowy pomysł opracowywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowy Instytut Medyczny oraz BBN. Powstanie tego rodzaju wojsk może okazać się realnym wsparciem, a także kolejnym krokiem na drodze rozwoju sił zbrojnych w Polsce. – Jeżeli rozmawiamy o nowoczesnej armii to również wojskowa służba zdrowia musi odpowiadać tym potrzebom – mówi dyrektor WIM – PIB - gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gierelak.
Skład lekarskiej komisji wojskowej ma zostać rozszerzony m.in. o lekarza internistę i psychologa – przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który 13 stycznia br. został przekazany do konsultacji publicznych. Na wynagrodzenia psychologów zasiadających w komisji państwo przeznaczy około 6,3 mln zł.
Poradnia Onkologiczna dla Młodych Dorosłych. Dla pacjentów w wieku 18-39 lat, którzy zachorowali na nowotwór złośliwy przed ukończeniem 18. roku życia, w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach uruchomiono – we współpracy z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla województwa śląskiego – pierwszą w Polsce Poradnię Onkologiczną dla Młodych Dorosłych. Poradnia ma ułatwić dostęp młodym pacjentom do opieki, gdy już nie przysługuje im z racji wieku pobyt na onkologicznych oddziałach dziecięcych – niestety nie zawsze są oni płynnie przekazywani do ośrodków onkologicznych dla dorosłych.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wszczęła dochodzenie mające ustalić czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach - podała agencja Reutera.
Szczepionka na COVID-19. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 860 217 szczepionek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na stronach rządowych.
Obserwujemy dalszy duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych. W minionym tygodniu liczba infekcji zmniejszyła się o blisko 60 tys. – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dzień Babci i Dziadka 2023. Już 7 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość rodzinnego korzystania ze świadczeń pozapłacowych, takich jak karty sportowe. Trend dbania o najbliższych dotyczy również wsparcia najstarszych członków rodziny, którzy obchodzą swoje święto już w najbliższy weekend. Jak wynika z danych Benefit Systems, niemal połowa aktywnych osób po 60. roku życia chciałaby korzystać z karty, uprawniającej do korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych
REKLAMA