REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa konsumenta, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.

Jak obalić wyłączenie rękojmi przy umowie sprzedaży?

Na podstawie rękojmi sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne sprzedanej rzeczy. W umowie sprzedaży odpowiedzialność tę można ograniczyć a nawet wyłączyć. Na jakich warunkach?

Przednia szyba powie prawdę o faktycznym przebiegu samochodu

Przednia szyba, jeśli nie była wymieniana, pomoże ocenić rzeczywisty przebieg samochodu. Naturalnego zużycia szkła nie da się naprawić – polerowanie szyby technicznie jest możliwe, ale niestosowane w profesjonalnych serwisach – powstawać mogą zniekształcenia szyby i soczewki.

Pobieraczek znów na celowników UOKiKu

Serwis internetowy pobieraczek.pl, prowadzony przez spółkę Eller Service, znowu znalazł się na celowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Czy można zwrócić niewadliwy produkt?

Przepisy konsumenckie dają możliwość skorzystania z uprawnień reklamacyjnych w przypadku zaistnienia wad kupionego towaru. Co w sytuacji, gdy chcemy zwrócić towar niewadliwy?

Forma i procedura reklamacyjna – uprawnienia wynikające z gwarancji i ustawy

Z reklamacjami mamy do czynienia w związku z zakupem różnych produktów, począwszy od odzieży czy obuwia przez sprzęt elektroniczny aż do samochodów. Rzadko jednak zwracamy uwagę na przepisy regulujące procedurę reklamacyjną czy uprawnienia przysługujące klientowi.

Rok 2011 rekordowy dla Nissana

Marka Nissan w Polsce zamknęła rok 2011 z rekordowym wynikiem sprzedaży ponad 16 700 sztuk. Wyniki te pozwoliły Nissanowi znaleźć się na dziewiątym miejscu wśród wszystkich marek motoryzacyjnych w Polsce. Nissan zanotował wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 2011 aż o 19%.

Rekordowa sprzedaż Volkswagena w pierwszym kwartale 2012r.

W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku, Marka Volkswagen Samochody Osobowe zwiększyła swoją sprzedaż swoich samochodów na świecie do 1,36 mln samochodów. W analogicznym okresie w 2011r. sprzedano 1,23 mln, czyli odnotowano wzrost w stosunku do zeszłego roku o 10,5%.

REKLAMA

Nowe auto z Internetu

Kupić samochód w internecie? To brzmi nieco fantastycznie, ale taka forma zakupu auta jest powszechna w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. We Francji od kilku lat ponad 15% nowych samochodów sprzedawanych jest za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali samochodowych.

Rekordowy kwartał dla Audi w Chinach

W minionym kwartale Audi odnotowało rekordowy wzrost sprzedaży swoich aut w Chinach i Hongkongu.

Rekordowa sprzedaż Chevroleta w Polsce!

Chevrolet osiągnął w marcu 2012 roku rekordowy, bo aż 82% wzrost sprzedaży na polskim rynku. Łącznie amerykański koncern sprzedał w tym miesiącu 1249 samochodów.

Legia Warszawa na cenzurowanym

Klub piłkarski Legia Warszawa znalazł się w polu zainteresowania Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o postanowienia regulaminu sprzedaży biletów, które mogą naruszać uprawnienia kibiców – konsumentów.

Skoda wciąż zwiększa sprzedaż

Mimo, że rynek samochodowy generalnie notuje straty, Skoda pnie się ku górze. Potwierdzeniem tego są statystyki sprzedaży za początek 2012 roku.

Najczęstsze skargi konsumentów

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta, który przypada 15 marca, Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce podsumowuje 2011 r. Najwięcej skarg konsumentów dotyczyło umów zawieranych przez internet.

Pierwszy Aventador już w Polsce

Lamborghini Aventador LP 700-4, marzenie niejednego miłośnika samochodów, jest już do kupienia w Polsce. Cena? Niecałe dwa miliony złotych.

15 marca – Światowy Dzień Konsumenta

15 marca obchodzony jest światowy dzień konsumenta. Z tego okazji Wieszjak.pl przypomina o najważniejszych uprawnieniach, które przysługują każdemu konsumentowi.

Podwyżki cen w salonach samochodowych

Z informacji zamieszczonych w „Dzienniku Gazecie Prawnej” dowiadujemy się, że producenci aut podnoszą ceny w salonach. Taka sytuacja jest spowodowana osłabianiem się złotego. Niestabilna sytuacja kursu niepokoi sprzedawców i w walce o zyski, ceny nowych aut lekko wzrastają.

Nowa dyrektywa unijna dla sklepów internetowych

W ciągu dwóch lat wejdą w życie nowe przepisy dla sklepów internetowych. Unijna dyrektywa rozszerza ochronę konsumentów.

ZAIKS ograniczał konkurencję

Żaden podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do zachowań ograniczających konkurencję. Przekonało się o tym stowarzyszenie autorów ZAIKS oraz „cech” filmowców SFP. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Prezes UOKiKu, nakładającą karę w łącznej wysokości 1,25 mln zł.

Rok 2011 rekordowy dla Audi

Kluczowe wskaźniki efektywności potwierdzają, iż rok 2011 był pod wieloma względami rekordowy dla Audi.

Jak sprzedaż detaliczna ma się do rynku pracy?

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich ekonomistów był znaczny wzrost sprzedaży detalicznej. Stopa bezrobocia osiągnęła najwyższy poziom od roku, mimo że sprzedaż detaliczna odnotowała wyjątkowo dobre wyniki. Zła sytuacja na rynku pracy prawdopodobnie negatywnie wpłynie na sprzedaż detaliczną.

Nowa forma aukcji internetowych

Kupno używanego samochodu bez wcześniejszych oględzin może wydawać się bardzo ryzykowne. Mimo to w internecie możemy znaleźć aukcje wystawiające takie pojazdy po leasingu. Firmy zajmujące się tym przyznają, że z wymienionego już powodu, nie odnotowują dużego zainteresowania.

Czym jest znak towarowy?

Znak towary jest symbolem pozwalającym odróżnić towary jednego przedsiębiorstwa od towarów innej firmy. Ma on duże znaczenie dla reklamy produktu lub usługi i znacznie podnosi wartość przedsiębiorstwa.

14 chętnych do kupna Saaba

W grudniu zeszłego roku ten historyczny szwedzki producent ogłosił bankructwo. Dzisiaj ustawia się kolejka chętnych do kupna marki, a najsilniejszym graczem wydają się Chińczycy. Czy niezawodność Saabów spadnie w związku z tym do norm chińskich?

Reklamacja mebli – kiedy zgłosić się do sprzedawcy?

Jeżeli konsument nie zgłosi wady w odpowiednim czasie, sprzedawca będzie mógł odrzucić jego reklamację nawet bez rozpatrzenia jej zasadności.

Stabilna sprzedaż Volkswagena na początku roku

Z początkiem roku wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych Volkswagena na świecie. W styczniu 2012 r. nowe pojazdy odebrało 419,200 klientów, w porównaniu z rokiem ubiegłym (styczeń 2011 – 418,600) jest to wzrost o 0,1%. Natomiast dział samochodów użytkowych zanotował sprzedaż wyższą o 10,5% (styczeń 2012 – 39,500, styczeń 2011 – 35,700).

Patent europejski

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC

Od 11 lutego 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe zasady zlikwidują problem tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Dotyczyć to będzie jednak umów zawartych po 11 lutego.

Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)

Kupno samochodu w którym licznik został cofnięty wiąże się z określonymi uprawnieniami po stronie kupującego. Jak z nich skorzystać?

Cofnięty licznik kupionego samochodu

Jeśli kupiłeś auto z cofniętym licznikiem to wiedz, że prawo stoi po Twojej stronie. Jak z niego skorzystać? Co w przypadku, gdy samochód został kupiony z komisu?

Kupno wadliwej rzeczy

Kupujący może reklamować wadliwą rzecz, jeżeli kupił ją w sklepie. Wynika to z przepisów konsumenckich. Co jednak z kupnem wadliwej rzeczy od osoby prywatnej?

UOKiK: Reader’s Digest łamał prawa konsumentów

Przedsiębiorcy nie mogą żądać od konsumentów zapłaty za dostarczone, acz niezamówione towary. Naruszających prawa konsumenta przedsiębiorców czeka kara finansowa ze strony UOKiKu, o czym przekonało wydawnictwo Reader’s Digest Przegląd.

Niezamówiona przesyłka– co zrobić?

Nie zamawiałeś produktu, a mimo wszystko otrzymałeś paczkę z żądaniem zapłaty? W takiej sytuacji nie masz obowiązku uiszczania żadnej opłaty.

Rekordowy rok Chevroleta

Chevrolet sprzedał w minionym roku rekordową liczbę 4,76 miliona aut. Tym samym ustanowił globalny rekord sprzedaży. General Motors sprzedało w tym samym okresie ponad 9 mln aut.

Deweloperzy kontra konsumenci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 46 decyzji odnośnie praktyk deweloperów, krzywdzących konsumentów. Sprawdź jakich klauzul nie wolno stosować deweloperom.

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 1.)

Najczęściej spotykanym sposobem przeniesienia własności jest umowa. Własność nieruchomości nie może zostać przeniesiona pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Gminy ograniczają konkurencję w usługach wodno-kanalizacyjnych

Gmina Kraków oraz spółka komunalna z Białogardu zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na rynku usług wodno-kanalizacyjnych także obowiązują zasady ochrony konsumentów.

Kim jest konsument?

W świetle prawa konsumentem może być tylko osoba fizyczna. Musi ona jednak spełniać określone warunki. Jakie?

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jednak z najpowszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Sporządzenie takiej umowy nie wymaga wiedzy prawniczej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy

Do Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy można złożyć skargę w przypadku, gdy konsument uzna, że reklama wprowadza w błąd lub w inny sposób narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy.

Energetyka: klauzule niedozwolone w umowach z konsumentami

Wyłączanie odpowiedzialności względem odbiorców, czy wprowadzanie w błąd – to początek listy zarzutów, jakie względem przedsiębiorców energetycznych sformułował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Odsprzedaż oryginalnego egzemplarza gry w sieci

W sieci kwitnie obrót wtórny oryginalnymi egzemplarzami gier i programów komputerowych. Czy taka sprzedaż nie stanowi naruszenia praw autorskich twórców?

UOKiK wygrywa z Kasą Krajową SKOK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wygrał sądową batalię z Kasą Krajową SKOK. Spór dotyczył wprowadzających w błąd reklam.

Kryzys 2012: Czego nie może windykator?

Czas kryzysu to okres żniw dla firm windykacyjnych. Coraz większa liczba konsumentów ma problemy z windykatorami. Jakie mamy prawa podczas windykacji? Co może, a czego nie może windykator?

Konsument na wyprzedaży – cz. 2

Prawo do reklamacji przysługuje tak samo do towaru przecenionego, jak i towaru sprzedawanego po zwykłej cenie. Każdy konsument może zatem reklamować przeceniony produkt.

Konsument na wyprzedaży

Okres poświąteczny to czas najlepszych promocji. Kupujemy taniej sprzęty agd, rtv, ubrania oraz meble. Wraz z obniżką cen redukcji nie ulegają jednak nasze prawa. Warto więc je poznać.

Nabycie ruchomości od nieuprawnionego w prawie niemieckim

Mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów właściciela rzeczy ruchomej i uczciwego nabywcy. nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli rzecz została skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela.

Rekordowa sprzedaż Mercedesa

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Mercedes prognozuje, że ilość wyprodukowanych aut w tym roku będzie rekordowa i wyniesie aż 1,25 mln aut.

Wyniki sprzedaży Nissana za listopad 2011

Nissan ogłosił wyniki sprzedaży w Europie za listopad 2011 roku. Wyniki są bardzo obiecujące. Japoński producent odnotował wzrost sprzedaży od początku roku kalendarzowego o ponad 132 tysiące egzemplarzy w porównaniu z rokiem 2010.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 2

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w dniu 18 grudnia 2011 r. Poniższe uwagi dotyczą obowiązków kredytodawców związanych z reklamą kredytu konsumenckiego oraz oceną ryzyka kredytowego konsumenta, a także likwidacji przepisu określającego maksymalną wysokość wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy kredytowej.

REKLAMA