REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa konsumenta, Internet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najpopularniejsze szkodliwe programy sierpnia 2008

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2008 r.

Rozprawa w stałym polubownym sądzie konsumenckim

Rozprawa ta jest prowadzona w podobny sposób co w sądzie powszechnym. Jest ona jawna, z tą różnicą, że jest prowadzona przez superarbitra i dwóch arbitrów oraz może odbywać się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron.

Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie

Stałe polubowne sądy konsumenckie, działające przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej, powołane są do rozstrzygania sporów o prawa majątkowe wynikłe z umów sprzedaży produktów i świadczenia usług zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na podstawie zawartej między nimi umowy.

Pozew składa się w postępowaniu uproszczonym

Konsument, który zdecyduje się na dochodzenia swoich praw przed sądem powszechnym musi pamiętać o pewnych obowiązkach związanych np. ze złożeniem pozwu na właściwym formularzu.

REKLAMA

Czy można negocjować wysokość raty?

Wziąłem w banku kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Spłaciłem już ponad połowę rat. Niestety zostałem zwolniony z pracy i w tej chwili nie jestem w stanie spłacać raty w takiej wysokości jak dotychczas. Czy mogę wystąpić do banku z prośbą o zmianę wysokości raty?

Czy można wcześniej spłacić kredyt?

Wziąłeś kredyt na zakup jakiejś rzeczy, ale w międzyczasie twoja sytuacja finansowa poprawiła się i chcesz go spłacić wcześniej? Nie martw się o dodatkowe koszty prowizji z tego tytułu. W przypadku kredytów konsumpcyjnych nie musisz ich opłacać.

Nietrafiony prezent

Na prezent urodzinowy kupiłem żonie biżuterię. Niestety, nie jestem pewien, czy jej się spodoba. Czy sprzedawca ma obowiązek przyjęcia z powrotem takiego nietrafionego zakupu lub przynajmniej wymienienia go na inny towar?

Czy gwarancja wyłącza reklamację?

Masz problem z popsutą rzeczą, a skończyła ci się gwarancja? Sprzedawca upiera się, że nie może przyjąć reklamacji? Sprawdź, czy ma rację.

REKLAMA

Czy mogę zwrócić prezent?

Chciałam zrobić rodzinie niespodziankę - zamówić wizytę Mikołaja z tradycyjnym workiem prezentów. Usługa jest dosyć droga, więc przygotowałam drobne, tanie prezenty, które Mikołaj mógłby wręczyć wszystkim domownikom. Niestety, w firmie zajmującej się wynajmem Mikołajów poinformowano mnie, że usługa przewidziana jest w tzw. pakiecie. Muszę zapłacić pewną kwotę na prezenty, a potem wybrać z katalogu rzeczy, które Mikołaj wręczy domownikom. Proponowane prezenty są drogie i zupełnie nieprzydatne. Czy mogłabym gdzieś złożyć reklamację, aby móc nie kupować tych prezentów?

Informacje na opakowaniach kosmetyków

Kosmetyki są jednym z najczęściej kupowanych przez nas produktów. Nie należy zapominać, iż mydła, odżywki, mascary, itp są towarami konsumpcyjnymi. Ze względu na ich specyfikę i właściwości na producentach ciąży szczególny obowiązek informacyjny o produkcie.

Oszukańczy spam

Spam to anonimowe, niechciane wiadomości e-mail. Większość z nich to reklamy, istnieje jednak kilka kategorii spamu, który służy innym celom. Do spamu "niereklamowego" zalicza się jeden z najniebezpieczniejszych typów spamu - wiadomości, których celem jest oszukanie odbiorców.

Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?

Problem bezpieczeństwa Internetu jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na świadomy rozwój społeczeństwa informatycznego, ale także konsumpcyjnego.

Niedozwolone klauzule umowne występujące w umowach o kredyt hipoteczny

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na nieruchomości sprawia, że konsumenci coraz liczniej zawierają umowy za bankami o kredyty hipoteczne. Rosnące zainteresowanie oraz dynamiczny rozwój tegoż rynku skłania do bliższej analizy sytuacji konsumentów jako kredytobiorców. Oto niektóre z najczęściej stosowanych klauzul, które budzą wątpliwości ze względu na ich sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenia interesów konsumentów.

Co zrobić jeśli w naszej umowie znajduje się niedozwolona klauzula

Jeśli konsument ma słuszne przypuszczenia, że w umowie oferowanej przez przedsiębiorcę znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne, powinien jak najszybciej zwrócić na to uwagę swojemu kontrahentowi i próbować z nim negocjować. Jeśli to nie pomoże można zmienić przedsiębiorcę.

Katalog niedozwolonych klauzul umownych

Każde postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd jest uznawana za czyn nieuczciwej konkurencji i nieuczciwą praktykę rynkową. Jest to ograniczenie dla reklamy, w której zasadniczo wszystkie chwyty są dozwolone, by zachęcić klientów do zakupów.

Najpopularniejsze szkodliwe programy - lipiec 2008

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2008 r.

Robaki wyłażą z maili

Poczta elektroniczna uważana jest za jeden z najpopularniejszych wektorów infekcji. Oprócz szkodliwych programów załączanych do wiadomości poczta elektroniczna wiąże się również z innymi zagrożeniami, takimi jak phishing oraz wiadomości zawierające odsyłacze do zainfekowanych stron internetowych. Zagrożeniem jest również spam, który wykorzystuje metody socjotechniki w celu nakłonienia użytkowników do wykonania określonych działań.

Keyloggery - czyli ktoś wie co piszesz na klawiaturze

W lutym 2005 r. Joe Lopez, biznesmen z Florydy, wytoczył proces przeciwko Bank of America, po tym jak z jego konta w tym banku nieznani hakerzy ukradli 90 000 dolarów. Pieniądze zostały przetransferowane do Łotwy. Śledztwo wykazało, że komputer Lopeza został zainfekowany szkodliwym programem.
Szkodnikiem tym okazał się Backdoor.Coreflood, który rejestruje każde uderzenie klawisza i poprzez Internet wysyła te informacje szkodliwym użytkownikom. Lopez często wykorzystywał Internet do zarządzania swoim kontem w Bank of America.

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Z ankiety przeprowadzonej przez Kaspersky Lab w Wielkiej Brytanii wynika, że duża część brytyjskich domów posiadających bezprzewodowy dostęp do Internetu nie cechuje się odpowiednim zabezpieczeniem. Ankieta ujawnia, że mimo iż 57% brytyjskich domów posiada bezprzewodowy Internet, tylko 35% respondentów podjęło odpowiednie działania w celu zabezpieczenia routera bezprzewodowego. Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania Kaspersky Lab, wyniki ankiety są miarodajne dla całej Unii Europejskiej.

Phishing z bankiem BZ WBK

W połowie maja 2008 r. w polskim Internecie pojawiła się wiadomość phishingowa skierowana przeciwko klientom banku BZ WBK. Wiadomość e-mail została przygotowana przez cyberprzestępców tak, aby przypominała korespondencję przesłaną przez BZ WBK.

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.

Lista 20 najpopularniejszych szkodników czerwca 2008

Zestawienie określa procentowy udział poszczególnych szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym przez firmę Kaspersky Lab w czerwcu 2008 roku.

Lista "On-line Scanner Top 20" czerwiec 2008

Poniższe zestawienie oparte jest na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w czerwcu 2008 roku.
Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodników - czerwiec 2008

Najgorsze szkodniki czerwca.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodników - maj 2008

Poznaj najgorsze szkodniki maja.

Wycieki danych 2007-2008. Jak było i jak będzie.

Raport zawiera podsumowanie globalnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa IT, jakie miały miejsce w zeszłym roku. Celem projektu było zbadanie wszystkich wycieków poufnych danych (łącznie z wyciekami danych osobistych), o których informowały media. Przeanalizowaliśmy wycieki z całego świata we wszystkich typach korporacji.

Korzystasz z komunikatora? Uważaj!

Dla wielu osób komunikacja online stanowi integralną częścią ich codziennego życia. Internet oferuje wiele możliwości komunikowania się z innymi osobami - pocztę elektroniczną, czaty, fora, blogi itd. Jedną z popularnych opcji są komunikatory internetowe, które pozwalają użytkownikom rozmawiać ze sobą w czasie rzeczywistym w dowolnym miejscu na świecie.

Wirusów historia najnowsza

Szkodliwe programy mogą wydawać się stosunkowo nowym zjawiskiem. Na skutek epidemii z ostatnich lat większość użytkowników komputerów została wprowadzona w świat wirusów, robaków i trojanów - głównie w wyniku infekcji ich komputerów. Pewną rolę odegrały również media, coraz częściej donoszące o najnowszych cyberzagrożeniach i aresztowaniach twórców wirusów.

Gry online i oszustwa - czyli źródło łatwych pieniędzy

Wszyscy w coś gramy. Niektórzy preferują gry sportowe, inni hazardowe, są też tacy, dla których samo życie to gra. Gry komputerowe stały się powszechnym zjawiskiem - grają w nie miliony ludzi. Niektórzy lubią Tetris, inni wybierają Counter Strike, ale wszyscy dobrze się bawią.

Hakera portret psychologiczny

Wiele dyskusji toczy się wokół pytania: "dlaczego ludzie włamują się do systemów komputerowych?". Niektórzy twierdzą, że to tak, jakby zapytać kogoś, dlaczego wspina się po górach i usłyszeć odpowiedź: "bo istnieją".

Czy kradzież laptopa musi skutkować kradzieżą danych?

Nikogo nie powinno dziwić, że z każdym dniem urządzenia przenośne są coraz powszechniej akceptowane i stosowane. Są małe i wygodne, można je więc przenosić z miejsca pracy do domu i efektywnie wykorzystywać w obu miejscach. Jednak to właśnie łatwość przenoszenia takich urządzeń sprawia, że są one szczególnie podatne na zgubienie czy kradzież. Wtedy stają się źródłem wycieku poufnych informacji, który może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Jak wobec tego można chronić urządzenia przenośne przed takimi zagrożeniami?

Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi i Bluetooth w Warszawie - badanie objazdowe

W lutym 2007 r. analitycy z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych oraz urządzeń Bluetooth w Warszawie. Zebrano dane dotyczące sieci WiFi oraz urządzeń z komunikacją Bluetooth. W ramach badania przeanalizowano wyłącznie konfigurację, do której dostęp za pomocą połączenia bezprzewodowego może uzyskać każdy. Żadne dane nie zostały przechwycone ani odszyfrowane. Raport nie zawiera informacji o fizycznej lokalizacji punktów dostępowych ani dokładnych nazw wykrytych sieci.

Główne osobowości z kręgu hakerów

Artykuł ten zawiera krótkie opisy najbardziej znanych hakerów, zarówno czarnych, jaki i białych kapeluszy. Postaci te zyskały sławę z różnorodnych powodów: ze względu na ich działania, zarówno pozytywne, jak i negatywne, wkład do rozwoju oprogramowania i technologii, czy też innowacyjne podejście, umiejętności lub nietuzinkowe pomysły.

Szkodliwe programy - czyli wirusy, robaki i inne paskudztwo

Szkodliwe programy są tworzone w celu wyrządzenia szkód użytkownikowi. Można wyróżnić trzy podkategorie szkodliwych programów: wirusy i robaki, programy trojańskie oraz szkodliwe narzędzia.

Kto i dlaczego tworzy wirusy?

Twórcy wirusów należą do jednej z czterech ogólnych grup: pierwszą grupę tworzą cyberwandale, którzy dzielą się na dwie kategorie. Druga grupa obejmuje poważniejszych programistów, którzy również występują w dwóch odmianach.

Krótka historia spamu

Spam (nieoczekiwane, masowo rozsyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej materiały reklamowe) po raz pierwszy pojawił się w połowie lat 90-ych, kiedy to z poczty elektronicznej korzystała tak duża liczba użytkowników, że ta forma reklamy mogła stać się opłacalna. Spam urósł do rozmiaru problemu już w roku 1997 i w tym samym czasie pojawiła się pierwsza lista RBL (Real-Time Black List).

Spam - czym właściwie jest

Aby skutecznie zwalczać spam, należy najpierw dokładnie go zdefiniować. Większość ludzi określa spam jako nieoczekiwaną pocztę. Definicja ta nie jest jednak zupełnie poprawna i prowadzi do mylenia niektórych rodzajów korespondencji handlowej z prawdziwym spamem.

Jak działa spamer - czyli poznaj metody wroga

Do tworzenia i przesyłania miliardów wiadomości e-mail dziennie spamerzy wykorzystują specjalistyczne programy i technologie. Wymagają one znacznych inwestycji zarówno w czasie, jak i pieniądzach.

Trzy kryteria istnienia szkodliwych programów - czyli kiedy możesz zostać zainfekowany

Szkodliwe programy nie są w stanie przeprowadzić skutecznego ataku na komputer lub zainstalowane w nim aplikacje, jeśli te nie posiadają możliwości uruchamiania innych zewnętrznych programów, nawet bardzo prostych.

Phishing - czyli jak nie być naiwną rybką i nie dać się złapać

Nie ma prawie dnia bez pojawiania się w Internecie wiadomości o przypadkach phishingu. Czasami phishing określany jest jako "carding" lub "brand spoofing". Czym dokładnie jest to zjawisko? Jakie są mechanizmy phishingu i jego skutki?

Jak wykryć atak hakera - czyli bądź czujny w sieci

Większość luk w komputerach może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Ataki hakerów mogą wykorzystywać jeden konkretny exploit, kilka exploitów równocześnie, złą konfigurację, jeden z elementów systemu lub nawet backdoora z wcześniejszego ataku.

Co zrobić, gdy komputer został zainfekowany wirusem

Czasami nawet doświadczony użytkownik może nie zorientować się, że jego komputer został zainfekowany wirusem. Dzieje się tak wtedy, gdy wirusy ukrywają się wśród zwykłych plików lub maskują się pod postacią standardowych plików. Warto więc wiedzieć jak rozpoznać objawy infekcji wirusem, jak odzyskać dane po ataku wirusa oraz jak zapobiec uszkodzeniu danych przez złośliwe programy.

Internet eliminuje wykluczenie społeczne

Internet jest narzędziem integracji społecznej - ułatwia powrót na rynek pracy, umożliwia kształcenie. Dlatego samorządy jako jednostki odpowiedzialne za rozwój lokalny i regionalny powinny likwidować wykluczenie właśnie poprzez zapewnienie dostępu do Internetu oraz szkolenia z zakresu obsługi komputera.

Szkolenia komputerowe

Proponujemy udział w szkoleniach komputerowych organizowanych przez grupę kapitałową INFOR.

Szkolenia komputerowe

Proponujemy udział w szkoleniach komputerowych organizowanych przez grupę kapitałową INFOR.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Dokumenty elektroniczne w urzędach

Już za miesiąc dokumentacja elektroniczna w urzędach podlegać będzie obowiązkowej archiwizacji. Wkrótce również petenci będą mogli poprosić urząd o doręczanie pism drogą elektroniczną. Jak się przygotować do prowadzenia e-dokumentacji?

REKLAMA