REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawca podarował pracownikowi plecak z logo firmy. Pracownik zapłaci podatek PIT?

Przekazaliśmy plecak z logo pracodawcy pracownikowi. Rozpoznajemy PIT?

Wideorozmowa z pracownikiem ZUS. E-wizytę w ZUS można rezerwować przez zus.pl i aplikację mObywatel

Nie zawsze trzeba wychodzić z domu, aby załatwić swoje sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z pracownikiem ZUS-u można porozmawiać twarzą w twarz także online w trakcie e-wizyty. Taką wideorozmowę można zarezerwować nie tylko poprzez stronę zus.pl, ale i przez aplikację mObywatel - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rośnie liczba polsko-niemieckich emerytur wypłacanych przez opolski oddział ZUS

Opolski oddział ZUS, który obsługuje klientów mających mieszane okresy składkowe w Polsce i Niemczech, wypłaca coraz więcej tego typu emerytur. Jak poinformował PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, w sumie przyznano ponad 64 tys. świadczeń.

Toksyczny pracodawca ma wpływ na jakoś pracy pracowników

Agresywni, krytykujący i niesprawiedliwi szefowie powodują, że pracownicy są mniej wydajni, przy czym osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, cierpią przez to bardziej niż pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia - podają  w badaniu naukowcy z Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago.

REKLAMA

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS 2023/2024 – ważne terminy dla płatników składek

ZUS przypomina, że od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Zmiany w prawie pracy: Monitor stacjonarny i szkła kontaktowe dla pracownika [od 17 listopada 2023 r.]

Pracownik pracujący na laptopie ma prawo zażądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny. Dzięki temu podepnie laptopa do monitora zwiększając komfort swojej pracy. Dotyczy to także stanowiska pracy w domu pracownika zdalnego. Takie jego doposażenie w praktyce pozwoliłoby pracownikowi tanio odkupić od pracodawcy monitor (po kilku latach użytkowania). 

Zasiłek opiekuńczy – terminy, dokumentowanie - wyjaśnienia ZUS

Kto i w jakich sytuacjach ma prawo do zasiłku opiekuńczego? Jak długo pobiera się zasiłek? Jak trzeba udokumentować prawo do tego zasiłku? Publikujemy aktualne wyjaśnienia ZUS w tym temacie zawarte w obszernym komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska o znakomitej sytuacji finansowej FUS

Jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska ze względu na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do FUS. Okazuje się, że wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc.

REKLAMA

Sąd Najwyższy: Czy wystawianie faktur VAT w trakcie zwolnienia lekarskiego spowoduje utratę zasiłku chorobowego [ZUS]?

Prowadzę działalność jednoosobową polegającą na najmie lokali użytkowych i mieszkalnych. Z każdym najemcą mam podpisaną umowę, z której wynika termin i wysokość wpłaty czynszu za najem. Nie mam pracowników w firmie. W wyniku mojej choroby będę na dłuższym zwolnieniu lekarskim przez okres 2-3 miesięcy. W związku z tym chciałabym ustalić, czy w okresie choroby będę mogła wystawiać faktury do wpłat, jakie uiszczają najemcy na moje konto ? Czy ZUS może wstrzymać/nie wypłacić mi zasiłek chorobowy?

Nowość w ZUS: świadczenie wspierające. Dla kogo prawie 3500 zł?

Już od 1 stycznia 2024 r. nowość w ZUS. Ruszą pierwsze wypłaty nowego świadczenia wspierającego od państwa. Dla kogo około 3500 zł? Komu będzie przysługiwało? Ile będzie można otrzymać? Od czego będzie zależała wysokość świadczenia? Wyjaśniamy. 

Przedsiębiorco, masz czas do 1 stycznia 2024 r. na przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Za jaki okres?

Zbliżają się ważne daty dla przedsiębiorców. Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Co się stanie po tym terminie? Co z dokumentami złożonych za okres od stycznia 2022 r.?

Pełny projekt rozporządzenia MRiPS w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia [świadczenie wspierające 2024 r.]

Poziom potrzeby wsparcia ustalony w wartościach punktowych, z uwzględnieniem wartości punktowych, dla każdej czynności związanej z obszarami codziennego funkcjonowania, określony zostaje w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Od tego dokumentu zależy wysokość świadczenia wspierającego.

Ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił do końca września 2023 r. ZUS na Podkarpaciu. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił do końca września 2023 r. ZUS na Podkarpaciu. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy? Kto z członków rodziny jest uprawniony do otrzymania zasiłku pogrzebowego?  Gdzie złożyć dokumenty? Ile czasu na złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił do końca września 2023 r. ZUS na Podkarpaciu. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił do końca września 2023 r. ZUS na Podkarpaciu. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy? Kto z członków rodziny jest uprawniony do otrzymania zasiłku pogrzebowego?  Gdzie złożyć dokumenty? Ile czasu na złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Wynagrodzenie pracowników parków narodowych - będą zmiany

Wynagrodzenie pracowników parków narodowych - będą zmiany już od 2024 r. Projekt rozporządzenia określa wysokość wynagrodzenia i dodatków w zależności od zajmowanego stanowiska w Służbie Parku Narodowego. Projekt wskazuje również na nagrodę jubileuszową, odprawy i wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.

Infolinia ZUS będzie 31 października 2023 r. dostępna tylko do 15.00

Infolinia ZUS będzie we wtorek 31 października 2023 r. dostępna dla klientów tylko do godz. 15.00. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do załatwiania spraw tego dnia za pośrednictwem internetowej Platformy Usług Elektronicznych.

1 588 zł lub więcej z ZUS na miesiąc może przepaść - zostało już kilka dni! Złóż ten dokument w ZUS do 31 października

31 października upływa termin przedłużenia w ZUS prawa do otrzymywania renty rodzinnej ZUS przez studentów. Niedopełnienie formalności sprawi, że ZUS przestanie wypłacać pieniądze. Złożenie wniosku po terminie może co prawda prawo do renty rodzinnej przywrócić, ale pieniądze za październik i ewentualnie następne miesiące zwłoki przepadną bezpowrotnie.

Czy opłata za stołówkę zakładową to koszt uzyskania przychodów dla spółki?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki związane z opłatą operatorską zostały uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ przyczyniły się do poprawy atmosfery pracy i zwiększenia efektywności pracowników, co ma wpływ na osiągnięcie większych przychodów przez spółkę.

Wzrosła liczba firm, które mają dług w ZUS

W ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. wzrosła liczba firm, które mają dług w ZUS. Co można zrobić, gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek?

Płaci ZUS czy pracodawca? Decydują dane z 30 listopada 2023 r. [Zasiłki w 2024 r.]

Liczba ubezpieczonych 30 listopada zdecyduje, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r.

Badanie: 52% pracowników w Polsce nie odczuwa zmian związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Choć automatyzacja działań oraz sztuczna inteligencja wykorzystywana jest już niemal w każdej branży, 52% pracowników w Polsce nie odczuwa zmian z tym związanych. Talenty, które zauważają wpływ AI na swoją pracę, w dużej mierze obserwują zmiany i biorą pod uwagę reskilling lub upskilling. Jak pokazuje najnowsze badanie Manpower, 43% polskich pracowników, pomimo trudnej do przewidzenia przyszłości, jest spokojnych o swoje stanowisko, a 16% nie czuje się w swoim miejscu pracy tak pewnie, jak dotychczas.

Czy zdigitalizowane faktury pozwalają na odliczenie VAT w świetle polskiego prawa podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że archiwizowanie papierowych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej jest dopuszczalne, a odliczenie podatku VAT od zakupu, który jest udokumentowany jedynie zdigitalizowaną kopią, jest zgodne z przepisami prawa.

Badanie: W 2024 r. firmy będą oferowały podwyżki, ale raczej skromne

Co czwarty przedsiębiorca planuje w przyszłym roku podwyżki. Niemal połowa pracowników może liczyć na wzrost wynagrodzenia na poziomie dzisiejszej inflacji. To wnioski z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Czy dobrowolny ZUS stanie się faktem? Obietnice i możliwe scenariusze zmian w ZUS

Dobrowolny ZUS: Czy rzeczywiście był obiecany przez partię Trzecia Droga? Chociaż temat dobrowolnego ZUS zyskuje na popularności, warto zaznaczyć, że żadna z głównych partii nie miała tego rozwiązania w swoim programie wyborczym. W mediach pojawiają się spekulacje, że to Trzecia Droga obiecała wprowadzenie dobrowolnego ZUS. Jednak to nie jest prawda. Trzecia Droga proponowała zawieszenie ZUS, a nie jego dobrowolność. To dwie zupełnie różne koncepcje. Dlatego warto być ostrożnym w oczekiwaniach dotyczących wprowadzenia dobrowolności opłacania ZUS w najbliższej przyszłości…

Kto nie dostał 14. emerytury lub renty? Dlaczego? ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów

Do niemal 8 mln osób, które otrzymały 14. emerytury, ZUS wysyła listy z informacjami w tej sprawie, m.in. o przyznanej i wypłaconej kwocie - poinformował 23 października 2023 r. PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Jednocześnie wyjaśnił, kto i dlaczego nie otrzymał "czternastki".

Czy koszty zakwaterowania pracowników tymczasowych można uwzględnić jako koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracowników tymczasowych stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki, uwzględniając konieczność zapewnienia zakwaterowania w celu kontynuacji współpracy, osiągania przychodów oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Nowe terminy składania korekt? ZUS informuje

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Wciąż niewiele osób wie o rencie szkoleniowej

Różne koleje losu zmuszają niekiedy do zmiany zawodu. Choroba, nie musi oznaczać braku możliwości zatrudnienia w innej niż dotychczas branży. Jeżeli koniecznym jest zdobycie nowych umiejętności, przekwalifikowanie zawodowe, które łączą się ze sporymi wydatkami można liczyć na pomoc ze strony ZUS. 

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS?

Zasiłek pogrzebowy jest ważnym świadczeniem dla osób finansujących pochówek swoich bliskich. Czy tylko członkowie rodziny mogą otrzymać świadczenie? Ile wynosi zasiłek? Co w sytuacji, gdy koszty pogrzebu ponosi kilka osób?

Kwota wolna od podatku 60 000 zł. Czy jest na to szansa?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł dla podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym dla przedsiębiorców i emerytów. To propozycja zawarta w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Czy to rozwiązanie zostanie wprowadzone?

Kto w październiku otrzyma list z ZUS?

W październiku 7,8 mln osób w całym kraju i 621,5 tys. w województwie dolnośląskim może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dobrostan w firmie. Co jest ważne dla pracowników?

Blisko połowa pracowników w Polsce oraz nieco ponad 60 proc. przedstawicieli pracodawców wysoko ocenia swój wellbeing w pracy – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. Prawie wszyscy przebadani pracownicy są zdania, że to firma powinna dbać o wellbeing pracowników (95 proc.), przy czym jedynie 35 proc. deklaruje, że ma to miejsce w ich miejscu zatrudnienia.

Renta socjalna

Renta socjalna to jedno ze świadczeń przysługujących osobom niezdolnym do pracy. Kto może otrzymać wsparcie i na jakich zasadach?

5 540,25 zł brutto dodatkowej emerytury z ZUS. Dla kogo?

5 540,25 zł brutto dodatkowej emerytury z ZUS. Dla kogo? Okazuje się, że w województwie lubuskim na rzecz 84 stulatków ZUS wypłaca świadczenie honorowe. Co to jest świadczenie honorowe z ZUS?

4 763 zł. Czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy?

Kwota: 4 763 zł - czy to jest godziwe wynagrodzenie tak jak chce Rada Europy? Co to znaczy prawo do godziwego wynagrodzenia? W jaki sposób realizowane jest prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia? Czy ZUS może kwestionować za wysokie wynagrodzenia i tym samym składki. Co z interesem społecznym, zasadami współżycia społecznego a godziwością wynagrodzenia?

50 tys. zł. i 5% opłaty od WPS - zmiana przepisów, niższe opłaty sądowe w prawie pracy, rewolucja na korzyść pracowników

Czy sąd pracy jest za darmo? Kto ponosi koszty sprawy w sądzie pracy? Jakie są koszty przegranej sprawy w sądzie pracy? Dotychczas w sprawach pracowniczych, gdzie WPS przekraczał 50 tys. zł pracownik miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej, która stanowiła opłatę stosunkową w wysokości 5% WPS, nie więcej niż 200 tys. zł i musiała być uiszczania od wszystkich pism podlegających opłacie (np. pozew, zażalenie, apelacja). Teraz już tak nie jest! Pracownicy skorzystają - mogą wnosić nawet milionowe powództwa, bez obawy ponoszenia opłaty na wstępie od pozwu. Czy sądy pracy będą "zapchane" nowymi sprawami? Zapewne tak, bo koszty ponoszone na wstępie sprawy, nie odstraszą już pracowników.

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające?

Na czym polega wypowiedzenie zmieniające? Czy pracownik musi przyjąć wypowiedzenie zmieniające? Co jeśli pracownik nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego? Jaki jest okres wypowiedzenia zmieniającego? Czy powierzenie wykonywania innej pracy a wypowiedzenie zmieniające to to samo - to najczęstsze wątpliwości pracowników.

Czy w aktach osobowych pracownika należy przechowywać wnioski o okazjonalną pracę zdalną

Pracownik złożył wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Czy dla tego typu dokumentacji należy założyć odrębną teczkę niedołączaną do akt osobowych pracownika?

Dzień Szefa. Jaki powinien być współczesny lider?

16 października został okrzyknięty jako „Boss Day” w Stanach Zjednoczonych już w 1962 roku. W Polsce Dzień Szefa jest jednym z tzw. świąt nietypowych, przy okazji których warto poruszyć temat roli liderów w firmach. Czym powinien charakteryzować się współczesny dobry manager? Czego oczekują od niego pracownicy?

Gdzie można znaleźć pracę w Warszawie? Brakuje 12 tys. pracowników

W Warszawie poszukiwanych jest ponad 12 tysięcy pracowników – wynika z danych popularnego serwisu z ogłoszeniami . Najwięcej ofert jest dla pracowników średniego szczebla, czyli specjalistów oraz dla młodszych specjalistów. W jakich branżach można znaleźć pracę? Jakie metody wykorzystują firmy, by zachęcić do pracowania u siebie? Sprawdziliśmy.

PUE ZUS. O czym powinien pamiętać płatnik składek?

Kto powinien posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Jak założyć konto? W jaki sposób można upoważnić inną osobę do profilu płatnika składek na PUE ZUS? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o najważniejszych zasadach.

Czy wycieczka integracyjno-wypoczynkowa dofinansowana z ZFŚS to przychód pracownika podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wycieczki integracyjno-wypoczynkowej nie stanowi przychodu pracownika w postaci nieodpłatnego świadczenia, które podlega opodatkowaniu.

Czy pracownik uczestniczący w wycieczce osiąga przychód ze stosunku pracy - interpretacja MF

Pracownik, który wziął udział w wycieczce integracyjno-wypoczynkowej, sfinansowanej częściowo ze środków ZFŚS, nie osiąga przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Czy bożonarodzeniowe i wielkanocne bonifikaty pracownicze na kartach przedpłaconych podlegają podatkowi PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie w postaci Kart przedpłaconych mających postać kart debetowych [płatniczych] oraz Kart przedpłaconych mających postać kart zasilanych pieniądzem elektronicznym, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, wartość świadczenia w postaci Kart przedpłaconych - przekazanych pracownikom - których źródłem finansowania będą środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzysta ze zwolnienia z podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu. 

Wybory 2023. Co partie chcą zrobić z podatkami i ZUS?

Wybory 2023. Która z partii politycznych chce obniżyć podatki, a która zamierza zlikwidować ZUS? Przegląd pomysłów wyborczych ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych.

Czy vouchery jubileuszowe dla pracowników są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.

Odraczanie emerytury i ulga dla seniorów

ZUS podaje, że wiele osób skorzystało już na odraczaniu emerytury. Co to w praktyce oznacza? Tak zwaną ulgę dla seniora, której celem jest zachęta do wydłużania aktywności zawodowej osób w wieku emerytalnym. Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę skutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia. Można powiedzieć: dłuższa praca, wyższa płaca.

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Konkurs rozstrzygnięty

Pracodawca Przyjazny Pracownikom - rozstrzygnięto konkurs, a Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji. Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma na celu promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Co ważne kandydatów do nagrody zgłaszają pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność”. 

Składki ZUS w 2024 r. Ile zapłaci przedsiębiorca?

Jakie będą składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku? Zgodnie z przyjętymi założeniami projektu budżetu państwa na 2024 r., przeciętne wynagrodzenie wyniesie 7 824 zł. Oznacza to wzrost aż o 12,8 proc. w porównaniu z rokiem 2023. O tyle wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm.

Jeden rok późniejsza emerytura, to nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanego świadczenia

Jaka jest korzyść dla seniora z odroczenia emerytury? Ile osób skorzystało dotychczas z tej możliwości? ZUS przypomina o uldze dla pracujących seniorów.

REKLAMA