REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Jak wiadomo, staż pracy u danego pracodawcy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, czy wysokość odprawy. Nie można jednak zapominać o ogólnym stażu pracy pracownika, gdyż również z nim związane są pewne uprawnienia.

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika

Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem?

W jaki sposób rozmawiać z odchodzącym pracownikiem?

Jestem menedżerem ds. personalnych w firmie produkcyjnej. Od lat funkcjonujemy z powodzeniem na rynku, ale ostatnie półtora roku nie należało do najlepszych. Mamy do czynienia z wieloma odejściami, a przecież polityka firmy sprzyja stabilizacji i rozwojowi. Nasze działania zawsze zdawały egzamin i mogliśmy szczycić się niewielką fluktuacją kadr, a teraz wszystko wymyka się spod kontroli. Jestem pewna, że nie chodzi o zarobki, ponieważ pracownicy podejmują zatrudnienie u konkurencji na podobnych warunkach. Przyznam, że decyzje o zwolnieniach nie są dla mnie całkiem zrozumiałe.

REKLAMA

Wynagrodzenie a zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca

W razie zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika w trakcie miesiąca należy obliczyć pensję, rozdzielając okres przed i po zmianie wynagrodzenia.

Twój profil świadczy o Tobie

Jak nie stracić pracy po wakacjach - czyli o zarządzaniu reputacją online na Naszej Klasie, Facebooku i nie tylko.

Umowa o pracę zawarta w święto

Czy dniem zawarcia umowy może być sobota, niedziela lub święto? Czy umowa może się rozpoczynać np. 1 sierpnia 2010 r. (niedziela), czy powinna być zawarta od pierwszego pracującego dnia miesiąca? Jak w takim przypadku pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu?

Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?

REKLAMA

Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń?

Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia

Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy.

Kształcenie kompetencji przyszłych pracowników

Do 2020 r. liczba polskich studentów ma zmniejszyć się o 40 proc., czyli o około 700 tysięcy1. O specjalistów będzie coraz trudniej. Dlatego już teraz warto pomyśleć o narzędziach kształcenia kompetencyjnego przyszłych pracowników i budowaniu lojalności studentów wobec marki pracodawcy.

Obliczanie dodatku za nadgodziny

Wysokość dodatku za nadgodziny jest uzależniona od pory dnia, w której pracownik świadczy pracę oraz od tego, czy jest on wynagradzany stawką stałą czy zmienną.

Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Negocjujemy podwyżkę

Każdy, kto chciałby dostawać wyższe niż dotąd wynagrodzenie za swoją pracę, staje przed trudnym zadaniem: zwiększanie kosztów nie leży przecież w interesie firmy. Jeśli jednak uważasz, że twoja działalność warta jest lepszej pensji, postaraj się przekonać o tym pracodawcę. I użyj właściwych argumentów.

Jak zapobiec przejściu pracowników do konkurencji

Zatrzymanie w firmie najbardziej wartościowych pracowników jest jednym z poważniejszych zadań stojących obecnie przed menedżerami. Jak zapobiec fluktuacji najcenniejszych specjalistów w czasach gdy każdy z nich jest na wagę złota? Odpowiedzią na te wyzwania jest zarządzanie talentami przy wsparciu dedykowanych narzędzi IT.

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja dotyczy m.in. zniesienia bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z kodeksem pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Tak więc odejście od tej zasady może nastąpić jedynie na rzecz ustalenia częstszych wypłat.

Potwierdzenie odbioru wynagrodzenia pracowniczego

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikom może normować układ zbiorowy pracy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. Jeżeli takie uregulowania obowiązują u danego pracodawcy to nimi w pierwszej kolejności należy się kierować.

Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, a ewentualną umowę, za pomocą której pracownik rozporządził prawem do wynagrodzenia należy uznać za nieważną.

Czy pracownik zgłoszony do ubezpieczeń po dniu wypadku w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy pracowników do robót budowlanych przy ocieplaniu budynków. 26 lipca br. podpisaliśmy kilka umów na okres 3 miesięcy, wskazując 28 lipca 2010 r. jako datę rozpoczęcia pracy. Tego dnia jeden z pracowników spadł z rusztowania. W dniu wypadku pracownik nie był jeszcze zgłoszony do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonaliśmy już po wypadku 30 lipca br. Czy w tym przypadku pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? Jeśli tak, to jaką dokumentację należy sporządzić i przekazać do ZUS? Nadmieniam, że nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne

Co drugi pracownik korzysta lub nie widzi nic złego w korzystaniu z „lewego” zwolnienia lekarskiego.

Urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Trwają prace nad nowelizacja kodeksu pracy, dzięki której pracownik - ojciec adopcyjny dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Wszechstronny opis potencjału pracownika

Z perspektywy psychologii organizacji stanowisko pracy to zespół wymagań stawianych pracownikowi. Mogą dotyczyć zarówno tego, co zatrudniony powinien wiedzieć i umieć, jak i do czego musi być predysponowany. Kompletna ocena potencjału oznacza nie tyle, że badamy kandydata wszystkimi dostępnymi narzędziami, ile że oceniamy rzetelnie, czy spełnia on wszystkie kluczowe wymagania stawiane mu przez stanowisko, o które się ubiega.

Godziny nadliczbowe w podróży służbowej

W naszej firmie obowiązuje czas pracy od 8.00 do 16.00, a pora nocna trwa od 23.00 do 7.00 rano. Pracownik wyjechał w podróż służbową samochodem służbowym i wiózł 2 pracowników. Podróż trwała 4 godziny (od 6.00 do 10.00). Następnie wszyscy pracowali całą noc. Wracali natomiast od 5.00 do 9.00 rano. Czy temu pracownikowi należy się dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli tak, to jaki?

Gdy czwartek jest dla pracownika dniem wolnym od pracy

Z harmonogramu czasu pracy pracownika wynika, że jego dzień wolny przypada w dzień powszechnie wolny od pracy, np. w Boże Ciało. Czy należy oddać pracownikowi dzień wolny za taki dzień?

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Jakie prace zaliczymy do prac o szczególnym charakterze?

Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do Ustawy o emeryturach pomostowych.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura górnicza w wieku obniżonym

Prawo przejścia na emeryturę górniczą w obniżonym wieku przysługuje zarówno osobom urodzonym przed, jak i po dniu 1 stycznia 1949r. Przepisy art. 39 i 46 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują możliwość przejścia na emeryturę górniczą osobom' które nie spełniają warunków do przyznania emerytury górniczej, ale mają pięcioletni okres pracy górniczej.

Warunki otrzymania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela akademickiego

Nauczyciel akademicki w celu otrzymania wcześniejszej emerytury musi spełnić warunki uregulowane w art. 267 Ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jakie okresy uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty?

Jeżeli okresy przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty zbiegają się w czasie, uwzględnia się tylko jeden okres, ten najbardziej korzystny

Wysokość emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Warto również zaznaczyć, że kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy jest orzekana tylko na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Jej orzeczenie na dłużej jest możliwe tylko gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

Kiedy powstaje i ustaje prawo do emerytury pomostowej?

Prawo do emerytury pomostowej, przysługuje pracownikowi, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r., ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.

Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?

Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.

Czym jest niezdolność do pracy?

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Jak zakwalifikować wypadek podczas dyżuru?

Pracownik przedsiębiorstwa pogrzebowego pełnił nocny dyżur w siedzibie przedsiębiorstwa. Ponieważ nie było żadnych zgłoszeń, pracownik spał w pomieszczeniu przeznaczonym do wypoczynku, znajdującym się na terenie zakładu pracy. W tym czasie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do pożaru, podczas którego pracownik zatruł się dymem i doznał poważnych poparzeń. Czy wypadek, jakiemu pracownik uległ podczas pełnienia dyżuru, jest wypadkiem przy pracy?

Zasady przygotowania i przeprowadzenia rozmowy okresowej

Rozmowa okresowa to kluczowy punkt całego systemu ocen okresowych pracowników. Sposób jej przeprowadzenia decyduje w dużej mierze o jakości i rzetelności dokonanej oceny pracownika, a tym samym determinuje zasadność opierania na wynikach oceny okresowej różnych decyzji związanych z zarządzaniem ludźmi w organizacji. Jednocześnie rozmowa okresowa bardzo często budzi niechęć i obawę zarówno ocenianych, jak i oceniających i jest postrzegana jako sytuacja trudna dla obu stron. Można jednak zbudować pozytywne podejście do procesu dokonywania oceny okresowej, jeżeli będziemy pamiętać o stosowaniu pewnych zasad i dobrych praktyk oceniania.

Urlop okolicznościowy ze względu na śmierć członka rodziny

Czy pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji, w przypadku śmierci członka rodziny pracownika, aby udzielić mu urlopu okolicznościowego. Jeżeli tak, to dlaczego należy tak uczynić i na jakiej podstawie?

Wzrośnie zatrudnienie w służbie więziennej

Niektóre stanowiska kierownicze w służbie więziennej będą mogli pełnić również pracownicy cywilni.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Czy zgłosić do ubezpieczeń obywatela państwa pozaunijnego, który posiada kartę czasowego pobytu w Polsce

Zatrudniliśmy pracownika, który przyjechał z Indii i ma hinduskie obywatelstwo. Posiada kartę czasowego pobytu w Polsce. Czy będzie podlegał w Polsce ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jakie zasady ubezpieczeń go obowiązują?

Prywatne uroczystości w miejscu pracy

W jaki sposób reagować na uroczyste wydarzenia z prywatnego życia naszych współpracowników? Czy obchodzić w pracy imieniny i urodziny? Czy świętować ze współpracownikami urodzenie się dziecka albo ślub? Odpowiedzi na te pytania zależą od dwóch czynników: decyzji samego zainteresowanego i przyjętych w instytucji obyczajów.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela

Nauczyciel objęty przepisami Ustawy Karta Nauczyciela może przejść na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 tej ustawy.

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej

Rekompensata za utratę prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom, które od stycznia 2009 r. utraciły szansę na wcześniejszą emeryturę w związku z wejściem w życie Ustawy o emeryturach pomostowych.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. zachowują uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pod pewnymi warunkami i w określonym terminie przewidują także, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r.

REKLAMA