REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata za nadgodziny

Nasz pracownik przepracował w godzinach nadliczbowych 6 godzin i 30 minut. Jak ustalać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, a w szczególności za niepełną godzinę?

Choroby pracowników biurowych

Pozycja siedząca dominuje w pracy biurowej. Nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lecz praca wykonywana przez dłuższy czas w tej pozycji powoduje dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu, głównie w kręgosłupie. Warto pamiętać, że rodzaj i stopnień obciążenia pracowników zależy od wymiaru czasu pracy przy komputerze, stopnia trudności wykonywanych zadań, zaangażowania i znajomości obsługi programów. W czasie kontroli warunków pracy i szkoleń, zwłaszcza dla osób kierujących pracownikami, odpowiedzialnych za organizację pracy, warto rozmawiać o dolegliwościach, jakie może powodować praca w niewłaściwych warunkach, a także doradzać, jak można tym dolegliwościom zapobiegać.

Minimalne wynagrodzenie - czy będzie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia

"Solidarność" przygotowuje obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, której wysokość miałaby dojść do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Szef "S" Piotr Duda zadeklarował, że związek zamierza zebrać pod projektem "miliony" podpisów.

Jakie informacje powinno zawierać zaświadczenie lekarskie?

Dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby lub przebywania w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są odpowiednie zaświadczenia lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera upoważnionego do wystawiania takich zaświadczeń.

REKLAMA

Czy zasiłek chorobowy przysłyguje po ustaniu stosunku pracy?

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co z reguły wiąże się z ustaniem stosunku pracy. Przepisy prawa ograniczają jednak ten okres do 14 dni lub do 3 miesięcy w przypadku choroby zakaźnej.

Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie?

Składki emerytalne będą waloryzowane na podstawie wzrostu PKB

Część składek, które zamiast do OFE mają trafić na indywidualne subkonta w ZUS będzie waloryzowana prawdopodobnie na podstawie nominalnego tempa wzrostu PKB - powiedział w Senacie we wtorek, 11 stycznia, minister finansów Jacek Rostowski.

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

REKLAMA

Czy związek zawodowy musi każdorazowo występować o zgodę pracownika na prowadzenie jego spraw

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody. Jednak członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., II PZP 6/10).

Przerwa „obiadowa" dla pracowników

Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym.

Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Początek roku to czas m.in. na opracowaniem rocznych planów urlopowych. Kiedy sporządzać plan urlopów? Co wpisać do planu urlopów? Na te i inne pytania związane z planami urlopów podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Pokryzysowa lekcja

Rozmowa z Michaelem J. Gibbsem, profesorem University of Chicago, Booth School of Business

Likwidacja ulgi podatkowej z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że w rządzie nie ma i nie będzie planów likwidacji ulgi podatkowej związanej ze składką zdrowotną.

Jakie świadczenia wypłacać pracownikom za niezdolność do pracy na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Czy możliwe jest zatrudnienie na stanowisku kierowcy osoby posiadającej orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności

Chcemy zatrudnić na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego pracownika, który ma lekki stopień niepełnosprawności. Pracownik ma niewielką wadę słuchu. Czy możemy zatrudnić pracownika z wadą słuchu na stanowisku kierowcy?

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy

Po przyjęciu przez Sejm ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawy żłobkowej, poniesione przez pracodawcę koszty utworzenia i funkcjonowania żłobka - w części nie finansowanej przez pracowników - zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodu.

Gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej

Prowadzę firmę budowlaną. Podczas prac jeden z moich pracowników, który obsługuje koparkę, naruszył posesję sąsiada. Osoba ta wystąpiła z roszczeniem odszkodowawczym. Okazało się, że to ja jako właściciel firmy mam zapłacić odszkodowanie, a nie pracownik, który dokonał tego czynu. Jaka jest podstawa prawna, jeśli istnieje, skierowanego wobec mnie żądania zapłaty odszkodowania?

Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy

Pracownica w okresie ciąży jest objęta szczególną ochroną. Ochrona ta polega m.in. na tym, że zatrudnianie kobiet w ciąży jest zabronione lub ograniczone przy niektórych pracach.

Ekwiwalent pieniężny za urlop zmarłego pracownika

Po zmarłym pracowniku, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, najbliższej rodzinie należy się ekwiwalent pieniężny. Kto jest uprawniony do tego ekwiwalentu?

Jaka jest wysokość nagrody jubileuszowej dla pracownika samorządowego?

W październiku 2010 pracownik urzędu gminy nabył prawo do nagrody jubileuszowej, we wrześniu otrzymał podwyżkę w kwocie 200zł, wcześniej zarabiał 1800 zł, po podwyżce 2000zł. Jaką podstawę wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę ?

Nagroda jubileuszowa dla pracowników samorządowych - porada

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody, albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.

Kto może być pracownikiem samorządowym?

Często zastanawiamy się jakie wymagania należy spełnić, aby zostać pracownikiem samorządowym. Warto przy tym podkreślić, że przepisy Ustawy o pracownikach samorządowych szczegółowo określą warunki jakie należy spełnić, aby nim zostać.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w COS jest przyznawana na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu.

Jakie są obowiązki urzędnika państwowego, jako pracownika?

Kierownik urzędu jest obowiązany zapewnić urzędnikowi państwowemu właściwe warunki do wykonywania obowiązków określonych w ustawie. Do obowiązków urzędnika państwowego jako pracownika należy natomiast racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi oraz dochowywanie tajemnicy państwowej i służbowej.

Do jakich świadczeń ma prawo pracownik - urzędnik państwowy

Urzędnik państwowy otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest uzależniona od posiadanych kwalifikacji zawodowych, stażu pracy oraz zajmowanego stanowiska. Jeśli będzie wykazywał inicjatywę w pracy i sumiennie wykonywał swoje obowiązki otrzyma podwyżkę. Oprócz tego może liczyć na dodatek za wieloletnią pracę oraz nagrody jubileuszowe.

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Jakie obowiązki wobec pracowników ma pracodawca w czasie zimy

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód – indywidualne stanowisko fiskusa

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).

Nagrody roczne, nagrody uznaniowe dla funkcjonariuszy Straży Granicznej

Funkcjonariuszowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 %- miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców

Z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę w 2009 roku skorzystało prawie 6 mln osób. To obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników szpitali

Szczególne uprawnienia pracowników zatrudnionych w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej określają przepisy Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Jaki dodatek za wysługę lat dla urzędników?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek określa między innymi za jakie okresy pracy, za jakie dni oraz w jakim terminie dodatek za wysługę lat przysługuje.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – kiedy przysługuje?

Przepisy Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określają kiedy i w jaki sposób jest wypłacany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika samorządowego

Dodatek za wysługę lat obligatoryjnie m.in. przysługuje pracownikom samorządowym. Ustawodawca w Ustawie o pracownikach samorządowych określił warunki jakie pracownik samorządowy musi spełnić, aby otrzymać dodatek za wieloletnią pracę.

Dodatek za wysługę lat dla pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu

Do pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu zaliczymy pracowników zatrudnionych w Centralnym Ośrodku Sportu, COS Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, Spale, Wałczu, Władysławowie i Zakopanem, oraz w COS Ośrodku Giżycko. Należy przy tym również zaznaczyć, że ww. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego.

Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy

Kodeks pracy wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadza dodatkową – obok pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są to osoby kierujące pracownikami.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W umowie m.in. przyznaliśmy dodatkowe świadczenie, a mianowicie zobowiązaliśmy się do zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów noclegu, przejazdu i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju. Czy pracownik może nie obciążać każdorazowo pracodawcy kosztami przejazdu?

12,3 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Według wstępnych, szacunkowych danych, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w grudniu 12,3 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,6 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) w komunikacie.

Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia pracownika przez ZUS

Nadmierne podwyższenie wynagrodzenia może być uznane przez ZUS jako czynność dokonana z zamiarem nadużycia prawa do świadczeń.

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca  zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania.

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

Mistrzowska klasa

Rozmowa z profesorem doktorem habilitowanym Wojciechem Rybowskim, prezesem Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i Centrum Edukacji Menedżerskiej oraz profesorem Akademii Morskiej w Gdyni

Współczynnik ekwiwalentowy w 2011 roku

Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego.

Jak ustalić staż pracy

Pracodawcy mogą współfinansować przedszkola dla dzieci pracowników

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) umożliwia pracodawcom finansowanie żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dzieci pracowników. Dotychczas niewiele firm zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP

Zdaniem Pracodawców RP brak sądowego nadzoru nad czynnościami kontrolnymi inspektorów PIP to bardzo poważne naruszenie konstytucyjnej zasady państwa prawa.

ZUS jest uprawniony do zbadania ważności umowy o pracę

REKLAMA