REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Umowa o pracę na czas określony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mogę dać pracownikom dodatkową przerwę?

Wiem, że pracownicy mają prawo do 15 minutowej przerwy. Chciałbym jednak dać pracownikom dodatkową 45 minutową przerwę. Czy jako pracodawca mam do tego prawo?

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Pracownik na wychowawczym

Nasz pracownik od marca przebywa na urlopie wychowawczym. Uzyskaliśmy informację, że od roku z urlopu wychowawczego korzysta jego żona. Czy w takim przypadku można wezwać pracownika do podjęcia pracy?

REKLAMA

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Ocenianie pracowników - aspekty prawne

Pozytywna ocena pracownika może być podstawą do jego awansu, ocena negatywna - do zwolnienia. Ocena przeprowadzona nieprawidłowo natomiast powoduje odpowiedzialność pracodawcy.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

REKLAMA

Diagnoza czynników wspierających zaangażowanie i efektywność pracowników

Wciąż wiele organizacji postrzega badania opinii pracowników jako taktyczną konieczność, a nie strategiczne narzędzie pomagające organizacji zrozumieć czynniki, które umożliwiają pracownikom osiąganie sukcesów. Szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego lub też nagłych zmian zaangażowani pracownicy znacznie zwiększają szanse organizacji wyjścia z kryzysu obronną ręką.

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Firma wynajmuje trzy umeblowane mieszkania dla swoich pracowników pochodzących z innej miejscowości. Mieszkania wynajmowane są na rachunki od osób niebędących czynnymi podatnikami VAT. Jak rozliczyć taki wynajem, jeżeli jedno mieszkanie jest wynajmowane dla jednego pracownika? A jak, gdy wynajmowane jest dla kilku pracowników? Czy wartość wynajmu należy doliczyć do dochodu pracownika? Czy taki wydatek jest dla nas kosztem uzyskania przychodów?

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

„Komórka” służbowa w rękach pracownika

Służbowy telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych świadczeń pozapłacowych. Pracodawca powinien jednak określić reguły używania takiego sprzętu przez pracownika. Powinny one być zawarte w odrębnej umowie.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Jakich danych osobistych można żądać od pracownika?

Ubiegałam się o pracę w dużej firmie. Przed rozmową pracodawca kazał mi wypełnić formularz aplikacyjny, w którym było wiele bardzo osobistych pytań jak np. czy planuję w najbliższych latach dzieci, jaka jest moja orientacja seksualna czy wyznanie. Czy miał prawo pytać o takie rzeczy?

Dni na szukanie pracy

Dostałem wypowiedzenie pracowałem na umowę na czas nieokreślony. U obecnego pracodawcy przepracowałem 2 lata. Czy należą mi się dni na szukanie pracy podczas wypowiedzenia?  

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia

Mam problem jaki rodzaj umowy podpisać. Nie wiem czy ma być to umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Dodam, że chodzi o wykonanie bilansu. Jestem początkującą księgową i dostałam dodatkowe zlecenie. Nie wiem dlatego, która z umów będzie dla mnie korzystniejsza.

Wcześniejsze rozwiązanie okresowej umowy o pracę

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 5 miesięcy. Mija już 4 miesiące jego pracy, nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy. Chcemy wypowiedzieć mu umowę. Podobno nie można tego dokonać, czy to prawda?  

Bony dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wielu pracowników otrzymuje od swoich pracodawców bony towarowe. Takie dodatkowe wynagrodzenie przydaje się w trudnym finansowo okresie przedświątecznym. 

Wymiar urlopu

Pracuję u jednego pracodawcy już od 6 lat. Ile mam w związku z tym dni urlopu? Gdzie mogę znaleźć informację na ten temat?  

Jak moge powrócić z telepracy

Rozpoczęłam pracę w formie telepracy. Jednak przestały mi odpowiadać takie warunki pracy. Czy mogę wrócić do starej formy wykonywania pracy? 

Gdzie wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy

Chcę wnieść pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracuje na umowę Zlecenia. Ale pracuję tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przychodzę i wychodzę o określonych godzinach, podpisuję listę pracowników, pracodawca wydaje mi zadania do wykonania. Dlatego chcę wnieść pozew. Mam pytanie do jakiego sądu mam powinienem się z tym udać? 

Jakich danych może żądać pracodawca

Zatrudniłam się u mojego szefa. Wypełniłam ankietę osobową. Pojawiły się w niej bardzo szczegółowe pytania. Mam z związku z tym pytanie, jakich danych może się domagać ode mnie pracodawca.

Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji

Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.

Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji

Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.

Ile mam dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia to trzy miesiące. Słyszałem o tym, że mogę otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy. Umówiłem się na rozmowę kwalifikacyjną u nowego pracodawcy i nie ukrywam, że taki dni mi się przydadzą. Czy muszę o nie składać wniosek.  

Czy mogę się domagać świadectwa pracy

Pracowałem na początku na umowę na czas określony. Teraz pracodawca przedłużył ze mną umowę na czas nieokreślony. Nie wydał mi świadectwa pracy. Czy mógł tak postąpić? Co mogę zrobić, aby otrzymać świadectwo? 

Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia?

Mam zawartą umowę na okres próbny. Jednak nie jestem zainteresowany pracą w tej firmie. Chciałbym wypowiedzieć umowę, nie czekając aż minie okres wypowiedzenia. Jaki jest termin wypowiedzenie umowy na okres próbny zawartej na 2 miesiące. Słyszałem też coś o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, czy mi się należą?  

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Jestem w ciąży. Chciałabym rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą, mam inną ofertę pracy. Słyszałam o zakazie rozwiązywania umów z kobietami w ciąży, czy dotyczy to także rozstania się za porozumieniem stron? 

Wolontariat

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Co należy wiedzieć o pracy młodocianych?

Praca młodych osób nie jest zjawiskiem nieznanym. Pracodawcy powinni jednak uważać. Zatrudnianie pracownika młodocianego rządzi się swoimi prawami. Nieprzestrzeganie ich grozi wykroczeniem.

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Ustalenie rozkładu czasu pracy

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?

Od kiedy student- zleceniobiorca przestaje podlegać ubezpieczeniom?

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego

Zwróciłam się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwrotnej pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego na płatny zabieg medyczny (koszt 2500 zł), którego wykonanie pomoże mi wrócić do zdrowia. Koszt zabiegu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracodawca odmówił, twierdząc, że pożyczki z zfśs nie może udzielić na cele zdrowotne. Ja z kolei słyszałam, że jest to możliwe. Czy mogę domagać się przyznania takiej pożyczki?

Umowa zlecenia czy umowa o pracę

• specyfika funkcjonowania podmiotu zatrudniającego• sposób realizacji zobowiązania• świadomość i wola stron przy zawieraniu umowy

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Wypowiadanie umów o pracę

Umowa o pracę może być rozwiązana z kilku przyczyn. Najpopularniejszym z nich jest wypowiedzenie umowy. Jednak każdy rodzaj umowy o pracę rządzi się własnymi prawami w kwestii wypowiadania.  

Odciski palców identyfikacją pracownika

W firmach europejskich popularne staje się używanie czytników linii papilarnych w pracy. Odciski palców pracowników maja pomóc w ewidencji ich czasu pracy. Czy ta moda zawita do Polski? Czy takie postępowanie pracodawców jest zgodne z prawem? 

Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.

Obowiązki pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co to jednak oznacza w praktyce?

Szkolenia BHP wstępne i okresowe

Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub praktyczną naukę zawodu.

Umowa zlecenia

 Czy osobie pracującej prawie 2 lata na podstawie umowy zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Umowy zawierane z klientami

Jakie warunki musi spełnić klauzula zgody, którą firma zamierza umieścić w treści umów zawieranych z klientami?

REKLAMA