REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Posiłki w pracy finansowane przez pracodawcę - integracja, zwolnienie ze składek ZUS

Z badań wynika, że stres i nadmiar zadań w pracy wpływa negatywnie na zdrowie i nawyki żywieniowe pracowników. Praca zdalna czy hybrydowa nie zawsze ułatwia dbanie o regularne posiłki. Ci, którzy natrafiają na trudności, wskazują na niewyraźne granice między pracą a odpoczynkiem oraz brak czasu z powodu obowiązków domowych. Doskwiera też ograniczony kontakt ze współpracownikami. Aż 83% badanych uważa, że wspólne posiłki pomagają w integracji i sprzyjają lepszej atmosferze, ale tylko 20% ma często ku temu okazję. Tak wynika z najnowszego raportu Sodexo Benefits and Rewards Services Polska „Bez zadyszki. Jak zadbać o zdrowie pracowników i finanse w organizacji?”. Zdaniem pracowników regularne dofinansowanie posiłków pozwala zatroszczyć się o dietę (61%) i więcej zaoszczędzić (77%). Tymczasem ponad połowa (56%) badanych pracodawców wciąż nie wie, że taki benefit wiąże się z korzyściami finansowymi dla firmy.

W 2022 r. najczęściej poszukiwano ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych

W 2022 r. pracodawcy najczęściej poszukiwali ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

Jak złagodzić skutki stresu w pracy?

Mówi się, że stres jest plagą XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, by umieć sobie z nim radzić, a jeszcze lepiej, zapobiegać sytuacjom nadmiernie stresującym. Co może zrobić pracodawca, by złagodzić skutki stresu w miejscu pracy? Jest wiele sposobów. Oto kilka z nich.

Z babcią i dziadkiem na siłownię? Jak najbardziej!

Dzień Babci i Dziadka 2023. Już 7 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość rodzinnego korzystania ze świadczeń pozapłacowych, takich jak karty sportowe. Trend dbania o najbliższych dotyczy również wsparcia najstarszych członków rodziny, którzy obchodzą swoje święto już w najbliższy weekend. Jak wynika z danych Benefit Systems, niemal połowa aktywnych osób po 60. roku życia chciałaby korzystać z karty, uprawniającej do korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych  

REKLAMA

Rekordzistka dojazdów do pracy: dwa razy dziennie po 770 km

Młoda kobieta codziennie jeździ pociągiem do pracy z Neapolu do Mediolanu, gdzie zatrudniona jest jako woźna w szkole. Historię Giuseppiny, która dwa razy dziennie pokonuje odległość ponad 770 kilometrów, przedstawiły włoskie media.

Elektroniczne rozliczenia z ZUS seniorów. Obowiązkowy PUE ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Cały czas do dyspozycji klientów pozostają nasi doradcy. Żaden płatnik składek nie pozostanie bez naszej pomocy - zaznaczyła prezes ZUS Gertruda Uścińska w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik zwrócił uwagę na trudności jakie mają seniorzy z elektronicznym rozliczeniem z ZUS.

Regulamin pracy zdalnej - treść, zasady

Już niedługo (od 7 kwietnia 2023 r.) wejdą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Jakie dokumenty będą regulować zasady pracy zdalne w zakładzie pracy? Co powinien zawierać regulamin pracy zdalnej?

Dzień Babci i Dziadka 2023: jak wygląda sytuacja finansowa polskich seniorów?

Dzień Babci i Dziadka daje pretekst, by pochylić się nad sytuacją finansową polskich seniorów. Okazuje się, że nasi dziadkowie nie oszczędzają wcale dla swoich wnuków, ale dla siebie!

REKLAMA

Rozwiązanie umowy – weź pod uwagę sytuację materialną i osobistą pracownika!

Jak rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących? Jakie kryteria należy brać pod uwagę przy zwolnieniach grupowych? Czy ważna jest sytuacja materialna, osobista i zawodowa przy doborze pracowników do zwolnień? Czy sąd może zakwestionować decyzję pracodawcy – pomimo swobody prowadzenia działalności i polityki kadrowej.

Liczba ludności Polski - prognozy MF - 32,5 mln w 2060 roku, 28,2 mln w 2080 roku. Mniej dzieci i młodzieży, więcej seniorów

Liczba ludności Polski spadnie w 2060 roku do 32,5 mln i 28,2 mln w 2080 roku z 37,9 mln w 2022 roku - podano w prognozie demograficznej Ministerstwa Finansów opublikowanej przez ZUS. 32 proc. kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, 68 proc. nie ma takich planów – wynika z badań CBOS przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 roku.

Krótszy tydzień pracy – czy da się go wprowadzić bez strat dla przedsiębiorcy?

Cztery dni pracy? To wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. Do Sejmu trafił projekt ustawy skracającej wymiar etatu do 35 godzin. Niektóre firmy już testują takie rozwiązanie. Jednak to, co wydaje się spełnieniem marzeń pracowników, może wpłynąć negatywnie na efektywność przedsiębiorstw. Czy można skrócić czas pracy tak, by nie ucierpiał na tym biznes?

Pracownicze badania lekarskie

Podejmujesz zatrudnienie? Sprawdź, kto podlega, a kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim.

Skończył się rynek pracownika?

Skala i zasięg grudniowego spadku liczby ofert zatrudnienia potwierdzają pogorszenie koniunktury na rynku pracy. Firmy nie mogą jednak liczyć na powrót dawnej sytuacji na rynku pracodawców - czytamy we wtorek w „Rzeczpospolitej”.

W grudniu o 5 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

W grudniu pracodawcy opublikowali w sieci ok. 247,5 tys. nowych ofert pracy, o 5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych firmy Element dla Grant Thornton. Według autorów opracowania może to świadczyć o tym, że rynek pracy pozostaje silny, a scenariusz mocnego hamowania oddala się.

Kultura doceniania w biznesie

Jak docenić pracownika. Relatywnie niska stopa bezrobocia i obserwowany od kilku lat rynek pracownika znacząco wpływają na podejście firm do employer brandingu. Kultura doceniania coraz mocniej zakorzenia się w świadomości polskich przedsiębiorców, którzy chętnie wykorzystują różne okazje do okazania wdzięczności swoim pracownikom. Na jakie daty warto zwrócić uwagę w 2023 roku i dlaczego należy wziąć pod uwagę również okazje nietypowe? Podpowiadamy!

Rewolucja w prawie pracy, co się zmieni w pracy zdalnej?

Zmiany wprowadzające pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy wejdą w życie najprawdopodobniej już w I kwartale br., po ponad dwóch latach prac legislacyjnych. Nowa definicja pracy zdalnej zdecydowanie odróżnia ją od telepracy.

Umowa o pracę - co nie powinno się w niej znaleźć?

Umowa o pracę regulowana jest przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca zatrudniający pracownika w oparciu o umowę o pracę zobowiązany jest do zawarcia umowy zgodnie z przepisami prawa pracy. Każda umowa o pracę musi zawierać elementy wynikające z przepisów Kodeksu pracy, natomiast równie istotne jest to, czego w umowie o pracę nie powinno być. Podpowiadamy.

Badanie krwi i moczu pracownika na obecność alkoholu, narkotyków i psychotropów

W 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące możliwości sprawdzania trzeźwości pracowników. Możliwe będzie badanie pracowników na obecność alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, poprzez badanie wydychanego powietrza, krwi czy moczu. Jak i kiedy badać pracownika? Czy można odstąpić od pobrania krwi? Czy z badań sporządza się dokumentację? Jakie kary grożą pracownikowi za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu czy narkotyków?

Jak badać pracownika na obecność alkoholu? Nowe przepisy!

Wreszcie przepisy dotyczące badania pracownika na obecność alkoholu czy narkotyków zostaną doprecyzowane! Będą jasne procedury i wytyczne dla pracodawcy i badanego pracownika. Zatem jak i kiedy badać pracownika na obecność narkotyków i alkoholu? Kiedy wykonywać drugie pomiary a kiedy nie należy przeprowadzać badania? Jakie są środki działające podobnie do alkoholu? Czy po badania sporządza się protokół?

Tylko cztery dni pracy! Czy będziemy mieć weekend od czwartku?

Cztery dni pracy i trzy dni wolnego – brzmi nierealnie? A tymczasem w Sejmie jest już projekt ustawy dotyczącej skrócenia czasu pracy z 40 na 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Czy Polacy są gotowi na taką rewolucję?

Dzień wolny za święto w sobotę w 2023 r.

Które święto w 2023 r. wypada w sobotę? Czy pracownik może otrzymać z tego tytułu inny dzień wolny?

Praca w sektorze finansowym mocno wypala

Coraz większy odsetek Polaków zmaga się z problemami psychicznymi. Często ma to związek z wykonywanym przez nich zawodem - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy i nowe wykroczenia – zmiany w KP 2023 r.

Szykują się duże zmiany w KP na 2023 r.! Jakie obowiązki informacyjne będzie miał pracodawca wobec pracownika? Jakie nowe wykroczenia przeciwko prawom pracownika w KP? Co powinna zawierać umowa o pracę?

Zwolnienie grupowe

Zwolnienie grupowe – rozwiązanie stosunków pracy z pewną znaczną grupą pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, którego skutkiem jest powstanie po stronie pracowników określonych szczególnych uprawnień.

W 2023 roku średni wzrost płac nie nadąży za inflacją

W 2023 roku średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Dodała, że jeśli gospodarstwa domowe będą biedniały, to odbije się to negatywnie kondycji kolejnych sektorów, co z kolei opóźni wejście gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.

53 proc. pracowników chciałoby w tym roku zmienić obecną pracę na inną

W najbliższych 12 miesiącach 53 proc. badanych pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną, a 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności - wynika z raportu portalu pracuj.pl.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – część przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 4 dni w roku kalendarzowym, której wykorzystanie następuje na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Badanie: 53 proc. pracowników chciałoby w tym roku zmienić obecną pracę na inną

W najbliższych 12 miesiącach 53 proc. badanych pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną, a 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności.

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku? Co jest celem umowy na okres próbny? Czy można zawrzeć po 3 miesiącach ponownie umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy możliwe jest przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas urlopu?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – świadczenie pieniężne należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Uznanie w Polsce stażu pracy z Ukrainy

Uznanie stażu pracy w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) regulują unijne przepisy o koordynacji świadczeń społecznych. Co w przypadku, jeśli praca była wykonywana w kraju trzecim? Czy ten okres zatrudnienia może zostać zaliczony do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Urlop z powodu siły wyższej - zmiana w KP od 2023 r.

Czy w 2023 roku zostanie dodany do Kodeksu Pracy kolejny urlop - a raczej zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika? Po nowym roku ruszą prace legislacyjne.

Jakie kary porządkowe dla pracowników w 2023 roku?

Jakie kary porządkowe dla pracowników w 2023 roku? Jak zastosować karę? Ile wynosi kara pieniężna? Jak pracownik może odwołać się od kary?

Dłuższa praca sposobem na wyższą emeryturę?

Rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury z ZUS to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

RPO zwraca uwagę na problem seniorki z elektronicznym rozliczeniem z ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. właściciele małych firm (zatrudniających do 5 pracowników) i osoby samozatrudnione, które same płacą składki, muszą korzystać z profilu informacyjnego ZUS. Z powodu wieku i braku umiejętności cyfrowych osoba 60+ skarży się RPO na obowiązek składania miesięcznej deklaracji rozliczeniowej wyłącznie drogą elektroniczną. W ocenie RPO w takich sytuacjach powinien być dopuszczony dotychczasowy sposób rozliczania z ZUS

12 nowych trendów na rynku pracy w 2023 r. [galeria]

Rynek pracy 2023. Presja płacowa, inflacja i „quiet quitting” – to główne tematy, o których było głośno w 2022 r. A co przyniesie rok 2023? O pewnych trendach mówi się już dziś. Zobacz galerię!

Rynek pracy w 2022 roku. Priorytetem zapewnienie stabilizacji

Po wstrząsach wywołanych pandemią, rynek pracy w 2022 roku narażony był na turbulencje spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. W kończącym się roku wyzwaniem było nie tylko przygotowanie odpowiednich przepisów, które będą wpływały na stabilizację na rynku pracy. – To się udało – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

PIT-2 w 2023 roku [Kompendium]

Od 1 stycznia 2023 r. formularz PIT-2 (9) pozwala na przekazanie szkole, urzędowi gminy albo zakładowi komunalnemu aż ośmiu rodzajów wniosków i oświadczeń. Nowością jest możliwość złożenia przez pracownika formularza PIT-2 np. trzem szkołom-płatnikom. W rezultacie każda z nich będzie potrącała nauczycielowi część kwoty wolnej od podatku na bieżąco w trakcie roku podatkowego.

Sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem a urlop wypoczynkowy

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu wypoczynkowego, dochodzi do przerwania urlopu. Zwolnienie lekarskie jest bowiem nadrzędne. Co w sytuacji, jeśli podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje dziecko pracownika? Czy urlop również zostaje przerwany? Podpowiadamy!

Ponad 2 mln zł przekazano w br. pracownikom niewypłacalnych firm

Na Podkarpaciu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) wypłacono w tym roku 2,05 mln zł na rzecz pracowników i byłych pracowników niewypłacalnych podmiotów gospodarczych – poinformował PAP dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Eksperci o rynku pracy: 2022 pełen wyzwań, nowy rok dużą niewiadomą

Wojna, zachwianie łańcuchów dostaw, wysoka inflacja: mijający rok był pełen wyzwań, nowy rok jest dużą niewiadomą - komentują agencje zatrudnienia. Ich zdaniem, kluczowy będzie pierwszy kwartał, który pokaże, w jakim kierunku zmierza rynek pracy.

Korpus Wsparcia Seniorów w 2023 roku

Czym jest i dla kogo przeznaczony jest Korpus Wsparcia Seniorów? Ile rząd przeznaczy środków na Korpus Wsparcia Seniorów w 2023 roku? Co powinny zrobić gminy i kiedy?

Lista płac 2023 - przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS

Lista płac dla pracownika otrzymującego przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS, z przykładem listy płac na 2023 rok.

Mieszane nastroje na rynku pracy

W grudniu poprawiła się ocena sytuacji w zakładach pracy, nieznacznie gorsze są natomiast przewidywania co do najbliższego roku, odczucia dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia i oceny możliwości znalezienia nowej pracy w pobliżu miejsca zamieszkania - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

2023 r. na rynku pracy pod znakiem inflacji i zmian w zakresie pracy zdalnej

W przyszłym roku na sytuację pracowników w dalszym ciągu będzie wpływać inflacja, której nie zrekompensują proponowane podwyżki - przewidują eksperci agencji rekrutacyjnej. Jako dużą zmianę wskazują wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy, co zwiększy popularność tej formy.

Jak podbić serca 85 proc. globalnych konsumentów?

Prawie 9 na 10 konsumentów na całym świecie uważa zrównoważony rozwój za ważny przy wyborze marki . Jak na to „wyzwanie” odpowiadają globalni gracze i czego możemy się od nich nauczyć?

Lista płac 2023 r.: Pracownik i zleceniobiorca otrzymują świadczenie z ZFŚS

Lista płac 2023 r.: Pracownik i zleceniobiorca otrzymujący świadczenie z ZFŚS

PIP 2023

Na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, które odbyło się w dniu 20 grudnia 2022 r. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przedstawiła program działania na 2023 r. Jakie są plany i cele do osiągnięcia?

W tym roku bez firmowych wigilii i spotkań integracyjnych

Pracodawcy w ramach szukania wolnych środków w wielu przypadkach rezygnowali z wigilijnych spotkań, a często nawet ze świątecznych premii czy prezentów. Pracownicy za to twierdzą wprost, że od wymyślnych gadżetów czy firmowych spotkań wolą gotówkę na święta.

Polacy a praca za granią

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

REKLAMA