REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Roszczenia pracownicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie – wzór

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie jest jednym z dokumentów, jakich wypełnienia i dostarczenia może wymagać od kandydata do pracy potencjalny przyszły pracodawca. Wzór takiego kwestionariusza został wskazany przez ustawodawcę. Kwestionariusz ten może być modyfikowany przez pracodawcę, który jednak powinien mieć na uwadze, jakich informacji ma prawo żądać od kandydatów. Poniżej przedstawiamy wzór kwestionariusza.

Modern Employer - Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników? - zaproszenie na konferencję

Już 2 października odbędzie się największe wydarzenie łączące zagadnienia z zakresu HR, Employer Branding i psychologii biznesu. „Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników"? - konferencja Modern Employer będzie stanowiła odpowiedź na to pytanie. Wyjdziemy poza rodzime ramy i pokażemy światowe standardy budowania marki „nowoczesnego pracodawcy". Pomogą nam w tym znamienici eksperci.

Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.

REKLAMA

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)

Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych.

Świadczenie usług przez agencje zatrudnienia w zakresie pośrednictwa pracy pomiędzy obcokrajowcami a pracodawcami zagranicznymi

Coraz więcej polskich obywateli, poszukujących pracy za granicą, w szczególności w krajach Unii Europejskiej, decyduje się na skorzystanie z ofert agencji zatrudnienia. Agencje zatrudnienia świadczą usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju i za granicą, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej.

Najgorsi szefowie firm

Sydney Finkelstein od kilku lat przygotowuje i publikuje ranking najgorszych prezesów/dyrektorów generalnych firm. W poprzedniej edycji na liście znalazł się np. szef firmy Hewlett-Packard, a w najnowszym rankingu, np. Andrea Jung, była prezes koncernu Avon. Jakie są najważniejsze kryteria, którymi się kieruje, prowadząc badanie?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych – ograniczenia

Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest korzystne dla pracodawców. Część obowiązków wynikających z zatrudniania przejmuje agencja pracy tymczasowej. Dodatkowa umowa z dotychczasowym pracodawcą wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.

REKLAMA

W jakim terminie pracodawca może zastosować karę porządkową?

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy czy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w terminie dwóch tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Elastyczny czas pracy 2013

Od 23 sierpnia obowiązują nowe przepisów o czasie pracy. Najważniejsze zmiany polegają na: możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowaniu ruchomego czasu pracy, który może naruszać dobę pracowniczą. Jak w praktyce stosować przepisy o elastycznym czasie pracy?

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym pracodawcy często użyczają pracownikom samochody należące do firmy. Warto pamiętać, iż takie bezpłatne udostępnienie pojazdu służbowego spowoduje zwiększenie podatku dochodowego pracownika. Co więcej, pracownicy muszą sobie zdawać sprawę, że za ewentualne uszkodzenia samochodu, mogą być obciążeni kosztami naprawy.

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę

Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na ogół należy udokumentować świadectwem pracy lub zaświadczeniem. Jedynie prace z nowych wykazów wykonywane po 2008 r. mogą być zaliczone przez ZUS do stażu emerytalnego na podstawie zapisów na koncie osoby ubezpieczonej.

Odpowiedzialność pracodawcy za błędy pracownika

Odpowiedzialność sprawcy za wyrządzoną przez niego szkodę to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego. Na gruncie prawa pracy ciężar odpowiedzialności za błędy zatrudnionego pracownika, będącego sprawcą szkody, ponosi wyłącznie pracodawca.

Mentoring dobry na wszystko

Mentoring jest wszechstronnym narzędziem HR, przynoszącym korzyści dla Organizacji go stosujących, osób mentorowanych jak i samych mentorów. Poniżej przedstawiona została koncepcja mentoringu oraz obszary jego stosowania.

12 sierpnia Dzień Pracoholików

12 sierpnia to dzień wszystkich tych, którzy nie potrafią oderwać się od pracy i poświęcić więcej czasu na odpoczynek. Dzień Pracoholika w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny, gdyż systematycznie przybywa osób, które mogą go „świętować”.

Wirtualny asystent - modna praca chałupnicza w domu

Intryguje Cię praca chałupnicza w domu? Jesteś osobą kreatywną, lubiącą wyzwania i potrafiącą samodzielnie organizować sobie czas pracy? Jeśli tak, to praca wirtualnego asystenta może być idealnym zajęciem dla Ciebie. Wiek i umiejętności informatyczne nie grają roli, liczy się jedynie profesjonalizm, a korzyści ekonomiczne mogą być zadowalające.

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Zawieszenie układu zbiorowego pracy, a co za tym idzie również niektórych uprawnień pracowniczych przez pracodawcę, jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Uprawnienie to, ma na celu umożliwienie przeprowadzenia procesów niezbędnych dla poprawy kondycji finansowej zakładu pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi

Pracownik może odnieść szkodę niemajątkową, np. w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej czy mobbingu. Istotne jest, że aby zachowanie pracodawcy w tym zakresie mogło być rozważane jako źródło odpowiedzialności i zadośćuczynienia dla pracownika, za każdym razem musi pozostawać bezprawne. Powinno być zatem sprzeczne z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.

Dofinansowanie wynagrodzeń personelu projektu współfinansowanego ze środków UE

Koszty pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE stanowią czasem jeden z istotnych składników kosztu całego przedsięwzięcia. Koszty te mogą stanowić wydatek kwalifikowalny – czyli podlegać dofinansowaniu ze środków UE. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów realizowanych w ramach programu Kapitał Ludzki.

Odszkodowanie z ugody pozasądowej - skutki w PIT i CIT

W sytuacji kiedy dochodzi do zawarcia porozumienia na mocy którego jednej ze stron zostaje wypłacona należność pieniężna jako forma odszkodowania (np. związana z wypadkiem pracownika przy pracy), powstaje pytanie czy kwota takiej należności podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z reguły tego typu odszkodowania stanowią zapłatę, której celem jest zaspokojenie wszelkich roszczeń jednej ze stron i uniknięcie sporu sądowego. Wątpliwości wzbudza również kwestia możliwości zaliczenia takiego odszkodowania do kosztów uzyskania przychodu przez pracodawcę.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Poniesione przez firmy wydatki na stworzenie strony internetowej bezspornie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powstaje jednak pytanie czy wydatki na stworzenie strony internetowej powinny być rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne czy bezpośrednio w kosztach?

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy jest krokiem rozsądnym ze strony pracodawcy. Stres bowiem może być przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla samego pracodawcy i prowadzonego przez niego zakładu pracy. Nie można nie wspomnieć również o konsekwencjach, jakie stres wywiera na zdrowie pracowników.

Zatrudnianie urzędników i awanse - zmiany

Jak zmieni się system awansów i czasowego zatrudniania urzędników od 1 września 2013 r.? Czy będzie można zatrudniać doradców bez limitu?

Zatrudnianie urzędników i awanse - zmiany

Jak zmieni się system awansów i czasowego zatrudniania urzędników od 1 września 2013 r.? Czy będzie można zatrudniać doradców bez limitu?

Przyczyny i skutki stresu w miejscu pracy

Stres w miejscu pracy może mieć poważne skutki zdrowotne dla pracowników oraz duże skutki ekonomiczne dla pracodawcy. Warto jest więc znać przyczyny stresu, aby móc z nim skutecznie walczyć.

Zatrudnianie młodocianych

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Mobbing a umowa zlecenia

Mobbing, czyli taktyki zniesławienia, wyśmiewania, gróźb ustnych, czy zastraszania zwolnieniem z pracy to zjawisko dość powszechne w dzisiejszych miejscach zatrudnienia. Wielu z nas pracuje na umowę zlecenia w związku z czym na myśl nasuwa się problem, czy zleceniobiorcy przysługuje ochrona przed opisanym działaniem pracodawcy?.

Rekrutacja do pracy w organizacji non profit

Każdemu pracodawcy zależy na znalezieniu dobrego i kompetentnego pracownika. Przeprowadzając rekrutację, pracodawca musi mieć świadomość tego, jakich informacji może żądać od kandydatów. Jest to równie ważne, jak potrzeba sprawdzenia, czy dany kandydat spełnia wymagania do zajmowania określonego stanowiska i czy rzeczywiście się na nie nadaje, zwłaszcza w obliczu praktyki umieszczania w życiorysach nieprawdziwych informacji.

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Naruszenie dóbr osobistych pracownika to sytuacja która może zaistnieć w każdej firmie, w związku a czym pracownikowi przysługuje możliwość wystąpienia do sądu o ich ochronę. Uprawnieniem pracownika jest dochodzenie zarówno roszczeń majątkowych, jak i niemajątkowych, a firma może być zobowiązana przez sąd do zapłaty zadośćuczynienia, naprawy wynikłej z naruszenia dóbr osobistych szkody, czy nawet do wypłaty odszkodowania.

Badanie Opinii Pracowników - między redukcją kosztów a utrzymaniem motywacji

Badanie Opinii Pracowników jest narzędziem dialogu pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Dialog ten jest niezbędny dla utrzymania dobrej kondycji firmy.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Wykonywanie nudnych, powtarzających się czynności, wbrew pozorom może mieć pozytywne konsekwencje, w postaci poprawy koncentracji, która to z kolei sprzyja większej kreatywności. Nie musisz się frustrować znudzeniem, możesz je wykorzystać lepiej, niż myślisz. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że nuda jest potrzebna, a ciągła aktywność – przereklamowana.

Zmiany w organizacji czasu pracy

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 2 sierpnia 2013 r. ustawę wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy.

Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Nierzadko dodatkowym atutem pracodawców jest możliwość korzystania przez pracowników z ich usług na warunkach korzystniejszych od pozostałych nabywców, niebędących pracownikami. Na tym tle powstaje pytanie, czy sprzedaż pracownikowi towaru po preferencyjnej cenie wpływa na jego przychód ze stosunku pracy.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika

Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę za niepodpisanie umowy o zakazie konkurencji

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem, który odmawia podpisania umowy o zakazie konkurencji - o ile przewidziana w niej kara umowna nie jest rażąco wygórowana w stosunku do wynagrodzenia pracownika, czy odszkodowania z art. 1012 par. 1 kodeksu pracy.

Rozliczenie pomocy otrzymanej z zfśs

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielane pracownikom, ich dzieciom i byłym pracownikom należy odpowiednio rozliczyć pod względem podatkowym oraz zaewidencjonować w księgach organizacji. Poniżej wskazujemy różnice wynikające z limitów zwolnień z podatku dochodowego i przykłady ewidencji księgowej różnych świadczeń finansowanych ze środków zfśs.

Daj się znaleźć - dbaj o swój wizerunek w sieci!

Szukając pracy, powinniśmy nie tylko czytać ogłoszenia i wysyłać CV, ale także dbać o swój wizerunek i obecność na portalach społecznościowych poświęconych karierze. Do takich serwisów należą m.in. Goldenline czy LinkedIn. Warto dobrze, wyczerpująco uzupełnić swój profil i udzielać się w dyskusjach.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym - raport

System wynagrodzeń sektora publicznego potrzebuje reform. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Bank Światowy we Współpracy z Ministerstwem Finansów.

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Wielu pracodawców, zwłaszcza w upalne dni, udostępnia nieodpłatnie swoim pracownikom wodę do picia. Takie udostępnienie nie jest opodatkowane VAT. Zakup wody dla pracowników jest pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Pracownik z tego tytułu nie powinien zapłacić PIT.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Czy referendum strajkowe można organizować jeszcze w czasie mediacji? Zgodnie z przepisami dopiero nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej.

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.

Biura open space a jakość pracy

Jak biura open space wpływają na jakość pracy? Wiele stanowisk pracy na dużych i otwartych przestrzeniach to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Pozwala na lepszą kontrolę i szybszy przepływ informacji. Jak biura open space oceniają pracownicy?

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest jednym ze świadczeń należnych osobom bezrobotnym. Istnieją ustawowo określone warunki, od których spełniania uzależnione jest otrzymanie prawa do zasiłku.

REKLAMA