REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Roszczenia pracownicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakłócanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Czy pracodawca może wymagać od pracownika pozostawania w kontakcie mailowym lub gotowości świadczenia pracy podczas urlopu wypoczynkowego? W jakich sytuacjach i w jaki sposób pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? Wyjaśnia dr Katarzyna Pfeifer-Chomiczewska, prawnik w Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych.

Prognozy na rynku pracy w 2018 r.

Prognozuje się, że w 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent. Dla firm oznacza to problem z zapełnianiem wakatów. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni lepiej zadbać o swoich pracowników, m.in. zapewniając im wyższe wynagrodzenie i benefity.

Kontynuacja umów o pracę po śmierci przedsiębiorcy od 2018 roku

W przygotowanym przez Ministra Rozwoju i Finansów projekcie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej znajdują się przepisy zmieniające kodeks pracy, przewidujące kontynuację zawartych stosunków pracy po śmierci przedsiębiorcy-pracodawcy. Cała ustawa o zarządzie sukcesyjnym, jak również zmiany w kodeksie pracy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Czy tego samego pracownika i pracodawcę może łączyć więcej niż jedna umowa o pracę?

Przepisy prawa pracy nie wprowadzają generalnego zakazu pozostawania przez tego samego pracodawcę i pracownika w więcej niż w jednym stosunku pracy. Jednakże rzeczony zakaz może w pewnym zakresie wnikać pośrednio z przepisów Kodeksu pracy.

REKLAMA

Akcje fantomowe jako sposób wynagradzania pracowników

Nowe systemy wynagradzania, motywowania oraz budowania lojalności pracowników budzą powszechne zainteresowanie ze strony przedsiębiorców. Jednym z takich instrumentów jest zyskująca na popularności na polskim rynku akcja fantomowa. Jej istotę oraz możliwości zastosowania omawia Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG Legal Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów

Jak wynika z regulacji dotyczących prawa pracy, gdy temperatury sięgają określonych poziomów, pracodawcy muszą nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Wskazane jest także wydłużenie pracownikom przerwy tak, by w najgorętszym okresie dnia nie przebywali na słońcu. Jeżeli pracodawca nie zapewnia odpowiednich warunków do pracy, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania w tym zakresie grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

Nowe miejsce wykonywania pracy a zgoda pracownika

Jeśli pracodawca chce zmienić miejsce zatrudnienia pracowników (np. miejscowość), ci muszą wyrazić na to zgodę – albo w porozumieniu albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Czy pracodawca może przetwarzać dane osobowe pracowników na podstawie ich zgody?

Każdy pracodawca przetwarza w trakcie trwania stosunku zatrudnienia dane osobowe swoich pracowników. Przetwarzanie takie polega przede wszytkim na gromadzeniu danych w celu prawidłowego i rzetelnego prowadzenia akt osobowych pracownika oraz wykonywania innych obowiązków pracodawcy, w tym jego obowiązków jako płatnika danin publicznoprawnych. Czy jednak pracodawca może przetwarzać dane osobowe pracownika, inne niż wymienione w art. 22(1) Kodeksu pracy, na podstawie wyrażonej przez niego zgody?

REKLAMA

Delegowanie pracowników zbyt sformalizowane

Zagraniczny pracodawca, który deleguje do Polski pracowników, aby nie narazić się na kary, musi dopełnić wielu formalności. Nowe obowiązki, wprowadzone ustawą z czerwca 2016 r., wiążą się z dodatkowymi czynnościami, o których przedsiębiorcy często nie wiedzą.

Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Prawo do urlopu wypoczynkowego to przywilej dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę. Zasady obliczania liczby dni możliwych do wykorzystania na urlop wypoczynkowy reguluje Kodeks pracy (dalej: k.p.) również w stosunku do tzw. niepełnoetatowców.

Pracodawca, pracownik i zakaz konkurencji

Pracodawca, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy zarówno podczas trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Coraz częściej klauzule o zakazie konkurencji w czasie trwania umowy są zamieszczane także w umowach zlecenia. Czy podpisywanie takich umów jest korzystne dla pracownika? Jakie są konsekwencje złamania zakazu konkurencji?

Pracownicy tymczasowi coraz bardziej popularni

Agencje zatrudnienia odgrywają dużą rolę w zatrudnianiu pracowników. Za pośrednictwem agencji pracę znalazło 1 219 139. Wielu z nich to pracownicy tymczasowi. Takimi właśnie pracownikami zainteresowanych było prawie 19 tys. firm.

Przynależność do związku zawodowego a wypowiedzenie umowy o pracę

Czy przynależność do związku zawodowego chroni pracownika samorządu przed zwolnieniem? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2017 r. ochrona szczególna działacza związkowego nie ma charakteru bezwzględnego.

Dyskryminacja ze względu na zatrudnienie na czas określony

Czy w sytuacji, zdarzającej się dość często w praktyce, w której pracodawca odmawia ponownego zatrudnienia pracownika zatrudnionego na czas określony po upływie okresu, na który był zatrudniony przy jednoczesnym dalszym zatrudnianiu pracownika porównywalnego, zatrudnionego na czas nieokreślony, można zasadnie zarzucić pracodawcy dyskryminację pracownika zatrudnionego na czas określony?

Zwolnienie pracownika z przyczyn organizacyjnych a dyskryminacja

Zgodnie z art. 18(3b) § 1 kodeksu pracy za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn dyskryminacyjnych określonych w przepisach kodeksu pracy, którego skutkiem jest w szczególności rozwiązanie stosunku pracy, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. Jak wobec tego pracodawca powinien dokonywać rozwiązania umowy o pracę z przyczyn organizacyjnych, w sytuacji gdy następuje likwidacja jednego lub kilku spośród większej liczby jednakowych stanowisk i konieczne jest dokonanie wyboru pracowników do zwolnienia, aby nie naruszyć zasady równego traktowania w zatrudnieniu?

Działania lub zachowania grożące uznaniem za mobbing

Zgodnie z art. 94(3)§2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. W orzecznictwie Sądu Najwyższego można znaleźć przykłady takich działań lub zachowań, które w okolicznościach danej sprawy zostały uznane za mobbing. Znajomość tych przykładów jest bez wątpienia pomocna dla pracodawcy w celu ustalenia jakim konkretnie działaniom lub zachowaniom należy zapobiegać, a także dla pracownika w celu dokonania wstępnej przedsądowej oceny, czy miał lub ma miejsce mobbing.

Działania lub zachowania niebędące mobbingiem

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. W orzecznictwie Sądu Najwyższego można znaleźć przykłady takich działań lub zachowań, które w okolicznościach danej sprawy nie zostały uznane za mobbing. Znajomość tych przykładów jest bez wątpienia pomocna w szczególności dla pracownika w celu dokonania wstępnej przedsądowej oceny, czy miał lub ma miejsce mobbing, a w związku z tym oceny potencjalnych szans ewentualnych roszczeń dotyczących mobbingu.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2017 r.

Rada Dialogu Społecznego przygotowała propozycje zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Co się zmieni?

Jak wypełnić i złożyć formularz PIT-2

Co daje złożenie formularza PIT-2? W jakich sytuacjach się go wypełnia? Kiedy należy wycofać takie oświadczenie? Jakie dane na druku należy wypełnić?

Koszty noclegów pracowników i posiłków z klientami – rozliczenie PIT

Zapewnienie pracownikom noclegów w trasie, finansowanie opłat parkingowych, opłat za przejazd autostradą, a także posiłków spożywanych w czasie spotkania służbowego z klientem, leży wyłącznie w interesie pracodawcy (spółki), a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób oraz którzy - gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę - nie mieliby powodu do ponoszenia takich kosztów.

Siedem zdań, którymi skutecznie zdemotywujesz pracowników

Motywowanie pracowników to ważne, choć niełatwe wyzwanie, przed którym stoją współcześni menedżerowie. Zdecydowanie prościej przygasić zaangażowanie członków zespołu, na przykład przez nieumiejętną komunikację, niż je rozpalić. Jakich zdań lepiej unikać, żeby nie zaprzepaścić ich chęci do działania?

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy

Czy urzędy pracy zostaną przeniesione z administracji samorządowej do rządowej? Pomysł ten budził i budzi kontrowersje. Zdaniem powiatów wywoła to chaos i przysporzy wielu problemów, jak na przykład korzystanie ze środków UE.

Wykaz prac szkodliwych dla zdrowia kobiet - nowe rozporządzenie

Od 1 maja 2017 roku obowiązuje nowe rozporządzenie z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Jakie zmiany zostały wprowadzone, i jak dalece mogą one wpłynąć na działalność pracodawców?

Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu na podstawie przepisów kodeksu cywilnego

Oczywistą podstawą prawną do dochodzenia przez pracownika roszczeń (zadośćuczynienia i odszkodowania) od pracodawcy w związku z mobbingiem są przepisy art. 94(3) § 3 i 4 kodeksu pracy. Na ich podstawie pracownik, który wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia lub rozwiązał z powodu mobbingu umowę o pracę ma prawo dochodzić od pracodawcy odpowiednio zadośćuczynienia lub odszkodowania. Czy wobec tego jest możliwe dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń, w tym w szczególności roszczeń odszkodowawczych, z tytułu mobbingu także na podstawie przepisów kodeksu cywilnego?

Mobbing - roszczenia pracownika w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę

Zgodnie z art. 94(3) § 3 i 4 kodeksu pracy, pracownik, który wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia lub rozwiązał z powodu mobbingu umowę o pracę ma prawo dochodzić od pracodawcy odpowiednio zadośćuczynienia lub odszkodowania. Czy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę nadal jest możliwe dochodzenie przez pracownika takich roszczeń, a jeśli tak, to od kogo, byłego czy też aktualnego pracodawcy?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - zmiany 2017 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych już weszła w życie. Co się zmieniło?

Zmiana mnożnika wynagrodzeń dla wywiadu wojskowego - czy będzie wyższy?

Ministerstwo Obrony Narodowej chce podwyższenia mnożnika wynagrodzeń dla funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego z aktualnego 4,78 do 4,99.

Mobbing - nękanie i zastraszanie pracownika

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jakie wobec tego zachowania uznaje Sąd Najwyższy za nękanie lub też za zastraszanie pracownika?

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Obowiązujące od początku czerwca 2017 roku zmiany mają charakter rewolucyjny i kompleksowy. Pojawiają się nowe obowiązki dla pracodawców użytkowników i agencji pracy tymczasowej, pracownicy tymczasowi zyskują uprawnienia, które wcześniej ich nie dotyczyły. Zobaczmy, punkt po punkcie, co dokładnie ulega zmianie.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kara porządkowa a rozwiązanie umowy o pracę

Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie tej samej przyczyny, za którą została na pracownika nałożona kara porządkowa?

Rodzinne wywiady środowiskowe w formie elektronicznej

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej mają możliwość przeprowadzać wywiady nie tylko w formie papierowej, ale również elektronicznej. Okazuje się, że z przeprowadzania wywiadów w formie elektronicznej korzystają niechętnie.

Mobbing – uporczywość i długotrwałość nękania

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Kiedy można więc uznać, iż dane działania lub zachowania były uporczywe i długotrwałe?

Wielkie zmiany na rynku pracy - zabraknie pracowników

Bezrobocie spada. Na koniec 2017 r. może spaść nawet poniżej 7,5%. Warto zwrócić uwagę na obniżony wiek emerytalny oraz niż demograficzny . Mogą one doprowadzić do niedoboru pracowników w gospodarce.

Czy będzie łatwiej o umowę o pracę na czas nieokreślony?

Czy osobom starszym, kobietom i pracownikom o niskich kwalifikacjach będzie łatwiej o umowę o pracę na czas nieokreślony?

Odwołanie z urlopu - czy pracownik musi przekazać dane do kontaktu?

Odwołanie z urlopu może nastąpić w szczególnych przypadkach i wiąże się z koniecznością pokrycia przez pracodawcę kosztów, które pracownik poniesie w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Jak jednak dotrzeć do pracownika z informacją o potrzebie przerwania urlopu? Czy pracodawca ma prawo zobowiązać go do podania informacji umożliwiających nawiązanie kontaktu w celu przerwania urlopu?

Luka płacowa - pracodawca zbada różnicę w wynagrodzeniach pracowników

Kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni. Jest to tzw. luka płacowa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępniło bezpłatną aplikację do pomiaru luki płacowej. Obliczeń płacowych można dokonać anonimowo.

Wzrost wynagrodzenia minimalnego już w 2018 r.

Wynagrodzenie minimalne w 2018 r. wzrośnie. Ma ono wynosić 2100 zł. Należy pamiętać, że wzrośnie także stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych.

Oddelegowanie pracownika za granicę - podatki i ubezpieczenia społeczne

Różnice między podróżą służbową a oddelegowaniem, warunki oddelegowania, w tym w szczególności zasady dotyczące odprowadzania składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy omawiają eksperci z Accace Poland.

Okresowe powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy

Przepisy dopuszczają możliwość czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę. W przypadku gdy pracodawca zdecyduje się na czasowe powierzenie innej pracy z pominięciem zasad wynikających z prawa pracy, pracownik ma prawo powstrzymać się z podjęciem nowych obowiązków.

Nieważność zakazu konkurencji

Jakie najczęstsze wady umów o zakazie konkurencji skutkują nieważnością takich umów?

Reforma ratownictwa medycznego - działania Ministerstwa Zdrowia

Ratownicy medyczni żądają m.in. wzrostu płac oraz upaństwowienia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Resort Zdrowia poinformował, że zwiększy wynagrodzenia ratowników w sumie o 800 zł.

Umowa zlecenie a urlop wychowawczy

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym może podjąć pracę zarobkową. Warunkiem jest jedynie to, że praca zarobkowa nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych – bezpieczniej dla pracowników i przedsiębiorców

W dniu 10 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracownikach tymczasowych. Nowe regulacje w wielu obszarach wyrównują ochronę pracowników tymczasowych i osób zatrudnionych na umowę o pracę. Część zmian ma wejść w życie od 1 czerwca 2017 r. Jak nowelizacja wpłynie na rynek pracy?

Większa ochrona pracowników tymczasowych 2017 r.

Zwiększona ochrona dotyczy kobiet ciężarnych. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych nałożyła na agencje pracy tymczasowej obowiązek przedłużania umów do dnia porodu. Dzięki temu zasiłek macierzyński będzie wypłacany pracownicom tymczasowym. Jedynym warunkiem jest dwumiesięczny łączny okres skierowania pracownicy do wykonywania pracy tymczasowej.

Zatrudnianie więźniów coraz bardziej opłacalne

Prezydent podpisał kolejną nowelę będącą realizacją programu "Praca dla więźniów". Tym razem podniesiona została kwota ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia więźnia.

Pracodawco zwolnij się z podatku od nieruchomości

Pracodawca, który zaoferuje nowo przyjętym pracownikom min. 150 proc. minimalnej płacy może starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Taką uchwałę podjęli radni z Częstochowy. Uchwała opublikowana będzie w Dzienniku Urzędowym woj. śląskiego.

Istotne zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi mają mieć lepsze warunki pracy. Zmiana przepisów dotyczących ich zatrudniania ma także na celu podniesieniu standardów pracy. Co się zmieni dla pracowników tymczasowych? Jak pracodawcy będą musieli się do tego przygotować?

Sprzeciw pracodawców wobec zmian wprowadzonych przez Senat w ustawie Prawo farmaceutyczne

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club oraz Konfederacja Lewiatan, stanowczo sprzeciwiają się zmianom, które wprowadził Senat w poselskim projekcie zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne. Chodzi o przywrócenie przez Senat zasady „aptek dla aptekarzy" co zdaniem pracodawców znacząco ograniczy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkurencje na rynku.

REKLAMA