REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Roszczenia pracownicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych

Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych?

Kiedy trzeba zapewniać pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje

Niektórzy pracownicy naszej firmy pracują na powietrzu przy sprzątaniu terenu zakładu oraz przy pilnowaniu. Pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu mają obiekt, w którym mogą przebywać w czasie pracy. Jednak przeciętnie połowę czasu spędzają na powietrzu. Natomiast pracownicy sprzątający przez cały czas pracują na powietrzu. Czy takim pracownikom przysługują w okresie zimowym profilaktyczne posiłki i gorące napoje?

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

Kontrola PIP - świadek incognito

Udzielenie przez pracownika lub inną osobę informacji w sprawach objętych kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy może narazić ich na szykany ze strony pracodawcy. W razie uzasadnionej obawy szykan, inspektorzy PIP wydają postanowienie o zachowaniu w tajemnicy danych osobowych.

REKLAMA

Działalność gospodarcza żołnierza zależy od decyzji dowódcy

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych.

Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy

Prowadzę niewielką firmę. Mój były pracownik wygrał ze mną sprawę o sprostowanie świadectwa pracy. Wyrok uprawomocnił się, ponieważ radca prawny z powodu choroby nie złożył w terminie apelacji. Obecnie wnosimy o przywrócenie terminu do jej złożenia, ale nie wiem, kiedy wniosek ten może zostać rozpoznany. Pracownik straszy mnie, że jeśli nie sprostuję świadectwa, grozi mi grzywna, a nawet areszt. Czy jest to możliwe?

Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie.

Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek na PFRON

Do tej pory zatrudnialiśmy 16 pracowników na pełny etat, 3 pracowników na 1/2 etatu i 12 zleceniobiorców. Od 1 września br. pięciu z wymienionych zleceniobiorców zatrudnimy na umowę o pracę (dwóch na pełny etat, trzech na 1/2 etatu). Od kiedy będziemy mieć obowiązek dokonywania wpłat na PFRON i jak ustalić wysokość wpłaty?

REKLAMA

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni?

Ustna umowa o pracę

Zostałem zatrudniony jako pracownik, ale bez zawierania pisemnej umowy o pracę. W związku z tym mam wątpliwości, czy możliwe jest zawarcie umowy o pracę w innej formie niż na piśmie?

Przedpłacone karty płatnicze zamiast paczki dla pracownika

Świąteczne paczki wydawane przez zakład pracy odchodzą w przeszłość – coraz popularniejszą formą premiowania stają się przedpłacone karty płatnicze. Obowiązujące regulacje prawne powodują, że karty dają realne oszczędności pracodawcy i wymierny zysk pracownikowi.

Korzyści związane z zatrudnieniem pracownika tymczasowego

Agencja pracy tymczasowej może bez ograniczeń zawierać z pracownikiem tymczasowym umowy na czas określony. Wbrew pozorom nie jest to wynikiem wprowadzenia tzw. ustawy antykryzysowej, lecz wcześniejszych przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Europejskie rady zakładowe

Zadaniem Europejskich Rad Zakładowych jest pomoc pracownikom międzynarodowych korporacji w uzyskaniu informacji. Dzięki temu mają oni wpływ na decyzje istotne z ich punktu widzenia, a nie są one podejmowane tylko przez kierownictwo znajdujące się w innym państwie.

Zaległy urlop na żądanie

Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego.

Prawa pracownika związane z BHP

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikowi prawa w zakresie BHP.

Organizacja i zadania komisji BHP (art. 237(13))

Pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników ma obowiązek powołać komisję do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(11))

Kodeks pracy określa sytuacje, kiedy pracodawca musi powołać odpowiednie służby z zakresu BHP, kiedy może wykonywanie tych zadań zlecić innemu pracownikowi, a kiedy może wykonywać je samodzielnie.

Odpowiednie przechowywanie skażonej odzieży ochronnej (art. 237(10))

Ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek właściwego przechowywania skażonych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia ochronnego.

Zakaz dopuszczenia do pracy bez środków ochrony indywidualnej (art. 237(9))

Na pracodawcy ciąży obowiązek niedopuszczenia lub odsunięcia od pracy pracownika, który nie ma wymaganych na danym stanowisku pracy środków ochrony indywidualnej, odzieży lub obuwia roboczego.

Obowiązek dostarczenia obuwia i odzieży roboczej (art. 237(7))

Pracodawca ma obowiązek, w niektórych przypadkach, dostarczyć pracownikowi odpowiednie do pracy obuwie ochronne i odzież roboczą.

Obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej (art. 237(6))

Obowiązek dostarczenia środków ochrony indywidualnej dotyczy tych pracowników, którzy są narażeni na działanie niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników.

Szczegółowe zasady dotyczące szkoleń z zakresu BHP (art. 237(5))

Pracodawca nie ma dowolności w ustalaniu, jakie konkretne szkolenie BHP musi przejść pracownik, aby móc rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków.

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące konkretnego stanowiska pracy (art. 237(4))

Oprócz wyrażonego w artykule poprzedzającym obowiązku ogólnego szkolenia z zakresy BHP, Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek szczegółowego szkolenia pracowników na konkretnych stanowiskach.

Dopuszczenie pracownika do pracy (art. 237(3))

W omawianym artykule Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek odpowiedniego przygotowania pracownika, zanim zacznie on wykonywać swoje obowiązki.

Prawo pracownika do świadczeń z ubezpieczenia i odszkodowania (art. 237(1))

Kodeks pracy przyznaje pracownikom, którzy ulegli wypadkowi przy pracy bądź zachorowali na chorobę zawodową, między innymi prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Rozporządzenia szczegółowe (art. 237)

W omawianym artykule ustawodawca zawarł upoważnienie ustawowe dla poszczególnych ministrów lub Rady Ministrów do wydania odpowiednich, szczegółowych rozporządzeń.

Obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 236)

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek analizowania przyczyn wypadków przy pracy.

Definicja choroby zawodowej (art. 235 (1))

Omawiany artykuł zawiera definicję choroby zawodowej.

Jakie składki od umowy zlecenia

Jestem zatrudniony na stałe na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Czasami w firmie u kolegi łapię zlecenia – jedno lub dwa w miesiącu. Kolega twierdzi, że może mi zapłacić więcej niż mój pracodawca, bo nie musi płacić za mnie całego ZUS-u. Trochę się obawiam czy to prawidłowe i czy nie będę musiał kiedyś płacić tych składek z odsetkami?

Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika

Grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności grozi pracodawcy, który złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika.

Dodatek do wynagrodzenia

9 września 2009 r. weszły w życie przepisy nowelizujące wcześniejsze rozporządzenie z 25 września 2006 r. w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Uproszczenie procedur zatrudniania pracowników tymczasowych

Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jak rozliczać urlopy wypoczynkowe pracowników, którzy wykonują dla naszej firmy pracę w innych krajach unijnych? Czy urlop spędzony przez pracownika w kraju, w którym ostatnio jest zatrudniony, należy wliczyć mu do tzw. dni pobytu, czy też dni urlopu mamy odpisywać od okresu oddelegowania na podstawie formularza E-101?

Senat odrzucił nowelizację ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Senat odrzucił w głosowaniu nowelizację ustawy o PIT, nakładającą na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja przewidywała, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r.

Koszty rozliczania PIT pracowników przez pracodawców

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) wyraziła negatywne stanowisko wobec obligatoryjnego obliczania zeznań podatkowych PIT pracowników.

Apel do senatorów ws. rozliczeń PIT przez pracodawców

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zaapelował do senatorów, by przyspieszyli termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, nakładającej na pracodawców obowiązek rozliczenia swoich pracowników. Resort chce, by zmiany obowiązywały już w 2010 roku i dotyczyły tegorocznych rozliczeń podatkowych.

Od kiedy liczyć wyższy podatek, gdy przychód pracownika przekracza próg podatkowy

Nasz pracownik zarabia 12 000 zł miesięcznie. Stosujemy mu podstawowe koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek. W sierpniu br. wynagrodzenie pracownika przekroczy roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tzw. limit trzydziestokrotności. Niedługo też jego dochód przekroczy pierwszy próg podatkowy. Od jakiego miesiąca pobrać wyższą zaliczkę na podatek dochodowy i jak ją obliczyć?

Obliczanie PIT pracowników w Senacie

Dzisiaj Senat zajmie się zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja przewiduje, że od 2011 roku pracodawcy będą mieli obowiązek wypełniania i wysyłania rocznych rozliczeń PIT swoich pracowników.

Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na rok i 6 miesięcy. Umowa ta kończy się na początku października br. Czy jeśli mamy z pracownikiem zawartą taką umowę, to będziemy mogli zawrzeć z nim kolejną umowę na okres 2 lat?

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu śmierci drugiej żony jego dziadka

Pracownik chce, abyśmy mu udzielili 1 dnia wolnego z powodu śmierci babki, ponieważ chce wziąć udział w pogrzebie. Zmarła była jednak drugą żoną jego dziadka. Nie była więc faktycznie babką pracownika. Czy w takiej sytuacji powinniśmy mu udzielić dnia wolnego?

Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Umowa o pracę może zakończyć się poprzez jej rozwiązanie bez wypowiedzenia, często zwane zwolnieniem natychmiastowym. Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie pracownika do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika. Pracownicy wykonujący prace na podstawie umowy o pracę podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Płatnikiem składek na ubezpieczenie jest pracodawca. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać za niego składki.

Pracownik do wynajęcia czyli jak zarządzać pracownikami tymczasowymi

Praca tymczasowa to nowoczesny sposób zarządzania personelem. Umożliwia bowiem dostosowanie poziomu zatrudnienia do wymogów rynku. Pracodawca nie musi przez cały czas utrzymywać wysokiego poziomu zatrudnienia. Może mieć stały „trzon pracowników”, a okresowo, przy zwiększonych zamówieniach, korzystać z pracy pracowników tymczasowych.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Musisz wiedzieć, że w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Strony umowy o pracę

Umowę o pracę zawierają pracownik i pracodawca na zasadzie swobody zawierania umów.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Do Kodeksu pracy zostaną dodane przepisy dotyczące obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Nowe przepisy będą normować m.in. długość płatnego urlopu szkoleniowego.

Strony umowy o telepracę

Umowa o świadczenie pracy w formie telepracy zwierana jest przez pracownika i pracodawcę. Pracownik pracujący na odległość za pomocą elektronicznych środków porozumiewania przekazuje pracodawcy swoje wyniki pracy.

Zalety i wady telepracy

Telepraca jako nowa forma świadczenia pracy została wprowadzona w zeszłym roku do Kodeksu pracy. Po roku jej obowiązywania można wskazać jej mocne i słabe strony.

Rodzaje umów o pracę

Przed zawarciem umowy o pracę, musisz podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniej umowy. Jakie zatem umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

REKLAMA