REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy unijny VAT nie musi być rozliczony?

Polscy przedsiębiorcy nabywający towary na terytorium Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu unijnym VAT-em. Jednak, gdy wartość transakcji nie przekroczy wyznaczonego limitu, to z rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia wyłączeni będą podatnicy podmiotowo zwolnieni w Polsce.

Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?

Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym

Jeden z moich pracowników przyniósł ostatnio zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Dodam, że w naszej firmie nie obowiązuje regulamin wynagradzania, a pracownicy otrzymują stałą stawkę miesięczną, nie wypłacamy żadnych dodatków. Czy muszę zaliczyć okres pracy w tym gospodarstwie do jego okresu pracy?

Jak przeprowadzać rozmowy oceniające?

Przed nami koniec roku i bardzo dużo pracy związanej z domykaniem kontraktów, planowaniem nowego budżetu, świąteczne spotkania firmowe i... oceny roczne. Są traktowane przez wielu menedżerów w naszej firmie jak zło konieczne, ciągną się od grudnia do marca, a nierzadko nawet do maja. Nie wiemy, co jest powodem takiego stanu rzeczy, ale zależy nam, aby w tym roku rozmowy oceniające nie były postrzegane jako wymysł działu HR, który przeszkadza menedżerom w ich codziennej pracy.

REKLAMA

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jeżeli przedsiębiorca będący adresatem decyzji lub postanowienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nie zgadza się z ich treścią, może zaskarżyć ten akt do sądu. Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji energetyki?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

REKLAMA

Świadczenia pracownicze nauczycieli akademickich

Sposób naliczania, przyznawania i wypłacania świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalno-rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe) dla nauczycieli akademickich reguluje Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zwana dalej Ustawą.

Potrącenie alimentów z wynagrodzenia

Praca w Niemczech i w Austrii

Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

W listopadzie wzrosło bezrobocie - czy ostra zima zmniejszy liczbę osób zatrudnionych

Szacunkowa stopa bezrobocia w listopadzie 2010 r. wyniosła 11,8 proc. i w porównaniu do października wzrosła średnio o 0,3 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

O czym musi pamiętać przedsiębiorca pod koniec roku?

Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Już teraz sprawdź, jakie powinności i do kiedy musisz wypełnić.

Zapomogi z funduszu socjalnego

Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

Świadczenia socjalne finansowane z zfśs

Głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku – tak wynika z badania na temat zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs). Badania zostały przeprowadzone w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych.

Pracownica w ciąży na zastępstwie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców i płatników składek na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. tematykę ubezpieczeń społecznych, obsługi programu Płatnik, a także wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Czy aktywność pracowników w mediach społecznościowych ograniczać, czy wspierać?

Prowadzę niewielką firmę zajmującą się usługami profesjonalnymi i doradztwem biznesowym. Tworzy ją młody zespół. W większości są to ludzie z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym po studiach. Specyfika naszej branży wymaga bycia blisko klienta i budowania profesjonalnych relacji. Część naszych pracowników jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych – prywatnie i zawodowo. Często w swoich profilach podają nazwę naszej firmy jako pracodawcy, a wśród znajomych mają naszych klientów. Zastanawiam się, jaki to może mieć wpływ na naszą działalność, na odbiór naszej firmy przez klientów i jakie skutki może przynieść ewentualna próba ograniczania tej aktywności.

Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie

Kobiety pracujące na Litwie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym mają prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu macierzyństwa. Otrzymują je w okresie ciąży i urodzenia dziecka. Wysokość świadczenia macierzyńskiego stanowi 100 % wynagrodzenia kobiety.

Jakie są warunki pracy na Malcie

Wybierając kraj, do którego wyjeżdżamy szukać pracy, należy zapoznać się z panującymi tam warunkami pracy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji dotyczących umów o pracę, czasu pracy i urlopu wypoczynkowego na Malcie.

Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy wynagrodzenie zawsze jest wypłacane z dołu?

Podjąłem nową pracę, u poprzedniego pracodawcy wynagrodzenie miałem wypłacane z góry, nowy pracodawca poinformował mnie, że u niego wszystkim wypłacane jest wynagrodzenie z dołu bo tak stanowią przepisy . Czy wynagrodzenie zawsze musi być wypłacane z dołu?

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?

Nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia to z punktu widzenie zwykłego człowieka czas do refleksji, możliwości spotkania z najbliższymi i odetchnięcia od szarej codzienności. Patrząc jednak z perspektywy pracodawcy jest to świetny moment do zacieśnienia więzi pomiędzy firmą, a pracownikiem i tym samym przywiązanie go do siebie na kolejny rok.

W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

Otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, pracodawca poinformował mnie ze takie są wymogi prawa pracy i nie mogę wynagrodzenia otrzymywać np. do ręki. Czy pracodawca ma racje?

Jakie są świadczenia dla bezrobotnych na Litwie

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, państwo wspiera finansowo osoby bezrobotne. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić warunki ściśle określone w przepisach. Warto również wiedzieć, że okres pobierania zasiłku jest uzależniony od okresu zatrudnienia.

Uczestnictwo w imprezie integracyjnej a podatek dochodowy od osób fizycznych

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 23 września 2010 r. wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

Wynagrodzenie minimalne w 2011 roku

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Jakie są systemy wynagradzania ?

Wysokość i składniki wynagrodzenia za pracę ustala się za pomocą przyjętego sytemu wynagradzania. Należy jednak pamiętać, że nie można ustalić wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikom na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów.

Własna działalność gospodarcza w Czechach

Polacy mogą prowadził własną działalność gospodarczą w Czechach na takich samych zasadach co obywatele Czech. Wystarczy, że spełnią warunki, które stawia przed nimi tamtejsze prawo. Warto również zastanowić się nad członkowstwem w Klubie Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej.

Cechy wynagrodzenia prowizyjnego

Najbardziej popularnym systemem wynagradzania jest system prowizyjny, który uzależnia wysokość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że prowizja wiąże się również z dużym ryzykiem, dlatego też częściej system ten jest używany jako uzupełnienie dla systemu czasowego lub akordowego.

Czy można prowadzić sprzedaż wysyłkową bez kasy fiskalnej?

Jeżeli firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, to powinna ewidencjonować ją za pomocą kasy fiskalnej. Od zasady są jednak wyjątki. Jakie? Przeczytaj.

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Cechy wynagrodzenia akordowego

System ten może być stosowany tylko w przypadkach, gdzie jest możliwe opracowanie norm pracy i obliczenie wyników ilościowych pracy. W odróżnieniu od systemu czasowego wynagrodzenie zależy od wyników pracy pracownika.

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Ewidencja czasu pracy - porada

Wszyscy pracodawcy mają obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy bez względu na to, ilu zatrudniają pracowników. Nawet jeżeli zatrudniamy tylko jednego pracownika, prowadzimy dla niego indywidualną, imienną ewidencję czasu pracy. Jak zatem poprawnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na stabilności i spokojnym prowadzenie działalności. Formą takiego zabezpieczenia są ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obecnie ubezpieczenia od wielu ryzyk, aby jak najlepiej dopasować się do klienta.

Ostra zima spowoduje wzrost bezrobocia

Stopa bezrobocia wzrośnie w listopadzie i grudniu o 0,1-0,2 pkt proc. - uważa wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jej zdaniem długa i mroźna zima może przyczynić się do gwałtowniejszego wzrostu bezrobocia od grudnia do lutego.

Dodatki do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie – mogą być określone w przepisach wewnętrznych.

Regulamin wynagradzania - kiedy niezbędny?

Pracodawca jest obowiązany stworzyć regulamin wynagradzania w przypadku gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Jakie roszczenia można wysunąć w stosunku do znaków towarowych?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Na czym polega ubezpieczenie transakcji?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą często zaciąga przeróżne zobowiązania finansowe. Jednak kredyt wiąże się z koniecznością jego spłacenia. To czasami  w przypadku kłopotów finansowych może być trudne. Dlatego też istnieje możliwość ubezpieczenia kredytu.

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Zostań atrakcyjnym pracodawcą, czyli wewnętrzny i zewnętrzny employer branding

Masz świadomość, że największym dobrem Twojej firmy są świetnie wykwalifikowani pracownicy? Brawo! Pierwszy krok z zakresu działań w ramach employer brandingu masz już za sobą. Spróbuj teraz przekonać profesjonalistów, że to właśnie Twoje przedsiębiorstwo będzie dla nich idealnym miejscem rozwoju.

REKLAMA