REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

W biznesie liczy się kreatywność

Skup pierścionków zaręczynowych, sprzedaż alibi, wynajmowanie kaczek i kur czy sprzedawanie okularów przeciwsłonecznych dla psów. Za granicą powstaje coraz to więcej ciekawych biznesów. Polacy również nie pozostają z kreatywnością w tyle.

REKLAMA

Cechy poszukiwane u przyszłych pracowników?

Znajomość języków obcych, obsługa komputera i wiedza merytoryczna to mocne strony studentów i absolwentów polskich uczelni. Niestety, wielu z nich nie potrafi zastosować wiedzy w praktyce. Słabo wypadają też kompetencje osobiste – wynika z Badania Potrzeb Pracodawców.

Obniżone składki ZUS nie tylko dla nowych firm

Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać także ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie.

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko

Mimo uwzględnienia powództwa pracownika w zakresie przywrócenia go do pracy powrót podwładnego na wcześniej zajmowane stanowisko nie musi być jednoznaczny. Pracownik zobowiązany jest bowiem dopełnić formalności, bez których wyrok nie będzie mógł zostać zrealizowany.

REKLAMA

Gry hazardowe i zakłady bukmacherskie: zmiana brytyjskich przepisów w zakresie miejsca opodatkowania

Od 1 grudnia 2014 r. zmieniają się przepisy podatkowe w Wielkiej Brytanii dotyczące opodatkowania podmiotów prowadzących gry hazardowe i zakłady bukmacherskie (betting and gaming duties). Zmiana będzie dotyczyć także operatorów tego rodzaju usług z siedzibą w Polsce i realizujących swoje usługi w Wielkiej Brytanii.

Składki ZUS od umów zleceń i dochodów członków rad nadzorczych 2015/2016

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych obowiązywać będzie już od stycznia 2015 r.

Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.

E-faktury w małych i średnich przedsiębiorstwach

Jak wynika z badań, zdecydowana większość polskich małych i średnich przedsiębiorstw wystawia jedynie papierowe faktury. Przedsiębiorcy z sektora MŚP nisko też oceniają swoją wiedzę na temat obiegu dokumentów elektronicznych, dostrzegają jednocześnie korzyści finansowe płynące z ewentualnego przejścia „z papieru” na pliki elektroniczne (w tym e-faktury).

Ubezpieczenia majątkowe w kosztach przedsiębiorców

W działalności gospodarczej każdego przedsiębiorcy mogą wystąpić zdarzenia losowe, które powodują szkody w firmowym majątku. Ochronie przed stratami finansowymi związanymi ze zniszczeniem lub utratą majątku firmy służą ubezpieczenia majątkowe.

Pobieranie opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży – stanowisko TK

16 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w odniesieniu do pobierania opłat innych niż marża za przyjęcie towaru do sprzedaży. Uznał, iż nie stanowi on nadmiernego ograniczenia działalności gospodarczej. Czy w rzeczywistości przepisy te chronią interesy przedsiębiorców?

PIT od samochodów służbowych w 2015 roku

W Sejmie odbyło się 21 października 2014 r. drugie czytanie ustawy, wprowadzającą zryczałtowany podatek od prywatnego użytku służbowych aut. Po uchwaleniu nowych przepisów konieczne będzie jednak jeszcze zdefiniowanie, czy za prywatny użytek można uznać dojazd pracownika służbowym autem do miejsca pracy. Interpretacje podatkowe w tej sprawie są rozbieżne.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. III)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W trzeciej części publikacji na ten temat zostaną poruszone zmiany dotyczące ustalania, czy oferta zawiera rażąco niską cenę, zmiany dotyczące rozszerzenia stosowania innych niż cena kryteriów oceny ofert, oraz wymogu wprowadzania w umowach zawartych na dłużej niż 12 miesięcy zasad zmiany wynagrodzenia, ze względu na określone czynniki. odpowiedzialności podmiotu udostępniającego zasoby na potrzeby zamówienia, wymogu zatrudniania osób wykonujących zamówienie na podstawie umowy o pracę oraz odnoszące się do zatrzymywania wadium.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. II)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W drugiej części publikacji na ten temat zostaną poruszone kwestie dotyczące odpowiedzialności podmiotu udostępniającego zasoby na potrzeby zamówienia, wymogu zatrudniania osób wykonujących zamówienie na podstawie umowy o pracę oraz odnoszące się do zatrzymywania wadium.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. I)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W związku z dużą ilością zmian wprowadzonych nowelizacją, w pierwszej części publikacji zostanie poruszona kwestia nowej, uproszczonej procedury udzielania zamówienia, zmiana dotycząca zastrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa, oraz zmiany w zakresie przesłanek wykluczania wykonawców z postępowania.

Dodatkowy dzień wolny dla pracowników za sobotę 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Możliwe dalsze ożywienie w gospodarce

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają prognozy polskiej gospodarki. Według najnowszych danych dotyczących przeciętnego wynagrodzenia, sytuacja na rynku poprawia się. Obecne trudności mogą mieć charakter przejściowy.

Narzekający zespół? Sprawdź, jak stworzyć własny dream team!

Efektywny zespół jest filarem każdego sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Stworzenie takiego zespołu wymaga jednak działań skierowanych na rozwijanie zdolności współpracy i efektywnej komunikacji. Zgrany zespół jest skarbem dla każdej firmy!

Tajemnica przedsiębiorstwa i tajemnica bankowa w obrocie gospodarczym

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie prężnie działającej firmy bez strony internetowej i firmowego konta bankowego. Przedsiębiorcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, posługują się różnymi instrumentami technicznymi i bankowymi usprawniającymi choćby pozyskanie klientów i rynków zbytu, usług czy dokonanie comiesięcznych rozliczeń płatności należności publicznoprawnych, rozliczeń z kontrahentami.

Dopłaty formą zasilenia majątku spółki

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków finansowania przez spółkę są dopłaty, traktowane jako wewnętrzne źródło dofinansowania. Jakie zasady obwiązują przy wnoszeniu dopłat?

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Wynagrodzenie za pracę w soboty i święta - nowelizacja kodeksu pracy

Projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest propracowniczy, likwiduje lukę w polskim prawie - przekonywali w poniedziałek politycy Platformy. Odpierali zarzuty, jakoby zmiany miały zmierzać do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni. W najbliższym czasie rząd przedstawi swoje stanowisko odnośnie tego projektu.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych od 2015 r.

Od 2015 roku tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie L4 zastąpią zwolnienia wystawiane w formie elektronicznej. Przy czym obok elektronicznych zwolnień, nadal (przez kolejne trzy lata) będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Jak zatrudnić osoby pozbawione wolności?

Polskie prawo przyznaje możliwość zatrudnienia osób pozbawionych wolności za zgodą dyrektora zakładu karnego. Celem zatrudnienia jest pozytywne nastawienia skazanych na ich postawę. Skazani mogą wykonywać pracę na podstawie umów, jak normalni pracownicy. Jakie korzyści z tytułu zatrudnienia przysługują pracodawcy?

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Serwisy B2B w Chinach – przewodnik

Prowadzenie interesów z chińskimi firmami za pośrednictwem Internetu może wydawać się wielką szansą. W normalnym wypadku e-biznes jest bezpieczny, opłacalny i łatwy: możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po więc trudzić się, gdy zamawiamy proste, masowo produkowane towary? Oczywiście istnieje pewne ryzyko, ale ktoś mógłby powiedzieć, że jeśli nasz potencjalny kontrahent posiada certyfikat „Golden Supplier”, to co może pójść nie tak? Cóż, wiele rzeczy: to nie takie proste, jak zakup książki na Amazon.com.

Założenia nowego prawa działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło nowy projekt ustawy prawo działalności gospodarczej. Będzie ono zakładać pojęcie przedsiębiorcy jako uczciwego podmiotu, który nie będzie łamał prawa i szanował zasady uczciwej konkurencji.

Nowe obowiązki przedsiębiorców po zmianach w prawie konsumenckim

Od 25 grudnia 2014 r. przedsiębiorcy będą musieli w szerszym niż dotychczas zakresie informować swych klientów o warunkach zawieranych umów. Prowadzący sklepy internetowe będą musieli dokonać zmian na swoich stronach internetowych. Klienci zyskali szersze niż dotychczas prawo do odstępowania od zawieranych z przedsiębiorcami umów.

Mobilność pracowników

Mobilność na rynku pracy jest nieunikniona i nie pozostaje nic innego, jak się z nią pogodzić. Czasem poddajemy się jej chętniej, a czasem przychodzi nam to z dużym trudem. Szczególnie mocno wzbraniamy się przed migracją wewnętrzną.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Nowe prawo o działalności gospodarczej - wstępne założenia MG

Odstąpienie od karania przez rok osoby fizycznej, rozpoczynającej działalność gospodarczą, identyfikacja przedsiębiorcy tylko według NIP - to m.in. założenia nowego prawa o działalności gospodarczej, przygotowane przez resort gospodarki.

Czwarta transza deregulacji od 2015 roku

Czwarta ustawa deregulacyjna, która ma usunąć szereg utrudnień w działalności gospodarczej, jest bliska przyjęcia przez Sejm. “Ustawa może zostać przyjęta jeszcze w październiku, a wejść w życie z początkiem 2015 r.” - uważa poseł sprawozdawca Maria Janyska z PO.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Wnioski o pomoc w związku ze spadkiem cen skupu owoców

Producenci owoców porzeczki czarnej lub owoców wiśni mogą już składać wnioski o pomoc w związku z drastycznym spadkiem w 2014 r. cen skupu tych owoców – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Manipulowanie przy interpretacjach podatkowych nie podoba się przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy mają już zdecydowanie dość manipulacji przy interpretacji podatków i są zdeterminowani do dość radykalnych działań, jeśli rząd nie zaprzestanie praktyki zmieniania interpretacji podatkowej i naliczania podatków 5 lat wstecz - tak wynika z badań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Nowe technologie fundamentem współczesnego biznesu

Czy dzisiejszy biznes mógłby funkcjonować bez informatycznych rozwiązań? Nawet jeśli byłoby to możliwe, to nowe technologie są lokomotywą napędzającą rozwój przedsiębiorstw. Na bazie innowacyjnych systemów firmy budują swoją przewagę konkurencyjną, tworzą nowe usługi oraz usprawniają współpracę i komunikację z klientem. Jakie innowacje wdrażać i jak czerpać z nich realne korzyści? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy II Kongresu Profesjonalistów IT w Rzeszowie, nad którym patronat medialny objął portal Infor.pl

Na rynku pracy brakuje specjalistów

Choć bezrobocie wśród młodych utrzymuje się na wysokim poziomie, to są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Oprócz IT, także firmom technicznym trudno jest pozyskać odpowiednie osoby. Zapotrzebowanie jest także na pracowników do centrów usług wspólnych. Polski system edukacyjny nie nadąża za tak szybko rosnącym sektorem. Sytuację może zmienić ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami. Ważna jest również aktywizacja młodzieży.

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

W naszej rzeczywistości biznesowej Działy Księgowe, o ile nie prowadzą działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (biura rachunkowe i centra obsługi księgowej), stoją niżej w hierarchii ważności co do istotności dostarczanych danych, wobec innych działów i pełnią wobec nich rolę wspomagającą (procesy finansowo-księgowe to najczęściej wymieniane pośród procesów wspomagających, dostarczających produkty – w tym znaczeniu dane – dla klienta wewnętrznego, i traktowane jako wsparcie w realizacji procesów głównych).

Czas pracy rejestrowany wirtualnie

Do niedawna rynek czytników RCP obfitował wyłącznie w bardzo kosztowe rozwiązania. Ten stan rzeczy powoli ulega zmianie. Daje się zaobserwować również zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Korzyści płynących z zastosowań tego typu urządzeń jest wiele, a firma, nawet pomimo wydatków na infrastrukturę, paradoksalnie może zaoszczędzić.

Kiedy traci się prawo do karty podatkowej

Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej - co miesiąc płaci z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. Ale gdy taki podatnik naruszy warunki korzystania z karty, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali podatkowej PIT ze stawkami 18 % i 32 %.

Znajomość zasad savoir vivre przez przedsiębiorców

Prowadzenie biznesu wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia lub konkretnych uprawnień, ale niejednokrotnie również znajomości zasad savoir vivre. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy uczęszczają na zajęcia, na których uczą się etykiety obowiązującej w biznesie.

Expose premier Ewy Kopacz - obietnice gospodarcze

Przedstawiamy zestawienie zapowiedzi z dziedziny gospodarki, jakie padły w expose premier Ewy Kopacz w dniu 1 października 2014 r.

Dodatkowe wsparcie dla małych przedsiębiorców

Mali przedsiębiorcy, którzy eksportują swoje produkty otrzymają dodatkowe wsparcie od Banku Gospodarstwa Krajowego. Tak zapowiedziała nowa premier Ewa Kopacz w swoim exposé.

Leasing pracowniczy - jak działa?

Leasing pracowniczy jest mało skomplikowaną konstrukcją, pozwalającą w prosty sposób uniknąć problemów związanych z przejściowym przestojem i wykorzystać potencjał pracownika bez konieczności dokonywania redukcji zatrudnienia. Ułatwia także mobilność pracowników w ramach spółek z tej samej grupy, umożliwiając wykonywanie pracy na rzecz różnych podmiotów bez utraty uprawnień zależnych od stażu pracy u danego pracodawcy.

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów – ochrona konsumentów, czy przedsiębiorców?

18 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rządowego, ma ona na celu wdrożenie rozwiązań wzmacniających polski system ochrony konkurencji i konsumentów oraz uproszczenie i skrócenie procedur, zwłaszcza w zakresie kontroli koncentracji przedsiębiorców. Przede wszystkim jednak ustawa wprowadzi możliwość dobrowolnego poddania się karze przedsiębiorcy naruszającego przepisy ustawy.

REKLAMA